איך מצליחים לישון בטיסה?

אמנון כ

New member
../images/Emo41.gifאיך מצליחים לישון בטיסה? ../images/Emo41.gif

פרסמתי זה עתה את המאמר הבא בבלוג שלי: אחרי קרוב ל-200 טיסות בשנה וחצי האחרונות, התבקשתי בקומונה שלי לתת טיפים כיצד להעביר את הטיסה בנעימים, ובעיקר בשינה עמוקה. עם כל ה- 1.88 מ` שלי די קשה לי להירדם בטיסות, ועם זאת אני מצליח לרוב להעביר את הזמן מבלי לאבד את השפיות. הבסיס לכך הוא ההבנה שטיסה היא סיוט שעובר הכי טוב אם מצליחים להירדם לכמה שיותר זמן. על מנת לעשות זאת, יש להתכונן בהתאם: דבר ראשון, כדאי לנסות ולקחת טיסות לילה, בהם מגיעים ליעד מוקדם בבוקר (היזהרו מלהגיע מוקדם מידי! - אין מה לעשות ב- 4 בבוקר ברומניה, בדקתי את זה...). כשטסים במשך הלילה, העייפות עושה את שלה, וישנים טוב יותר. לבשו לבוש נוח ונעים - חולצת כותנה, מכנסיים נוחות וכו`. אם יש לכם חגורה לוחצת או עניבה, מומלץ לאפסן אותם בתיק בזמן הטיסה. כדאי גם להקפיד על גרביים נוחות, אסטתיות, ועבות במקצת, במיוחד אם יושבים ביציאת חירום, משום שקר מאוד ברגליים במושבים אלו. מה שמביא אותי לנושא חשיבות המיקום: נסו תמיד לקבל כיסא ביציאת חירום שם יש מקום לרגליים, במיוחד אם אתם גבוהים. הכי טוב - יציאת חירום + חלון. על מנת לתפוס מקום טוב בטיסה, כדאי להיות בשדה התעופה לפחות שעתיים וחצי - שלוש שעות לפני הטיסה, אלא אם יש לכם נוסע מתמיד זהב וסידרו לכם מקום טוב מראש. בעונת התיירות (ממאי עד אוקטובר), כדאי בכל מקרה להגיע מוקדם משום שהתורים עצומים וזה לא שווה את העצבים שלכם. בהנחה שלא קיבלתם מושב ביציאת חירום(הכסאות המבוקשים ביותר במטוס), קחו חלון ולא מעבר, כי כל מי שעובר במעבר ייתקע בכם, וזה עלול לגרום להתמוטטות עצבים. עם העלייה למטוס כדאי לבקר בשירותים - בשלב הזה הם עדיין נקיים וכדאי לרוקן את השלפוחית לפני הישיבה הארוכה. באותה הזדמנות לשטוף פנים ולהתארגן לקראת שינה... קחו בחשבון שאם יושבים ליד חלון יש להקים שני אנשים על מנת ללכת שוב לשירותים, ולכן עדיף לקום כמה שפחות (וכן, אני מודע לעובדה שזה לא בריא, אבל זה פרקטי). לפני שאתם מתיישבים, קחו מתיק היד את כל מה שתצטרכו למשך הטיסה (ספר + ערכת השינה שתוסבר בהמשך). אל תקחו יותר מידי דברים, משום שהם יכבידו על ה"כיס" שלפניכם והתוצאה היא שהכסא של הנוסע מלפנים יתקרב אליכם עוד יותר... אני ממליץ בחום להכין "ערכת שינה". קחו נרתיק קטן, ושימו בתוכו כרית מתנפחת (מומלץ לחפש משהו טוב ואיכותי שעולה קצת יותר ומחזיק הרבה יותר...), אטמים לאוזניים (חשוב!!) וכיסוי עיניים. לי אישית יש גם עט על מנת למלא טפסי ביקורת גבולות (למי שלא זוכר בעל פה את המספר ותאריכי ההוצאה של הדרכון, מומלץ לקחת גם את הדרכון עצמו), מס` נוסע מתמיד על מנת למלא טפסי משוב "הכוכב של אל על", ואפילו בקבוק וויסקי קטנטן. יש לקחת בחשבון שכריות מתנפחות נוטות להתנפח עוד יותר בגובה הטיסה, לכן כדאי לנפח אותן רק חלקית בתור שלב ראשון. בזמן הישיבה, הורידו נעליים, והתכסו בשמיכה שנותנים בד"כ בטיסות. את קצות השמיכה דחפו אל מתחת לידיים, כך שהיא לא תחליק בזמן שאתם תחלמו... בקשו כרית נוספת מהדייל/ת עם התחלת הטיסה. שימו כרית אחת על הקיר, על מנת לרכך את המשענת שביניכם לקיר. את הכרית השנייה העמידו ביניכם לבין הכסא שליד. זה אומר שלא תוכלו להשתמש במשענת השנייה, אבל מצד שני לא יתקעו בכם מרפקים בכל 5 דקות, ותרגישו הרבה פחות את הנוסע שלידכם. אם אתם לא מסתדרים עם הידיים כי אין לכם מספיק מקום, שלבו אותן. הטיפ הבא ישמע מוזר, אבל הוא חשוב: הדקו את החגורה. לא חזק מידי, אבל הדקו אותה כך שלא תחליקו קדימה במושב. הסיבה לכך היא שאם תחליקו קדימה, הרגליים שלכם יתקרבו יותר מידי לכסא שלפניכם, ומבלי שתבינו איך ולמה, תתעוררו ותמצאו את הברכיים שלכם בתוך האף. עבור טיסות ארוכות, (מעל ל- 6 שעות, או במילים אחרות, מעבר לאירופה), ניתן לקנות מראש כדורי שינה ללא מרשם שנקראים Unisom ועושים עבודה נפלאה. לקחתי את הכדור הזה רק פעמיים - שלוש, והוא די חזק ועובד יופי. ואני מזהיר שוב: לא לנסות בטיסות קצרות, גם לא חצי כדור! עשיתי את הטעות הזו בטיסה לברצלונה (חצי כדור) והסתובבתי יום שלם כמו זומבי... קחו איתכם גם ספר (עדיף שלא יהיה עבה וכבד מידי), וכך תוכלו להתעורר ולהעביר את הזמן בקריאה - חוויה מומלצת בכל מקרה. שינה עריבה וטיסה נעימה!
נ.ב. בתמונה האלפים המושלגים ממטוס של חברת SWISS

אלדד(מ)

New member
יופי! רק הערה אחת.

כדי למנוע את הקור ברגליים במושבים של יציאת החרום חשוב להקפיד לסגור את הדלת לפני ההמראה. אם אינך מסתדר לבד, קרא לדיילת. קורה לפעמים שהטייס שוכח להודיע לדיילות "דלתות לאוטומט" ואז הדלתות נשארות פתוחות בזמן הטיסה ונכנסת רוח.

נעמהdj21

New member
אממממ אני לא נרדמת בטיסות לא משנה

מה... אם אני אטוס בקיץ לארה"ב אני אשקול לקחת כדור שינה... אני בספק אם זה ישפיע עליי...

רינת24

New member
שכחת עוד פקטור חשוב להתרחק מילדים

וקבוצות מאורגנות (שלפעמים מתנהגות כמו ילדים)

אמנון כ

New member
הבעייה שאי אפשר לדעת מי יושב לידך

אני מסכים שכדאי בעקרון להתרחק מתינוקות ומשאר מזיקין בטיסות (וזה לא שיש לי משהו נגד ילדים, ההיפך, אבל לא בטיסות...). הבעייה היא שלא ניתן לדעת אף פעם מי ישב לידך. האמת היא שזו הבעייה ביציאת חירום - בהרבה מקרים מושיבים שם את התינוקות.

lady_anne

New member
מאמר מצוין - ישר לטאגליינס ../images/Emo47.gif

בנוסף לעצותיו המועילות והמדויקות של אמנון מומלץ להצטייד בבקבוק מים, כי בטיסה נוטים להתייבש ולפעמים הדיילות עסוקות מכדי להתפנות לטפל בבקשה שכזו, וגם בחטיף למקרה של מאנצ'יז (למרות שבטיסה האחרונה שלי בקונטיננטל האביסו אותנו נון-סטופ). מכיוון שלחברות התעופה יש נטייה להקפיא את הנוסעים מומלץ למי שסובל מקור להצטייד בסווצ'ר נוח ובזוג גרביים נוסף. לסיום שאלה לי אליך, אמנון: ציינת שיש נטייה להושיב תינוקות ליד יציאות החירום, אבל ממה שאני יודעת במקומות אלה אמורים לשבת אנשים מבוגרים שיוכלו, במקרה הצורך
, לפתוח את דלת החרום שמשקלה 20 ק"ג ולסייע בפינוי במטוס. איך זה מתיישב עם מה שאמרת?

אמנון כ

New member
עוד כמה מילים על יציאות חירום

במטוסים הגדולים מושיבים את התינוקות בד"כ ברביעייה (או השלישייה) האמצעית ביציאת החירום, כלומר מקום בו יש יחסית מקום לרגליים וניתן לקום ולצאת בקלות יחסית, אבל לא ליד דלתות החירום שבאמת חייבות להיות מאויישות באנשים בוגרים וכשירים פיסית. אגב, באותה הזדמנות אני אציין כי לא כל יציאות חירום היא טובה ונוחה. דווקא המקומות בהם מושיבים את התינוקות (כלומר במרכז המטוס), הם מאוד בעייתים לאנשים גבוהים כמוני כי מולך יש קיר ואין כלל מקום לרגליים, מה שגורם לך להתייסר בכאבים. במושב רגיל לפחות יש את האפשרות להכניס את הרגליים מתחת למושב שלפניך. בעייה נוספת ביציאת חירום, דווקא כן זו שליד הדלת, היא שמכיוון שזה אחד המקומות היחידים בהם ניתן לעמוד מבלי להפריע במעבר, רבים (ובעיקר בטיסות ל/מישראל) נוטים להיעמד לך בדיוק על הראש ו"להתקרקר" במשך שעות בזמן שאתה מנסה לישון. הם גם יתקעו בך כל 5 דקות ויעירו אותך בדיוק כשתירדם וגם נורא יעלבו אם תבקש מהם לחפש מקום אחר לדון בו על הסדרה "מיכאלה" או על פרשת השבוע. סכנה נוספת ואחרונה נפוצה דווקא במטוסים קטנים יותר בהם ביציאת החרום לא ניתן להשעין את המושב לאחור על מנת לאפשר מעבר "בטוח" יחסית ליציאת החירום. משמעות הדבר היא כיסא רגיל ללא מקום לרגלים שגם לא יכול להישען לאחור. שומר נפשו ירחק...

אמנון כ

New member
אחת הטיסות הגרועות שהיו לי...

הייתה עם קבוצה מאורגנת של "בנות עקיבא" שחזרה מקברו של הרבי מלובאוויטש. מה אני אגיד לכם ... זה התחיל בזה שהם נדחפו בתור ועשו ברדק מוחלט והמשיך בכך שבמשך כלללללל הטיסה הן קרקרו ושרו וניסו להחזיר את כולם בתשובה וזי#$ו לנו את המוח על כמה השם הוא קדוש וברוך ונפלא ונהדר וכו' וכו'... זו הייתה טיסת לילה, ואפילו עם האטמי אוזניים הן קדחו לי בראש, למרות שגם אני וגם כל שאר הנוסעים ביקשנו שיפסיקו לעשות רעש. ס-י-ו-ט!!!!

למעלה