התכנית הכלכלית שלי

sheketz

New member
התכנית הכלכלית שלי

עקרונות
- מיסוי
צריך להכיר בכך שיהיה קשה להעלות את הכנסות המדינה ממסים. אין כאן הרבה גמישות.
אפשר לשנות דברים בתוך המסגרת של המסים, בוודאי שיש דברים לתקן
אבל בגדול, הכנסות המדינה ממס לא יגדלו עבור מצב כלכלי נתון.
- איזון תקציבי
אין אפשרות להיות לאורך זמן עם תקציב לא מאוזן. מי שמשלם על תקציב לא מאוזן בסופו של דבר אלו הם האזרחים
כי זהו החוב שלהם, ובסופו של דבר זהו אחד הדברים שמחלישים את האזרחים
ומחזק את בעלי ההון. אפשר ליצור גירעון נקודתי אבל עם מחשבה כיצד לסגור אותו בעתיד.
זה נכון שהפוליטיקאים חיים מיום ליום ולא רואים לרחוק אבל זוהי בעיה שצריך להתמודד עמה.
- הוצאות
צריך לחסוך בהוצאות, לבטל הוצאות מיותרות. ללא ספק אפשר להציב יעדים של הקטנת המנגנון הממשלתי וייעולו
על ידי הוצאת משימות למיקוד חוץ. צריך להקטין בצורה משמעותית העברות כספים לאנשים ולגופים.
כמובן שכאן בא לביטוי סדר היום של כל אחד כיצד לעשות את זה, ברור גם שלא צריך לעשות זאת בצורה אחידה.
- הפרטה
הפרטה של חברת החשמל, הנמלים ושדות התעופה, בצורה חכמה ובחלקים. אפשר להפריט ניהול ותפעול
של האופרציות בתחומים הללו.
- הורדת מכסים ומסי קניה
להורדת יוקר המחיה (ע"ע צדק חברתי)
- רגולציה
יש הרבה תחומים בהן אין חופש כלכלי הנשלטים על ידי מועצות למיניהן המחלקות מכסות או
גופים המחלקים רישיונות בהגבלה ובמשורה.
לבטל כמה שיותר מאלו. התהליך של רישוי צריך להיות כמה שיותר פשוט ומהיר, או לא קיים בכלל.
לדוגמה - ערוצי טלוויזיה בכבלים ולוויין לא צריכים לקבל אישור ולשלם מאות מיליונים דמי זיכיון,
במקום זאת הרגולציה צריכה להתמקד בצד הצרכני ולא בחלוקת השלל.
משרד האוצר לא צריך לנהל את חברות הביטוח ובנק ישראל לא צריך לנהל את הבנקים.
- השקעות
להעדיף השקעות פרטיות על ציבוריות גם בתחומי תשתית - כבישים,רכבות, בתי חולים, וכיו"ב.

אם יהיה עניין אפשר יהיה לנהל דיון ממוקד יותר בסעיפים ותתי סעיפים.

SupermanZW

Well-known member
זאת לא ממש תוכנית, רק כתבת מעט על מספר סעיפים

עם זאת, אני חושב שיש להבהיר מספר דברים:

מיסוי: לא כתבת תוכנית לשינוי אופן המיסוי ושיעורי המס, אך אין שום צורך להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים אם מחליטים להפריט חלק מן השירותים ולקצץ בהוצאות מיותרות, סיר להניח שעקב פעולות אלה יהיה צורך בהרבה פחות כסף בקופת המדינה ואפשר יהיה להפחית את נטל המס באופן משמעותי מאוד.

איזון תקציבי: אפשר להגיע אליו תוך שנה אחת, כמות ההוצאות המיותרות גדולה מאוד בעיקר עקב שחיתות שלטונית אשר אם תמוגר ניתן יהיה ללא כל בעיה להחזיר את כל חובות המדינה אף ללא העלאות מיסים כלשהן.

הוצאות: יפה כתבת, אך חסרות לי דוגמאות בדבריך.

הפרטה: הפרטה כשלעצמה אינה פותרת בעיות כאשר מדובר במונופולים, צריך קודם כל לפרק את המונופולים למספר חברות קטנות יותר, ליצור תנאים שיחייבו אותן להתחרות זו בזו, רק אחר כך להפריט אותם ואז לדאוג למנוע מאותן חברות להפוך לקרטל.

הורדת מיסים ומכסי קניה: שוב, כמו בנושא הוצאות, היית צריך להוסיף דוגמאות ולהיות פחות כללי.

רגולציה: מסכים עם כל מה שכתבת.

השקעות: מדוע להעדיף השקעות פרטיות דווקא? אשמח אם תנמק.

sheketz

New member
אפרט קצת

לעניין המיסוי, כמה אבחנות:
1. מי שבונה על הגדלת התקציב על ידי הגדלת המיסוי, מצפה לו אכזבה.
אמנם אפשר להגדיל את התקציב על ידי המיסוי, אבל לא במידה רבה - 5 עד עשרה אחוזים.

2. גם הגדלת המיסוי אינה יכולה להיעשות בבת אחת, זה יגרום יותר נזק מתועלת.
כלומר לסגור את החור של הגירעון הצפוי בשנה הבאה על ידי הקפצה של המסים זה לא נבון.
מעלים מסים בהדרגה ומורידים אותם בהדרגה.

3. הפרטה של שירותים חברתיים הולכת בד בבד עם הקטנת מיסוי. לעשות רק אחד מהם נשמע לי
לא מוצלח.

לעניין ההוצאות (והאיזון התקציבי)
השאלה על מה להוציא ועל מה לא אינה רק שאלה כלכלית אלא ובעיקר שאלה פוליטית של סדרי עדיפויות.
למה שאחד קורא שחיתות אחר יקרא צורך בוער. סדר עדיפויות הוא המפתח לתקציב מוצלח.
אני לא בטוח שיש פתרונות קסמים כאן. אבל אפשר לקבוע יעדים כלליים - של צמצום כח אדם למשל.
אני הייתי מתחיל מהאבנים הגדולות....

לעניין ההפרטה:
הפתרון יכול להיות מיקוד חוץ של תפעול וניהול פונקציות שונות - בחלקים.
למשל תחנת כח תינתן לניהול ותפעול על ידי חברה חיצונית. אולי אפילו חברה מחו"ל.

לדברים אחרים אתייחס מאוחר יותר.

למעלה