מייבאת משהו נחמד מפייסבוק: ספרו על ביטויים משפחתיים יחודיים

אמאyyy

New member
מייבאת משהו נחמד מפייסבוק: ספרו על ביטויים משפחתיים יחודיים

אני אתחיל, גם כהשתתפות וגם לשם הדוגמה:
"מרגול מתגרשת?" נאמר כשמישהו נכנס לשיחה שאין לו מושג על מה היא. התחיל כשהבת שלי הצטרפה לשיחה שלא היתה על מרגול וגם לא על גירושין, אבל זה מה שהיה נדמה לה אז היא שאלה.
"י' (השם של הבת שלי) מטומטמת", ביטוי ל"אני רעב". התחיל כשהבן הצעיר לא היה ממש מודע לתחושת הרעב, אבל היה מתחיל לחרחר מריבות, והקורבן הנח ביותר היתה אחותו י'.
"לסנן את הקישואים" - לעשות דבר מטומטם בהחלט. אמא שלי התלוננה שלפשטידת הקישואים לוקח שעות להיאפות. שאלתי למה היא לא מסננת את התערובת והיא ענתה בפרצוף נעלב שבודאי שכן. ומיד אח"כ מחזירה את הנוזלים "כי שם כל הטעם"
"זה הורס" - פה חזרנו למובן המקורי, של "זה מקלקל", אבל כשאין שום סיבה הגיונית לטעון כך. המקור הוא אבא של בעלי ששטם כל דבר שמשפר את החיים, עם או בלי סיבה מוצדקת. מייבש כביסה הורס, מדיח כלים הורס, וכו'...

בטח אזכר בעוד בהמשך

פרמלה

New member
אתם משפחה מצחיקה

אצלנו יש "זה לאחרי הלוויה" כשאני מבקשת מפרמל שלא יאכל משהו כי אני שומרת אותו לילדות או כי הוא מיועד למתכון מסוים. (זה בעקבות הבדיחה על שכיב מרע שגסס במיטתו ועלה באפו ניחוח נפלא של עוגת תפוחים, אז הוא ביקש פרוסה מאשתו הפולניה והיא אמרה לו שאי אפשר כי זה לאורחים לאחרי הלוויה)

keren310

New member
"אתה סתם שמח?" כשחושבים שמישהו משקר

אחד הבנים כשהיה ממש קטן, שיקר על משהו וחייך, כששאלנו "אז למה אתה מחייך?", ענה "אני סתם שמח", מאז על כל חשד בשקר, זה מה ששואלים.
"רק אני בוכה" - כשרוצים לקבל את זכות הדיבור, בלי שאחרים יתפרצו לדברים. כשהתאומים היו בני שנתיים - אחד מהם התחיל להתבכיין, השני הצטרף, הראשון העלה את הטונים ואז השני העלה את הטונים, עד שהראשון צעק בכעס "רק אני בוכה".

פרמלה

New member
Is that a gun in your pocket, or are you just happy to see

me?
"רק אני בוכה" זה כל כך מתוק

אמאyyy

New member
מצחיקים

adif11

New member
חחח... הרגתן אותי מצחוק

אצלנו הביטוי "מיד כשאבא יגיע" הוא ביטוי שמשמש לתיאור של דבר שלעולם לא יקרה או שיקרה בתאריך רחוק מאוד. התגבש על רקע הנטיה הכרונית של אבי המשפחה הידוע בכינויו "הבעל" לאמר שהוא בדרך הביתה מהעבודה ולהגיע אחרי שעות רבות (ביום בו אנחנו אמורים לנסוע כולם לנופש משפחתי למשל...)

במשפחה שלי

כלומר, אמא שלי ואחיי,
נהוג לומר 'שלא תדעו עוד צער' בכל מיני הזדמנויות לא קשורות ולהתפוצץ מצחוק.
זה מנהג שנוצר אי אז לפני 20 שנה כשסבא שלי נהרג בתאונה, ובמשך שבעה ימים אמרו לנו את המשפט הזה מאות פעמים, עד שזה נהיה מצחיק.
במשפחתי הנוכחית אנחנו הרבה פעמים 'מדברים בשירים'. אם מישהו אומר מילה או משפט שמזכירים שורה משיר, מיד יענו לו בשורה הבאה.
דוגמא:
אמא: לכו לישון, השעה מאוחרת.
אבא: הרחובות ריקים מאדם, לאורך הטיילת פנסים דולקים ואפשר לראות את הים...

adif11

New member
חחח....

אצלנו (בקבוצת החברות לא במשפחה) נהוג לאמר "תנחומי" כשחברה מספרת שהיא בדרך להוריד שערות מהרגליים וכד'

אז אצלנו זה "תהיי חזקה"

בהלוויה של אבא שלי שמעתי את הצירוף הזה המון, כולל בתוספת "את חייבת להיות חזקה", כשבשלב של אחרי הקבורה מצאתי את עצמי מול שרשרת של אנשים שאמרו את זה, ובעוד אני הייתי שבורה מדי בשביל להגיב, חברה יקרה שהייתה שם אמרה את הדבר הנכון - וזה שמותר לי עכשיו להיות חלשה. המשפט הזה החזיק את אמא ואותי כל השבעה וגם אחרי, ואמא שיתפה בסיפור הקטן הזה כמה מנחמים נבחרים שאמרו במעמד הפרידה מאיתנו "אז תהיי חזקה!" בנימה מתאימה יותר.
&nbsp
ואשלב פה המלצה חמה - אם אתם הולכים לניחום אבלים, אל תגידו את המשפט הזה ואם אתם לא יודעים מה להגיד אז אל תגידו כלום, פשוט תהיו שם ותחבקו ותנו לאבלים לדבר.

פרמלה

New member
עוד משפט שחוק וטפשי בענייני מוות זה

"שלא תדעו עוד צער" לאנשים שנפרדו מהורה לא צעיר. ברור שנדע.

זה משפט שאנשים אומרים בלי לחשוב

כמו הרבה מאוד דברים שאנשים אומרים בסיטואציות כאלו. ולא רק במקרים של פרידה מהורה לא צעיר - אצלנו למשל זו הייתה פרידה מהורה צעיר יחסית.

אני לא יודעת מה המקור של המשפט הזה ומאיפה הוא הגיע - אבל הוא לא מתאים בשום סיטואציה, כי היחיד שלא ידע עוד צער הוא מי שיהיה המנוח הבא, ובקרוב, אז למעשה זה איחול ממש לא סימפטי.

בזמנו חשבתי לכתוב מדריך למנחמי אבלים, ובשבעה של סבא שלי קלטתי שוב עד כמה זה נדרש כשמצאתי את עצמי מול אנשים שחשבו שזה במקום להגיד בבית אבלים "בוקר/ערב טוב" "המשך יום/שבוע נפלא" "איזה כיף לראות אותך" ודברים בסגנון, וזה מלבד כל השטויות הרגילות.

אמאyyy

New member
מיקה אלמוג (הנכדה של פרס) כתבה על איחול יותר מוצלח

צער בעיתו...
&nbsp

הייתי בחודש וחצי האחרון ב-4 לוויות/ניחומים

בראשון שהיה מקרה של נפטר צעיר התגובה שלי הייתה "בוכה איתכם" ואי אפשר לשכוח באזכרה
בעוד שניים "תנחומיי"
וברביעי שלא ידעתי מה להגיד פשוט באתי הקשבתי ושתקתי
אצלי כשזוג אחד של סבים נפטרו זו הייתה הקלה למשפחה, הנפטרים היו לא צלולים ולא בהכרה הרבה זמן לפני מותם

אשרז4

New member
יש כמה וכמה

לבת דודה שלי אחותי ולי (ועבר לבנותי ובעלי) יש את "פסמקוואדי"
פעם פעם כשהינו קטנות היה את חברי הדרקון אליוט (לא זוכרת אם היה סרט או ספר)
ושם העירה שם היה "פסמקוודי"
אנחנו לא ידענו אנגלית ומבחינתנו המילה הזו היא אנגלית
כששיחקנו (במשפחה/בנק או כל דבר אחר) והחלטנו שמדברים אנגלית.. ניהלנו שיחות שלמות עם "פסמקוודי" באינטונציות שונות במבטא אמריקאי מושלם.
&nbsp
במשפחת המקור יש את
"זה כדורי בשר מרובעים" משפט של אחותי שיום בהיר אחד החליטה שבכלל שכדורי הבשר לא היו ממש עגולים הם לא טעימים.
&nbsp
"הולכת להליכה" תמיד יגרור אצלינו האחים את השאלה "לקחת את הרגל?"
נולד בזמנו כשאמא שלי עברה ניתוחון ברגל והיתה צרכה לעשות הליכות כפיזיוטרפיה, היא היתה מכריזה "לקחתי את הרגל להליכה"
והינו נקרעים והיא.. לא הבינה...
&nbsp
ובמשפחתי היום יש את
"פשור" נאמר על משהו שהוא לא מדוייק ומעצבן
נולד מבנות השנתיים שיכלו להפוך עולם לצרוח עד השמיים להשבית כל פעילות כי..
השרוול פשור/הקוקו פשור/הגרב פשורה וכד'
כלומר לא הדוקה מספיק
&nbsp
&nbsp

אמאyyy

New member
ז"א פשור זה משהו שהיא לא מוכנה להתפשר עליו
כולם חמודים!

אשרז4

New member
לא חשבנו על זה כך.

פשור זה למעשה לא מדוייק, לא כמו שאני רוצה/צרכה להרגיש

Aesah

New member
לי ולבנזוג יש סיפור משעשע...

בתחילת הקשר, הוא לא היה חזק כל כך בהפגנת חיבה מילולית (וייאמר שלא השתפר בהרבה). אז במקום להגיד ״אני אוהב אותך״, ״את יפה״ וכו׳, הוא היה אומר ״את בסדר״, ובמקרים מיוחדים אף ״את בסדר גמור״. זו כבר הפכה לבדיחה בין שנינו, וכיום זה נאמר באופן הדדי כדי להביע שביעות רצון אחד מהשני.
אממה, באירוע המשפחתי הראשון שהבאתי אותו, ניגשה אליו בהיעדרי איזו דודה קרצייה והתחילה לשבח ולהלל אותי, ולשאול אותו אם הוא מבין כמה מזל יש לו שזכה בברוכת כשרונות שכמותי. הוא אמר בלי לחשוב בכלל: ״כן היא בסדר״, ובדיעבד גילינו שהדודה מאד נעלבה בשמי ואף התקשרה לאמא שלי לברר אם הכל טוב איתנו ואם הוא בחור רציני ולמה הוא לא מעריך אותי וכו׳.
מיותר לציין שמאז הביטוי נשאר אין האוס...

למעלה