מן בלי בירמן
יותר מדי זמן בלי בירמן
יותר מדי זמן ב

מן בלי בירמן
יותר מדי זמן בלי בירמן
יותר מדי זמן ב

מצאתי כמה שאהבתי כל כך... לא יכול להתאפק.

קלייטון.ש

Well-known member
את מדהימה, כל הכבוד

לא היה לי מושג איך ניגשים לפתרון החידות האלה ועדיין אין לי, אבל נהניתי מאד לראות את הפתרונות שלך.

סופהו

New member
רמז:

במקרה הזה מחפשים מילה משותפת. (במקרים אחרים שוברים את הראש).
ויש כלל- לא רושמים את התשובה בשורת הכותרת, רק בתוך ההודעה.
&nbsp
בוקר אור!!

יוסי ר1

Active member
היה איתנו בסדיר בחור חביב, שכטמן שמו,

שהיה חובב תשבצים מושבע.
ולא סתם של עיתון סוף שבוע, אלא היה רוכש ממיטב כספו חוברת תשבצים, ועם זה מסתובב.
תגיד לי, היה שואל כל מי שסביבו, מה זה שלוש אותיות HGGFFH מאונך?
תמיד הפליאה אותי העובדה שהיה שואל, כמעט הכל.
כאילו, אם זה האתגר שלך, לא תנסה למצא בעצמך?

אני הייתי מתישהו בקורס מדריכות בצבא, וכשהיינו

צריכות להעביר שיעור בנושא חופשי, העברתי להן שיעור על תשבצי אתגר.

יוסי ר1

Active member
נהדר.

להבנתי יש כל מיני סוגי תשבצים. יש את הפשוטים, כאלה שמחפשים מילה מקבילה לאיזו הגדרה, את אלה אני יכול למלא בעיניים עצומות.
אבל כאלה שצריך לחשוב הצידה, כפי שאת עשית בשאלות על האריה או שלומי שבן, לזה כנראה עוד לא הגעתי. לא נכנסתי מספיק לראש.

אכן, ההגדרות האלה

שייכות לתשבצים מסוג אחר, שנקרא תשבץ אתגר או תשבץ הגיון. בתשבץ רגיל יש הגדרה וצריך למצוא את המילה המתאימה - נניח "נהר במצרים". בתשבץ אתגר כמעט תמיד המשפט מכיל שני רמזים לאותה מילה. למשל, "נוף או תואר" המילה היא "יפה", והיא מתחברת לשני החלקים - יפה נוף ויפה תואר (וההגדרה הראשונה השרשור בנויה בצורה הזאת של איקס או וואיי, שהתשובה לה היא מילה שמתחברת לשניהם, במקרה הזה היא מתחברת בניקוד שונה לכל מילה, והשימוש בניקוד שונה נפוץ יחסית בתשבצי אתגר).
על אף שאפשר לבנות את ההגדרה בכל אופן שהוא, עדיין כשמכירים תשבצי אתגר יודעים שיש מבנים שחוזרים על עצמם, וזה יכול לעזור בפתרון (אבל לפעמים להפך, כי גם כותב התשבץ מכיר את הכללים האלה, ולפעמים משתמש בהם כדי להטעות). למשל, בהגדרה "מת במין נר (2, 4)" התשובה היא בר מינן, מת=בר מינן, ו"במין נר" זה שיכול אותיות של בר מינן. שיכול אותיות הוא גם מבנה מוכר, אבל כל כך פשוט וקל שכותבים "רציניים" משתדלים למעט בו.
ההגדרה השנייה השרשור היא מבנה מוכר אחר, שבו משתמשים גם בשינוי ניקוד, וגם בחלוקה מחדש למילים.
בגדול נראה לי ששווה לך לנסות.

יוסי ר1

Active member
וואו. מרשים.

נראה לי שלו אכנס לסוג תשבצי האתגר, מאוד אהנה.
החשיבה שלי מאוד אסיוציטיבית, ואני מניח שבחלק הזה זה מהווה יתרון.
צריך ללמוד את הדפוסים ולהשתפשף, נראה לי ההנאה תבא במהרה.
&nbsp
-------------
אני מניח ש"נהר במצרים" הכוונה לנילוס.
אבל זה למשל מסוג הדברים שלי יש יתרון מסויים בהם - מיד כשקראתי את השאלה, עלו לי בראש עוד כמה תשובות אפשריות:
"נהר מצרים", ככה בפשטות בספר ישעיהו או ביהושע.
יאור (בספר שמות) או יאוריו (בספר יחזקאל).
ואחרון חביב - או ראשון חביב - פישון - מסיפור הבריאה בבראשית...
&nbsp

האמת שלא התכוונתי לנהר ספציפי,

אבל מי שמרבה לפתור תשבצים רגילים יודע שגם בתשבצים רגילים יש קונבנציות, הפעם במובן של הגדרות שמשתמשים בהן שוב ושוב ותמיד הפתרון זהה (למשל מנעול 2 אותיות = יל). אבל אם זו לא הגדרה מוכרת, דווקא ידע כללי מצומצם יחסית (אבל לא מדי) הוא לפעמים יתרון - כי אז יש רק תשובה אחת אפשרית, ורוב הסיכויים שדווקא אליה כותב התשבץ התכוון, כי הוא לא ייתן משהו שרק הוא מכיר, כי אז אנשים לא ירצו לפתור את התשבצים שלו.
בתשבצי אתגר לפעמים משתמשים גם בהגדרות מוכרות מתשבצים רגילים כחלקי הגדרה (למשל "פה של מנעול גדול במיוחד (3)" יכול להיות פיל - פה -> האות פ', מנעול זה יל, פ + יל = פיל, שהוא גדול במיוחד).

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
שכחת פרט אחד קטן חשוב

בפתרון תשבצי הגיון יש גורם מאד חשוב והוא מחבר התשבץ.
&nbsp
לכל מחבר יש את ההגיון שלו שכמו כל הגיון הוא סובייקטיבי לחלוטין. בד"כ אחרי שפותרים כמה תשבצים של מחבר מסויים כבר הרבה יותר קל לפתור את התשבצים שלו כי אנחנו כבר מכירים את הראש שלו.
&nbsp
תשבצים של דקל בנו למשל (תרתי משמע, הפוך על הפוך וכו') אני פותר כמעט ברצף ואילו תשבצים של כותבים שאני פחות מכיר לוקחים לי הרבה יותר זמן.

קלייטון.ש

Well-known member
אני לא מתעניין בתשבצים וגם לא בפתרון חידות בכלל

השכל שלי מוכן להשקיע משאבי חשיבה רק בבעיות אמיתיות שקיימות במציאות הממשית. ברגע שאני מתרשם שהבעיה שהוצגה בפני היא תיאורטית אני ננעל ולא מסוגל להתייחס אליה.

למעלה