איזה גיבורים (וגיבורות!!) בלתי נשכחים אתם נושאים איתכם מימי

איזה גיבורים (וגיבורות!!) בלתי נשכחים אתם נושאים איתכם מימי

הילדות?

הנה הרשימה החביבה עלי מכולן שמצאתי כעת במקרה באיזו תיקיה נידחת:

קברניטים בלתי נשכחים בתיבת הספרים שלי

גיבורי ילדותי היו קברניטים עזי נפש כולם. ראש וראשון לכולם היה קפטן נמו, קברניט ה'נאוטילוס'. אחרי שזכיתי לראות אותו במו עיני מנווט את הצוללת שלו בעומקים שלא שיערתי את קיומם, בדמותו של ג'יימס מייסון בסרט הנפלא מכולם (ושם גם פגשתי לראשונה את קירק דוגלס, בתפקיד נד לנד, המלח הניצול האמיץ) יכולתי להעלות את קפטן נמו בדמיוני בכל עת.

אחר כך בא קברניטה השוודי של 'הספינה קפריקורן', שמלחיה (וביניהם גם מלח ישראלי אחד!) עסקו במאבק בפשע, בשודדי ים ובמבריחים. זו היתה סידרת סיפורים בחוברות שבועיות מבית ההוצאה של חוברות 'טרזן', מאת אחד צ. יובב שרק לאחר שנים למדתי שהיה כינויים הספרותי של אהרון אמיר, עמוס קינן ואחרים. בחופש הגדול בניתי את הספינה עם בן דודי בחצר ביתי והפלגנו עליה על פני האוקיאנוס השקט ודרום ים סין עד שבא אדמירל החצר, הלא הוא אבי, ופקד לפרק את הספינה ולזרוק משם את כל הקרשים. לימים כתבתי על כך סיפור על נסיך שלא היה לו בית משלו.

עוד קצת גדלתי ולוטננט-קומנדר ג'ורג' איסטווד אריקסון התייצב על גשר הפיקוד של הקורבטה 'שושנת הרוחות', הלא היא ה'קומפאס רוז', הפליג על גליו הסוערים של צפון האוקיאנוס האטלנטי והוביל שיירת אספקה לארכנגלסק הנצורה בידי הצי הגרמני ב'הים האכזר' של ניקולאס מנסראט. ממש באותם ימים יצא מנמל פירת' אוף פורט בסקוטלנד אל מורמנסק הנצורה בצפון האוקיאנוס הארקטי קברניט אמיץ אחר, ששמו חמק מזכרוני, עם 'הסיירת יוליסס' המהוללת של אליסטייר מקלין. לימים, צחוק הגורל, מצאתי עת עצמי מפליג על המשחתת 'אילת' המוזכרת באותו ספר כאחת ממשתתפות אותה שיירה, תחת השם 'זנית', או אולי היתה זו ה'זודיאק'.

ואז באו מעשי המרד נגד קפטן בליי האכזר על ה'באונטי' וקפטן קוויג הפסיכוטי על ה'קיין', ואליהם הצטרף במהרה קפטן אחאב של ה'פקווד' שרדף אחרי לויתן ושמו מובי דיק, ולבי יצא דווקא אל האיש הקשה אל ציוותו ובראש בראשונה אל עצמו, ניצב בודד בלילה על גשר הספינה ועיניו נשואות אל האופק חסר התקווה שלפניו.

כל כך הרבה סיפורים נמלטים כעת מתיבת הספרים שלי בזה אחר זה וכל אחד ראוי להיספר ביותר מכמה מילים, ועוד לא שלפתי את הקברניטים של ג'וזף קונרד וג'ק לונדון וג'ון אוארבך, שגם ספריהם ניצבים דומם על המדף שלידי, סגורים ומאובקים ומקווים שאולי, ביום מן הימים, יזכו להיפתח ולהיקרא שוב ולהחזיר את תהילתם, בלתי נשכחת ככל שתהיה.

יוסי ר1

Active member
“מבוקשים אנשים להרפתקה מסוכנת."

“מבוקשים אנשים להרפתקה מסוכנת. משכורת צנועה, קור עז, חודשים ארוכים של אפלה מוחלטת, סכנה מתמדת, חזרה הביתה מוטלת בספק. במקרה של הצלחה, מובטחים כבוד והכרה”, ארנסט שקלטון, 1914

מודה אני ומתודה שקב' שקלטון לא היה מגיבורי ילדותי

אבל אף פעם לא מאוחר מדי לחזור בתשובה.

קלייטון.ש

Well-known member
אני אהיה עוד רב חובל כשאהיה גדול

מעניין איך הנטיות והאהבות שלנו כמבוגרים מופיעות כבר בילדות. הגיבור שלי היה ועודנו טרזן, וכמו שאתה נמשך לים כך אני נמשך לג'ונגל.
אגב קפטן נמו בילדותי חשבתי ש-20000 מיל מציין את העומק, ורק כשבגרתי הבנתי שמתכוונים למרחק שעברו.

צליליתה

New member
בטח גיבורות

אני מניחה שזו תהיה ג׳ו, מנשים קטנות, ואני גם די בטוחה שלו הייתי קוראת היום....הייתי מבקשת, בנימוס רב, שתחזיר לי את אות הגיבורה שהענקתי לה בגיל עשר. (לפני?, וואלה, ממש לא זוכרת)

צליליתה

New member
אני לא עד כדי כך זוכרת את הספר

אבל יש בי הערכה לאמא, שגדלה 4 בנות כאלה לבד

קלייטון.ש

Well-known member
האבא נעדר בהתחלה בגלל המלחמה אבל חזר אחרי שהתאושש ממחלה

מזכיר שהיו מג, הבכורה, שנישאה למורה של הידיד של הבנות, לורי.
ג'ו השניה, היא סופרת שמצליחה לפרסם אבל בעיקר ספרות סנסציונית, נישאת אחרונה לפרופסור המבוגר ממנה בהרבה.
איימי הצעירה שמנסה להצטיין בציור, ולא כל כך מצליחה, נישאת ללורי (שרצה את ג'ו אבל נידחה)
והשלישית בת', שחלתה במחלת השנית כשניסתה לעזור לתינוק של משפחה עניה (אפילו יותר מהמשפחה של הבנות), מחלימה אבל המחלה גורמת נזק שבסופו של דבר מכריע אותה.
לדעתי בת' היא הגיבורה בסיפור. גם השקט, גם ההקרבה וגם האומץ בו היא נושאת את מחלתה וההתמודדות עם המוות המתקרב.

צליליתה

New member
נכון, נכון, נכון

הבחירה בג׳ו הגיעה מפמניזם של ילדה קטנה שכנראה חלמה להיות סופרת (או רקדנית, או , או , או...)

איך אתה זוכר?

קלייטון.ש

Well-known member
נשים קטנות הוא ספר נפלא אבל אין בו פמיניזם כלל

מג שמאמללת את בעלה המתחשב לומדת להיות אשה טובה, צנועה ובעיקר חסכנית (היא מוציאה סכום גדול על בד שמונע מבעלה לרכוש מעיל חדש, אבל מחכימה ומוכרת את הבד לחברתה העשירה). ג'ו שמנסה להיות עצמאית חוטאת בכתיבה סנסציונית (היום בטח היתה מואשמת בכתיבה פורנוגרפית), וההישג הגדול של חייה הוא הטיפול באחותה הגוססת.
איימי המפונקת שמעוניינת רק להיות הכי טובה בציור, ומוכנה להינשא רק בשביל כסף, מגלה שהיא לא כזו מוכשרת כמו שחשבה ונישאת לגבר שרצה את אחותה.
נשים קטנות הוא ספר הטפה לערכים נוצריים יסודיים: צניעות, הסתפקות במועט, עזרה לעניים גם במחיר החיים, טוהר, חיי משפחה והרמוניה ונאמנות זוגית.

(אני במקרה קראתי אותו שוב לפני כמה חודשים. כמו הרבה ספרים שנחשבים לספרי ילדים, גם הוא מתאים יותר למבוגרים מאשר לילדים)

צליליתה

New member
ג׳ו היתה עצמאית, יחסית לאחיות שלה

הפמיניזם היה בראש שלי, לא בספר

יוסי ר1

Active member
נהדר. בעיני, כולן היו גיבורות.

למרות שאת הפינוק של אמי לא אהבתי גם אז.
&nbsp
------------
הקטע בו היא מזמינה קבוצת בנות לסעודה ורק אחת מגיעה לבסוף (והן שתיהן חוזרות לבד בכרכרה, כשני גרגרי חול בצדפה), מכמיר את לבי עד היום.

סופהו1

New member
גם לי היו גיבורות, אבל הרבה יותר צעירות

היו חנה סנש ושרה גיבורת ניל"י ובגיל צעיר יותר היו-
אלה קרי הילדה מלפלנד, נוריקו סאן הילדה מיפן וגם סיאה הילדה מאפריקה.

איזה ילדות יצאו עם איל וכלב לשלג?
מי ישנה על ריצפת עץ, לבשה קימונו ואכלה במקלות?
מי ראתה מלכים?

לימים, אכלתי בעזרת מקלות עץ ולפני כמה שנים פגשתי אחת מהן- נוריקו סאן- פנים אל פנים.
היא הוזמנה לסינמטק בעקבות הסידרה על אותם גיבורי ילדות והיתה המומה מהיחס החם שקבלה פה, מהעובדה שמכירים אותה וממספר האנשים שבאו לפגוש אותה.

(אולי יוסי יערי יגיע וישפר את איכות התמונה, שצולמה בטלפון ששבק חיים כמה ימים אח"כ).

יוסי ר1

Active member
אוי! אני זוכר תוכנית עם אישה שעשתה את משימת חייה

לפגוש את גיבורות אותה סדרת ספרים.
אני זוכר שאת נוריקה היה לה הכי קשה למצא. אבל היא מצאה.

קלייטון.ש

Well-known member
דבורית שרגל

פעם כתבה בלוג שעקבתי אחריו, כי התחברתי לאישיות שלה ולכתיבה, ופתאום השתלט עליה החיפוש אחר נוריקו סאן, ולא ענין אותה שום דבר מלבדו.

סופהו1

New member
זו גם היתה הרגשתי. היא אכן מצאה, הזמינה, דאגה להביאה

ולהפגיש אותה איתנו, המבוגרים שאהבו אותה בילדותם.
&nbsp
מסתבר שמכל המדינות בהן התפרסמו הספרים, בישראל היה ועדין יש להם ביקוש רב.
מסתבר גם שלא רק אני שמרתי את הספרים. היו עוד שהביאו איתם את הספרים של פעם והיו שקנו מהסידרה החדשה לנכדיהם.
והמפגש עימן?
בהחלט מעניין.

יוסי ר1

Active member
וואו. זכית למפגש שאני לא בטוח שיש לו אח ורע בעולם.

ילדים שהתבגרו, שזוכים לפגוש את גיבורי נעוריהם , אחרי מסע חיפושים שכזה.

ruven7

Active member
גם התרשמתי מ"הסיירת יוליסס"

עם כמה דמויות בולטות.
ריצ'ארד ואלרי, הקפטן.
רולסטון, פיטרסן,מקוייטר

למעלה