האם אתם מוכנים לצ׳ונאמי?

צליליתה

New member
האם אתם מוכנים לצ׳ונאמי?

אתמול הייתי בשכונת בת גלים בחיפה. אחת השכונות האהובות עלי בעיר. בכמה תקופות בחיי ניסיתי לרכוש שם דירה, אף פעם לא הצליח לי, היום בכלל אין על מה לדבר: הדירות נחטפות עי יזמים והמחירים מטורפים.

בכל השכונה יש שלטים, איש, כנראה רץ, וחץ מצביע לנתיב המילוט מהצונאמי. אני לא לגמרי הבנתי לאן אני אמורה להגיע (נונונו למעצב), ולא שאני מזלזלת בחשיבות השילוט אבל זה הכניס אותי טיפונת לחרדה. בערב הייתי בחוף דדו, דרומית לבת גלים, שום שלטים ושום כלום. האם המסר הוא שהצונאמי לא יגיע לדדו, או אם כן, אולי לא נורא?

בקשר לרעידת אדמה בביתי אני כנראה מוגנת יחסית. אבל אין לי ספק שהבתים מסביבי יקרסו. רופא השיניים הסביר לי על הבניה הישנה בכרמל, שתוכננה לעמוד בעומסים מכיוון מסוים, ואילו רעידת אדמה תעמיס מכיוון אחר. (לא הבנתי אותו) מה שבטוח, אני מוכנה לברוח מכסא הרופא בכל מקרה של חשד גם הקל שבקלים.

אני מקווה שהממשלה העיריות והרשויות עושות כמיטב יכולתן להתכונן, ואני גם שמחה מאוד שבינתיים הן מתכוננות די בשקט. לפני שנים גרתי בקליפורניה והייתי בחרדה די גדולה מכל דיבורי רעידת האדמה. תנו לי לעבור את חם יולי אוגוסט, ושלא תהיה לנו איזו מלחמה הקיץ (סליחה, אני יודעת, בלי פוליטיקה) אחרכך יהיו חגים ולא יהיה על מה לדבר, ואחרכך נראה, אולי אני אהיה בשלה נפשית להתכונן לרעידת האדמה.

בינתיים שריפות הרבה יותר מפחידות אותי. יש לי הפרעת קשב ואני מתקשה להתמודד עם יותר מחרדה אחת בכל פעם.

איך אצלכם? נערכתם? התכוננתם? יש לכם תאורת חירום?

וכו

יוסי ר1

Active member
את צודקת בחשש ובתחושת חוסר האונים.

הייתה לי כלבת פינצ'ר נהדרת, אולי הכלבה החכמה ביותר שגידלתי אי פעם. וכמו שאר הפינצ'רים, הייתה אמיצה באופן מפתיע. לא היססה להסתער ולתקוף כלבים גדולים ממנה פי ארבעה.
מדבר אחד היא פחדה בטירוף - רעמים וברקים. הייתה נתפסת ברעד בלתי נשלט, מתחבאת מתחת למיטה, כאילו יום הדין הגיע.
זה היה מכמיר לב, אבל גם משעשע - הרי אנחנו מוגנים, היא לא יודעת?
לפני שש שנים התחוללה אצלינו שריפה נוראית, כילתה את כל המשק.
לא אכביר מילים, אבל למראה להבות בגובה עשרים מטרים, ואש ששועטת במהירות הרוח, היה לי ברור פתאום, שהכלבה צדקה.
האינסטינקטים שלה היו הרבה יותר נכונים מההיגיון המתעתע שלנו.
כי כשזה בא, רק אלהים יכול להציל מזה.

diday

Member
כילד קראתי על הצונאמי שהיה לפני כמה מאות שנים, אם יהיה דומה,

הסכנה פחותה.
הים נסוג בהתחלה, אנשים לא הבינו מה קורה, נכנסו והחלו ללקט דגים, הים חזר...

סופהו1

New member
העיריה בהחלט מתכוננת.. חחחחחח

אם פרסום, לא בדיוור ישיר שאראה כשאני מוציאה את הדואר מהתיבה, אלא באתר העיריה (אליו הגעתי פעם סתם מתוך סקרנות) נחשב היערכות, אבוי.

הוזכר צונאמי והוסבר שבדרך כלל צונאמי יגיע בעקבות רעידת אדמה..
מה לעשות ברעידת אדמה, אני פחות או יותר זוכרת. יש תאורת חירום (שפעלה לא מזמן), נרות וגפרורים. יש קצת צימוקים, פריכיות אורז וכמה קופסאות שימורים. (בקבוקי המים חוסלו).

אני מקוה שכשיגיע הצונאמי אהיה בביתי שאינו בטווח הצונאמי, פשוט משום שלא בדקתי את אמינות השילוט (הדי מבהיל) שראיתי. (*אזהרה- האיזור עלול להישטף/להיות מוצף והנחיות למילוט, *הכוונה להליכה למקום גבוה ובטוח יותר, *הכוונה לאזור בטוח בבניין ו*שלט המציין אזור בטוח מחוץ לאזור סכנת ההצפה).

מה נשאר? נשאר לקוות שלא תגיע רעידת האדמה ולא יגיע הצונאמי ויתנו לנו להמשיך עם הצרות אליהן אנחנו רגילים.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
מכל מה שמנית יש לי בעיקר וכו'

לגבי רעידות האדמה לפי המפה שפורסמה השבוע אין לך כל כך מה לדאוג, מי שהולכים לאכול אותה באזור יהיו בעיקר תושבי נשר, תל חנן ויגור.
&nbsp
מאחר ואני מניח שעל בעיות שיניים את לא נוהגת להתייעץ עם גאולוגים אז באותה מידה אני לא משוכנע שרופאי שיניים הם מומחי התוכן הטובים ביותר בנושא רעידות האדמה.
&nbsp
לגבי שלטי האזהרה במקרה של צונמי אני ממש לא יכול לעזור לך. זה מאד מזכיר לי את שלטי האזהרה בצפון ים המלח מפני אבנים מתדרדרות ובדרום ים המלח מפני בולענים. בכל פעם שאני נתקל בשלטים האלה אני ממש לא יודע מה לעשות ואיך להכין את עצמי למקרה שהאזהרה תתממש מלבד סגירה חלקית של העפעפיים וכיווץ חזק של את יודעת מה.

מצונאמי אני פחות דואג

אנחנו בחופי הים התיכון. בעיה פחותה לעומת חופי אוקייאנוסים.
אבל...מומלץ להכיר את השילוט.
אם יש התראה - לרוץ לכיוון שמוצג בשילוט (מורה לכיוון מקום גבוה יותר).
בתמונה המצורפת - אולי מורה לכיוון הירח (בהחלט גבוה יותר...).
לגבי רעידת אדמה: לבטח את הדירה/בית בהתאם.

סופהו1

New member
נראה שההבדל תלוי זמינות צבעים אצל היצרן

חולדאי נראה מצולם ליד שלט שחור צהוב בחלק אחד של העיר, ובחלק אחר ניצפה שילוט ירוק לבן.
באשדוד ניצפה שילוט שחור/צהוב.

קלייטון.ש

Well-known member
אני כהרגלי ממתין להוראות

כשאלוהים יגיד לי אז אתחיל לבנות את התיבה.
לפני כן אני לא רואה מה הטעם לדאוג. הבוס יודע מה הוא עושה.

ביום כיפור 1973 התארחתי לחג בבית משפחה מרוקאית של חברים

כשהגיעה השמועה שפרצה מלחמה והרב הראשי אמר שיום כיפור בוטל ומותר ליסוע ולהתייצב ביחידות המילואים. אפילו שמענו בבירור את המכוניות שהתחילו ליסוע בכביש הסמוך וגם אני התכוונתי לעשות כך.

אבל לאם המשפחה זהלא הספיק. גם הרב הראשי הספרדי אמר ככה, היא דרשה לדעת? כי אם לא, אף אחד לא נוסע בינתיים, עד שנדע על בטוח.

בסוף ניצח הכלל קוֹל הָמוֹן כְּקוֹל שַׁדַּי.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
הייתי בטוח שרק פולנים מארחים ליום כיפור

&nbsp
אני מזהה פה זליגה חמורה של מנהגים.

חברים מאותם ימים אהבו לספר על החבורה מהשכונה ביהוד, עוד מהגן

שהיו להם כל מיני מנהגים והרגלים, כולל 'לעשות כיפור' ביחד, מנהג שהמשיכו איתו גם כשפנו איש איש לדרכו. אחד מהחבורה אמר שיש להם חדר פנוי והזמין אותי לבוא אליהם מכניסת החג עד צאתו, וכך היה. היה ממש כיף ביחד.

למעלה