פולין וורשה ומקצת רשמים למתעניינים;

oren1947

New member
פולין וורשה ומקצת רשמים למתעניינים;

את הדיל המוזל הזה רכשנו דרך הגרופון,ייצרנו קשר עם איסתא כי משם הרכישה נעשיית.
הטיסה עם החברה הפולנית,סנדביצ'ים ושתייה ושלוש וחצי שעות ואנחנו בשדה התעופה ''שופן''.
מזג האויר נהדר וקריר מפה וזה כבר נהדר.
הכל דופק עם ההעברות והנהג מעמיס מזוודות ומחלק את הנוסעים בקבוצה לפי המלונות.
אנחנו מתאכסנים במלון redison blue centrum*****
חדר מרווח ומשקיף אל הרחוב מהקומה השביעית.המעליות 3 עומדות במהירות.
בחדר כלי קפה ותה שמתחדש כל בוקר מחדש,לצד כלי הקפה מונחים כל בוקר זוג בקבוקי משקה,מים וסודה.
בריכת השחייה הנעימה משחררת מהצפיפות בטיסה והג'קוזי החם מרגיעים את הנפש,בינתיים!
*אל תשכחו בגד ים
מיטה זוגית רחבה ומזגן פעיל,3דרגות.
לילה ראשון..ובבוקר אל קומת חדר האוכל,עגבניות מלפפונים חתוכים,לחמים מצויינים ולחמניות קטנות.כמה סוגי גבינות טובות וכמה סוגי נקניקים שפולין ידועה בהם.עובדת שמכינה חביתות,ביצים רכות וכמה תוספים מענינים כמו זיתים משני הסוגים מגולענים,עגבניות מיובשות וכל מיני ממרחים ומטבלים שונים,פירות ועוגות וקפה בקנקנים או אספרסו ממכונה ענקית בכל הטעמים.השירות של המלצרים זריז ובסך הכל אווירת חדר האוכל שקטה למרות שהוא מלא במתארחי המלון.
וקדימה אל הרחוב,אל השדרות הרחבות המתמשכות לאורכה של העיר,ברגל אל הפארק הסמוך ומשם,אל סימטאות העיר העתיקה..וורשה הפכה להיות מעצמת תיירות של מזרח אירופה,כבר בשעה הזאת מהלכים כאן המוני תיירים,כן גם ישראלים.
בטיסה בחלק הקדמי של המטוס התרכזו בעיקר מבוגרים בגילנו,כן גם מקצת צעירים אבל בשאר מושבי המטוס שמאחור התיישבו כמאה נערים ונערות על מלוויהם מאחד הקיבוצים בארץ..לטיול בפולין.

oren1947

New member
והבוקר הזה;אל העיר העתיקה,אחרי ארוחת הבוקר..

רגלית לקילומטר של הליכה,חולפים לצידו של פארק גן גדול ומטופח.הכל נקי כאן ומסודר,ספסלים צבועים ללא שום שבר,עמודי התאורה שלמים ללא פגע ונייר אחד לא תמצאו פה לא בשטחי הגן ובטח שלא ברחובות,בשעת הבוקר הזאת אין רואים בכלל עובדי ניקיון בדרכים..תרבות מזרח אירופאית זה קצת שונה ממה שנעשה אצלנו.הורינו שבאו מכאן בשנים הרחוקות ההן רצו להביא את אותה תרבות לכאן אבל,משהו התפקשש לנו באמצע!

oren1947

New member
הטיול לברלין לפני כמה שנים,שם ניסיתי לחמוק מהעבר הכואב שלנו.

אינני יודע למה אבל ככה הרגשתי אז,וכשהחבורה ניגשה לאתרי הזכרון אני הלכתי למוזיאון המדע.
בוורשה הרגשתי אחרת,הוריי מוצאם מפה,כמובן שלא ניגשתי לכתובות שיידעתי אבל,הרגשה פנימית שכזאת לנסות לחשוב ולהרגיש את חייהם בעיר הזאת.בבית לא דיברו על זה כמעט ורק אמא הזכירה מידי פעם את שם הרחוב בפרבר פראגה,ומעשיות על רחצה בשבתות בנהר הויסלה.אז מכאן אל האתר המפורסם ביותר אל אותו מוזיאון שעדיין קוראים לו המוזיאון היהודי החדש.מצבת האבן הגדולה בדמויות המובלטות שם בכאבם.
המוזיאון מרשים בהווי המוצג.
הגבעונת הנראיית היא שריד אותו הבונקר של הארגון שהגרמנים חיפשו אותו יומם וליל,כאן התרחשו הסיפורים על השתקת התינוקות בחנק עד למותם,הכתובת היא מילא 18.
כמה עצוב כאן באותו בוקר בגן שומם קטן ביינות לשיכוניי השכונה,ואני מביט ומנסה לקרוא את העברית שבקצה האבן...אז ישיבה בגן ליד למנוחה..קבוצת תלמידים מתקרבת לאנדרטה,המדריכות בעברית ומספרות..
מרגש משהו..!
*מה שמתמיה משהו זו העובדה שהגרמנים רצחו ושרפו 6 מיליון יהודים ואנחנו היינו רק במרחק של 3 וחצי שעות טיסה מכאן
הורי עלו ארצה,אבא ב 1933 כחלוץ ואמא קצת אחריו לאחר שחזר לוורשה להתחתן,אמא באה ב 1938
הסבים והסבתות שלי אותם לא יידעתי ובעצם כל המשפחה משני הצדדים אבדה לעד!

oren1947

New member
ובמנוחת החדר הממוזג במלון לאחר יום של הליכה מרובה..

המשך יבוא;

oren1947

New member
קרובת המשפחה שלי היא חברה בדף הפייסבוק..

באחד מהימים היא כותבת לי שאני חייב לראות את האנדרטה לזכר לוחמי הגיטו שהצליחו להימלט בתעלות הביוב,היו אלה חבורה נכבדה של מנהיגי הארגון שלחמו בנאצים בימי המרד בגיטו וורשה.
אמרה לי לגשת למקום..רחוב prosta 51 ותראה שם את שמותיהם של אמא ואבא שלה,המה קרובי משפחה שלנו מצד אמא.
אמא שלי מהבית שם משפחתה היה פרימאר וכן כך גם אביה חיים שנפטר לפני שנים,אמה פנינה חיה ומתגוררת בתל אביב,אנחנו קראנו להם תמיד דוד חיים ודודה פנינה,התרגשתי מאד להגיע למקום ואכן הליכה רגלית קצרה ואנחנו במקום.צילומים ואפילו ניגשתי ושטפתי וניקיתי את לוחות השמות של הקרובים שלי אותם אנחנו הכרנו כל השנים.
ותודה לבתם חברת הדף בפייסבוק שהסבה את תשומת לבי.

oren1947

New member
ועוד כמה מהצילומים של פתח הביוב מהם נמלטו הלוחמים מהגיטו..

ליערות והצטרפו לפרטיזנים..

oren1947

New member
ואיך אפשר בלי השוטטות בשווקים..

הירקות הביגוד והשמאטס ללבוש..קצת עוני וקצת תרבות כמו שפע של דוכני הפרחים הנהדרים.ואם הצהרים היינו מקנחים בלחם טרי וקצת טונה או סרדינים ועגבניה אחת,חבילת גבינה אהובה עלינו ובקבוק בירה בחדר..היו גם ימים אחרים של ישיבה במסעדה עם הקראפלך אותו פירוגי פולני מוכר ואהוב עטוף בצל מטוגן וחמאה,עם כוס בירה צוננת.
ואפילו למרכזי הקניות הגענו,וגם לחנות הספורט דהקטלון האהובה בדברי הספורט שתמיד נתחדש שם במוצר משהו.ושוטטות והליכה בטיילת נהר הויסלה הרוגעת מימיה בזרימה חלשה
6 לילות עם העבר שלנו,6 לילות ביעד תיירותי שכזה שאסור שיישכח מליבנו כיהודים!

nurii

New member
תמשיך אהבתי את התיאורים והתמונות.

גם הורי ממזרח אירופה-...לא רחוק משם.נוסעת עוד חודש וחצי בפעם החמישית.(הונגריה)

דניאלה1311

Active member
מנהל
אני משום מה מהססת לגבי דילים
ובטח לגבי גרופון אבל קיבלת יופי של מלון, אני מאד אוהבת את הרשת
של רדיסון בלו. נשמע ששווה לנסוע לוורשה למרות שאני לא מהתפוצה הזו
והאוכל הפולני מעולם לא גרם לי אפילו לחייך וחותנת פולניה היתה לי
וזה כל מה שאומר בענין. בקיצור תודה יהודה על הדיווח והתמונות. אני אראה איך להפוך זאת למאמר.

oren1947

New member
ארוחת הבוקר...מוכן היה שם בדלפק המנות

מגש מסודר יפה עם סנדביצ'ים לתפארת,גבינות נקניקים ביצים קשות עגבניות והכל ארוז לאלו שמכינים לאחר כך!

יפה
------

oren1947

New member
בצד הלובי במלון ניצבת צנצנת גדולה עם מים קרים וחתיכות..

לימון פנימה,ערימת כוסות פלסטיק בצד לצמאים..
ויום בהיר אחד הצנצנת היתה מלאה במלפפונים חתוכים בתוספת מיץ לימון,נזכרתי באמא שלי שבקיץ היתה מכינה לנו שתייה כזאת.
להבדיל רק שהמלפפונים הללו הדיפו ריח נהדר שאצלנו כבר פרח ריחו

oren1947

New member
ברמי לוי הבוקר במדף ההוא ניצבת צנצנת האפטר שייב של ..

nivea
המחיר 49 שקלים.
אותו מוצר בשוק קטן בסימטאות השוק ההוא בוורשה 17 שקלים

אתה הולך רחוק...

ברור שבשוק בוורשה הזולה יהיה יותר זול מרמי לוי אצלנו.
מה שבאמת מדאיג שגם לגבי מוצרים רבים אחרים (משחת שיניים קולגייט, בטריות דורסל, תחבושות היגייניות וכו'), לקנות בלונדון, מהערים היקרות באירופה, היה זול יותר מאצלנו...
ללא ספק, אנחנו אומת הפראיירים. העיקר אנחנו אומרים על עצמנו כל הזמן ש"הישראלים לא אוהבים לצאת פראיירים". אולי לא אוהבים, אבל עושים זאת כל יום.

לאונידס

Active member
לפני פחות מחודש קניתי ביוון קולגייט ב 0.98 אירו

לא מבצע ולא נעליים, סתם נכנסתי לסופר קטן באחד האיים לקנות כמה מצרכים לטיול וראיתי את מחיר משחת השיניים - קניתי 4 הביתה.
לפני כמה ימים ראיתי את אותה משחה (100cc white...) בשופרסל דיל במבצע - 15 שקלים.
אם היה ניתן הייתי קונה גם לחם וחלב ב ebay.
אגב באותו סופר ליטר חלב עלה 1 יורו ולחם מפונפן מקמח מלא שמריח נהדר המחיר נע בין 1.15 אירו לזוג ל 1.20 לבודד (תלוי איזה לחם בדיוק). בארץ אם אני מצליח להשיג כזה ב 16 שקלים שיחקתי אותה, בד"כ עולה מעל 20.
&nbsp
ישראלים לא אוהבים שיגידו עליהם שהם פראיירים. לא סתם לא אוהבים - שונאים.
לאיות פראיירים דווקא אין בעיה, כל עוד העובדות לא משליכות על התדמית.

oren1947

New member
גם לחנות של דקטלון הגענו באחד הימים..

התחדשתי בתרמיל גב קטן לטיולים ב 30 שקלים בלבד..
בגד ים בפחות מזה.
שפע מבצעים

אז אם הגעתם לאיזה יעד אירופאי,בדקו באם יש שם סניף של החברה הזאת,כדאי!
הכל לספורט,לכל ענפי הספורט.

גם אנחנו טסנו לפולין עם החברה הפולנית אבל קיבלנו רק מים

ביקרתם בפארק המלכותי ? מקום מקסים. פולין באמת שווה ביקור ואפילו יותר מששה ימים. אנחנו היינו שם בפסח, היה קר אבל מקסים. מומלץ מאוד לבקר גם בקראקוב (אלא מה) וורוצלאב ומי שרוצה לראות שלג וסופות באפריל מוזמן לבקר בזקופאנה .
לגבי האוכל : טעים בפולין ואפילו טעים מאוד.

למעלה