יום כיפור

natasha391

New member
יום כיפור

אז...
הרבה הרבה ישראלים טסים בחגים ובפרט ביום כיפור ו... צמים.
מה אתם חושבים?
הייתי חייבת לשתף שזה פשוט נשמע לי אבסורד! אם בחרת לנפוש בימים אלו מדוע אתה מקיים את מנהג הצום שסותר זאת חד משמעית? מה ההיגיון? לסמן "וי" על הצום?
מה גם שאם כבר טסים, מוציאים כסף ומארגנים חופשה פעם בשנה, לא הגיוני דווקא בא להתנזר ממסעדות וטיולים במשך יממה שלמה.

דניאלה1311

Active member
מנהל
אני לא בטוחה שזה נושא לפורום שלנו
כל אחד ואחת עושים מה שנראה להם בסדר ומי אנחנו שנשפוט?
אם הכיף של נשים חרדיות, ערביות אדוקות ושאר דתות להכנס לים עם כמה שיותר לבוש אני הייתי אומרת להן להשאר בבית, עדיף לעשות בבית אמבטיה בעירום מאשר בים עם כל הסחבות, אבל מי שם אותי לשפוט?
את יכולה לשים את השרשור שלך באקטואליה שם ישמחו לחגוג עליו.

moco10

New member
אמונות ומנהגים אישיים לא קשורים להיגיון אלא לרצונות אישיים.

למה אבסורד?
האם זה יותר אבסורד מלא לקיים כמעט אף מנהג פולחני אבל לצום בכיפור?
האם זה יותר אבסורד מליסוע בשבת אך להימנע מאכילת בשר וחלב?
הרי אפשר להגיד שכל מנהג דתי באשר הוא, הוא אבסורד, אבל עובדה שיש הרבה מאוד אנשים שמקיימים אותם וכל אחד מקיים את אותם מנהגים שהוא בוחר לקיים, ולא מקיים אחרים. ככה זה אנשים, ולא רק בנושא מנהגים דתיים אלא כל התנהגות שהיא.

natasha391

New member
אפשר בהחלט לא להסכים עם מה שאמרתי

וברור מן הסתם שלכל אחד יש רצון אישי,
אבל אני דווקא כן שאלתי על ההגיון...
למרות שכל אחד עושה כרצונו עדיין אפשר לנתח את הדבר. הרי לא אמרתי משהו מנותק לגמרי. בהחלט יש חוסר היגיון לטוס לחופשה בכרתים או באמסטרדם ובאמצע החופשה לקיים את מנהג הצום... מה המשמעות של הצום בנופש הזה שלקחת לעצמך?
בחרת לא לקיים מנהג החג ולטוס- מצוין! אני לא מבינה למה אנשים צמים, תמיד נראה לי אפילו, מצטערת על המילה, מגוחך

moco10

New member
ואני עניתי בדיוק על עיניין ההיגיון, בכך שהוא לא קשור

הבאתי שתי דוגמאות ל"חוסר היגיון" לכאורה בעוד התנהגויות נפוצות ויכולתי להביא עוד 10 .
הנקודה היא שמנהגים דתיים (לא רק, גם הרבה התנהגויות אחרות שאינו קשורות לדת) לא נובעים מהיגיון, אז חיפוש היגיון וקונסיסטנטיות בהם זה פשוט אבסורד.

לא מזמן היה פה פוסט של מישהו שלא הבין איך זה שאם הרמב"ם כתב שלא צריך לצאת מארץ הקודש (חוץ מלפרנסה וכו.) אז יש אנשים שמטיילים בחו"ל ומחפשים אוכל כשר.

בגדול, זה שהרבה אנשים צמים ביום כיפור למרות שהם לא דתיים מכל בחינה אחרת, לא נובע מרגש או מחשבות דתיות אלא זה עיניין של רגשי זהות .
גם קל להשאיר את צום יום כיפור למטרה הזו כי זה משהו שעושים רק פעם בשנה.
גם העיניין הזה לא קשור להיגיון.

אם היו מכירים את הסיבה ליום כיפור, לא היו מקיימים אותו

אבל כל זמן ששפוטים לשטיפת-המח הדתית, שום דבר לא יעזור.

SupermanZW

Well-known member
מי שלא מרמה את עצמו לא יכול להיות דתי

בכל הדתות פרדוכסים רבים והתירוץ של היהודים הוא "נפלאות דרכי ה'", התירוצים של מאמיני דתות אחרות מגוחכים לא פחות.

אגב, יש כלל "לא תוסף" ו"לא תגרע", כל חז"ל הוסיפו, מה עם זה? הרמב"ם פעל כפי שפעלו קודמיו.

dudi4321

Member
מכיר אנשים שיהיו בחו"ל בגלל שנמאס להם הצום וביחוד לצום בישרא

ל.

לאונידס

Active member
מכיר אנשים שאוכלים כבשים אבל יזדעזעו אם יציעו להם לאכול חתול

ויש כאלה שישמחו לאכול רגל של תרנגולת אבל אין מצב שאפילו יחשבו לאכול רגל של כלב.
&nbsp
מה ההגיון? לכך תבין אנשים
&nbsp
כל עוד לא מכריחים גם אותי לצום - מצידי לא רק שיצומו, שילבשו כמו סופרמן את התחתונים מעל המכנסיים ולא מתחתם, מה אכפת לי?
&nbsp

SupermanZW

Well-known member
לאותם אנשים צריך לתת תלוש לארוחה במסעדת יוקרה שתקף רק לארוחת

צהריים ביום כיפור ולצלם אותם.

למעלה