שאלה על מסלולים עם רכב בכרתים

שאלה על מסלולים עם רכב בכרתים

היי,
אני טסה לכרתים ל4 ימים בין ה9-12/6
ואשהה בעיר הרקליון.

אני מתכננת להשכיר רכב למשך שלושה ימים ולצאת מהעיר לטיולים יומיים..
אשמח לקבל המלצות לאן כדאי ומומלץ לנסוע.

אני חשבתי על הרעיון הבא:

1. יום ראשון - אחרי הגעה לכרתים, מנוחה קלה וסיבוב בעיר לקראת ערב אסע לאזור מאליה ומשם לאגיוס ניקולאס לשבת שם בטברנה (אם יש)

2. יום שני - לנסוע לעיר ריתנימו לאח"כ מכן לחאניה.

כמובן שבסוף כל יום חוזרים למלון בהרקליון. חשוב לנו להנות מהדרך היפה, להיכנס לכפרים ציוריים, חופים יפים והיסטוריה.

האם הייתם ממליצים לנסוע למקום אחר? אולי לאגם קורנאס?

אשמח לתובנות.

תותח9

New member
פודלה

מניח שאתם שוכרים רכב ולא משכירים, ומניח גם שתקבלו תשובות טובות יותר ממאיר שפירא, המומחה הטוב ביותר לכרתים
&nbsp
בדרך לרתימנו, תוכלו להיכנס לכפר פודלה ובו מנזר עתיק ומוזיאון בביתו של אל-גרקו

היכן לנים? שם מלון וישוב? מתי נוחתים? מקבלים את הרכב בשדה?

תשובות

לנים בהרקילון אקוואה אטלנטיס.
אנחנו מקבלים את הרכב למלון דרך זקרוס טורס.
&nbsp
נוחתים ביום חמישי בבוקר (10:30)
התכנון ביום הראשון להסתובב קצת בעיר ובערב לנסוע לאיזור לאזור מאליה ומשם לאגיוס ניקולאס לשבת שם בטברנה (אם יש)
&nbsp
יום שישי
לנסוע לעיר ריתנימו( דרך פודלה) לאח"כ מכן לחאניה ולחזור להרקליון בערב.
&nbsp
יום שבת
רק הרקליון, אלא אם יש מסלול ערב נחמד וקצר שאפשר לעשות.
&nbsp
יום ראשון
חוזרים ב16 לישראל

כרתים איננה כפר קטן.....

גודל האי כ-3/4 מדינת ישראל. יש בה כ-750.000 תושבים וכ-3.000.000 תיירים בעונה (מאי-אוקטובר). ויש בה המון מה לעשות ומה לראות.

למה הרכב לא לקבל בשדה התעופה?
מתקשרים למלון, מספרים שהגעתם ותגיעו למלון אחר הצהריים, וסעו ישר לטייל.

מאליה זה מקום לבילויי לילה ולא איבדתם שם שום דבר.

איוס-ניקולאוס (לא מבטאית את ה-ג) היא עיר נמל עם טברנה אחת או שתיים או יותר......

גם בהרקליון, 200 מטר מהמלון יש ים של טברנות,
רגע, אני מבין מה הבעיה.
טברנה היא בסך הכל מסעדה, במקור זה היה "סנייק בר" שמשלים את הקפניו (בית קפה) או ה-אוזריי (מקום לשתיית יין) משך הזמן היא הפכה למסעדה רגילה (למעשה אסטורטוריה, אבלו כבר נעלמו...).

אני מניח שאתם מחפשים ערב פולקלור עם אוכל וריקודים. זה נקרא:"כרתה נייט" ומנוהל במספר כפרים, למשל בכפרים "אנו-קרוזאנוס/קטו קרוזאנוס" או בכפר "אנופולי" שהוא קרוב יותר להרקליון.

האירועים מתחילים בשעה 2000, ומי שחושש שיסתבך להגיע למקום, שיזמין הסעה מזקרוס טורס, זה הלוך ושוב.

1.
לגבי הנסיעה מזרחה, תוכלו לנסוע לאיוס ניקולאוס ומשם צפונה לעיירה אלונדה. להחנות את הרכב בחניה (יש כרטיסי חניה בקיוסק, קנו לשלוש שעות)
גשו לסככת קופת השייט, ד"ש לניקוס ועם הכרטיסים תעלו לספינה שבשייט של כרבע שעה יביא אתכם לאי המצורעים שבטעות קוראים לו ספינלונגה, הוא נקרא "קאלידו" (חופן-אדמה בכרתית עתיקה).
לא לדאוג, מי שעוסק בתיירות מדבר אנגלית.

משם סעו בחזרה דרומה לכיוון הכפר קריצה ואחרי חציית הכביש המהיר, מיד ימינה לעמק לסיטי, יש שלט ישן. תוך כדי נסיעה בעמק לסיטי תעברו בכפר מסה-פוטאמי, תעצרו אצל מריאנה תבקשו מה שהיא רוצה לתת לכם (אלא אם יש לכם דרישות אחרות), שם תוכלו לאכול אוכל כפרי באוירה כפרית.

בעמק עצמו בכפר איוס ג'יאורג'יוס פנו ימינה לשדות שם תראו שבשבות שואבות מים, אחר"כ לחזור לצומת ולנסוע דרומה לאתר מיוחד שמציג עבודות כפריות ומלאכות.
משם תמשיכו בנסיעה, תוכלו לבקר במערת הולדת זאוס, תחנו את הרכב במגרש החניה ומשם לעלות למערה אפשר גם ברכיבה על חמורים, ואחרי הביקור לרדת איתם., אתם ממשיכים עם הכביש הנוסע בעיגול בעמק, אפשר לבקר במוזיאון הקטן של מנזר וידיאני.
בצומת הראשון המשולט לפנות שמאלה, עולים בהר ועוצרים ליד תחנות הרוח המינואיות (יש חנות מזכרות אם זה מענין אתכם) ומשם יורדים לעמק ובדרך עוברים ליד תחנות רוח דמוי ונציאניות שמהכניסה מהכביש הראשי אליהן זהו כביש מכושף כשהרכב מיתדרדר בעליה.....

אפשר להיכנס לכפר "קראסי" (יין) להתרשם מכפר עתיק ומעץ הדולב בן 2000 שנה במרכזו ומולו מעין דפנה (מים הכי נקיים שיש). ביציאה מהכפר כעבור מרחק מה תראו שלט ימינה למאליה, סעו בו כי הוא עובר בדרך נופית עד מאליה ומשם מערבה להרקליון.

לא עיכבתי אתכם יותר מידי למרות שיש מאות דברים לראות בדרך.

2.
ביום הבא קחו בחשבון יום ארוך,
הדרך מהרקליון לחאניה היא 140 ק"מ. (דלגו על רתימנו)
אתם נוסעים על הכביש המהיר ושימו לב לשלט לכיוון הכפר פודלה, השלט ימינה ואתם עוברים מתחת לכביש ונכנסים לכפר עד שמימין יש גשר מעל הנחל, חוצים ועולים במעלה עד ביתו של דומיניקוס תיאוטוקופולוס המכונה "אל-גרקו".
יש הבית ויש הכנסיה ממול (מאה 8) ותמשיח גדול עליו חרט חייל ונציאני את שמו ותאריך היציאה לקרב.

משם חוזרים לכביש המהיר, נוסעים מערבה, רואים מרחוק על ההר את מצודת אפטרה, ובהמשך מימין ליד הכביש מצודת אידזנדין הטורקית, עוברים צומת ומיד עוצרים בטברנה, שבו לנוח מעט שירותים וכו.

תראו שלט שאסור לצלם, ממול האי "סודה" עליו מבצר ונציאני ששימש כבסיס עינויים לפרטיזנים בזמן הכיבוש הטורקי.
לידו אי זעיר ובין שניהם כניסה תת ימית לנמל צוללות מתחת לאי, אולי יתמזל לכם לראות צוללת יוצאת משם, לי ב-27 שנים יצא פעם אחת והתמונה בספר שלי.
שם צולמה הסצינה העוסקת הנמל צוללות תת ימי בסרט של ג'ימס בונד.

נוסעים על הכביש המהיר ולא פונים אלא אך ורק לפי שלט ירוק "לחניה ומורנייס", לשים לב שהשלטים קצת מקושקשים.
יורדים מהכביש ימינה ולמטה ימינה שוב ונוסעים ישר כל הזמן בלי לסטות עד שמולכת ניצבת האגורה העתיקה, פונים שמאלה, הפניה השלישית ימינה היא לרחוב פיראוס, תראו שם סופר מרקט, מתחתיו חניון בתשלום (לא לחנות סתם ברחוב, אין פשעים אז למשטרה יש זמן לגרור...).

יוצאים מהחניון, פונים שמאלה ובפניה הבאה ימינה בניצב לחומת העיר העתיקה הונציאנית, וכעבור כמאה מטר שמאלה הכביש מתחיל להשתפל עד מחסום עמודים.
עוברים אותו והפניה הראשונה שמאלה היא רחוב קונדילאקי שהיה הרחוב הראשי ברובע היהודי.
אם התבלבלתם, הטברנה הראשונה אחרי העמודים, הבחור השמנמן שמזמין אורחים תשאלו אותו למיקום בית הכנסת, או ממש משמאלכם בישורת התחתונה חנות צייר וגם הוא יוכל לעזור לכם, ותראו אילו עבודות מדהימות יש לו.

אתם יורדים ברחוב קונדילאקי, ובערך באמצע הרחוב שמאלה סימטת קונדילאקי (בפינה שלט בעברית) ,הבחורה שתמליץ לכם על המסעדה תענו לה בחיוב.
נכנסים לתוך הסימטה ורואים את בית הכנסת, נקווה שיהיה פתוח.
מולו המסעדה "טו-חאני" (איש חאניה) של מגי ודימיטרי. יש להם אוכל מצויין חוץ מזה שמצווה לתת ליהודיה פרנסה (מגי).

כל האנשים שאני מזכיר, תמסרו להם ד"ש ממני.
י
ש לכם גם בקצה המזח את המוזיאון הימי הנחמד, תשוטטו קצת גם בסימטאות ותתרשמו מהעיר הוונציאנית, יש המון מה לראות, אבל גם ככה כתבתי יותר מידי.

ביום האחרון קחו את עצמכם וסעו מזרחה על הכביש הארצי הישן לכפר "קטו גורנס", שם תמצאו:
1. מרכז תערוכות אולי יש משהו מענין (הקודם היה על מלין מונרו ולפניו פועלו של ליאונרדו דה וינצ'י, מדהים, ואחרים))
2. לידו מרכז תצוגה של דמויות דינוזאורים.
3. בצד השני של המתחם, האקואריום של כרתים, בהחלט שווה ביקור כי הוא ברמה בינלאומית.

3.
יש לכם יום "לבזבז, בהרקליון נצלו אותו לביקור במוזיאון המינואי היחידי בעולם (פלישתים) שליד המלון, במרכז ואצל קוסטאס פאפאדופולוס במדרחוב דדאלוס, בשוק העירוני, וכן
לא לשכוח לבקר במוזיאון המינואי הנמצא ליד המלון.
מרכז הרקליון נמצא פחות מ-200 מטר מהמלון, ואפשר סתם בערב אחרי שנחים לשוטט במרכז, בשוק אם עוד פתוח (ולאכול לוקומאדס), במדרחוב דדאלוס ולבקר את קוסטאס פאפאדופולוס , איש אשכולות.

בענין קניות.
אם יש לכם משפחה עם ילדים, אפשר להביא המון מתנות במחיר כמעט אפס, חנות "ג'מבו" במערב העיר, אשתי לא האמינה שקנינו עגלה עמוסה ב-20 יורו.

פעם הדרכתי טיולים לכרתים ולספרד

אבל אחרי שקיבלתי את תעודת "רשיון-כבוד מורה דרך" (50 שנה במקצוע) החלטתי להפסיק.

מכל מקום אני חוקר את כרתים 27 שנים כבר ואשתי שואלת אם לא נמאס לי, אז לא נמאס לי כמו לטייל בארץ ומידי פעם לגלות דברים משתנים וסתם הנאה במקומות רבים.
אז ישראל היא מולדתי ללא תחליף, וכרתים הבית השני שלי.

oren1947

New member
מאיר,כל הכבוד על העזרה והייעוץ הכל כך מספק..

למטיילי כרתים.
רק שלא יגידו שאני מטעם!

למעלה