צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה, כמאמר המשוררת. כל כך

צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה, כמאמר המשוררת. כל כך

הרבה שנים הייתי איש העולם, או לפחות כך החזקתי מעצמי. בכל ארץ שהייתי בה השתדלתי לקרוא עיתונות מקומית ואפילו לצפות בטלויזיה, כשהיה משניהם או לפחות אחד מהם באנגלית, ולהתעדכן בנעשה שם.

הייתי חוזר הביתה וממשיך להתעניין מכאן בשביתת כורי הפחם בצפון אנגליה, בעימות בין המימסד הבודהיסטי למימסד הפוליטי בתאילנד, בחגיגות יין הבוז'ולה החדש בצרפת, בסכנת ההצפה שמאיימת על אמסטרדם, במלחמת העיריה והמשטרה נגד מועדוני הזנות והפורנו בברודוויי, הכל עניין אותי, הכל היה עסק שלי. הייתי מסוגל לזפזפ באופן אובססיבי בין מהדורות החדשות ב-BBC וב-CNN רק כדי למצוא שביב מידע על פרשה בלתי פתורה שהותרתי מאחורי בטיסתי האחרונה ליעד כלשהו.

לאט לאט הלכו ופחתו לבקשתי הטיסות עם שהות בחו''ל ואיתן ירד גם הענין האינטיסיבי (שלא לומר אובססיבי) הזה. כשפרשתי, התנתקתי כמעט לגמרי מהסיפורים המקומיים האלה והסתפקתי במידע יותר כללי. ידעתי שהיום הזה יבוא וקצת חששתי ממנו, אבל להפתעתי אני נהנה מהתכווצות עולמי עד היום. חשבתי על זה אתמול כשעברתי ליד עץ באחד החצרות והסתקרנתי למראה עץ שנראה לי עץ פרי ולא הצלחתי לזהות גם למראה הפריחה שלו וגם לריח עלה שלו שמוללתי. חשבתי על זה שבאותם הימים, לא הייתי שם אפילו לב לעץ כזה, וכמה נעים לי לחקור את הסביבה הקרובה אלי לפרטי פרטים ולא להתעניין יותר מדי במתרחש ביבשות אחרות.

איך אתם מרגישים לגבי העולם האישי בו אתם חיים? האם הוא מעניין מספיק בעיניכם או שהוא צר מדי עבורכם ויש לכם צורך לחרוג ממנו, להגדיל את גבולותיו, ליסוע למקומות אחרים כדי לדעת מה קורה שם או לפחות ללקט מידע מהרשת? ובעיקר, איך זה מרגיש?

יוסי ר1

Active member
עד שאשיב לשאלתך, תרשה לי תשובה לגופו של אדם

ולא לגופו של עניין - כבר חודשיים שלושה שאני כאן.
ואני חייב לומר בכנות, שאני מאוד אוהב את איך שאתה ממלא את התפקיד שלך כמנהל.
ברצינות, בהתייחסות לכל מה שדורש התייחסות, ובאווירה הטובה ששוררת כאן.
זה לא טריוויאלי, ואני אומר את הדברים מכל הלב, בלי שמץ חנופה.

שילה1

New member
מתענינת בארץ ובבעיות מסויימות הקרובות אליי

ובארצות העולם-רק כשמתכננת נסיעה אליהן.
האמת-יש ששולחים לי חומר ממדינות מעבר לים,קוראת ומביעה דעה בנימוס.
כעקרון-רק מה שמעניין לי.אבל-חורשת את עיתון כל יום.

תודה, יקירי. כזה 'לגופו של אדם' עושה רק טוב על הנשמה

זה הפורום שחלמתי תמיד להשתתף בו ולא מצאתי אחד כזה מוכן, שאין בו שום חיכוכים ומריבות. החבורה הקטנה והמקסימה פה נותנת יד בחפץ לב וכולנו גאים בתוצאה.

יתכן שמה שטוב לפורום הזה יהיה טוב גם לזוגיות וחיי משפחה...

ותודה שמצאת לנכון לומר את זה בגלוי. עשית לי הרבה טוב.

ותרשה גם לי אורי יקירי,

לחזור ולענות בך אותן מילים ממש
של מי שאני מחשיב כאחד הטובים שבנמצא.

יוסי ר1

Active member
מאז שביקרתי פעם ראשונה בחו"ל,

נוגעתי בחיידק, ולו יכולתי, הייתי מבלה חצי מהחיים בטיולים שם.
בין כך ובין כך, אני מאוד סקרן כמעט לגבי כל מה שסביבי. מה שאפשר לדעת, משתדל לדעת.
לא מתעניין כל כך בחדשות, בכל אופן לא קורא עיתונים או חדשות בטלוויזיה. גם לא תוכניות ריאליטי.
אם אעבור על פני צמח בלתי מוכר או בעל חיים או חרק, רמת הסקרנות שלי תנוע בין מה זה איך קוראים לו, ובין ללמוד אודותיו כל מה שזמין, במרשתת או בספרות כתובה.

צליליתה

New member
אני לא בטוחה שהמדד הוא רק התענינות בעולם הרחב

כמו בדוגמא שהבאת, אפשר להתענין לעומק במה שקורה בגינת הבית. כל עוד בן אדם מוציא את הראש מה@#$%^, ומגלה סקרנות וענין במה שקורה סביבו, לעניות דעתי, הוא מרחיב את עולמו.

וכידוע, גמלים אינם רואים את הדבשות שלהם. מפחיד אותי מאוד לראות אנשים מסוימים, חברים וקולגות, שעם הגיל והזמן שעובר מצמצמים את עולמם, בכל יום מוותרים על עוד פיסה ועוד פיסה, עד שאין יותר חיים.

אני משתדלת לפתוח את הראש ואת העיניים. לנסות דברים חדשים, גם אם מדובר על דברים חדשים קטנים. (טרם נרשמתי לצניחה חופשית). יש לי חברה מאוד חרדתית, שמיום ליום מצמצמת את עולמה, אמרה לי שהיא קראה מאמר שטוען שהרעיון הזה שיש לאנשים מסוימים, שצריך לעשות דברים חדשים, הוא רעיון רע מאוד שפוגע בנו (כבר לא זוכרת את האיך והלמה). כמו תמיד, כל אחד בכל רגע יכול למצוא את המחקר שיתמוך בו ובדרך ההתנהלות שלו.

יוסי ר1

Active member
אחת החוויות שאני זוכר מגידול ילדי,

וכמובן גם הם זוכרים מאוד לטובה, היה מה שכינינו "חוג טבע".
היינו יורדים לגינה, הולכים מטר או שניים.
מה שנקרה על דרכינו, היה הופך להיות נושא לשיעור מאולתר במקום.
עלה שצנח, פרח שפרח, ציפור שצייצה.
אבן ששהתה זמן רב באותו מקום, גולגלה בזהירות, כדי לחשוף את עולם החי המסתתר תחתיה.
מעולם לא ירדנו עם נושא מוכן מראש, תמיד סיימנו את החווייה בתחושת התעלות וכיף ועוד טיפת ידע שנרכשה.

לגמרי. הזכרון החביב עלי הוא שנינו עומדים על ארבע על המדרכה

ומרכלים על הנמלים שחוזרות בריצה הביתה מהשופינג עם כל הקניות שלהן. אהבנו להעביר אצבע ולנתק את הנתיב שלהן, שסימנו בחומצת נמלים, ולראות את המהומה שהיתה משתררת לחצי דקה עד שהיו חוזרות למסלולן. בסוד סיפרתי לה שעשיתי את זה פעם או פעמיים גם לעוברים ושבים ב-rush hour במנהטן, והתוצאה היתה דומה.

וכמוכם, כן, דבורה על פרח, חתול מסתתר בין השיחים וחושב שלא רואים אותו, זקנה עוברת בהליכה גמישה, תינוק צוחק בעגלה, הכל היה שווה שיחה. העולם הוא לונה פארק אחד גדול.

יוסי ר1

Active member
נמלים. כשהילדים היו קטנים, הייתי לוקח אותם בשבת בבוקר

לבית הכנסת. מגיל שנתיים, פחות או יותר.
סבתי ז"ל הייתה מכינה לכל אחד מהם שקית ממתקים אישית, והיה טקס קבוע של לעבור דרכה, להגיד שבת שלום, לקבל נשיקה, ושקית, ולצעוד לבית הכנסת.
בדרך, היו כמה קיני נמלים. אגב, אותם קינים פעילים עד היום.
אבל הזאטוטס היו עומדים מעל לקן, ומפוררים במבה.
לפירורים זעירים, כדי שהנמלים לא תצטרכנה לעמול קשה.
כמה הנאה היתה בפיזור, ויותר מזה, בדרך חזרה מבית הכנסת, לגלות שהנמלים 'ניקו יפה יפה את הצלחת', לא השאירו אף פירור תועה.

זה בעיני ממש חינוך למצוות ולמעשים טובים

ויש לי הרגשה שגם לסבתא היתה נחת רוח לשמוע על זה. ולסבא גם.

אספרסו2

New member
כל כך מזדהה איתך

תמיד הייתי סקרן וניחנתי בצמא שאינו יודע שובע לידע על המון נושאים,כשהייתי ילד הייתי תולעת ספרים,בזמנו התלהבתי מאנציקלופדיות-תרבות,מכלל.ואז התחיל גם הרצון לגלות ארצות אחרות,כל שפה חדשה למדתי בשקיקה ,מגלה תרבות ועולם חדש תוך כדי.
היום אני שולט בהרבה שפות לאחר מגורים בארבע מדינות,זה נתן לי כלים להתבונן לעומק על המתרחש.
היום הכל שטחי,פעם ניסיתי לעניין בני דודים בואטסאפ משפחתי בדיון מעמיק,אז הדודה ביקשה ממני להפסיק לחפור
אז הפסקתי.

יש לי סקרנות לגבי סביבתי: העיר המדינה וכו׳

ויש לי גם סקרנות לגבי שאר העולם. מרגישה רצון לנסוע למקומות בעולם שטרם הייתי ולמקומות שביקרתי ואהבתי.
כשאני בחו״ל אני צופה בטלוויזיה בתוכניות בוקר ובחדשות. לא תמיד יש חדשות מקומיות באנגלית, אז לא תמיד אני מבינה.

פתאום מצאתי עכשיו את האיור הזה, ולרגע הצטערתי

שלא השתמשתי בו להודעה שפתחה את השיחה הזו...

קלייטון.ש

Well-known member
מרקוס אורליוס לא התכוון ל"מחשבה יוצרת מציאות" של העידן החדש

הוא לא התכוון שבאמצעות המחשבה אפשר להשפיע על המציאות, או בכלל שהמציאות היא נגזרת של המחשבה, אלא שהחיים של כל אדם הם הראייה שלו את המציאות, ההתייחסות שלו למציאות, הדעה שלו על המציאות.

קלייטון.ש

Well-known member
משא העולם הרחב רב וכבד מכתפי הדלה

העולם מלא בצער וכאב, ברוע וטפשות, ורובם ככולם לא נוגעים לי. בהחלט מעדיף להסתכל רק על הסביבה המיידית שלי וגם בה רק על הדברים הטובים.

למעלה