בוקר טוב. יום שלישי פעמיים כי טוב.

בוקר טוב. יום שלישי פעמיים כי טוב.

מה עשינו למען עצמנו השבוע?
המנוי שלי לחדר הכושר הסתיים. עד שאחדש אותו, אני יוצאת להליכות בבוקר בשעות הזויות כגון 5:30-6:00 בגלל אילוצי עבודה.
ההליכות בשעות האלה כיפיות ביותר:עדיין לא חם, אוויר נקי מהלילה והרחובות לא סואנים.מבחינתי, מומלץ ביותר.
התחלתי לתכנן את הנסיעה לחו״ל. כיף לעבוד על זה.
שתפו מה עשיתם למען עצמכם ואם יש לכם המלצות שונות ומשונות.

יוסי ר1

Active member
טוב. השבוע היינו במחזמר על נעמי שמר.

הפתיעה אותי העובדה שהיוצרים די בחרו להתמקד בדעות הפוליטיות של נעמי שמר, הימניות, משיחיות.
דובר שם גם על יחסיה עם מקור מחצבתה, דגניה, ועל המחלוקת אודות מנגינת השיר ירושלים של זהב - נגנבה או לא נגנבה משיר עם באסקי?
&nbsp
אתמול, שוב הרצאה של מאיר שלו, על דרכו בכתיבה.
הפתיע אותי מה שאמר לגבי "יונה ונער" - העלילה מוקמה במלחמת העצמאות כי רק אז (במלחמות ישראל) השתמשו ביוני דואר, ולא מסיבות אחרות.
ובעיקר - הטריגר לשם ולשימוש ביונים, ששלו באותה עת חיפש - ומצא - את ביתו שבאלוני אבא, ששם בצפול, חזרה לנוף הולדתו.
והרי המאפיין העיקרי של יונת הדואר - שיבה הביתה.
&nbsp
לעניין הליכות - לזוגתי יש קבוצת חברות שהיא הולכת איתן באופן קבוע.
אז מעת לעת אני תופס עליהן טרמפ. קבוצה מאוד כיפי, מלהגות בלי סוף, אבל עם מוסר צעידה גבוה...
ולפעמים יצא לי ללכת עם ידידים שלי, אבל זה פחות מזדמן.

diday

Member
צריך גנב (שמר) כדי לזהות גנב אחר (אריאל?), אז ברור שנגנבה

יוסי ר1

Active member
טוב ששאלת על המחזאי, כי מה העובדות אני לא יודע

ולא רוצה להכנס לזה.
&nbsp
הסיפור שבמחזה הוא שהיא הכחישה שוב ושוב, טענה שבכלל לא הכירה את השיר - אבל יום אחד פתאום משהו הזכיר לה, שנחמה הנדל מתישהו חזרה מחופשה בספרד, וזמזמה לה משהו ששמעה שם בספרד.
הזמזום הזה נכנס לה לראש, וגם אם היא שכחה את הסיטואציה, הניגון שכן בתת מודע, ומצא דרך להתגנב ללחן שהלחינה.
מבחינה משפטית העסק לא נחשב לגניבה, אין שם מספיק מאפיינים זהים.

קלייטון.ש

Well-known member
כן. אבל מה שברור לפחות בעיני שהעיסוק בשאלת ההעתקה הוא נקמה

נקמתו של השמאל בנעמי שמר, שהרי מילות השיר לא מצאו חן בעיניו.
בסוף הם הצליחו לקלקל לה את השיר.

יוסי ר1

Active member
בא נפריד בין כמה עניינים:

ראשית - גניבה ספרותית היא דבר נורא.
קבלת השראה היא דבר מבורך.
לו מלכתחילה תשובתה הייתה שהיא קבלה השראה, ולא נלחמת בולא גנבתי ואין דמיון', היא הייתה יוצאת בצורה הרבה יותר מכובדת מהעניין.
&nbsp
שנית, השמאל לא הצליח לקלקל לה את השיר.
השמאל הצליח להתכתש ולהמעיט את אישיותה, אבל השיר נשאר כ"השיר" בתודעת הרוב.
&nbsp
שלישית, מה מפתיע, בהצגה בכלל לא דברו על עמוס עוז, אלא על נחום ברנע ...

קלייטון.ש

Well-known member
ממה שאני יודע היא לא טענה שאין דימיון

הסכימה שאולי יש דימיון אלא שהיא לא שמעה את השיר ישירות מפי הזמר, כפי שנטען.
היא אישית סבלה מההאשמה בהעתקה (והאמת המסוימת בה) ואף הרגישה שבגללה חלתה.
אני רוצה להסכים איתך שלא הצליחו לקלקל את השיר. קצת קשה לי אבל אתאמץ. בכל אופן נראה שלא מפסיקים לנסות.
קריאה נוספת:
http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/music/Naomi_Shemer/Pages/Yerushalaim-Shel-Zahav.aspx

צליליתה

New member
נעמי שמר דמות מרתקת

ומאיר שלו מרצה נהדר

אמנם הבטחתי שאני לא קונה ספרים בשבוע הספר, אבל שיקרתי, ובין השאר קניתי את גינת בר, הספר היחיד של שלו שטרם קראתי.

את גינת בר ביקשתי וקיבלתי ליום ההולדת האחרון שלי (אבל טרם

הספקתי לקרוא).

אופטימיות, הה?

צליליתה

New member
בוקר טוב, יום שלישי פעמיים כי טוב

מקנאה בך על ההשכמות המוקדמות. כשזה קורה לי (לעיתים רחוקות מאוד) אני נהנית הנאה רבה, אבל בשוטף, גם אם התעוררתי מוקדם, מה שקורה לעיתים לא רחוקות, כנראה מפאת גילי המופלג, אני נתקעת עם קפה וכאלה, ולא זזה.

ומפצה עם ביקורים בים בשעת השקיעה. עונג צרוף, דומה לזריחה אבל שונה.

במסגרת מה עשיתי למען עצמי - לא עשיתי אלא אעשה - בצהריים קבעתי עם חברה טובה במסעדה טובה.

צליליתה

New member
ועוד קצת....

ראיתי סרט דוקומנטרי, מסכת פאה, של רחל אליצור, שנכחה בהקרנה ודיברה איתנו אחרכך.

סרט שעוסק ( אבל לא רק...)ברצון של רחל, אישה צעירה שהתגרשה, להוריד את הפאה.

אני, שמכירה את העולם החרדי בעיקר דרך העדשה הצהובה של אמנון לוי הייתי מרותקת לסרט היפה, העדין והחכם הזה. רחל אליצור היא גברת מרשימה ביותר, ואני מאחלת לה (ולנו) שתעשה עוד הרבה סרטים טובים, ולה, כי זה מה שהיא רוצה, שתמצא חתן ראוי במהרה.

למעלה