לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
73527,352 עוקבים אודות עסקים

פורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום חדשות המדע

שלום לכולם וברוכים הבאים!!!
הפורום לפניכם, פורום "חדשות המדע", יכלול כל מה שקורה בחדשנות במדע ובעולם המדע בכלל. כאן יופיעו ההמצאות האחרונות במדע, דיונים לגבי העתיד שלנו, התרחשויות עתידניות בעולם, בשוק העבודה, בחיים הפרטיים שלנוועוד.
הייחוד בפורום הזה, בשונה מאחרים, הוא שהפורום לא יעסוק בשטח אחד אלא בשטחי מדע רבים-מביולוגיה, פיזיקה, כימיה דרך היסטוריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח ועד לביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ורפואה- כשההתמקדות היא בחידושים בכל תחום וכשהמטרה היא לעורר חשיבה מולטי-דיספלינרית (רב-ממדית), חשיבה שכיום שולטת יותר ויותר בעולם המדע.
הפורום מעודד דיונים, אך הודעה שלא תקדם את נושא הפורום, לא ינתן לה מקום-הכוונה להודעות פירסומיות, ויכוחי סרק, שפה לא הולמת וכיוצא בזה. הודעות אשר יש בהם תרומה לחשיבה המדעית יתקבלו בברכה.
כל אדם שמתעניין במדע ובעתידנו מוזמן לכאן ושיהיה לנו בהצלחה!!!
x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'מישהו יכול להסביר לי מה הקטע של חור שחור ?'
מישהו יכול להסביר לי מה הקטע של חור שחור ?
01/02/2014 | 21:52
26
81
חור שחור הוא הרי שמש שנגמר לה הדלק (המימן) ואז היא קורסת כלפי פנים והופכת לגוש מאד דחוס בעל כוח משיכה אדיר (שמושך אפילו קרני שמש) , אבל בעצם מדוע רק לאחר הקריסה נוצר כוח המשיכה הזה ? הרי המסה של הגוף השחור היא אותה מסה של השמש לפני הקריסה, אז מדוע כשהיא עדיין הייתה שמש (לפני שהפכה לחור שחור) היא לא הפעילה את אותו כוח משיכה כלפי גופים וכלפי קרני אור ?

אשמח להסבר.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'אתה צודק מאוד, רוב האנשים לא מבינים את זה לבד'
אתה צודק מאוד, רוב האנשים לא מבינים את זה לבד
<< ההודעה הנוכחית
01/02/2014 | 22:36
101
אם יש כוכב לכת שהסתובב סביב השמש הוא ימשיך להסתובב באותו מסלול גם אחרי שהשמש תהפוך לחור שחור (בהנחה שלא יפגע מהסופרנובה). העניין הוא אחר - מה קורה לגוף שמתקרב לאותה שמש. כידוע, כח המשיכה מתגבר ככל שמתקרבים למקור. עכשיו הגעתי לפני הכוכב ויש לי כח משיכה כלשהו שמשקף את כל מסת הכוכב ואת המרחק של הגוף ממרכז הכוכב. אם הגוף יתקרב עוד קצת הרי שכח משיכה יפעל לשני כיוונים: כלפי פנים על-ידי חלקי הכוכב שעוד לא עברנו וכלפי חוץ על-ידי חלק הכוכב שכן עברנו. כדי לפשט נחשוב על מקרה יקצון של ההתקרבות - מתי שהגוף יגיע למרכז הכוכב הרי שלא יפעל עליו כח משיכה כלל מכיוון שהכח שפועל לכל הכיוונים זהה.
עכשיו נחשוב על חור שחור בו החומר מאוד דחוס במרכז הכוכב. במצב כזה, לא משנה כמה נתקרב עדיין כח המשיכה יפעל על-ידי כל מסת החור השחור וככל שנתקרב כך כח המשיכה יגדל. בשלב מסויים כח המשיכה יהיה כה גדול עד שאפילו אור לא יוכל להתנגד לו. רדיוס זה נקרא אופק הארועים, כלומר משם ופנימה אין שום דרך לדעת מה קורה.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
02/02/2014 | 22:36
24
66
ההסבר קשור למושג "מהירות מילוט" שהיא המהירות הנדרשת לשם עזיבת שדה כבידה של גוף מסויים, ותלויה במסתו ובמרחק ממרכזו.
כל עוד קיים מימן בכוכב ומתקיים בו תהליך של היתוך גרעיני, הלחץ הפנימי העצום הנוצר על ידי תהליך ההיתוך מונע ממסת הכוכב לקרוס לכיוון מרכזו.
כאשר הכוכב מכלה את המימן שבו, ואם מסתו גדולה מספיק (20 מסות שמש לפחות) הוא יקרוס לחור שחור (לאחר שתתרחש סופרנובה), זה בתנאי שכל המסה שלו תתרכז בתוך כדור שרדיוסו לא גדול ממה שנקרא "רדיוס שוורצשילד". ברדיוס כזה ממרכז הכוכב בעל המסה הנ"ל, כוח המשיכה גדול מספיק כדי למנוע מן האור שנוצר בו לברוח (מהירות האור קטנה ממהירות המילוט הנדרשת, עבור אותו מרחק).
כל עוד הכוכב מקיים היתוך גרעיני שמאזן את כוח הכבידה שלו, רדיוסו גדול בהרבה מהרדיוס הנ"ל (ונניח לצורך פשטות שמסתו נשארת בערך זהה) ולכן האור יברח מפניו בקלות.

חדשות המדע >>
לצפיה ב-'זה ממש מעניין אבל יש מצב להסבר פשוט יותר?'
זה ממש מעניין אבל יש מצב להסבר פשוט יותר?
03/02/2014 | 14:18
23
28
לצפיה ב-'כן, אני אנסה...'
כן, אני אנסה...
03/02/2014 | 20:37
21
58
ובכן, חור שחור הופך לכזה כאשר כוח המשיכה שלו גדול עד כדי כך שהאור לא מצליח לברוח ממנו.
כלומר, מהירות המילוט הנדרשת כדי לברוח ממנו גדולה יותר ממהירות האור (כ - 300,000 ק"מ לשניה).
רק לשם השוואה, מהירות המילוט הנדרשת כדי לצאת משדה הכבידה של כדור הארץ היא 11 ק"מ לשניה, כלומר כדי לשגר חללית אל הירח או אל כוכבי הלכת נדרש להגיע לפחות למהירות זו.

עכשיו, במה תלוי כוח המשיכה שמרגיש מי שנמצא על פני כוכב כלשהו? הוא תלוי בשני גורמים עיקריים (ונתעלם ממספר גורמים נוספים, כמו מהירות הסיבוב שלו והשפעת גרמי שמיים אחרים):
הראשון הוא כמובן מסת אותו כוכב - ככל שתגדל, כמובן יגדל כוח המשיכה.
השני הוא הוא המרחק ממרכזו של אותו כוכב - ככל שיקטן, יגדל כוח המשיכה.

לפי חוק הגרביטציה, כוח המשיכה של כוכב פועל כאילו כל מסת הכוכב מרוכזת במרכזו - ממש כאילו הייתה כולה בנקודת המרכז (למעשה זה קצת יותר מורכב, כי אם מתקרבים למרכז הכוכב, למשל דרך מנהרה המוליכה למרכזו, חלק המסה שנותר "מעלינו" - כלומר ברדיוס גדול יותר מן המרכז, לא מפעיל כוח משיכה - אבל נניח לזה, לשם הפשטות).

המסקנה מכל האמור, שאם ניקח מסה זהה של כוכב, אבל נדחס אותה לרדיוס קטן יותר ויותר - כוח המשיכה הפועל על מה שנמצא על פניו, וכך גם מהירות המילוט הנדרשת כדי לברוח ממנו - יגדלו.

למשל, כוכב שמסתו שווה למסת השמש, צריך לקרוס לכדור ברדיוס של כ - 3 ק"מ, כדי שכוח המשיכה שמורגש על פניו יהיה חזק מספיק למנוע מן האור לברוח ממנו - וכך יהיה לחור שחור. חורים שחורים הם בעלי מסה גדולה לפחות פי 20 מזו של השמש (כי זו המסה הנדרשת כדי שכוח המשיכה שלהם יביא לקריסה לכדור בעל רדיוס קטן מספיק, כלומר לדחוס את מסתם בשיעור הנדרש).
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'יש מימדים בחור שחור?'
יש מימדים בחור שחור?
06/02/2014 | 22:16
19
44
להבנתי רדיוס שוורצשילד הוא רדיוס אופק האירועים ולא זה של הכוכב עצמו. עוד להבנתי, או בורותי, מימדים מודדים ע"י אור ולפיכך לא ממש ברור לי איך מודדים מרחק או זמן בתוך אותו אופק אירועים...

ההסבר הפשטני שלי לחשיבות הרדיוס לכח במשיכה, ולפיכך חור שחור, הוא שכח המשיכה פרופורציונלי הפוך לרדיוס ולפיכך הכח גדל אם המסה קבועה והרדיוס קטן... זכור לי במעורפל שבחישוב ניוטוני נאיבי רדיוס אופק האירועים של חור שחור קטן (או גדול) פי שתיים מרדיוס שוורצשילד שלוקח בחשבון שיקולים יחסותיים כך שלמעשה שניהם מדגימים עיקרון זהה (?)
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'ובכן...'
ובכן...
07/02/2014 | 09:01
2
38
כללית חישוב רדיוס שוורצשילד נעשה לפי המכניקה הניוטונית, אלא שזו משתנה בתוך החור השחור עקב הנושא של מתיחת המרחב - זמן, כך שלגבי מדידת זמן ומרחק בתוך אופק האירועים קשה לדעת מה ניתן לומר בודאות.
אופק האירועים מחושב לפי רדיוס שוורצשילד, כיוון שזהו הגבול שממנו ופנימה שום אינפורמציה לא יכולה לצאת מן החור השחור, כאשר אינפורמציה מוגדרת בהקשר זה כגלים אלקטרומגנטיים.
http://www.universetoday.com/42471/event-horizon/
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'ניתן לשער לפי שקילות תאוצה כבידה?'
ניתן לשער לפי שקילות תאוצה כבידה?
07/02/2014 | 10:00
1
48
איך המטריקה מתנהגת בחור שחור?

רעיון נאיבי (סטייל עצבר?) - נתבונן בקרן אור שנעה בכיוון אנכי לכיוון תנועה מואצת. בכל נקודה מהירות האור קבועה גם ביחד לגוף המאיץ וכך אפשר לחשב לאיזה גובה תגיע קרן האור לכל זמן נתון (זה אינטגרל מאפס ועד T של שורש C בריבוע פחות ריבוע מהירותו הרגעית של הגוף המאיץ כפול דלתא t).   בתוך אופק האירועים, האינטגרל חסום כש T שואף לאינסוף (קרי, קרן האור לא יכולה לברוח) כך שבעצם, לעומת המרחב הרגיל, מדידות הזמן סופיות (מטריקה עם שעונים חסומים)...

הגיוני?
 
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'אין ספק שזה ניסוי מחשבתי מעניין'
אין ספק שזה ניסוי מחשבתי מעניין
07/02/2014 | 13:00
29
צריך פיזיקאים גדולים ממני כדי לנתח אותו.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'אותו מספר ממדים אבל תפקידם מתחלף מנקודת מבטנו'
אותו מספר ממדים אבל תפקידם מתחלף מנקודת מבטנו
08/02/2014 | 02:45
15
31
ראישת נציין כי רדיוס שוורצשילד הוא עבור כוכב שאינו מסתובב (אין לו תנע שוויתי) כלומר המודל הפשוט ביותר של חור שחור. יש משהו קצת יותר מורכב עבור חור שחור מסתובב. ושיש מודלים שמניחים כוכב טעון חשמלית אבל לדעתי אלו פחות סבירים לחורים שחורים אמיתיים.

רדיוב שוורצשילד הוא רדיוס אופק הארועים במודל זה, והוא גם רדיוס החור השחור. רדיוס החור השחור הוא לא רדיוס הכוכב המושך שיוצר את החור השחור. בכלל, אופק הארועים הוא דבר שקיים עבור צופה מנקודת מבט של המערכת שלנו. אם משהו מתקרב לאופק הארועים ועובר אותו מנקודת המבט של המשהו הזה, אופק הארועים איננו משהו שבו יש שינוי דרסטי. ההבדל הוא במערכות הצירים (נקודת מבט של הצופה).  מערכת צירים של גוף שנמצא מנקודת מבטנו באופק הארועים, היא סינגולרית - אך לא מנקודת מבט של מה שנמצא שם.
במערכת הצירים שלנו מה שעבר את אופק הארועים יישאב אל המרכז, וכך המסה של החור השחור מצטופפת לה ברדיוס הולך וקטן. לא ידועה דרך לבדוק זאת נסיונית.

אנחנו לא מודדים מה יש בתוך החור השחור. יש רק את הניבואים של התאוריה.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'לכאורה יש פרדוקס ביחס למהירות בריחה'
לכאורה יש פרדוקס ביחס למהירות בריחה
08/02/2014 | 22:57
14
26
קלאסית. כי אור שיצליח לברוח, כי הוא נורה קצת מחוץ לאופק האירועים, ימשיך לנוע במהירות האור ביחס לכל צופה ולנצח בעוד שאור שנורה בתוך האופק לא יוכל לצאת אפילו למילימטר בודד היות ואז הוא היה ממשיך לאינסוף. המרחב בתוך האופק כאילו ונמתח, ביחס לצופה חיצוני, מהר ממהירות האור בדומה להתרחבות היקום, שהחל ממרחק נתון מצופה כלשהו, מהירותה גדולה ממהירות האור.

האם יתכן שהצופה שחצה את האופק ויורה קרני אור החוצה יראה אותן חוצות את אופק האירועים, מקום חסר חשיבות מיוחדת מבחינתו, אל האינסוף? הרי שאז יש לו שעון מוזר במיוחד ביחס לצופה החיצוני (שבפועל יראה גופים שנופלים אל עבר אופק האירועים כשואפים אליו אבל אף פעם לא חוצים אותו ולפיכך אותו אופק נמצא באינסוף כך שהחור השחור מתח את המרחב לאינסוף)
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'ה- "פרדוקס" נובע מכך שאתה משתמש באינטואיציה'
ה- "פרדוקס" נובע מכך שאתה משתמש באינטואיציה
09/02/2014 | 03:11
13
33
מיחסות פרטית.

האור נע במהירות קבועה רק באופן לוקאלי (במערכת צירים מינקובסקית לוקאלית), לאורך המסלול הישר ביותר לוקאלית.

מנקודת מבט שלנו - אור שנע בכיוון רדיאלי מהחור השחור, נע סמוך לחור השחור במהירות שהיא קטנה פי

1-(2GM)/(Rc^2)

ממהירות האור בריק.
(הנוסחה עבור מקרה פשוט של פתרון שוורצשילד).
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'מהירות האור משתנה ביחס לצופה מאיץ בריק??'
מהירות האור משתנה ביחס לצופה מאיץ בריק??
09/02/2014 | 08:36
11
30
בהסתמך על שקילות כבידה-תאוצה, להבנתי, גם צופה מאיץ מודד, בכל רגע נתון, את אותה מהירות אור (למשל עפי משוואות מקסאוול) אבל לא את אותו תדר (קרי הטיה הולכת וגוברת לאדום). לפיכך אופק האירועים לא מאט את האור אלא מותח ומאריך את המרחב עליו הוא נע (שקילות מסה-אנרגיה וגיאומטריה של משוואות היחסות הכללית ?) ביחס למרחב "ישר" ללא מסה.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'כן'
כן
10/02/2014 | 02:12
1
26
דרך אגב, הבלבול שלך הוא בלבול מאוד נפוץ.

אם ביחסות פרטית - מהירות האור קבועה בכל מערכות הצירים האינרציאליות. עקרון זה נשמר גם ביחסות כללית - רק ששם - בגלל המרחב העקום, ניתן להגדיר מערכת צירים אינרציאלית במקום מסויים, אך הן ישתנו כתלות במקום.

תחת כוחות כבידה חלשים תורת היחסות הכללית תואמת את הניבואים של ניוטון, ושם מהירות האור קבועה רק במערכת צירים אינרציאלית.(ומערכות שנעות במהירות קבועה יחסית למערכת אינרציאלית, הן מערכות אינרציאליות).  במערכת שמואצת יחסית אליה - זה כבר לא נכון.

עקרון השקילות לא אומר שמערכת מואצת שקולה למערכת לא מואצת (תחת אותה כבידה) , אלא שהפיסיקה של מערכת מואצת  ללא כח כבידה שקולה לפיסיקה של מערכת שאינה מואצת תחת כוח כבידה שקול.

אין סתירה, ולמעשה יש קשר בין ההסחה של התדר ובין שינוי המהירות - ראה אפקט שפירו (Shapiro effect).חדשות המדע >>
לצפיה ב-'תודה על ההבהרה'
תודה על ההבהרה
10/02/2014 | 10:15
20
נראה לי שהבנתי את ההבחנה העדינה משהו. לכל המערכות הלא מאיצות אותה מערכת קורדינטות "שטוחה" (מטריקת מינקובסקי) ולכן האור נע באותה מהירות בכל מערכת. במערכות מאיצות מערכת הקורדינטות עצמה משתנה כך, שביחס למערכת המנוחה, המרחק שהאור צריך לעבור על הגריד העקומומי מתארך ולכן עפ"י הגדרה הוא מאט במטריקה הזאת. סמוך לאופק האירועים המטריקה "נמתחת" לאינסוף כך שאור לא יכול להתקדם בין נקודות הגריד ולפיכך מאט לאפס.

משום מה חשבתי שבניסוי המעלית המאיצה, קרן האור האופקית נעה מדופן לדופן במהירות האור "הרגילה" (מהירות משיקית על עקום מסלול התנועה שלה ביחס לצופה המאיץ) ולכן, בדומה ליחסות פרטית, מהווה אינווריאנט לכיול שעונים ומרחקים...
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'מהירות האור ומהירות הראיה במרחב סינכרוני'
מהירות האור ומהירות הראיה במרחב סינכרוני
10/02/2014 | 16:45
8
37

הפוקח את עיניו ומביט, רואה את המרחב לעומק אינסופי
המשקיף הזה חי במרחב סינכרוני, והוא רואה כל התרחשות באותו רגע בו היא מתרחשת.
מהירות הראיה היא אינסופית

ראובן רואה את לוי - הנמצא במרחק אינסופי - ופתאום לוי מדליק פנס.
ראובן יראה את הפנס נדלק, ממש באותו רגע בו הוא נדלק.
ראובן ולוי חיים במרחב סינכרוני
ההשפעה הפיסיקלית של הדלקת הפנס תגיע אל ראובן לאחר זמן אינסופי, אבל זה לא מעניין את ראובן, כיוון שהוא כבר ראה את הפנס נדלק.

כל התיאור היחסותי מניח את קיומו של מרחב א-סונכרוני
במציאות, המרחב הוא סינכרוני

א.עצבר.
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'גם בנוכחות כבידה?'
גם בנוכחות כבידה?
10/02/2014 | 17:15
7
31
או רק במרחב הדמיון?
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'כבידה זה מושג מטאפיסי שבא רק לבאר תופעות'
כבידה זה מושג מטאפיסי שבא רק לבאר תופעות
10/02/2014 | 18:30
38
אפשר לוותר עליו ולשאול את השאלה החשובה באמת.

אנו חיים במרחב סינכרוני ?  או לא

למיטב הבנתי אנו חיים במרחב סינכרוני,.
אם נראה פתאום הבזק של אור ממעמקי היקום, ההבחנה שלנו היא ברגע ההבזק ממש.
ההשפעה הפיסיקלית של ההבזק תגיע אלינו מאוחר יותר , אבל זה לא מעניין כי כבר ראינו את ההבזק ברגע התרחשותו.

א.עצבר
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'רני'
רני
15/02/2014 | 07:45
5
32
עצה טובה לחיים
אם אתה שואל במטרה ללמוד ולא בכדי למרוט שערות מהראש.... אז אל תשאל שום דבר את א. עצבר
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'היה אמור להיות קורטוב של הומור'
היה אמור להיות קורטוב של הומור
15/02/2014 | 12:05
4
44
אבל בניגוד לרוקד, עמנואל או לך כנראה שאין לי את זה :(

אגב, מה שמדהים בידידנו זה היכולת להגיב בקלילות על כל שאלה בלי קשר לדרגת הקושי שלה. אין אצלו בלקסיקון "לא יודע", "אני לא בטוח" או "יתכן ש...". ממש נטול כל לבטים. יש למישהו רעיון איפה זה שכאלו על סקאלת הפרעות האישיות? אולי נרקיסיזם קל?
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'לא לא לא'
לא לא לא
15/02/2014 | 12:15
2
24
יש לי המון הומור, אבל הוא בשלב כלשהו נגמר לאחר כמה שנים שא. עצבר מטמא פורומים בתפוז עם השטויות שלו
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'שים לב'
שים לב
15/02/2014 | 12:28
1
29
שרני כתב "בניגוד... לך כנראה שאין לי את זה". הוא בא לעצמו בטענות (מחוייכות).

חדשות המדע >>
לצפיה ב-'אופס... SORRY'
אופס... SORRY
15/02/2014 | 16:57
10
לצפיה ב-'הומור וחיוך קלילות וגם חן, יעקפו את אולי '
הומור וחיוך קלילות וגם חן, יעקפו את אולי
15/02/2014 | 16:00
32
וישיגו את כן.

באומרי כי הכבידה הוא מושג מטאפיסי שבא רק לבאר תופעות
מובן מאליו כי רעיון אחר יכול לבאר את אותן התופעות.

הרעיון האחר מופיע במאמר המצורף

א.עצבר
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'שאלה על מדידת מרחק'
שאלה על מדידת מרחק
09/02/2014 | 15:22
34
לכאורה יש יותר ממדידת מרחק אחת של, למשל, גוף מרוחק מאופק האירועים ומוחזק ע"י כוח שמאזן את כבידת החור השחור (למשל טיל).

מחוזק הכוח המאזן וממסת החור השחור ניתן, עפ"י נוסחת הכבידה, לחשב את המרחק אל מרכז החור השחור.

ניתן גם לשחרר גשוש שיפול אל עבר החור השחור וישגר אותות אלקטרומגנטיים לציון מיקומו (מדידת מרחק ע"י אור).
במקרה זה, מנקודת מבטו של הגוף המרוחק, הגשוש ימשיך לשגר אותות לנצח היות והוא לא יחצה את אופק האירועים ולפיכך ימדד מרחק לא חסום.

מהו אם כן המרחק הנכון אל אופק האירועים ומרכז החור השחור? האם זה לגיטימי לחשב את מהירות האור כלא קבועה עפ"י המרחק הראשון (אני מניח שזאת הכוונה שלך במהירות האור סמוך לחור השחור)?

מעקרון השקילות כבידה תאוצה נראה, לכאורה, שאין דרך לגוף המרוחק לדעת האם הגשוש מתרחק ממנו בגלל כבידה או בגלל שהוא, הגוף המרוחק, מאיץ הרחק מהגשוש ואז המרחק השני, הלא חסום, הוא הנכון...

תודה!
חדשות המדע >>
לצפיה ב-'תודה על ההסבר הפשוט'
תודה על ההסבר הפשוט
14/02/2014 | 15:20
4
לצפיה ב-'ננסה עוד וואריאציה להסבר.'
ננסה עוד וואריאציה להסבר.
04/02/2014 | 00:48
46
עבור כל עוצמה של כוח משיכה כבידתי, יש רדיוס (מרחק ממרכז הכוח) שעבור רדיוסים קטנים ממנו, לפחות מבחינת תורת היחסות הכללית, אינפורמציה לא יכולה לצאת החוצה (נעזוב כרגע אפקטים קוונטיים).
הרדיוס הזה נקרא רדיוס שוורצשילד.
כל עוד רדיוס הכוכב המושך קטן מרדיוס זה, אזי כל מה שנמצא בתחום הרדיוס הזה לא יצא החוצה, ובכלל זה אור. לפיכך "חור שחור".
אבל אם רדיוס הגוף המושך גדול מרדיוס שוורצשילד שלו, הרי עבור אור שנמצא ברדיוס קטן מרדיוס שוורצשילד, לא כל הכוכב מושך למרכז, כי חלק מהכוכב נמצא בצד החיצוני, ולפיכך רדיוס שוורצשילד שחושב עבור כוח הכבידה של כל הכוכב לא רלוונטי, ועדיין האור לא ממוקם באזור ממנו הוא לא יכול לברוח החוצה. פשוט כי לא כל כוח המשיכה מושך אותו למרכז.

חדשות המדע >>

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ