חרדה

GM1988

Well-known member
חרדה

יש פה מישהו שהייתה לו חרדה שהוא הצליח להתגבר ולשחרר אותה?
בשנים האחרונות הפכתי את כל האינטרנט כדי להבין את החרדה ואיך לשחרר אותה.
יש מלא סרטונים וטיפים ומידע על החרדה ואיך אפשר לשחרר אותה, אבל שום דבר מזה אף פעם לא עזר לי או הוריד את הסימפטום.
גם דרך החקירות על הפחדים והקשיים החברתיים שלי לא הצלחתי להבין מה גורם לגוף לחרדה כזו - גם כשהתבוננתי בזה בזה בזמן אמת.

יש מישהו שמכיר את זה וזה עבר לו?

חרדה ושחרורה

יש לי קצת נסיון בזה, בעיקר דרך אנשים אחרים, שלמדו להשתחרר מזה במידות שונות.

תוכל לספר תחילה, באיזה אופנים ניסית?
שאדע מה "לא עבד", בעצם?

GM1988

Well-known member
בהתחלה ניסיתי את זה בעזרת חקירת מחשבות בשיטה של קייטי

אחכ התחלתי להתבונן בזה דרך מדיטציה, ולפעמים לשלב חקירה + מדיטציה.
אני יכול להגיד שפגשתי את הפחדים הכי חזקים שהשפיעו על זה בילדות שלי, אבל המנגנון של החרדה עדיין נכנס לפעולה במצבים ככ בנאליים, כמו נגיד לעלות לשכנה ולבקש להפסיק לעשות רעש (פעם גם כתבתי לה סמס והתחיל אצלי הרעד עד שהיא הגיבה), או לפעמים כשאני רוצה להעיר למישהו, או מישהו אומר לי משהו בטון שנשמע מאיים.

ומהי התגובה המשנית?
כלומר, התגובה לזה?
לדוגמה שיפוטיות, חוסר בטחון (מכך שזה ככה), ...?
והאם היא השתנתה עם הזמן?

GM1988

Well-known member
התגובה המשנית היא יותר הבאסה שזה מגביל אותי ככה

שיש מצבים שאני לא צריך להרגיש בסכנה שלא קיימת, ובגלל שאני מרגיש אותה זה מגביל אותי מלעשות דברים.
כמובן שאת המחשבות האלה גם הוספתי לחקירה ולמדיטציה, וגם את הציפייה שזה ישתנה, וגם את זה שזה לא ישתנה, וגם את הבאסה, ועוד ועוד דברים שעלו לי.

מה היה קורה אם...

התגובה המשנית היתה חיובית לחלוטין?
ואפילו שְמֵחה לקראת הסימפטומים האלה?
ובנוסף, הם היו מתפרשים אחרת לגמרי, לא כחרדה אלא נניח כאיזושהי אנרגיה מועילה וטובה שעוברת דרך הגוף שלך, שמעידה על דברים טובים מאוד... ואפילו נותנת לך כוחות ומחוללת מגוון מיני אפקטים חיוביים בחיים שלך, שאתה בטוח בהם גם אם אתה לא יודע מה הם בדיוק?
איך התופעה הזאת היתה נחווית בחיים שלך, במקרה כזה?
כמובן, אולי לא קל לדמיין דבר כזה... שנשמע לא סביר או קיצוני... אבל נסה לדמיין אותו באופן אמין ככל שתוכל, בסקרנות, בכדי שתוכל להשיב על השאלה הזאת, לעצמך ולי.

GM1988

Well-known member
אני לא רואה בתגובה הזו משהו שלילי אגב

אני כן חושב שהעיתוי של התגובה בכלל לא מתאים, כי אני לא נמצא בסכנה כדי להרגיש אותה בעוצמות כאלה. אבל כתגובה עצמה, אני כן חושב שהיא חשובה - אבל במצבים של סכנה אמיתית.

...

מניחה שזו לא התשובה לה אתה מצפה..
אבל בתקופה של חרדות קשות נטלתי כדורים. עד שטיפול עם פסיכולוגית עזר ואז שחררתי את הכדורים ואת החרדה, באופן חלקי.
עכשיו חווה פחות חרדה ובעוצמה נמוכה ממה שהייתה.
&nbsp
יש תקופות שבכלל לא.
לדוג'- בטיולים שלי לחו"ל החרדות נעלמות לגמרי. אבל לא רק.
&nbsp
כשיש חרדה, אני לא זוכרת לנשום, להתבונן. השבוע נכנסתי לחרדה מול אנשים במקום לא צפוי בכלל. בדיעבד חשבתי לעצמי שאם הייתי זוכרת לנשום עמוק אולי הייתה לי תגובה אחרת.

ו.. לא יודעת אם מתאים

אבל בכללי במצב של חרדות קשות (לפי מה שכתבת לא נראה שאתה במצב הזה, אבל כותבת לסמויים שאולי קוראים כאן), לדעתי קודם כל לנטרל אותם וכדורים זה פתרון מעולה.
הצילו לי את החיים.
אבל זה כמובן רק מהחוויה שלי. ובמקרה גם מהר יחסית הגעתי למינון שהייתי צריכה.
ועם ליווי תמיכתי נוסף. כדי להצליח להוריד אותם.

GM1988

Well-known member
הייתה לך חרדה דומה למה שאני תיארתי?

לפני שנתיים בערך הלכתי להתייעץ עם פסיכולוגית עירונית בבריאות הנפש, כי מאד רציתי לספר למישהו מקצועי על החרדה ולהבין איך אפשר לטפל בה, והיא אמרה שאם אני רוצה להתחיל טיפול אני אצטרך לקחת כדורים.
לא חזרתי אליה אחרי אותה פגישה, למרות שהרהרתי לגבי האפשרות של טיפול תרופתי, אבל הרצון החזק שלי לעשות את זה בדרך שונה יותר חזק מזה.

אגב לגבי נשימות - אחרי שנהייתי מודע לחרדה ולמנגנון הזה ואיך הוא עובד, התחלתי יותר ויותר להיזכר לנשום עמוק, כי הבנתי שזה מוריד משמעותית את הסימפטום.
אבל זה לא נכון. שום דבר לא באמת יורד, וניסיתי את זה בזמן אמת כשממש חוויתי חרדה והייתי לבד בבית, וכלום.

אני חושבת שכדורים לא בהכרח סותרים דרכים אחרות לפעמים הם מאפשרים לבחון דרכים אחרות. אבל שלא יישמע שאני כ"כ בעדם. רק במצבים שחייב.
&nbsp
בעבר כשחוויתי חרדה כפי שאתה מתאר, ניסיתי להתעלם ממנה ולהתעסק בדברים אחרים כאילו היא לא קיימת. ולהכריח את עצמי לעשות מה שאני צריכה.
לא תמיד זה עבד, אבל זה הכי עבד לי כשהנשימות מהירות מאוד ו"שטוחות".
מתישהו זה עבר.
&nbsp
חרדה מסוג אחר שאני חווה, שצצה בשנתיים האחרונות. גורמת לי לרעוד, להסתגר מאוד ולא לתקשר. פעם אחת אפשרתי בלי לנסות לצאת מזה וזו הייתה סאגה ממושכת של כמה שעות.
והשפיעה גם ימים אח"כ. הייתי מותשת מאוד נפשית
אני עוד בוחנת מה הכי נכון לי במצבים כאלה, ומנסה לתפוס מתי הן מתרחשות.
&nbsp
ועכשיו שאני חושבת על זה... נשימות עמוקות באמת לא אפשריות, לפעמים זה מעיק עוד יותר.

אהלן

החרדה היא כמו אזעקה פנימית
כזו שהיא אפשר להתעלם ממנה
שבאה להרתיע על מצב מסוכן
לכן לשהות בה, לתת לה להיות
לא יעצור אותה
גם להתעלם ממנה - לא
תשומת הלב נדרשת אל המנגנון
שהפעיל אותה, אל הטריגר
אל עצמך
קשב לעצמך
קשב אוהב
עם כבוד אלייך
ללא תנאי.
בראייה עצמית
שאת הדבר הכי מופלא וקסום
שתוכלי אי פעם לגלות
שהכול אודותייך רק טוב
תמיד
שמתחת לכל השכבות
והקליפות -
יש רק אור טהור

החרדה היא מנגנון טבעי כאשר אנו חווים משהו

שהוא overwhelming בעבורנו ונוצרת הצפה רגשית.
כאשר עניינים שבשגרה, הם overwhelming בשבילנו -
החיים כשלעצמם מרתיעים.

"המנגנון של החרדה עדיין נכנס לפעולה במצבים ככ בנאליים, כמו נגיד לעלות לשכנה ולבקש להפסיק לעשות רעש (פעם גם כתבתי לה סמס והתחיל אצלי הרעד עד שהיא הגיבה), או לפעמים כשאני רוצה להעיר למישהו, או מישהו אומר לי משהו בטון שנשמע מאיים."
"יש מצבים שאני לא צריך להרגיש בסכנה שלא קיימת, ובגלל שאני מרגיש אותה זה מגביל אותי מלעשות דברים."

העניין הוא שהמצבים הנ"ל מאיימים עליך, מפני שאתה כן רואה בהם אופציה לסכנה ממשית בעבורך, גם כבוגר - גם בזמן הווה.
משהו בהם מפחיד אותך.
שאלת את עצמך מה?
ממה אתה מפחד בעקבות זה שתשלח סמס לשכנה?
או שתעיר למישהו? או שמישהו יפנה אליך בטון מאיים?
מה אתה מפחד שיקרה?
איזה חלק בך מרגיש מאוים בעיקר?
איזה חלק בך הכי מזדעזע מהמחשבה ממה שעלול לקרות?

אתה מרגיש חשוף
לא מוגן
אתה לא מרגיש חזק
שיסודות שלך איתנים ויציבים.
עד כדי כך
שכל מתקפה הכי קטנה עליך
מבט
יכולה לטלטל את אמות הסיפים שלך
למוטט אותך
אתה זקוק להרגיש שיש כוחות שתומכים בך
שאתה לא לבד
ההזדהות עם הגוף צריכה להתרופף משמעותית
כדי להכיר ולדעת את הכוחות האין סופיים
שתומכים בך

GM1988

Well-known member
כשעברתי על כל התסריטים האפשריים והמפחידים ביותר

כדי להבין למה אני מפחד ככה, מצאתי הרבה תשובות, אבל זה לא שחרר כלום.

הי:) כן לי חילזון עזר לשחרר חרדה לגביך

ממליצה לנסות אולי דיביטי כי זו שיטה שעוזרת לויסות רגשי אז נראה לי שהיא נוגעת גם בחרדה אני כן מציעה לנסות עם מטפל או מטפלת כי מהחוויה האישית והסובייקטיבית שלי גם כשאתה מנסה לשנות את המחשבות שלך צפה התנגדות יש משהו בדיבור ובחינת המחשבות כולל מחשבות חלופיות יחד עם דמות מטפלת שעוזר לפורר יותר בקלות התנגדויות ומפנה מקום למחשבות החיוביות להתלבש ביתר קלות באישיות.
יש המון שיטות אבל ממה שאתה מתאר קשה לך לערוך את השינוי לבדך וזה בסדר יש להבין בראש ויש להבין בחוויה ולפעמים בשביל שהחוויה תצליח תכנס שווה להעזר באיש מקצוע.

לי היתה חרדה מסויימת לא במאה אחוז אבל זה הפריע לי ביומיום מאיזשהו אירוע מסויים שאמור לקרות לא אכנס לפרטים כי זה פחות רלוונטי כמה ימים אחרי הופיע לי חילזון עם קונכיה בקומה רביעית ב12 ומשהו בלילה. אני חלזונות וחרקים לא ידידים טובים התוצאה היתה ערב רב של צרחות וצעקות לדאבון ליבם של השכנים.
השכן שלי נכנס כי חשב אולי שמנסים לרצוח אותי או משהו ואמרתי לו שיקח את החילזון והוא אכן הוציא אותו. בעזרת החרדה מהחלזונות נגמלתי מהחרדה השנייה כי אני מעדיפה למות במיתות שונות מאשר להיות עם חלזונות בחדר.
וככה התרפאתי

טריגר תכנס רק אם אסונות לא מפחידים אותך

החלטתי להרחיב מה הפחד שהתגברתי עליו פחדתי למות מפצצה גרעינית כי יש גזירה על עם ישראל גזירה של נפילת פצצה גרעינית שהיה רב ששכחתי את שמו שראה אותה כבר ב94 לפני שמת.
זה לא חייב להתקיים כמובן כי גזירות על עם ישראל כל הזמן באות וחלק מתגשמות חלק מתבטלות בהתאם למה שקורה בעם.
אבל יש סיכוי טוב שזה יקרה ואם זה יקרה זו תהיה פצצה מארסנל הפצצות של קוריאה.
אז הייתי בבעסה ימים רבים עד שכפי שכתבתי גיליתי שיותר מפחידים אותי חלזונות וכבר לא מפחיד אותי כל כך למות מפצצה גרעינית.
זהו

למעלה