אירוח ד"ר מיכל קאופמן

תגובה

שלום
הנושא של שתלים מסוגים שונים מתקדם באופן מהיר וכל הזמן ישנם שיפורים בשתלים הישנים ובסוגי שתלים חדשים המתאימים לליקויי שמיעה בינונים (שתלי אוזן תיכונה). או שתלים המבוססים על הולכה גרמית.
במקביל ישנם מחקרים בהם בודקים את האפשרות להשתיל תאי גזע שיהיו מסוגלים להחליף את תאי השערה הפגועים. כרגע אנו עדיין רחוקים ... אך אם נצליח, זו תהיה הקפיצה האמיתית בטיפול בחרשות.

דר' קאופמן

תשובה לגבי ניתוח כפתורים

שלום.
ילדתך זקוקה למעקב של מומחה א.א.ג. הכולל אוטוסקופיה ובדיקות שמיעה חוזרות . החלטה על טיפול ניתוחי (כפתורים) לנוזלים באוזנים תלויה במספר גורמים:
1. מידת ליקוי השמיעה
2. זמן (האם מדובר באפיזודה אחת או נמשך מס חודשים)
3. מידת ההפרעה להתפתחות הדיבור והשפה.
גורמים אלו נלקחים בחשבון על ידי מומחה א.א.ג המכיר את הילדה והוא זה שיחליט האם לנתח.
בעיקרון ניתוח כפתורי אוורור הינו ניתוח פשוט וקצר המבוצע בהרדמה כללית. מבצעים נקב בעור התוף, שואבים את הנוזלים ומחדירים כפתור - צינורית ניקוז המאפשרת שמירה על נקב קבוע.
הכפתורים נפלטים במשך הזמן באופן טבעי החוצה. השיפור בשמיעה הוא מיידי. הסיבוכים בניתוח הם: הפרשות חוזרות, נקב קבוע .

בהצלחה
דר' מיכל קאופמן

aya 10

New member
אפשר שאלה כללית?

סבתי בת 87 כמעט חרשת לחלוטין ב-10 שנים האחרונות (לפני כן לא היו לה בעיות שמיעה). שמתי לב בשנה האחרונה שיש לי ירידה בשמיעה באוזן ימין (אני שמאלית).
שאלתי היא, כיצד לנסות לשמור על תקינות השמיעה שלי ושל ילדיי כדי לא להגיע למצבה של סבתי.
האם שמיעת מוזיקה או דיבור בסלולרי עם אוזניות מסוכנים לתקינות שמיעה? אני לא מרשה לילדיי לשים אוזניות או לשמוע מוזיקה רועשת. מה עוד תוכלי להמליץ כדי לשמור על שמיעה תקינה?
תודה,
איה

תשובה

שלום איה
אינני יודעת מה גילך, ומתי החלה אצלך הירידה בשמיעה. ברוב המקרים אין קשר בין ליקוי השמיעה בגיל צעיר לבין ליקוי השמיעה בגיל המבוגר (אצל סבתך). אך אם יש חשש לליקוי שמיעה בקרב המשפחה ממליצה על ביצוע בדיקות שמיעה לך ולילדים. לכולנו חשוב להמנע ככל הניתן מחשיפה לרעש,
במקרה ויש ליקוי משפחתי, ממליצה על יעוץ גנטי ופגישה עם מומחה א.א.ג לברור הסיבות (בדיקות עיניים, א.ק.ג. TSH, ולשקול MRI)
בהצלחה
דר' קאופמן

לימר2

New member
גיל השתלה

שלום,

מה גיל ההשתלה המקובל היום בארץ עבור מקרים שאינם כוללים הסתיידות עקב מחלה?
מה הסיבה לגיל שלו מחכים? האם זו ההרדמה? או משהו פיזיולוגי אחר?

תשובה לגבי גיל ההשתלה

שלום רב
גיל ההשתלה המקובל בארץ ובעולם הינו סביב שנה. (כיום מתחילים גם בגיל 10 חודשים).
ישנם מס גורמים הקובעים את גיל ההשתלה:
1. הערכה שמיעתית מדוייקת ככל הניתן על מנת להיות בטוחים שיש אינדיקציה להשתלה - ההערכה לעיתים קשה בגיל צעיר מאוד ודורשת חזרה על בדיקות
2. אם מדובר על השתלה דו צידית סימולטנית (שהיא הטיפול המומלץ לחרשות דו צידית), יש לקחת בחשבון את סיכוני ההרדמה הממושכת והסיכון לדימום בזמן הניתוח שהינו גדול יותר בתינוקות מאוד צעירים בגלל חוסר התפתחות של חלק מתאי המסטואיד.

בסופו של דבר ההחלטה על גיל ההשתלה נעשית באופן אינדיבידואלי ומותאמת באופן אישי לכל ילד וילד.

ד' מיכל קאופמן

אתי77

New member
שאלה עבור ציקונת

אני מעתיקה כאן שאלה שהתבקשתי לשאול

אחיינית שלי עשתה בדיקת ברה לאחרונה..
היא לאחר 2 שניתוחי אזניים- כפתורים וצינוריות, ועדיין יש לה כל הזמן נוזלים.
היא לא שומעת טוב בכלל, אבל מדברת, חוזרת מהגן עם סיפורים שירים וכו.. (היא גם מחברת בעצמה סיפורים.)
אני מצרפת את תוצאות בדיקת הברה ונשמח להכוונה.
ובכלל מה ניתן לעשות עם הנוזלים?
לפי מה שהבנו הבעיה היא רק הנוזלים והם אלה שמפריעים לה לשמוע, האמנם?
היא עולה לכיתה א- מה צריך לדעת וצריך לעשות בעקבות כך? היא בתפקוד רגיל ואפילו צוות הגן לא שם לב שהיא לא שומעת טוב.
ובכלל אחותי היתה צריכה לבקש המון זמן שיעשו לה בדיקת ברה
מצפים לתובנות, תודה רבה.

תגובה

שלום
לפי בדיקת השמיעה המצורפת מדובר ככל הנראה בגורם הולכתי (הקשור לאוזן התיכונה ) הגורם לליקוי שמיעה.
במקרה זה יש לפנות למומחה א.א.ג, לשם איבחון וטיפול בבעיה.
(לא תמיד מדובר רק בנוזלים, לעיתים ישנן בעיות הולכיות אחרות העלולות לגרום לליקוי שמיעה, רובן ניתנות לטיפול)

דר' קאופמן

למעלה