מה שנכון ברמה העולמית, הארצית ואפילו האישית...

diday

Member
מת על ציטטות מומצאות

ועוד יותר אוהב את יחוסן למנהיגים או מדענים מפורסמים.
כיוון שציטטה זו הפכה מזמן למטבע לשוני, היא לא בדיוק מומצאת ואפשר לייחס אותה להרבה אנשים. אבל פחות סביר שלביסמרק.
&nbsp
הרבה שנים לפני ביסמרק אמר את זה הגל (כך דוד גוגל סיפר לי). אבל מה שהגל אמר היה, כמובן, קצת יותר ארוך וקצת יותר מפותל - פילוסוף או לא פילוסוף.
יתכן שלפני הגל גם היו אחרים שהבינו את זה.
&nbsp
http://gutenberg.spiegel.de/buch/-1657/1
&nbsp
&nbsp
Was die Erfahrung aber und die Geschichte lehren, ist dieses, daß Völker und Regierungen niemals etwas aus der Geschichte gelernt und nach Lehren, die aus derselben zu ziehen gewesen wären, gehandelt haben.
&nbsp
&nbsp

ההערה הזו לגמרי במקום. קסם לי הייחוס לביסמרק בעיקר בגלל

הקונטקסט ההיסטורי, ואני מודה שלא זכור לי שפגשתי באימרה הזו קודם.

מרגע שעלתה בדעתי האפשרות שהאימרה הזו יכולה לקבל משמעות גם ברמה האישית, הרשיתי להתלהבות הקטנה לסחוף אותי קצת... וסליחה על חוסר הדיוק.

מי אמר את זה ומתי פחות חשוב מהמשמעויות האפשריות המתלוות, לא כך?

diday

Member
ברור שמי שאמר ומתי פחות חשוב.

לכן משעשע אותי הייחוס שבדרך כלל מומצא שאמור לתת לה משנה תוקף.
לפעמים לוקחים ציטוט אמיתי ומוסיפים לו ויוצרים אמיתה חדשה שאותה משתפים מאות ואלפים. וכמובן אם זה כתוב באינטרנט זה חייב להיות נכון.

מצד שני, בזכות הרשת, אפשר יחסית מהר לגלות כמה אמת יש באותה המצאה.

-----------------
דוגמה נאה היא ציטוט מומצא שאישה מעצימה כל דבר שתתן לה עם הסיכום שאם תתן לה זבל תקבל טונות של חרא.

וכמובן אם זה כתוב באינטרנט... - לגמרי.

התופעה בה לוקחים יוצרים אמיתה חדשה על גב ציטוט אמיתי היא לא מהיום ולא מהדור הנוכחי, אבל היא כבר קיבלה מימדים נוראיים.

ו'אמרו ברדיו', כמובן

ראיתי היום את 'העיתון' של ספילברג, על חשיפת פרשת מסמכי הפנטגון ב'וושינגטון פוסט', עוד לפני חשיפת פרשת ווטרגייט, עם מריל סטריפ וטום הנקס. לא מסרטיו הטובים, אבל עדיין מעניין.

קלייטון.ש

Well-known member
ההיסטוריה נכתבת ע"י המנצחים

ומפורשת על ידי אינטלקטואלים במגדלי שן ודמגוגים לקידום מטרותיהם.
למעשה לא ניתן אפילו להסכים מה באמת קרה בהיסטוריה, לא כל שכן ללמוד ממנה.

למעלה