הארה חסרת זרע

הארה חסרת זרע

את המושג הזה פגשתי פעם בפסוקי היוגה של פטנג'לי.
הוא מבחין בין הארה בעלת זרע והארה נטולת זרע.
ובהינדואיזם יש גם מושג של "גוף הזרע" או "גוף הבורות".
אני חושב שהרעיון המרכזי שעולה מהמושגים האלו הוא שאולי קיימת הארה שאין בה כל רבב, שהיא החירות המוחלטת.
הרעיון הזה, אם הוא נתפס כהארה שיש להשיגה, הוא קאונטר-אינטואיטיבי, לא מתקבל על השכל הישר.
ומי שבטוח שהארה היא משהו שיש להשיגו על ידי מעשה, רצון, בחירה, כוונה וכו' מוכרח לומר שלא תיתכן הארה כזו ושאפשר רק לשאוף לדרגות יחסיות של שיחרור.
אלא מה- אותו אדם יוצא מנקודת הנחה שהארה היא אך ורק מה ששואפים אליו.
בהכרתו אין מושג של הארה שמתרחשת מאליה.
יטען אותו אדם כנגד דברים אלו ויאמר- "אי אפשר לחכות למתת משמיים, לניסים ולמכת ברק שתנחת עליך out of the blue ולכן האפשרות ההיפותטית הזו עקרה לחלוטין ואין טעם לדבר עליה."
יש אף שירחיקו לכת ויעשו מעשה מחיקון בשפה, כמעשה הפוסיטיביסטים הלוגיים והמפלגה הדיסטופית מ1984 של אורוול, למען לא נצליח לדבר על הארה זו וקבוע יקבעו- "הגדרת ההארה היא אך ורק כתולדת המאמץ לשיחרור פנימי".
אבל אותם אנשים לא מביאים בחשבון שהלוגיקה שלהם תקפה רק במידה שההגדרה שלהם תקפה, וההגדרה שלהם תקפה רק במידה שהלוגיקה שלהם תקפה, כלומר אותה הלוגיקה שאומרת שאין הארה נטולת זרע ולכן יש להגביל את ההגדרה מסתמכת בעצמה על ההגדרה של הארה כבעלת זרע של מאמצים בתחום החשיבה וההגות.
אך הארה נטולת זרע קיימת, ולא כמכת ברק נדירה אלא כמעין "טבע הבודהא" שרוחש וגועש בתוכך... מעין לבה נוזלית מתחת לפני השטח שאינך מרגיש אותה אך היא שואפת להתפרץ בהתפוצצות וולקנית אדירה והיא מודיעה על נוכחותה בתופעות שונות ומשונות- גייזרים, רעידות אדמה, תנועת היבשה עצמה וכו'
ומה אם הדבר שמונע ממנה להתרחש הוא כל הניסיון הזה "להגיע" להארה- תהא זו נטולת זרע או בעלת זרע.
הלבה רוחשת וגועשת והטבע חכם מהאדם. ההארה נטולת הזרע היא הדבר שממנו בורח האדם שמחפש הארה... אמנם הוא חושב שהוא מחפש אחר שיחרור אבל הוא בעצם רוצה לברוח מההארה נטולת הזרע, הוא רוצה לשמר את ה"אני" שלו והוא מקווה שבכך שיעלה את ה"אני" לדרגת העירות- יצליח לחמוק מגזירת הגורל ולשמור על ה"אני" היקר שלו.
הוא אינו מחפש... הוא בורח! הוא מנסה לכרות עיסקה עם האלים, עם המגמא האדומה התת קרקעית.
הוא משרת של זיכרון החשיבה האנושית שנמסר מדור לדור ושואף לחיי אלמוות.
אבל זיכרון החשיבה האנושית- ימות!
כי דבר אינו בן אלמוות.
ויפה שעה אחת קודם.
כי צרת העולם, צרת האנושות, היא העבר הרובץ עליה.
אין מסקנות מהכתוב הזה.
אין דרך פעולה.
תעשו מה שאתם רוצים, זה בכלל לא קשור לזה, ושלום על ישראל.

ינוקא1

New member
זו לא ה"מחלוקת" :

שנינו מסכימים שהאני הוא כעין "מכסה" המכסה את האור.

השאלה היא "מה עושים עם זה" , וכאן המחלוקת :

המחלוקת היא האם הארה נובעת מ"שכלול של האני" , וממילא עבודה ותרגול הם הכרחיים , או שהארה נובעת מ"הכחדה של האני" , וממילא עבודה ותרגול מנוגדים אליה.

מבחינתך - הארה נובעת מהכחדה של האני , ולכן לדעתך עבודה ותרגול פוגמים בה.

מבחינתי - הארה נובעת משכלול ופיתוח של האני , עד שיהפך ל"מוליך אור" - וממילא עבודה ותרגול הם הכרחיים.

(מקדים מראש :
תרצה תגיב , תרצה אל תגיב , אבל אם תתחיל לאבחן אותי בכל מיני "אבחונים" אדיוטיים ומופרכים , הדיון מופסק).

אני לא ממש שואל אותך אם לאבחן אותך או לא

ואני לא רואה איך אתה יכול לשלוט בעצמך עד כדי הפסקת הדיון.
בעצם הפסקות הדיון שלך קיימות, אבל אף פעם לא בסמיכות לכך שאני מאבחן אותך אלא בלי שום סיבה רציונלית ואף אחד לא יכול לצפות מתי יקפצו לך הפיוזים.
אז תסלח לי שאני פשוט לא שם זין על מה שאתה חושב שראוי לי להגיד או לא להגיד.
אני ממש ובאופן עמוק מצפצף עליך.
עכשיו, כשהבהרנו את הנקודה הזו אני רוצה להתייחס לטיעונים שהעלית שמייחסים לי דעות שמעולם לא הוצאתי מפי או מקלדתי.
מעולם לא טענתי שהארה נובעת מהכחדה של האני.
אם הייתי סבור כך הייתי אולי ממליץ על הכחדתו.
אלא שאני חושב שאתה טועה וחל אצלך היפוך סיבה ותולדה.
ההארה היא לא תולדת הכחדת האני אלא ההארה היא סיבת הכחדת האני.
אבל זו גם לא הארה שנובעת מהאני.
זו הארה נטולת גרעין- היא לא נובעת מהאני והיא לא נובעת מהכחדתו. היא מכחידה את האני. היא סיבה ולא תולדה.
בקשר לשאר הטריקים והשטיקים של הפיכת האני למשהו זה או אחר- לא רלוונטי לנושא ולא מעניין אותי לדבר בשפה הפרטית שהמצאת ולקרוא לזה הארה יחסית בשאיפה לאינסוף כמו שלא מעניין אותי לקרוא לזה צינצנת ורודה עם מדבקה של קקה.
ההתפתחות של התודעה אינה הארה. זה לא אומר שאני לא מעריך אותה אבל היא לא הארה.
אין שום דבר שאתה יכול לעשות כדי להגיע להארה. להארה לא מגיעים. לא על ידי פיתוח האני ולא על ידי הכחדת האני.
אז לסיכום- תפנים טוב טוב את מה שאני אומר לך ותפסיק לשים מילים בפי- הארה היא סיבת הכחדת האני ולא, לא, לא תולדת הכחדת האני.
אם לא הצלחת להפנים עד עכשיו שאני אומר את הדבר הפשוט הזה- שהארה אינה תולדת הכחדת האני אלא סיבת הכחדת האני, אז אתה מוזמן לחרבן לעצמך בתוך הפה וללעוס טוב טוב כי לי נמאס ללעוס את החרא הקשה תפיסה שלך.
יאללה ביי!

אתה רואה רק את הסדר של ההתניה שלך

ואין לך יכולת מינימלית לחרוג מהסדר שאתה מצייר.
זה יכול להיות על כל נושא שהוא- משקבעת לעצמך את סדר הדברים כל הגותך תוגבל לחשיבה בחוקים שהסדר הזה מכתיב לך.
בגלל זה אתה פשוט לא יכול לחרוג מעבר לסדר שקבעת שהוא ש"הארה היא תולדת העבודה" ותחזיר את הדיון לדיון תחת ההנחה הזו.
העבודה להתפתחות האני תהיה בשבילך "טובה" והעבודה להכחדת האני תהיה בשבילך "רעה".
אתה שבוי בקונספציה שיש בתוכה טוב ורע שיחסיים להנחות יסוד של הקונספציה.
זה מדהים איך שאדם יכול להיות כל כך מקובע.
ומה שעוד יותר מדהים הוא שאתה לא מבין כשמדברים איתך על משהו שחורג מהקונספציה הזו.
זה פשוט לא מסתדר לך ואתה לא יכול להתווכח על זה.
הטוב והרע לא ידועים לך שם.
זה בדיוק הסיפור של חכמי חלם שחיפשו את המטבע האבוד היכן שהיה אור ולא חיפשו אותו היכן שהוא הלך לאיבוד.
וכמוהם אתה דבק בשאלות ודיונים שאין להם שום קשר למציאות רק כי הכנת לזה נאום חוצב להבות.
האמת בכלל לא מעניינת אותך, אתה רק רוצה להתווכח בגבולות הידוע, בד' אמותיך.
אז אתה פרה. ולמרות כל הדיונים בפורום הזה נשארת פרה.
פרה שמפליצה באחו ואומרת-
"מוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווו"

למעלה