כרכום דמשקאי? אפילו לא ידעתי שיש פרח כזה יפה

כרכום דמשקאי? אפילו לא ידעתי שיש פרח כזה יפה

וכך כתבה בדף שלה תיקי עוזר ממצפה רמון, שאני אוהב כל כך להביא את צילומי היעלים שלה:

משולש אהבה
כרכום דמשקאי
היום בהר הנגב

שבוע טוב

https://www.facebook.com/tiki.ozer.5/posts/1705165076220280

קלייטון.ש

Well-known member
כשעברתי לצפון עם כל הטבע מסביב ניסיתי ללמוד שמות של הצמחים

של העצים, השיחים והפרחים ביער ובסביבה. אבל נכשלתי אומללות. ברוש אני מכיר כבר, רקפות מכיר, אורן כמובן, אבל כל השאר למרות שצילמתי חיפשתי וקראתי, הזכרון סירב לרשום.
פעם נתקלתי בצמח עם פריחה לבנה שמאד מצאה חן בעיני, ואמרתי אני אקח מהזרעים ואשתול אצלי שתהיה לי פריחה כזו בבית. כדי ללמוד על הצמח מצאתי תיאור באינטרנט וכל מאמר נפתח באזהרה, לפעמים באדום, "רעיל מאד". הזרעים מכילים חומר שגורם להזיות, הקאות ולא זוכר מה עוד. אז השארתי אותו לגדול בטבע. את השם שכחתי לגמרי.
קראתי פעם טענה או אמירה, אני חושב של מאיר שלו באחד הרומנים שלו, שמתן שמות לדברים הוא נטילת בעלות עליהם. האמירה מוצאת חן עיני ומתאימה לי. לא לוקח בעלות על הטבע.

שלא כמו שמות בני אדם, לצמח כנראה לא איכפת אם תקרא לו שושנה

או מושה... לראות בזה נטילת בעלות קצת נראה לי מרחיק לכת, אבל לזכור שמות צמחי בר נראה גם לי מטלה לא קטנה. מכסימום צריך להכיר את שמות הירקות והפירות שאנחנו אוכלים, כדי שמהסופר לא ישלחו לנו הביתה קולרבי במקום בטטה.

מעניין באיזה ספר הוא כתב את זה, ואם היום הוא היה משמיע טיעון כזה, אחרי 'גינת הבר'.

קלייטון.ש

Well-known member
בבראשית פרק א' מסופר שאלוהים אומר לאדם שהוא שליט החי

ובפרק ב' מסופר שאלוהים העביר את החיות לפני האדם כדי שייתן להן שמות.
מכאן שלפי הסיפורים האלה לפחות מתן שמות לבעלי חיים ולצומח הוא מרכיב בשליטה בהם. מי שאין לו שם אי אפשר להתייחס אליו ולכן אי אפשר לשלוט בו.

סופהו

New member
"מי שאין לו שם אי אפשר להתייחס אליו ולכן אי אפשר לשלוט בו."

למה הכוונה? מה זה לשלוט בו?
גם אם אדם יודע שמו של צמח /בעל חיים וגם אם לא, ברגע שלקח אותו אליו, הפך להיות בעליו. לשלוט בו.
נתינת השם בעייתית?
&nbsp

קלייטון.ש

Well-known member
אפשר לקחת צמח או פרי ולאכול אותו בלי לדעת את שמו

אבל יש בכך סיכון רב כי בלי להכיר אותו אי אפשר לדעת אם הוא בטוח למאכל.
כדי להכיר אותו צריך לדעת את שמו ואז ללמוד עליו מניסיונם של אחרים.
כדי לגדל אותו ולאסוף אותו באופן מסודר, להיות חקלאי, שהוא בדרך כלל מאמץ קבוצתי, צריך להתייחס אליו, ולשם כך חייבים לתת לו שם.
אותו דבר עם בעלי חיים. אי אפשר לנהל משק בעלי חיים בלי להגיד "הפרה" או "הכבשה" או "התרנגולות".
המדינה המודרנית בבואה לשלוט באזרחים קודם כל צריכה להכיר את שמם. מי שאין לו שם ומספר זיהוי אינו קיים מבחינת המדינה. אפשר להרוג אותו כאלמוני אבל לא לעקוב אחריו, לא לגבות ממנו מיסים אישיים, לא לגייס אותו לצבא וכן הלאה. גם מי ששולט בקבוצות שלמות צריך לזהות אותן בשם כדי להבדיל אותן מקבוצות אחרות (בעיקר שלו) וכדי להתייחס אליהן במאמץ הקבוצתי הנדרש לשליטה.

סופהו

New member
I am not a number .I am a free man

מעבר לסרט בדיוני/ חיים בבועה/ התפלספות, קצת קשה לתאר עולם בלי שמות.
(ואני לא מוצאת בנתינת שם רק קביעת גורל, ניהול, השמדה..)
חג שמח וסופשבוע נהדר.
&nbsp

למעלה