בוקר טוב, שבוע טוב

צליליתה

New member
בוקר טוב, שבוע טוב

סוף סוף בחיפה יוצאים מהזבל
וכמו תמיד בשביתות מהסוג הזה נוכחנו לדעת שאין עבודה חשובה יותר לוול ביינג של האדם מעבודתו של מפנה האשפה.

וגם קיבלנו הצצה מכוערת לדילמה בין זכות העובד לשבות ליכולת של ועד כוחני להחזיק עיר שלמה ב@#$%^. בבית הדין אמרו שהם לא מבינים את השביתה הזאת, אז מי אני שאבין. (למרות שיש לי הרגשה שאני מבינה די הרבה, נראה לי שעדיף שאסתום, לא רק בגלל שלא מדברים כאן פוליטיקה) העיקר שמתחילים לפנות את הזבל. ומי יתן וקליש רותם באמת תצליח להוריד את הארנונה, כמו שהבטיחה לפני הבחירות.

אמש הייתי בסרט סולו חופשי, סרט תיעודי של נשיונל גיאוגרפיק על מטפס צוקים, אלכס הונולד, שטיפס על אל קפיטן ביוסמטי בלי חבלים או ציוד בטיחות אחר. זה היה סרט המתח המותח ביותר שאי פעם ראיתי, למרות שידעתי מראש איך הסיפור מסתיים. יש כאן פוטנציאל לעוד כמה סרטים שאפשר לעשות בנושא - למשל, סרט על איך עשו את הסרט הזה (קיבלנו הצצות קטנות פה ושם, הצלמים כולם היו מטפסי צוקים מקצועיים) ובעיקר, למה לעשות דבר כזה. (לטפס, לא לצלם). גם על הנושא הזה דיברו בסרט, אבל לא מספיק לעומק לטעמי. אני מניחה שגם אם יחקרו התשובה תהיה, ככה, כי אפשר

יום נהדר, ושבוע טוב לכולם!

אספרסו2

New member
בוקר טוב

יש את הקיצוניות של הררי אשפה ברחובות כמו חיפה בעידן העכברושים בפיצה או עיר הפיצה הנאפוליטנית בשגרת היום יום.
ויש את שיעבוד התושב לאשפתו כמו בגרמניה.
כשהגעתי וראיתי חבר מפריד את שקיק התה למרכיביה וחלוקתם לפחי אשפה שונים בשלל צבעים חשבתי שאני הוזה אבל לא .זאת המציאות כאן.
גם צנצנות ובקבוקי הזכוכית מופרדים לפי צבע למיכלים מיועדים והשלכתם במיכלים המיועדים לכך ביום מנוחה תגרור ענישה.
מיון אשפה בצורה אובססיבית הפך להרגל נרכש ואיך הייתי מעדיף את חדר הזבל עם החתולים החביבים בארץ על שלל המיכלים הצבעוניים שכאן.

סופהו1

New member
חדר זבל עם חתולים???????

מרוב פחים אין מקום לחתולים.

יש חדרי אשפה קטנים עם פח לאשפה רטובה/שאריות מזון, פח לנייר וקרטון ופח לאריזות מחמרים שונים ויש בניינים שבהם ההפרדה גדולה יותר ואז יהיו גם פח למכלי זכוכית, פח למכלי פלסטיק, פח למתכות, פח לשקיות, פח סוללות ואולי עוד ששכחתי.

אספרסו2

New member
אז אולי חתולות???

כי לאוזן החתולים הגיעה השמועה שיש עכברושים בפיצריה הסמוכה והם יצאו לתור אחר המכרסמים כמתנה לחתולות לקראת יום ולנטין על מנת שלא תהיה להן סיבה לילל כל השנה על זה ששוב שכחו מהו חיזור חתולי.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
לא חתולים ולא חאתולות

&nbsp
אתה יכול למצוא אותם אולי ליד עכברים.
&nbsp
&nbsp
מעכברושים הם מפחדים.

אספרסו2

New member
חתול מאוהב

יתגבר על הפחד בדרכו לכבוש את לב חתולתו.קרניבורים מכף רגל ועד ראש.

יוסי ר1

Active member
לעניין מיון אשפה, כירושלמי, הסיפור מאוד מתסכל.

נכון, בשנים האחרונות הציבו המון כלובים לפלסטיק.
אבל לנייר ולקרטון הרבה יותר קשה למצא נקודות מחזור.
ולסוללות חשמל-בטריות - כמעט בכלל לא.
וגם במקומות בהם שמו פחים, אין חנייה - אתה צריך לעמוד על הכביש בצורה מסכנת, או באדום לבן להנאת הפקחים.
אנחנו נוסעים קבוע למרחקים כדי למחזר, אבל זה מתסכל מאוד.
&nbsp
-----------
לעניין מטפס ההרים, לענ"ד יש קו אדום שחוצה את השטח בין ספורט אקסטרים ובין משאלת מוות.
לטעמי, מקצועי ומיומן ככל שיהיה, מה שעושה הבחור, הוא בתחום של משאלת מוות.

סופהו1

New member
באמת מתסכל. בעיקר כי כל העניין צריך להיות זמין ונגיש.

באיזור גוש דן (תלוי עיר) הציבו מכלים כבר לפני שנים.
בשכונות של בתים קטנים הציבו כלובים לפלסטיק ומכלים לנייר בעיקר ליד מרכזים מסחריים ובבתים המשותפים, מגוון פחים בכל בניין.
בירושלים- מידע באתר לחוד ומציאות לחוד?

נ.ב- אני יודעת שיש חנויות שבהן אוספים סוללות.. אולי האתר
הזה יעזור לך
.https://mai.org.il/weee_map_israel/

יוסי ר1

Active member
תודה על האתר! באמת אנחנו ממחזרים בסניפי ארומה,

או בחלק מחנויות הצילום.
מה שמרגיז הוא, שבזמנו יצאו בקמפיין אדיר, והציבו מאות רבות של קופסאות מחזור בצורת נורה שקופה - אבל אחרי ההצבה - רוקנו אותן פעם אחת, ומאז הן נשארו שנים גדושות בסוללות בלי שאיש הגיע לרוקן.
עד שכנראה נזרקו לאשפה.

צליליתה

New member
ניסיתי לבדוק באיזור שלי

יש כמה וכמה מקומות בהם ניתן למחזר
״אחרי קניית מוצר דומה״
נראה לי הזוי עד חצוף

אספרסו2

New member
זה כל הקטע

שבארץ זה למראית עין,צבעוני ומציאותי כמו סרטים מצוירים
ובגרמניה פקידי המדינה בוחשים בפחי הזבל שמסומנים בשמות הבעלים ומטילים קנסות על הסוררים.

diday

Member
בתלות בעיר שבה אתה חי

יש מקומות שבהם אוספים הכל, יש מקומות שהעיר אינה יודעת להיכן עם הזבל ובהם מקפידים יותר ומשאירים את הפח אם יש בו אריזות למשל.
יש דברים מטומטמים כמו הערים אולם ונויאולם שסמוכות זו לזו, אבל נמצאות במדינות אחרות. באחת יש משרפת אשפה גדולה שלא מנוצלת, האחרת מסיעה את האשפה עשרות קילומטרים כי העיר השכנה מסרבת לקלוט אשפה ממדינה אחרת - נכון ללפני כמה שנים, איני יודע איך זה כיום.

diday

Member
אם היה כמו ערים תאומות, מדינות תאומות, מבחינת הטמטום

ישראל וגרמניה היו יכולות לכרות ברית.
&nbsp
------------
אני סבור שהבנתי מדוע כתבת, עניתי בכל זאת.

יוסי ר1

Active member
מה שבעיני טמטום, הוא עקרון ההפרדה המופקדת בידי האזרח.

לו בידי היה הדבר, הייתי שוקל לדרוש רק הפרדה של חומר אורגאני מחד, ובטריות מאידך.
טוב, וגם נייר.
את כל השאר הייתי אוסף במשאיות הזבל, ומוביל למתקני מחזור שיודעים להפריד לפי מרכיבים.
ישראל היא המדינה המובילה בעולם בטכנולוגיית ההפרדה, יש אתר לדוגמא בחיריה, חץ שמו, ואליו עולים לרגל מכל העולם לראות איך העסק עובד ולרכוש את הטכנולוגיה.
הרבה פחות לוגיסטיקה של הפרדה שצריך לסמוך על האזרח שלא יערבב, ומשאיות שונות או הסעות נפרדות.

סופהו1

New member
נראה שלא רק אתה חושב שההפרדה הביתית

מיותרת , ואולי בגלל זה המשאית ה"רגילה" מפנה גם את הפסולת מהפחים הכתומים = פלסטיק/מתכת. (או שזו רק טעות..)
&nbsp
לגבי חיריה- אני ממליצה לכל אחד להגיע לשם. מעניין מה שנעשה שם ויפה לראות מה קרה/קורה בהר הזבל הנוראי.

יוסי ר1

Active member
אכן. אני זוכר סיור שערכנו באתר, היה מרתק עד מדהים.

משאית אשפה עירונית מגיעה, ופורקת את התכולה לתוך בריכת ענק מלאה מים.
אלפי אנפות בקר וליבניות קופצות על השלל החדש...
סירחון אדיר שלא מרפה לרגע.
אבל כאן מתחיל הקסם: מה שצף נאסף ומועבר להפרדה עדינה יותר.
מה ששוקע ממויין לפי התמגנט או לא התמגנט (ללא מגע יד אדם).
וכן הלאה, כל קבוצה ממויינת עוברת פירוק ומיון משניים.
ובסוף, רואים ערימות פלסטיק, ערימות מתכת, ערימות אבן וביטון, ערימות זכוכית.
כל אחת מאלה עוברת טיפול כנדרש.
הבעייה היחידה בתהליך המדהים הזה - שישראל לא משתמשת בו.
רק כמות מזערית לצורכי תצוגה בלבד.
שאר הזבל לא מטופל ככה.
אבל בשאר העולם? עומדים בתור לרכוש את הטכנולוגיה .

למעלה