אני מאמין שלכל אחד מאיתנו יש סיפורי שכול

יוסי ר1

Active member
אני מאמין שלכל אחד מאיתנו יש סיפורי שכול

בין של קרובי משפחה, בין מכרים.
ורציתי לשתף אתכם בסיפור שלכאורה הוא הפחות מיוחד ופחות בעל נגיעה אישית.
אבל זה סיפור שבעיני יש בו התרסה על המיותרות והאיוולת של אותו אובדן, שלפעמים נראה כל כך מיותר.
מדובר בהרוג הראשון של הגדוד בו שירתתי במילואים, ממש בתחילת שנות השמונים.
היינו במילואים בבקעה. אז עוד לא ידעו מהי אינתיפדה, האיומים הצפויים היו ל חדירת חולייה מזויינת שתחצה את הירדן ותנסה לבצע פיגוע מיקוח באיזה מיישובי הבקעה.
זה היה בתחילת החודש כנראה, כי הלילות היו חשוכים לחלוטין.
נתקבלה התראה על נגיעה בגדר, והסיור התורן מיהר (כמה שאפשר) להגיע לנקודה.
כשהגיעו לנקודה, גילו עקבות, שכנראה היו טריים. אדם אחד שחצה לכוון הצד הירדני.
הקצין, מפקד הסיור, נתן פקודת הסתערות באש חיה לכוון הפירצה.
כפי שציינתי, היה לילה חשוך, והחברה היו נרגשים, ואולי הקצין שכח בלהט הקרב לצעוק ולהורות על יישור קו, שזה מה שעושים בהסתערות לילית. מיישרים קו ומתקדמים בקו אחד.
כשסיימו להסתער לעבר החושך וכשנגמרה המחסנית, הם עצרו להמשך , לספור את האנשים ולחפש אם יש אוייב פגוע.
ואז התברר להם שהמפקד איננו.
הוא כנראה רץ כדימה, וחטף כדור מאחד החיילים שפיגר אחריו.
הם שבו לאחור, ומצאו אותו מדמם למוות.
לקח להם למעלה מחצי שעה לדאוג לפינוי במסוק, שאם היה מגיע מוקדם יותר, אולי אפשר היה להציל את המפקד.
אבל הוא הגיע באיחור, והאיש מת שם בשטח.
נערכה אחרי כן חקירת מצח, כרגיל אני מניח.
לקחו לחיילים את הנשק לבדיקה כדי לראות הנשק של מי הרג אותו.
חסד עשו לחיילים, ולא גילו להם מי ירה בו. כך שכל אחד מהם יכול לחשוב לעצמו, אולי זה הייתי אני, אבל יכול לחשוב גם אולי זה לא הייתי אני.

לא מצאו שום אוייב. איש אחד שאולי חצה את הירדן. קרוב לוודאי מבריח. אין לדעת.
וככה, נהרג לו בחור צעיר וטוב, מהסתערות על הרוח בלילה אפל, אי אז לפני כארבעים שנים.

-------------------------
ומילה אחרונה: שירתתי בנחל. המשמעות הייתה שחלק גדול מהחברים שאיתם התגייסתי בגיל 18, עשו איתי מילואים עד שהשתחררנו, בגיל 46.
ההרוג הראשון באמת - היה אחד החיילים בטירונות, שחזר מחופשת שבת, ולפני שער הבסיס ירה לעצמו כדור בראש מנשקו האישי.

גם ההרוג הראשון שהכרתי באמת היה אחד החיילים בטירונות של אחי

וחבר שלו. גם הוא ירה לעצמו כדור בראש מנשקו האישי. הייתי אז בן 12. חוויה קשה לכולנו.

צליליתה

New member
בן כתה שלי התאבד בטירונות

או אולי רגע לפני הטירונות

מוות אכזרי, מטומטם, ובעיקר מיותר.

אכזרי, מטומטם, ובעיקר מיותר... כאלה הם כמעט תמיד המקרים

כשחייל עם ותק של לא יותר מכמה חודשים מהבן שלך מוצא את עצמו פתאום על תקן האלוהים שלו.

יוסי ר1

Active member
הבעייה היא שהרבה פעמים אפשר להבחין בהבהובי אזהרה,

אבל המפקדים מעדיפים להתעלם, להקשיח עורף.
לא רוצים שכל אחד שעקץ אותו יתוש יבא לבכות שהוא לא מסוגל יותר ורוצה להשתחרר.
אז חלק מהם מסננים באופן גורף תלונות וקיטורים, בלי להקשיב באמת.
&nbsp

סופהו1

New member
אמנם כבר חג

שניכם צודקים ומאידך, שכחתם גורם נוסף.
לפעמים, כמה שזה נורא ואיום, גם משפחות לא שמות לב/מתעלמות/ משתיקות ומסיבות שונות..
עד שקורה הנורא מכל.
אבל כבר מאוחר מדי.

קלייטון.ש

Well-known member
אני מכיר אשה שבנה הקצין נהרג בתאונת דרכים

הוא נחשב לחלל צה"ל עם כל הנובע מכך.
המפקד שעליו סיפרת נהרג בפעולה מבצעית, ואין לדעתי טעם לעסוק בשאלה אם הוא או חייליו היו יכולים לנהוג אחרת. זו חוכמה לאחר מעשה. אבל מכיון שעלה נושא המתאבדים השאלה היא אם לכל מי שנהרג במהלך שירותו הצבאי צריך להתייחס באותה צורה. נדמה לי שהשאלה עלתה בזמנו אבל לא נעשה דבר. אולי טוב שכך ובכל זאת אני מרגיש שונה כשאני מוזמן לאזכרה של קצין שנהרג בנסיעה רגילה על כבישי ישראל, וחושב על החיילים שנהרגו מאש אויב.

יוסי ר1

Active member
אתה צודק, התחושה אכן שונה מאוד.

מי שהסתער בחירוף נפש ונהרג זה דבר אחד, ומי שבחופשה במילואים קיבל התקף לב ומת והוכר כחלל צה"ל זה דבר שני.
וכמו שכתבת, אולי טוב שאין הבחנה למעשה. ככול שאני יודע, אין הבדל בזכויות משפחת שכול מפעילות מבצעית, ושכול מתאונה שאינה קשורה, במהלך השירות.
אוי ואבוי יהיה אם נתחיל לדרג ולתגמל לפי הגבורה וההקרבה.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
מעניין שגם ההרוג הראשון שבו אני נתקלתי היה מתאבד במחנה 80

&nbsp
לא הכרתי אותו, היה מאחת הפלוגות השכנות ויום אחד אחה"צ נשמעה יריה בודדת מכוון הטרקטור הצהוב שעמד במחנה, מאחר וזה היה די קרוב למטווחים לא שמנו לב לזה, כמה זמן אח"כ נמצאה שם גופת חייל ששם קץ לחייו.
&nbsp
אין לי ספק שחייל שהתאבד בצבא סחב לשם מטען של בעיות נפשיות מתקופה קודמת, עובדה היא שרוב רובם של החיילים לא מתאבד ולחלקם קשה הרבה יותר רק שלאדם כזה הקושי והלחץ בצבא מהווים טריגר מה גם שהאפשרות (הנשק האישי) הרבה יותר זמינה מאשר בחוץ.
&nbsp
אני לא חושב שהצבא מסוגל לאתר כל בעל בעייות נפשיות מה גם שחלקם מסתירים את זה (קשה מאד לאתר חומר שלא מתועד בתיק רפואי רשמי) ומאידך כל מי שהיה אי פעם בתפקיד פיקודי מכיר היטב את רוב התירוצים האפשריים למה חייל לא יכול לעשות משהו ודוחה כמעט אוטומטית את רוב רובם.

למעלה