אז נסעתי אתמול לברית מילה

חיא2

New member
אהבתי את תיאור האם המותשת

זה הכי נכון בעולם, אם כי בתי, בברית של בנה, לא היתה מותשת וגם לא מאופרת לעייפה וגם לא לבושה באיזה בגד מפואר.
נחסכמה ממני הסנדקות [ חתני הקדימני בשניה וביקש להיות הסנדק של בנו, ואני כלכך שמחתי, עד שכמעט חששתי שיעלב משמחתי, אבל לא, למזלי הוא קצת מכיר אותי].
הייתי סנדק של אחייני הקטן. לא רק שעל הברכיים שלך מתעללים בתינוק, אלא אחר כך כל מני אנשים באים לקבל ממך ברכה, בחיי. כולם כמעט גמרו לאכול ואני עוד ברכתי את המוני הצמאים לברכה מאדם שלא מאמין בכלל שיש דבר כזה יהווה. אז כל הברכות שלי חסרו את האל, כינוייו ותכונותיו - אבל כללו - בהצלחה, רפואה שלמה, בעתיד, אני בטוח ש... חחחחח

קלייטון.ש

Well-known member
האמא הזו בברית של הבן הקודם ישבה מרחוק ובכתה

בזמן שהמוהל עשה את מלאכתו. וזו בחורה מאד דתיה ואין חשש שהיא לא שלמה עם הטקס. הפעם היא החזיקה את עצמה בצורה יותר ייצוגית. אבל אני משוכנע מהכרות של שנים שקשה לה עם מה שהיהדות מאלצת אותה לעבור בקטע הזה.
גם בטקס אתמול כולם ניגשו לסנדק וביקשו את ברכתו. הוא דתי אז הוא בטח כן הטיל את האחריות למימוש ברכותיו על אלוהים.
אני נזכר באמא שלי בשנותיה האחרונות כשנעשתה כבר ממש קיצונית והיתה מציינת את טקס ברית המילה כראייה ל-"החומר ממנו הם עשויים" ("הם" דהיינו היהודים). היא אמרה זאת לשלילה אבל אני, שמסכים איתה עקרונית, דווקא רואה זאת לחיוב. צריך לכבד עם ואנשים שדבקים במנהג כזה.

קלייטון.ש

Well-known member
לכבד עם שאלפי שנים לוקח את הרך הנולד

ומבצע בו פעולה גופנית מסוכנת (בעבר בוודאי הרבה יותר מהיום), רק כדי לסמל ולסמן את שייכותו לעם.
גם העניין הזה שהאמא עומדת בנפרד, לוקחים ממנה את התינוק שלה, והגברים עושים בו מעשה, ורק אחרי כן מחזירים לה שתטפל בו, ובעצם אומרים לה "גברת חשבת שהילד הזה שלך אבל את טועה. הוא שלנו, של העם. נתנו בו את הסימן, עכשיו קחי וטפלי בו אבל תזכרי של מי הוא כל פעם שתחליפי לו חיתול"

יוסי ר1

Active member
רק שני תיקונים קטנטנים להעמדת דברים על דיוקם:

ראשית, הברית היא בן האדם לא-ל, לאו דווקא כדי לציין שייכותו לעם ישראל.
עובדה, גם בני ישמעאל מלים את בניהם, כבני אברהם, ואיש מהם אינו מהאומה הישראלית.
&nbsp
שנית, מילת גברים נהגה גם במצרים העתיקה, בעיקר בקרב האצולה והמעמד הכוהני.

קלייטון.ש

Well-known member
גם את בני ישמעאל אני מכבד

וגם עם המצרים העתיקים לא הייתי מסתבך.
כל מי שמסוגל לקחת ילד שלו ולהניף סכין על האיבר הכי חשוב בגופו - שבעצם אחראי להמשכיות הדור והעם - הוא טיפוס ששום דבר לא יפחיד אותו.

סופהו1

New member
אמאל'ה איזה תיאור

אפרופו כל מי שמסוגל...
ראיתי קטע מסרטון ובו בשיחה, בין זוג דתיים, הגבר מנסה לשכנע את אישתו שהוא ורק הוא ימול את בנו.
זה יותר מפחיד.
&nbsp
לא כל אחד חושב שזה הכרח ובכל זאת, יש מספיק לא יהודים ולא מוסלמים שעושים זאת מתוך בחירה.
כשאני חושבת על זה, הדבר הראשון שעולה בדעתי הוא- האם לא כדאי להשאיר בידי האדם עצמו את הבחירה על הנעשה בגופו ?
&nbsp
&nbsp

קלייטון.ש

Well-known member
אפשר להשאיר את הבחירה הזו בידי הילד, שיקבל אותה כשיגדל

אבל כמו לכל החלטה בחיים גם לזו יש יתרונות ויש חסרונות. היתרון במקרה זה הוא שאם הילד שגדל שמח שלא מלו אותו, אז הכל טוב. אבל אם הוא מבחינתו היה מעדיף שכן ימולו אותו, אז עכשיו יש לו בעיה. כי קודם כל אם משום מה הוא אישית כן בעד המנהג היהודי (והוא עצמו יהודי), והמנהג הוא למול את התינוק בגיל 8 ימים, אז עכשיו בשבילו לגמרי מאוחר מדי. הוא מילה בגיל 8 ימים כבר לא יעבור. זה אחד.
שתיים, לעבור מילה כתינוק רך זה דבר אחד. את זה התינוק שוכח מאד מהר אם בכלל היה מודע למה שעשו לו (וצריך לזכור שמבחינת טראומות התינוק הזה מאד מנוסה, הרי הוא לפני כמה ימים נולד, ומה יכול להשתוות להפתעה הזו, שכל מה שחשבת במשך חודשים על החיים מסתבר לך בבת אחת כשגוי). לעבור מילה כמבוגר זה דבר אחר לגמרי.
אז זה לא כל כך פשוט להגיד "שהבחור יקבל את ההחלטה לגבי גופו כשיגדל". יש שיקולים לכאן ולכאן. כמובן שההורים זכותם לקבל את ההחלטה והם יקבלו הרבה החלטות גורליות לבנם. זו עוד אחת.

סופהו1

New member
בדיוק מהסיבות שמנית

נראה שעדיף למול את התינוק בדיוק בגיל שבו מלים אותו כעת.
כשהוא עדין תחת טראומת הלידה, אבל מספיק חזק לעבור עוד משהו.
&nbsp
בתחילת השבוע הודיעו לי על עריכת טקס הברית לתינוק בן משפחה.
לא הזמינו אותי, כי מסתבר שלברית לא מזמינים.. בחרתי להגיע.
התינוק אולחש כראוי, הכל עבר בשלום.
כדבריך, פחות החלטה שיצטרך להחליט בהמשך.
(או שיחליט לתבוע את הוריו שהחליטו למול אותו, בלי להשאיר בידיו את ההחלטה.
)

סופהו1

New member
בעצם, ברית מילה לבני אברהם, ניתוח מילה לבני דתות אחרות

והתינוק הקטן, גם אם יש החלטה לא למול מסיבות שונות (גם בקרב יהודים דתיים) אם נולד לאם יהודיה, יהיה יהודי.
נראה שהדיון בעניין לא יסתיים לעולם.
&nbsp

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
מקווה שלבשת סינר מגן כלשהו

&nbsp
אתה יודע, קורה לפעמים שהמוהל מפקשש.

למעלה