התארגנות

התארגנות

לפני למעלה מתריסר שנים, כאשר קלטנו כמה אנחנו מפוצלים ולא הרמוניים פה ב"בן טל-שחר", התארגנו בצורה רצינית לכדי עבודה משותפת על אחדותנו (לא אחידותנו, חלילה) ונעשינו בהדרגה לצוות איכותי יותר ויותר.

זה היה מסע כביר והוא עודנו נמשך, אם כי הוא כבר בשלבים אחרים לגמרי שלו.

אחד מהדברים שהנהגנו למשך תקופה מסויימת בהתחלה, היה מעין "עצור סיסמה" שכזה בתוכנו:

כאשר תופעה כלשהי התיימרה להיות "עצמי" לזמן מה ולנסות להנהיג/לנהל/להשפיע במערכת, היתה איזושהי בדיקה (שהשתפרה עם הזמן והנסיון) שוידאה מי זה ומה זה.

הדוגמה של חישת הגוף תוך כדי הקריאה, שנתתי פה בעבר, היא מהמשפחה הזאת בדיוק.

ואכן, לפעמים התגלה לנו שה"עצמי" הפעיל, החולף, שהתיימר להיות "בן טל-שחר", היה לא יותר מאשר מחשבה שתלטנית/יומרנית/מבולבלת שבדיוק עוברת.

כאשר היתה זו תופעה ניהולית פנימית מועילה באמת, היא נטתה בדרך כלל לוותר בשמחה על כל אצטלה מזוייפת של "העצמי האחד והיחיד, שליט האדם הזה" ושאפה מיד ללמוד ולהשתפר, בצניעות, כך שהתהליך שהופעל באותו רגע עזר לה להמריא, לצמוח או לתפקד טוב יותר, בתור מה שהיא באמת.

כאשר היתה זו תופעה טפילית כלשהי או סתם חסרת תועלת יחסית, היא נטתה להתעצבן או לנסות להתנער מה"שטות" הזאת, שהיא חוותה כ"הפרעה" ובצדק, שהרי היתה זו הפרעה מבחינתה.

בהקשר זה, אני אוהב את הציטוט הבא מתוך הודעה שלי מלפני כשלוש שנים:

"אם רק מחשבה מכנית שתלטנית היתה קוראת את זה עכשיו, שום דבר אחר לא היה אפשרי.
המחשבות הן דבר שטחי בעיקרו; רובן תופעות שטח, תוצאה של תהליכים אחרים, נטולות השפעה על העומק.
אם מתחיל להופיע הרקע תוך כדי קריאת מלים אלה - תחושות גוף, צלילים, ראיה פריפרית וכדומה - משהו נוסף החל להצטרף לקריאה.
זהו עדיין מרווח זעיר, אולם משהו גדול הרבה יותר מכך מנסה להציץ דרך החרך הזעיר הזה שמתאפשר לו עכשיו."

תודה

כתבתי על דברים אישיים מאד, מזווית מאד-בלתי-רגילה שהיא אחת מאלה המשמשות פה אצלי (וכשאני כותב "אצלי" או "אצלנו", בשני המקרים זהו רק ניסוח).

s i s u

New member
סבבכה, גם אני אכתוב על עצמי דברים אישיים :)

אבל כל דבר שאכתוב אינו אמיתי אפילו לא באופן יחסי כלומר זה יהיה לצרכי משחק בלבד.
מקובל?
&nbsp

תראה, חשיבתך משקפת היעדר אחדות

ואני מבין שאתה רוצה להגיע לאחדות אבל מה בדיוק גורם לך לרצות את זה?
אחדות יכולה גם להזיק לך. קל להגיד שאתה רוצה להיות אחד אחרי שקראת איזה משהו של הדרך הרביעית אבל אין בדרך הרביעית הרחבה על הנזקים של האחדות הפנימית.
שלא תבין אותי לא נכון- זה לא משהו שאני שולל.
אבל יש מחיר, ואני בספק רב אם אתה מבין את המשמעות שלו.
האיחוד של האישיות פירושו שאתה לא יכול יותר לשחק.
המשחק הוא הדרך הטבעית והוא מביא את כל מה שהאחדות יכולה להביא- כוחות נפשיים, ידיעות ותבונה רבה.
אני טוען שהדרכים הידועות כולן- מייצרות אנשים רציניים מדי.
הבעיה אצל אנשים שאיבדו את היכולת לשחק היא שהם לא יכולים ללמוד דברים לעומק.
ואם תשים לב לפיטפוטי חובבי הדרך הרביעית- הם הופכים להיות טכנאים של עצמם, מתייחסים לעצמם כמכונות, מנכרים את עצמם מעצמם ולמעשה מדרבנים עקרות של רוח.
המטריאליזם הזה עושה רדוקציה לאדם ומביא אותו לאובייקטיביות חסרת ערך ביחס לעצמו.
האובייקטיביות הזו תופסת אותו אך ורק מבחינה חיצונית.
מכיוון שהיא תופסת אותו חיצונית היא מכניסה אותו למימד של השוואות. היא משווה אותו לאידאל של היות אחד.
ולכן היא תורמת לקונפליקט שלו ומכניסה אותו למצב של מתח מתמיד.
במצב הקונפליקט אי אפשר לשחק.
במצב של קונפליקט המוח טרוד בהשוואה ולא יכול לגלות את החדש.
וכאשר אין יותר גילוי- האדם ישן.
ולכן ה"דרך הרביעית" מכניסה בני אדם לשינה עמוקה.
ככל שאתה שואף להיות מי שאתה לא (כלומר היות אחד במקרה הזה) אתה רק מגביר את הקונפליקט ומונע מעצמך לגלות את החדש.
ככל שאתה מגלה את החדש אתה מתעורר.
מוח ששבוי בהשוואה לאידאל לא יכול לגלות את החדש.
וככל שאתה משווה את עצמך לאידאל אתה שוקע בשינה עמוקה יותר.
אני מקווה שאתה תשים לב שזה בדיוק מה שאתה עושה.

קראתי, תודה, זה יפה.

"תראה, חשיבתך משקפת היעדר אחדות ואני מבין שאתה רוצה להגיע לאחדות אבל מה בדיוק גורם לך לרצות את זה?"

בחווייתי, כתבת את זה לישות בדיונית כלשהי ולא לי.
כאילו מישהו מדבר לא באמת אלי.

למשל, "אני מבין שאתה רוצה להגיע לאחדות..." לא פוגש אותי, לא מזדהה עם זה. נכון שניסיתי לשתף בניצוצותיו של תהליך יפהפה כלשהו שאני חווה, אולם באופן שבו קראתי את המלים שציטטתי, חוויתי אי-התאמה בשלושה מקומות:

1. "...ואני מבין שאתה רוצה...", לא הרגשתי שאתה מדבר עלי.

2. "...להגיע לאחדות...", לא יודע מהי האחדות הזאת שאתה מדבר עליה אך היא לא מהדהדת לי עם הכוונה שניסיתי לחלוק בעת שהשתמשתי במלה "אחדות" בהודעתי (אז מה אם זאת אותה מלה).

3. "...לרצות את זה..." כאן התפרש/נתפש אצלי, כמיטב יכולת הקריאה שלי, איזשהו יצור מנטלי-רגשי דמיוני קטן ש"רוצה" משהו דמיוני לחלוטין ומאד-לא-רצוי. בדיוק אחד מאותם "יצורים" מדומים שהיה מתפוגג כהרף-עין אם היה פוגש את ה"עצור סיסמה" שהזכרתי.

חוץ מזה, נהניתי לקרוא את דבריך, גם אם אינם פוגשים אותי ואינם קשורים אלי. יש בכתיבתך חוכמה, אסתטיקה ואמת. על כך (ועל דברים חשובים נוספים) תבורך.

אני לא משתדל להפגיש אותך עם שום דבר

אם אתה סבור שאני כותב כדי לפגוש אותך אתה טועה קשות.
אני כותב את מה שאני רואה ממך.
אני לא כותב את זה ביחס למה שאני רואה ממישהו אחר.
וכשאני אומר ראיה אני מתכוון לזה שאני לא מערב את הרצון שלי להורות לך מה לעשות עם זה.
אין לי כוונה שזה יפגוש אותך בשום מקום.
אתה יכול, לעומת זאת, לצאת מהמקום שלך ולפגוש את זה במקום בלתי מוכר, בלתי ידוע ובלתי מובן.
ואני לא יכול להסביר לך איך לעשות את זה. כי כל הסבר לא יכול לפגוש אותך היכן שאתה נמצא.
אז אין שום טעם בשיחה בינינו.
אתה לא זז מעמדותיך ואם תזוז תראה את מה שאני מדבר עליו.
אני לא חושב שאני צריך לציין בפניך את עמדותיך כי אז זה יהיה ניסיון להגיע אליך למקום שאתה נמצא בו. זה יהיה סתם הפגנת כוח והאמת היא שדעותיך ועמדותיך פחות מעניינות אותי מראייתך שטרם הבאת לשיחה זו ואפילו הייתי אומר- לפורום הזה.
עמדות כאלו אני מכיר. אני גם די מבין את העמדות שלך באופן שנון ואינטליגנטי (אני לא מצטנע, אני באמת מבין אותן כך) וזאת מכיוון שאני מכיר אותן מספרים שכנראה שנינו קראנו. זה לא מעניין לדבר על עמדות שקראנו בספרים.
אלא מעניין רק מה אתה רואה וכל מה שאמרת בהודעה הראשונה שלך נובע מעמדות ולא מראיה.

ינוקא1

New member
תהליך מדהים ויפה

ומה שטוב בתהליכים כאלו , זה שגם בני אדם "בחוץ" מתנהגים לפי אותם הכללים ....מה שנמצא אצלך ואצלי ב"מיקרו" כ"מחשבות" , מצא בחברה האנושית בכללותה ב"מאקרו" - כבני אדם , ואפילו כקבוצות ואידאולוגיות שלמות.

(אני מתכווין בעיקר לקטעים האלו בדבריך :

"כאשר היתה זו תופעה ניהולית פנימית מועילה באמת, היא נטתה בדרך כלל לוותר בשמחה על כל אצטלה מזוייפת של "העצמי האחד והיחיד, שליט האדם הזה" ושאפה מיד ללמוד ולהשתפר, בצניעות, כך שהתהליך שהופעל באותו רגע עזר לה להמריא, לצמוח או לתפקד טוב יותר, בתור מה שהיא באמת.
(ואני מוסיף : וכך גם אנשים טובים ומועילים באמת.....)

כאשר היתה זו תופעה טפילית כלשהי או סתם חסרת תועלת יחסית, היא נטתה להתעצבן או לנסות להתנער מה"שטות" הזאת, שהיא חוותה כ"הפרעה" ובצדק, שהרי היתה זו הפרעה מבחינתה.")

נכון, זה מאד דומה

ומרתק כיצד אותם חוקים נמצאים בכל
ומניעים את הכל
והכל נע לפיהם

למעלה