"בחיפה יש משהו טוב שנתקע בפקקים ועדיין לא הגיע למרכז"

"בחיפה יש משהו טוב שנתקע בפקקים ועדיין לא הגיע למרכז"

וגם:
"יש משהו בחיפה, משהו מעט חוצלארצי, פחות עקשן מתל אביב, פחות תחרותי ופחות מתיש."

ואפילו:
"לפעמים נדמה לי שחיפה נעלמת לנו מהעין, לא מדברים עליה מספיק, אף אחד לא אומר מילה על קיבוץ הגלויות שבה, על האבנים הירושלמיות שמהן בנויים הבתים, על ההצגות התל אביביות שחלקם נכתב פה, על ידי החיפאים, ועל הפאבים, הברים והמסעדות, שמנסים לצאת מעט מאזור הנוחות ולהביא משהו אחר."

ומי אומרת את כל זה? מרסל מוסרי ב'מעריב', ויש לי הרגשה שאף אחד מהחיפאים שלנו לא יערער על זה.

http://www.maariv.co.il/journalists/opinions/Article-578598

prizman

New member
קצת מוזר

אבנים ירושלמיות בחיפה?
חסרות אבנים חיפאיות?

צליליתה

New member
בוקר טוב לחיפאים ולחיפאיות

וגם לשאר הפורום, גם אם אתם תושבי המרכז

מרסל מוסרי יודעת לכתוב, ויש משהו בכתיבה שלה שהתחיל לעצבן אותי. מאוד.

אז חיפה זו עיר גדולה, ויש בה דו קיום. האמת, הופתעתי לקרוא כמה היא הופתעה לפגוש רופא ערבי במיון, חשבתי שכבר מותר להם להכנס גם לבתי חולים במדינת תל אביב. ויש בינהם רופאים מצויינים שעשו להם שם. לא רק בפוליטיקה.

בחיפה יש ארכיטקטורה מרהיבה ומגוונת ביותר. מאוד מפתיע שהעובדה הזאת קצת נעלמת, כי בעיר יש 2 מוסדות אקדמיים שמעניקים תואר באדריכלות וכשיש מוסד אקדמי מרצים כותבים פייפרים וסטודנטים כותבים עבודות, וחומרים האלה זמינים ונמצאם ממש כאן, מתחת לאף. הייתי בבית שתכנן דוד לסקוב, בסגנון באוהוס (אם אני לא טועה, זה הבית היחיד שהוא תכנן) וזה אחד הבתים היפים שראיתי בימי חיי. (גם בזכות הטעם המצויין של בעלת הבית, אבל בעיקר בגלל המבנה והחללים)

כשמוסרי מדברת על אבן ירושלמית אני מניחה שהיא מתכוונת לחיפוי אבן. כאן בחיפה היה נהוג לקרוא לכל חיפוי כזה : אבן ירושלמית, בלי קשר למוצא האבן.

היום המרחקים מתקצרים, הרבה חיפאים עובדים בתל אביב, ותתפלאו, אני מכירה גם כאלה שגרים בתל אביב ועובדים בחיפה. מאז שפתחו תחנת רכבת בחיפה סטודנטים לא תמיד שוכרים דירה בחיפה, או רמת אביב, אלא נוסעים יום יום ברכבת. כלומר, כשבן אדם הולך ברחוב ורואה אנשים הוא לא יודע אם הם תל אביבים או חיפאים.

יש משהו סופר פרובינציאלי במאמר
ואולי בעיקר בקטע שמתפעל מהיכולת של הערבים להגיש אלכהול ואוכל כמו שצריך.
בביקור הבא אני ממליצה לה לבקר במעדניה של סואידן ברחוב אליהו הנביא (יש גם סניף פחות מרשים באלנבי) ואם בפלצנות חשקה נפשה - בספיישל רזרב, במרכז הכרמל, ושם היא תוכל לחוות ידע אמיתי ומקיף על אלכהול, שתיה, אוכל (יש גם מעדניה קטנה) ושירות שלא מן העולם הזה. (ספיישל רזרב בבעלות אנדריי סואידן, והוא גם נמצא שם רוב שעות היום)

או שאולי הדהים אותה שערבים מעריכים אוכל ויודעים לארח?
או שיש להם כסף?

אני באמת לא יודעת היום מה המצב, אבל פעם בעבר הלא לגמרי רחוק הערבים היו עשירי העיר, למשל, משפחת סואידן.

בקיצור, ניסתה להחמיא ויצאה, לטעמי, קשקשנית. (במקרה הטוב)

prizman

New member
משהו כזה.

אני לא חיפאי ולא חיפאית אבל מכיר את העיר במידה מסויימת.
גם אני מכיר תל אביבים שעובדים בחיפה, יש שם הרבה דברים מענינים מסתבר
וכבר הרבה שנים.
סואידן הוא ארמני אני חושב.
לא ממש ערבי. אבל עברו הרבה שנים מאז שנפגשנו כך שאולי אני לא זוכר נכון.
אבן ירושלמית לדעתי אמורה להיות מירושלים, לא?

שילה1

New member
סווידאן נוצרי.המשפחה במקור-מלבנון

ונזכרתי במסעדה מזרחית מעולה,שנים רבות,שלצערי-ספגה פיגוע קשה.
מצה.איזה אוכל,איזה שירות!
איפה הכתבת שתגיע לסיור...איתי!

שילה1

New member
יצאה חומוס.ממש!

רופאים ערבים בבתי חולים ובקופות החולים-מקצועיים ומנומסים ועדינים.
רק שלשלום נאלצי להגיע למר"מ בגלל בעיה דחופה.היחס,הטיפול והמהירות-ראויים לשבח,שלא לדבר על המקצועיות.אפילו בתי,שבאה לשבת איתי,קבלה הנחיות איך לעזור לי.
(לא חלילה משהן נראי,אבל בהחלט מעצבן ואנ י בסיידר,כעת).רופא ערבי ,מקסים ונעים ובעל
חוש הומור.
מקונות בילוי של ערבים-הכותבת מוזמנת לבקר ברחוב מסדה,שהוא רחוב מיוחד במינו.
בני כל הדתות,חנויות קטנות ומיוחדות,מסעדות כאלו ואחרות,וכן-אוירה של חוץ לארץ,בהחלט.אגב-גם ברחוב שממשיך את הגן הבאהי.(בכוונה הסברתי ולא כתבתי רק את שמו)מומלץ לבקר ולא רק בגלל המסעדות.אפילו בואדי,יש אוכל מצוין ויודעים לארח.
גם היום-משפחות ערביות מעשירי העיר,פרופסורים באוניברסיטה,מומחה לב ידוע,
כירורג ידוע,מטפלים בשיטות מודרניות ,בעלי רחובוץת שלמים בעיר,עוד.
באיזור שהיה פעם "שוק התורכים"-חנויות ומסעדות מענינות של ערבים,כולל גלריות משגעות.
אז זו הכתבת,לטעמי-יצאה חומוס.ולא של פראג' ,או אבו מארון.אלו נחשבים אצלי,לחומוס על על.סתם חומוס בקופסה כזה של תלמה.(אגב-עוד יש כזה?)
&nbsp

נדמה לי שהטור של מוסרי זכה כאן לפרשנויות מחמירות במקצת

קראתי שוב ולא מצאתי הפתעה לפגוש רופא ערבי במיון, למשל. העובדה היא באמת שלא כל תושבי המדינה מכירים את חיפה כמו תושבי העיר עצמם וזה יהיה נכון לגבי תושבי כל ישוב.

בסך הכל ראיתי בטור הזה - ועודני רואה - פירגון חם וחף מהתנשאות כלפי חיפה.

סופהו

New member
פירגון?

גם אני ברגע הראשון חשבתי כמוך.
ברגע השני, כבר לא.
תוך כדי קריאה, היה נדמה לי שהכותבת קצת מנותקת.
אולי אפילו, מתנשאת, אֶפֶּעס /אֶעפֶּס ?
ומדוע אני חושבת כך?
לדוגמא-
להגיד ש "אף אחד לא אומר מילה על קיבוץ הגלויות שבה"?
והחג של החגים, איפה נחגג? מדוע ולמה?

ולשאול- "לאיזה מגזר משתייך כל אחד מהם (מהרופאים)"-
מה מטרת ציון העובדה שיש רופאים ערבים בצוות?
אני מקוה שלמזלה, לא ביקרה בבתי חולים ברחבי הארץ ולא נתקלה באנשי רפואה ערבים ולכן טרחה לציין.

"לא מזמן הזמינה אותי אישה נפלאה...........פערתי עיני בתדהמה (ועל בורותי סלחו לי כשם שהיא סלחה). " - לאן היא הגיעה? למאהל בדואי בערבות הנגב?
היא בחיפה .
ואיזה שם היא מוציאה למוסלמים איתם התרועעה? "הם היו מבוסמים מכוהל", רחמנא ליצלן?
היא אולי מנסה לפרגן אבל אני, כ"לא חיפאית", חושבת שלא הצליח לה.

צליליתה

New member
יש כאן בהחלט פירגון לחיפה

הבעיה שלי היתה עם האעלק דו קיום המתיפיף: ואוו, איזה מדהים,היה לי רופא ערבי, וכד

ואם לא היתה מפרגנת לעיר עצמה, אני הראשונה שהייתי מסכימה איתה. עד שלא ינקו כאן את האוויר, אין שום דבר מומלץ בעיר הזאת.

ולמה אני לא עוברת? אז איפה בעצם נקי?הגליל? או מדבר יהודה?
אני לא עוברת כי אני עובדת, ואני חסרת כוחות לימם. (ככה אומרים? )

שילה1

New member
לא צריך לתרץ ולהסביר.

כל אחד במקום שבו מתנהלים חייו .
לטעמי-אכן יש זלזול והתנשאות של הכותבת,אבל זו דעה של רבים על חיפה,לצערי הרב.
&nbsp

לפני שקראתי את הכתבה: אני חובבת העיר. בעיקר את הנוף שם.

אוהבת מדי פעם לנפוש בסופ״ש.

העיר הכי שווה בארץ.

היחידה שהר בה יורד אל הים.
היחידה שיש בה שווארמה ולא פיגולי הודו רוויי שומן.
ואם ינקו ממנה את כל התשובות, השטראוסים, העופרים והפישמנים, אפשר יהיה גם לנשום בה.

שילה1

New member
גם בנתניה ההר יורד לים....

וגם בת"א יש שווארמה מעולה וגם בשאר חלקי הארץ.למשל:שמעתי שליד השוק בנתניה,יש ויש...
טוב.בכל זאת-אני חיפאית ודי מתגאה בכך.

שילה1

New member
נו באמת.בטוחה שגם בת"א

יש שווארמה טובה,לא פחות מאשר בחיפה.

prizman

New member
לא הייתי מתחייב על זה.

אבל את אלו שבחיפה אני לא ממש מכיר.

סופהו

New member
אני מאוד שמחה (ומכירה עוד כמה ששמחים)

שיש כאלו שמעדיפים את השווארמה/ פלאפל/ גלידה מחלב נאקות בטעם פיסטוקים / סטייק טרטר/ שניצל קורדון-בלו/ סלמון מעושן/ יין אדום מסידרת בלה- בלה ועוד מיני מאכלים, מחוץ לתל אביב.
אני מאוד שמחה שיש את אלו שמעדיפים בכלל לא להיכנס בכלל לגוש דן
ואלו שחפצים להרחיק לחו"ל.. גם הם ממלאים אותי שמחה.
פשוט נותן יותר מרחב בעיר.

ואני כבר לא תל אביבית.

אני תלביבי מלידה ומבטן. הייתי ונשארתי.

ויש בכך סיבה או שתיים לחגיגות לוקאל פטריוטיות.
השווארמה לא היתה אף פעם אחת מהן.

אבל זו באמת לא רבותא גדולה, מאז מגיפת הדונר-קבב העולמית, העולם כולו מרוצף פיגוליות שווארמה כפטריות בין אצבעות רגליו של מחוסר בית. ואין בינן ובין הדונר התורכי או הגירוס הקפריסאי שום טעם משותף.

למעלה