סליחה ומחילה מכולכם. אני מרגיש לא טוב מאתמול בערב ואני רואה

סליחה ומחילה מכולכם. אני מרגיש לא טוב מאתמול בערב ואני רואה

שלא השתפר הבוקר. מד הסוכר שלי קצת השתגע ועם חולשה כמו שאני מרגיש עדיף להישאר במנוחה. באמת סליחה מכולכם.

אני מבקש שנשעה בשלב זה את המפגש, לפחות את השתתפותי. אני רוצה ללכת לרופאה להתייעץ מחדש בין כל התרופות. על אחת כבר הצטוייתי לוותר.

יוסי ר1

Active member
תרגיש טוב

אספרסו2

New member
תרגיש טוב

ותרופות בהחלט יעילות לחברה שמוכרת אותן כל השאר צריכים לנקוט במשנה זהירות במתן ובמינון הספציפי.
אני מבין שאתה מרגיש חולשה אבל מול הגישה הפטרנליסטית של המערך הרפואי תזדקק לאסטרטיביות,בהצלחה.

יוסי ר1

Active member
קצת מפתיע מה שאתה כותב.

אני מניח שאתה מבין יותר ממני בתחום, אבל: לאדם מן השורה אין מומחיות בטיפולים המתאימים לתחלואיו השונים. יוצא מזה, אין לך ברירה אלא לסמוך על שיקול הדעת של רופאיך.
יש לך הצעה אחרת, למי שרופאיו ממליצים לו ליטול תרופות כאלה או אחרות?

קלייטון.ש

Well-known member
לרופאים כמו לכל איש מקצוע יש סט כלים שמשמש אותם

ותחום שיטות עבודה שבו הם פועלים. כל בעיה שמובאת בפניהם הם יכולים לפתור באמצעות הכלים והשיטות האלה, שרישום תרופות הוא אחד העיקריים בהם. אבל לא בטוח שזו הדרך היחידה לטפל בבעיה. אולי לא צריך לטפל בבעיה. אולי הבעיה לא אובחנה נכון במיוחד אם ביצע את האבחון רופא בודד בתוך פגישה יחידה.
אז בהחלט צריך לחשוב לפני שמקבלים המלצת רופא לתרופות.
אספר סיפור אישי שאולי קצת יבייש אותי אבל לא נורא. לפני שנים הופיעה לי פתאום פריחה על הגוף שהלכה והתפשטה, ביחד עם גירוד שהלך והחמיר. באותה תקופה כבר חייתי לבד אז החלטתי על דעתי ללכת לרופא עור. הרופא בדק ואמר "אני רואה פריחה", ורשם לי כל מיני תרופות. נגד אלרגיה, נגד פריחה, לא יודע מה עוד. כמה סוגים. לקחתי אותן בבית המרקחת אבל החלטתי לא להשתמש בינתיים. אחרי כמה ימים העזתי לספר לבחורה אחת במשרד. אמרה תראה לי, ראתה ואמרה חביבי, עכשיו מתחיל חורף, אתה מתבגר, זה יובש כמו שיש לכל אחד. תמרח קרם גוף ויסתדר לך. ואכן היא צדקה.
האם רופא העור חשב שמדובר אולי ביובש בגלל הקור? לא יודע. אולי כן אבל זו לא אפשרות שהוא יכול להציע.

צליליתה

New member
פעם בשיחת חברים

אחד המשתתפים, רופא, העלה את הסוגיה, ואמר שחלק מהבעיה היא שכשהחולה מגיע לרופא הוא מצפה לקבל משהו - מינימום - פתרון לבעיה. וכל שהרופא יכול לעשות, בדרך כלל, זה לרשום תרופות .

מאז למדתי לשאול האם התרופה שאתה רושם לי הכרחית, האם יש דרך אחרת, מה יקרה אם לא אקח, וכו, ובדרך כלל אני מצליחה לצאת בלי מרשם.

אפרופו רופאי עור

הייתה לי איזושהי בעיה של פריחה ברגל והלכתי לרופא עור שנחשב למעולה בתחומו והוא כרגיל נתן לי תוך דקה, משחה לעור טובה ומשובחה ואני הלכתי הבייתה שמחה וטובת לבב. כמובן שמרחתי פעמיים ביום וזה עבר. אחרי חודש חזר. ושוב הלכתי לאותו רופא אבל הפעם הוא נתן לי משחה טובה יותר ושוב הלכתי הבייתה שמחה וטובת לבב וכמובן שמרחתי פעמיים ביום וזה עבר. אחרי חודש זה חזר, וכך במשך שנתיים הלכתי ושבתי אצל רופא עור כאשר כל פעם הוא נותן לי משחה אחרת טובה יותר כביכול.
עד שיום אחד נמאס לי לרוץ במוניות לרופא העור והלכתי לרופא הכללי שלי שנמצא מטר ממני והוא נתן לי משחה לעור הכי רגילה שהוא יכול לתת. אז מרחתי. מאז אין שום זכר לפריחה. לא חזרה ולא נעליים. מאז אני הולכת קודם כל לרופא הכללי בכל בעיה גם אם על פניה היא נראית כאילו צריך רופא מקצועי. קודם כל לרופא הכללי. לפעמים התרופות הפשוטות והקונבנציונאליות שלו עושות את העבודה הכי טוב.

diday

Member
אצלנו כשהולכים לרופא עור, אפשר לקבל פעם בשנה

או שנתיים, איני זוכר בדיוק, בדיקת סרטן עור מונעת.
המזכירה מחתימה את הלקוח על טופס, האם הוא רוצה את הבדיקה הרגילה, או בדיקה עם איזושהיא מנורה שעולה תוספת תשלום של 20 אירו (או סכום דומה) שקופת החולים לא משלמת.
כמובן שכולם רוצים את הבדיקה היותר יעילה.
אמרתי שאני מסתפק ברגילה. הסתבר שלרופא יותר קל לעשות את האחרת ולכן הוא עושה אותה בלאו הכי

כשיצאתי, המזכירה רצתה בחוצפתה שאשלם, הפנתי אותה לטופס.
כך או כך הבדיקה ארכה משהו בסביבות הדקה.

רופאי עיניים משתכרים טוב יותר. הם גובים 20 אירו עבור בדיקה של 5-10 שניות

יוסי ר1

Active member
אבל הדוגמא שהבאת לא מפחיתה מהקושיה שלי.

יכול להיות שהרופא לא אבחן אותך נכון. זה קורה. רופא עור בהחלט יכול להגיד "שים קרם גוף". לא יפטרו אותו בגלל זה.
&nbsp
אותי מטריד שפלוני שאובחן כחולה בסרטן, ויש לו בעיות סוכרת, מקבל המלצה של לנהוג בזהירות עם התרופות שרופאיו ממליצים לו, ולהיות אסרטיבי.
איך פלוני שאינו מומחה יכול "לנהוג בזהירות"? לקחת חצי מנה? לעשות סבב רופאים ולעשות ממוצע בין ההמלצות שלהם?
לעניות דעתי, אם חלילה יש לך בעייה רפואית משמעותית, אין לך אלא לסמוך על הרופא המטפל שזו מומחיותו, ואם אינך סומך, מצא אחד שכן תסמוך, אבל אל תערער על מה שהוא ממליץ, אם אין לך סיבה טובה מאוד לזה.

צליליתה

New member
זה אמור להיות התפקיד של רופא המשפחה שלך

לעקוב אחרי כל מה שקורה אצל רופאים מקצועיים ולהצליב מידע.

אם מבקשים יפה הם עושים את זה, אם כי, במקרה של חולים מורכבים הייתי מצפה שהם יעשו זאת מיוזמתם.

כשהורי עברו למחלקות סיעודיות, דבר ראשון רופא גריאטרי עבר על כל התרופות, ועשה סדר. (לא שמתי לב לשיפורים, אבל שמחתי שהוא בדק)

יוסי ר1

Active member
בהחלט, רופא המשפחה אמור להיות מעודכן -

אבל אם חלילה אני זקוק למומחה, אזי אני שואל את רופא המשפחה על מי הוא ממליץ - וסומך על המלצתו זו.
לא הולך בעצמי לבחון את התאמת התרופות שההוא ממליץ.

קלייטון.ש

Well-known member
טוב אז אני חולה סרטן, ולי הוכתב טיפול תרופתי

אמנם מצבי טוב מאד והמכשירים לא רואים בי את המחלה אחרי שהוסר מה שהיה, אבל עקרונית אני מוגדר חולה למשך 5 שנים לפחות.
הרופאים הכתיבו לי טיפול תרופתי. לא רופא אחד. צוותים רפואיים בשני בתי חולים, בהם פרופסור לאונקולוגיה מהמובילים בארץ. אין טעם לחפש דעה שניה, אף אחד לא יגיד לי משהו אחר.
דעתם היא שעלי לעבור את הטיפול. אבל מול דעתם עומדים שיקולים נוספים שאני צריך לקחת בחשבון.
שיקול ראשון הוא ההצדקה להיכנס לכל הסיפור שהוא לא קל מבחינה פיזית. את המחלה לא רואים, אבל הפרופסור אומר שהיא יכולה לחזור בכל עת ומכל סיבה, להאמין לו? הוא רוצה אותי כמטופל. אולי סיפר לי סיפור להשיג את הסכמתי? הוא בחור נחמד ואיש חשוב אבל יש לו אינטרסים ברורים שהם לא בהכרח חופפים לשלי.
שנית יש סכנה של תופעות לוואי שרשימה מפורטת שלהן קיבלתי. לקחת את הסיכון? אולי המחלה שבשלה אני מטופל איננה ולא תחזור גם בלי הטיפול, אבל במקומה אני אחטוף איזו בעיה אחרת? מה עם כל הבדיקות הדמיה שאני עובר? גם הן מסוכנות לעצמן בשל הקרינה. מה עם הסיכונים שבביקורים תכופים בבית חולים? בית חולים הוא מקום שמסתובבים בו הרבה אנשים חולים ויש בו כל מיני חיידקים שאין במקומות רגילים.
ושלישית ישנה העובדה שאף אחד לא מבטיח שהטיפול התרופתי יעיל. הדבר מוצהר בפירוש. יכול להיות שאני נכנסתי לשנים של טיפולים, דקירות, ליטרים על ליטרים של מים עם יוד, וכל זאת לשווא, והמחלה תחזור כאילו לא עשיתי כלום, כך שהיה עדיף לו לא עשיתי כלום.

כל אלה הם שיקולים שלא הרופא עושה. רופאת המשפחה שלי אמרה לי "תסכים לכל מה שיציעו לך". היא לא יכולה להגיד משהו אחר. הפרופסור המליץ חד משמעית על הטיפול שעולם הרפואה מכיר. הוא לא יכול להגיד לי לחשוב על השיקולים שמניתי.
הרופאים יש להם זווית הראיה שלהם - לפחות כרופאים. אבל תמיד יש עוד זוויות ראיה. לא רק זו של הרפואה.

אני אישית הסכמתי לכל מה שהציעו לי ואני הולך לטיפולים, אבל בעיניים פקוחות ועם אחריות אישית.

diday

Member
בגרמניה מטפלים רואים לפעמים שרופא נתן מינון

מוגזם לחלוטין שלא מתאים לאדם.
אתה לא יכול לתת לאשה זקנה רזה ששוקלת פחות מ50 ק"ג את אותו מינון שתתן לספורטאי שרירי גבוה ששוקל 110 ק"ג. ז"א כרופא אתה כל יכול, או כפי שאומרים בגרמנית "חצי אלוהים בלבן".
המטפל רואה את זה והוא בדילמה.
אם יאמר לאותה זקנה שהיא צריכה להפחית את המינון, הוא מסתכן בפלילים.
אם לא ימליץ להפחית, הוא פוגע בה.

דרך הביניים לשלוח אותה חזרה לרופא לא ממש יעילה.

diday

Member
בארץ גם היה מקרה דומה של הומאופת חיפאי

שהמליץ להפחית או לא לקחת בכלל את התרופה והורשע בהתחזות לרופא.

אספרסו2

New member
איבדתי לא מזמן חבר משפחה,רופא גרמני

שסירב לטיפול כימיותרפי,ברור שהוא הבין שהרעל הכימי יכול להרוס לו את איכות החיים
בזמן שנותר לו.
&nbsp

למעלה