באתי רק לאחל לכם חלומות פז

קלייטון.ש

Well-known member
באמת לשינה יש חשיבות רבה, לפחות לדעתי

יש הרבה שאומרים ששינה היא בזבוז זמן - שליש מהחיים - והם מדברים על עולם אידיאלי שבו לא תהיה שינה או שאנשים יישנו שעה שעתיים רק לנקות את המוח מרעלים. בזמן שהרוויחו אנשים יכולים לעבוד וליצור וכך להתקדם בחייהם אפילו יותר ממה שיכולים להשיג בשני-שליש שיש להם עכשיו.
אבל לדעתי שעות השינה הן חוויה בפני עצמה. יש אנשים שזוכרים את החלומות שלהם ואני ביניהם, ויש אנשים שלא, אבל כולם חולמים. המציאות שבחלום, שהיא שונה ונפרדת, עם החוקים המיוחדים שלה, עומדת מול היום יום ומאזנת אותו.
מעבר לכך האילוץ לפרוש ממירוץ ההישגיות לפחות לכמה שעות צריך ללמד על החשיבות המשנית של אותו מירוץ בעיני הגוף. אתה רוצה להשיג ולהרוויח וליצור אבל הגוף אומר לך שהוא עכשיו בהפסקה, והשאיפות שלך יחכו למחר. כמו במילים היפות של אלתרמן "כל רוגז וחמות וטורח, ותאוות וחרוק שן, עברו חלפו כעוברי אורח - שיעברו אני ישן".

אני נוטה להאמין שחלימה היא לא רק חוויה אלא גם התכלית האמיתית

של השינה. שמעתי לא פעם דיעה שיש כמה סוגים של חלומות, ולכל סוג תפקיד משלו, כשהחשוב מכולם הוא לא רק ניקוי המוח מרעלים, כדבריך, אלא בעיקר שיחרור או לפחות הצפת חרדות ורצונות.

זו הסיבה מדוע לפעמים חולמים, למשל, שקרה דבר איום למישהו אהוב עלינו. יש אנשים שנחרדים מחלום כזה וחושבים שהוא מבטא רצונות כמוסים, אבל לעתים קרובות הוא מבטא דווקא פחד מאירוע כזה.

יהיה מעניין לשמוע את דעת גילגם אש על זה. לפעמים יש לו דעות לא קונוונציונליות.

צליליתה

New member
היה היה פעם באיזו שיחה על חלומות

מישהו סיפר שאם מחליטים לרשום חלומות דבר ראשון בבוקר, ממש ברגע שפוקחים עיניים, אפשר לזכור הרבה יותר פרטים. וכך עשיתי איזו תקופה.
לא מזמן , באיזה התקף סדר, מצאתי את הפנקס. זה היה מדהים לקרוא.

לא מצאתי שם תובנות שוות, או רעינות מדהימים, או דברים שלא ידעתי או עולם חדש ומלהיב, אבל מצאתי טקסטים, עם המון המון המון פרטים, חלקם הזויים, ובאמת, היום שאיני רושמת, אלא רק ״זוכרת״, כנראה שאני ממש לא זוכרת.

מסכים שזה לא רק מעניין אלא לפעמים גם מועיל לרשום חלומות מיד

כשמתעוררים, אבל אז בא איזה ''רק אני אצחצח שיניים וישר אני יושב לכתוב'' או ''אני חייב קודם קפה'' או ''מזה בא לי פיפי'' אחד קטן וכבר הם מתחילים להתמוסס ולהישכח.

מעקב ורישום של חלומות מגביר את זכירתם

וזו לא עובדה טריוויאלית.

ב"רישום חלום" הכוונה לכתיבה או הקלטה מייד עם ההתעוררות או היקיצה מן החלום. אף אחד לא שש לכתוב מגילות במצב זה. ולכן רישום חלום מחייב בדרך כלל רק ראשי פרקים או מילים מספר.

המעט הזה מספיק כד להחזיר מאוחר יותר, אסוציאטיבית, את מרבית החלום אם לא את כולו. אי רישום יביא בדרך כלל לזכירה מעורפלת של העובדה שנחלם משהו, או לשיכחה מוחלטת של עצם החלימה.

פרשנות חלומות נחלקת לשלושה סוגים עיקריים:
א. פרשנות סימבולית, דומה למדי לפרשנות יוסף לחלומות פרעה.
ב. פרשנות טיפולית. שימוש בתכני החלום כדי להתחבר לתכנים אישיים בטיפולו של החולם.
ג. שילב של השניים בהליך הטיפולי.

ויש כמובן המתייחסים לחלום כאל פעילות מוחית חלקית ולקויה ולפיכך חסרת כל ערך, ומנגדם כאלה המייחסים לחלום סגולות של ניבוי העתיד והבנת המציאות מעבר ליכולת האנושית הרגילה.

או קיי, רק ראשי פרקים או מילים מספּר - עם זה כבר אפשר לחיות

הצגת שתי קבוצות קיצוניות זו מול זו - הראשונה לא באמת ראויה להתיחסות, לענ''ד, אבל האם השניה לא ראויה ליותר התייחסות?

גם בראשונה אין מה לזלזל.

מי שמייצג אותה, בהכללה גסה, הוא פרויד הגדול שעל "פשר החלומות" שלו כבר נאמר, או ראוי היה שיאמר, שלפעמים סיגר הוא סתם סיגר.

הקבוצה השנייה מיוצגת קיצונית על ידי פריץ פרדיננד פרלס, אבי תורת הגשטאלט, שלפי תורתו כל מרכיבי האסוציאציות של מטופליו, בעירות בחלימה ובמצבי הביניים, היו מבחינתו ייצוגים של המטופל עצמו וכך גם עבד עם מטופליו.

הקבוצה השלישית והרווחת כיום, עושה שימוש בחומרי חלום כנתיבים פותחי דרך להסתעפויות השונות של נפש המטופל.

הצתה מאוחרת

רק עכשיו הבנתי שאתה מתייחס לשתי הקבוצות האחרונות.

אנו חלוקים קצת בעניין הזה. דווקא לקבוצה הראשונה יש תיקוף מחקרי מסויים. לקבוצה השנייה יש רק סיפורים. כשם שלא נמצאה עדיין הוכחה מדעית ליכולת הניבוי של האורי גלרים למיניהם, כך אין גם שום הוכחה מדעית ליכולת הניבוי, חיזוי, הסבר - של החלומות.
ברור לגמרי כי ניבוי חיזוי והסבר של אירועים אישיים בעקבות חלום של בעל האירוע, אין בו רבותא גדולה. המוח הוא אותו מוח, ולמרות שהוא פועל במתכונת חלקית וחסרה, הוא עדיין פועל וקיים אצל אותו אדם עם אותם חומרים מנטאליים.
בעניין הזה ייזכר לטוב הסיפור של אוגוסט קקולה, שבימים בהם תוארו מבנים כימיים בצורה לינארית, היה ראשון לפתור את בעיית מבנה הבנזן באמצעות צורה טבעתית.
הרעיון עלה בו, כך סיפר, אחרי שנרדם במהלך מחקר מתיש על החומר, וחלם על נחש האוחז בפיו את זנבו.

מה, ואני לא התעוררתי באמצע הלילה עם פתרון להגדרה בתשבץ הגיון

שנאבקתי איתה לפני השינה? התעוררתי...

קלייטון.ש

Well-known member
זו שיטה ידועה שאני משתמש בה במודע

מול בעיה שמסרבת להיפתר הגישה הנכונה היא לוותר ולהתרחק.
כי כנראה הלחץ המודע על המוח לפתור את הבעיה מפריע לו לעבוד עליה.
המוח ממשיך לעבוד על הבעיה גם אחרי הוויתור המודע ובלי הלחץ יותר קל לו.
הרבה פעמים אני עובד על בעיה שעות, עד שאני מחליט לוותר, ואז בתוך דקות עולה הפתרון. לפעמים לוקח יותר זמן אבל הפתרון מגיע למרות שהפסקתי לחשוב עליו בכוח. באמת הרבה פעמים פתאום באמצע הלילה.

יוסי ר1

Active member
גם לי זה קורה. בעייה (בדרך כלל טכנית) שאני מנסה למצא לה

פתרון אופטימלי, ולא מצליח.
אני מניח לזה, יודע שזה יצוץ פתאום, יבליח מעצמו.
ובאמת הרבה פעמים זה קורה אחרי שיה.
אני לא יכול להגיד שחלמתי את הפתרון, אבל בוודאות שלפעמים אני קם, והפתרון פשוט מונח לפני.

קלייטון.ש

Well-known member
אני מתעורר אבל ההארה באה מיד, ברגע שהתעוררתי

אז אני מניח שהמוח המשיך לעבוד על הבעיה בזמן השינה.

יוסי ר1

Active member
אוי, זה נהדר הסיפור על קקולה והנחש הבולע את זנבו.

ראוי לשבת במסיבת רעים יחד עם האמבטיה של ארכימדס והתפוח של ניוטון.
לא הכרתי את הסיפור, ותודה!

יוסי ר1

Active member
והערת ביניים שאינה קשורה (?) לנושא,

לעניין הנחש הבולע את זנבו, מוטיב סמלי עתיק יומין.
ואצלינו הגמרא ניכסה אותו לעניין סיפור ארוך ופתלתל על יריבות סמוייה בין רב כהנא לרבי יוחנן. שווה ללמוד בשימת לב.

קלייטון.ש

Well-known member
אני מכיר גישה לפיה בחלום קולטים תמונות ומצבים ממציאות מקבילה

ידועה התאוריה לפיה קיימים יקומים מקבילים שבהם לכל אדם יש עותק מדוייק שלו שחי את חייו, אבל בכל יקום החיים האישיים יכולים להיראות קצת אחרת ואפילו לגמרי אחרת.
בחלום יש הזדמנות לחוות משהו ממה שעוברים אותם עותקים של האדם, ולקלוט משהו מחייהם.
ראיה לכך שבחלום חווים חיים זרים היא שהרבה פעמים רואים דמויות ואנשים שלא מוכרים בכלל. לא דומים לאף אחד במציאות שלך.

יוסי ר1

Active member
תיאוריה נחמדה, לצערי אדחה על הסף

אין מצב שמישהו כמוני קיים בעוד מקום ביקום על פני האדמה...

קלייטון.ש

Well-known member
לא ביקום הזה, ביקום מקביל

לפי התאוריה יש אינסוף יקומים מקבילים ששונים קצת או הרבה.

למעלה