ארוח בנושא מכמונות - יום חמישי

AYELET1

New member
ביום רביעי ארוח בפורום בנושא מכמונות מהירות

ביום רביעי, בשעה 20:00-21:00 יתארח בפורום GPS וניווט אבי ניצן, הידוע ברחבי הרשת גם בשם ATOO. אבי עמל זה מספר שנים למפות את מכמונות המהירות בישראל - קבועות וניידות. הנכם מוזמנים לשאול ולברר באמצעות שרשור האירוח בפורום, אודות כל הנוגע למכמונות המהירות החדשות (וגם הישנות...) ומיקומי האכיפה. מדברי אבי: "אכיפת מהירות הינה בבחינת "לחפש את המטבע מתחת לפנס". כידוע, כ-30% מהדוחו"ת ניתנים בגין עבירה זו ורק כ-1% עד 4% מהתאונות נגרמות כתוצאה ממנה. אז למה זה כך? כי פשוט הכי קל לתפוס נהג "ממהר" באוטוסטראדה ולהעשיר את קופת המיסים על חשבון הנהג. הוכחה לכך היא במיקומים בהם הוצבו רוב המצלמות החדשות, כמו גם הישנות - בכבישים מהירים, פתוחים, רחבים וישרים... לפני הרבה שנים התחלתי להקים לעצמי מאגר מידע לגבי המיקומים של מכמונות המהירות הקבועות והמארבים הניידים (באמצעות נסיעות של מאות אלפי ק"מ בכל רחבי הארץ במסגרת עבודתי, מעקב אחר פרסומים של משטרת ישראל ומשרד התחבורה, מעקב אחר פרסומים בעיתונות ובאינטרנט, דווחים של מקבלי דו"חות מהירות ומעקב שוטף אחר פסקי דין של בתי הדין לתעבורה), במקביל - לא פחות חשוב, למדתי את סוגי האכיפה ואפשרויות המענה מולם. בשנת 2006 התחלתי להשתמש במחשבי הכף יד - כשאלו הפכו "להיט" ובהמשך בתוכנות הנווט שצצו. מיד הבנתי שאם אכין קובץ בסיס נתונים של מאות המיקומים אותם אני נאלץ לזכור, חיי יהיו יותר קלים... אוכל להתרכז טוב יותר בנהיגה במקום בלוח השעונים. נוכח נסיעותיי הרבות בכל רחבי הארץ, לא עבר הרבה זמן עד שהקובץ היה מקיף ומדוייק (עברתי בכל נקודה ונקודה שמופיעה בקובץ... מאות מיקומים של אכיפה במצלמות קבועות - תוך סינון "הדחלילים" באמצעות בדיקה בגלאי רדאר, מצלמות בניידות, באקדחי לייזר וכד' - מאות אלפי ק"מ של מיפוי). כאמור, התברר שהקובץ גורם משמעותי בבטיחות הנהיגה. מאפשר ריכוז גדול יותר בנהיגה עצמה - ריכוז הנהג בדרך ושומר על מהירות ממוצעת בטוחה. לכן, מסרתי תחילה את הקובץ לבני משפחה וחברים ומשזכיתי לתשבחות, החלטתי לשתף את נהגי ישראל בקובץ ובחינם. בערך משנת 2007 ועד תחילת 2011 חילקתי את הקובץ ובו מאות מיקומים מדוייקים - כולל ציון סוגי אכיפה, זוויות האכיפה ומהירויות אכיפה, לכל דורש (תמורת התחייבות פשוטה לאי פרסומו), תחילה ישירות למייל של מי שביקש ובהמשך, כאשר אלפי נהגים כבר השתמשו בקובץ ותיבות המייל שפתחתי לצורך כך כבר לא עמדו בעומס... הפצתי את הקובץ דרך קבוצת Google. ברור שאיסוף הנתונים לא מסתיים לעולם והיה עלי להמשיך ולעדכנו באופן שוטף, על אחת כמה וכמה כשנהגים רבים הביעו בו אמון וציינו את רמתו הגבוהה. בדקתי מספר אופציות להמשך הפצת הקובץ וחיפשתי דרכים להגיע אף למגוון רחב יותר של נהגים שישתמשו בקובץ. במקביל התברר לי, שההוצאות שלי לתחזוקת הקובץ, שדורש כאמור עדכון קבוע, יסודי ואמין, עצומות - נסיעה לכל נ.צ. והכנסתה בצורה מדויקת. מצאתי את עצמי מבצע נסיעות במיוחד לצורך עדכון הקובץ בעבור אלפי הנהגים שמסתמכים עליו... גם מחירי הדלק האמירו ועוד לא הזכרתי את השעות על גבי שעות שהשקעתי לצורך איסוף מידע ממקורות - כולל קריאת פסקי דין של בתי דין לתעבורה ויצירת הקובץ באופן פיסי בעזרת תוכנת מחשב לשם התאמתו לתוכנות הנווט השונות ואפילו מתן תמיכה למשתמשים בפורום מיוחד. ההוצאות אף גדלו עם הצורך בהכנסת כל מצלמות הגאטסו החדשות שהותקנו ומותקנות בכל רחבי הארץ, שוב כשיש צורך להגיע פיסית לכל מצלמה ומצלמה, בכדי לקבל נתונים מדויקים. הקופץ הופץ כך עד ש- Google מנעו את המשך הפעילות באותה מתכונת והיו אלה חברת GPS & More שהרימו את הכפפה בכדי להמשיך ולתת מענה אמיתי... בנושא לקהל לקוחותיהם. כיום בקובץ מעל 500 מיקומים, כאשר למעשה בכל מיקום שנהג מקבל מהקובץ התראה, נהג אחר קיבל דו"ח ואולי גם נקודות ושלילה..." לאור כל זאת חברו כאמור אבי וחברת GPS & More, משווקת iGo בארץ וכיום הקובץ ועדכונים שלו משווקים על ידם לתוכנות iGo. סרטון אודות הקובץ האמור והמכמונות (כך זה נראה בשטח): http://www.youtube.com/watch?v=NUQWLPxszk0

BravoMan

Active member
שאלה בנושא "גורם הבטיחות":

ציינת, גם כאן וגם בסרטון, שקובץ ההתראות עוזר לנהג להתרכז בנהיגה ולשמור על מהירות בטוחה. האם תוכל לפרט על כך? כל תוכנת ניווט מודרנית מכילה מידע על מהירות מקסימלית מותרת בכל כביש במפה ויכולה לתת התראה קולית ללא צורך בקובץ מכמונות. וזה כל מה שהנהג צריך כדי לחסוך את המבטים לכיוון שעון המהירות ולהתרכז בכביש. נראה, על פניו, שהדבר היחיד שהקובץ מאפשר, הוא לעבור את המהירות המותרת בלי חשש במקומות בהם הנהג בטוח שלא מסתכלים עליו. מה שגם מסביר מדוע מצלמות ממוקמות במקומות הכי "איכותיים" בכביש: כי אלה המקומות הכי מועדים לפורענות. אני פשוט לא מצליח להבין, איך ידיעה על מכמונות עוזרת לשמור על בטיחות?

atoo

New member
גורם הבטיחות: ריכוז בדרך והורדת מהירות ממוצעת

שלום BravoMan, גורם הבטיחות הוא אכן ערך מוסף מקובץ המכמונות. מאפשר ריכוז רב יותר בדרך ומוריד מהירות ממוצעת. כתבת: "כל תוכנת ניווט מודרנית מכילה מידע על מהירות מקסימלית מותרת בכל כביש במפה ויכולה לתת התראה קולית ללא צורך בקובץ מכמונות וזה כל מה שהנהג צריך כדי לחסוך את המבטים לכיוון שעון המהירות ולהתרכז בכביש". בהחלט גם זו אופציה, אם היא מופעלת אצלך. אבל יש לקחת בחשבון שפורסם כי רף האכיפה ירד עם הפעלת מצלמות הגאטסו החדשות. נוצר מצב שדווקא נהגים זהירים שחרגו לרגע מהמהירות המותרת ולו במספר קמ"שים בודדים (באוטוסטראדה 95 או 100 במקום 90 לדוגמה), יקבלו דו"ח, אם לא מספר דו"חות בנסיעה אחת בכביש החוף לדוגמה, בו הותקנו 5 מצלמות. עוד כתבת: "נראה, על פניו, שהדבר היחיד שהקובץ מאפשר, הוא לעבור את המהירות המותרת בלי חשש במקומות בהם הנהג בטוח שלא מסתכלים עליו, מה שגם מסביר מדוע מצלמות ממוקמות במקומות הכי "איכותיים" בכביש: כי אלה המקומות הכי מועדים לפורענות." כוונתך בוודאי "איכותיים" ממבט ראותו של שר האוצר... האם 95 קמ"ש בכביש החוף זו כדבריך "פורענות"?! כי בהחלט יתכן שתקבל דו"ח כבר במהירות זו.

BravoMan

Active member
כשכתבתי "איכותיים" התכוונתי לסכם במילה אחת

את מה שכתבת: "בכבישים מהירים, פתוחים, רחבים וישרים..." מן הסתם, כאשר נהג רואה תנאי כביש טובים, יותר סביר שיחליט לנסוע מהר יותר. אני לא מחשיב 95 קמ"ש לפורענות, וזה בהחלט מצער אם אנשים אכן מקבלים דוחות על כך, אבל לצערי לא באמת ענית על השאלה שלי: תוכנת ניווט יכולה להתריע על כך שעברת 90 קמ"ש בכביש שבו מותר 90 קמ"ש, בלי צורך בקובץ מכמונות. אז מה השיפור בקובץ מכמונות? כדי לחלוב את אותם 5 - 10 קמ"ש במקום שלא מסתכלים? אני פשוט לא מליח להבין איך הקובץ יוריד מהירות ממוצעת. שלא תבין אותי לא נכון: אני לא מזלזל חלילה בעבודה שהשקעת ביצירת הקובץ, ויש בהחלט סיבות טובות לדעת היכן המדינה עוקבת אחרינו, אבל אני לא רואה שום ערך בטיחותי בהתראות כאלה, ואף להפך, אפשרות להפחתת זהירות מצד הנהג וחריגה אמתית בשטחים הפתוחים כדי לחסוך זמן על חשבון האזורים בהם ייאלץ להאט עקב אמצעי האכיפה.

AYELET1

New member
הנקודה היא שאמצעי האכיפה אינם נדרשים

במקומות הפתוחים עליהם אתה מדבר. מה גם ששמירה על 90 קמ״ש אינה ״זהירות״ בכל מקום. כלומר זה שאתה נוסע מהר יותר איננה ״הפחתת זהירות״. לעיתים נסיעה איטית במקום פתוח היא דבר משעמם, חד גוני ומרדים למדי. נכון שלא פעם שוטרים עומדים ואורבים ״מתחת לפנס״ במקומם במקומות נדרשים אולם המכמונות הללו ממוקמות בד"כ במקומות מועדים לפורענות.

atoo

New member
הקובץ מקביל למצלמה

מכלל דבריך ניתן להבין שלדעתך גם אין צורך אמיתי במצלמות המהירות עצמן (מיד אסביר). על כך אני יכול להסכים איתך. משטרת ישראל ומשרד התחבורה שבים וטוענים שמצלמות המהירות לא נעדו כדי "לחלוב" את הנהגים (האם מסתפקים ב"בלו" על הדלק?!) ובין המטרות נימנים הרתעה והורדת מהירות ממוצעת לצורך הצלת חיים. אם זה כך, אתה יכול לראות בקובץ המכמונות מקביל של המצלמה. הוא יוריד את המהירות הממוצעת בדיוק כמוה... לדעתי ניתן לחלק את אפקט המצלמה על הנהג ל-3. 1. נהג שיושפע מההרתעה - אותך/אותו היא תרתיעה ואם תקפיד ללא הרף על מהירותך, לא "תתפס". 2. נהגים שלא יורתעו - יעשירו את קופת האוצר (ואז נשאל לאן הולך הכסף...). 3. נהגים שיעשו שימוש מושכל בקובץ. פורסם ומתוכנן שמצלמות המהירת צפויות להכניס לקופת האוצר מאות מיליוני שקלים. כל דרך שתבחר בה כדי להמנע מלהיות שותף... מקובלת עלי. העיקר סע בחכמה וזהירות

ז ק ו

New member
לא ברור מדוע אתה מדבר על מהירות ממוצעת

שהיא הדבר הכי פחות רלוונטי לענין הבטיחות ולענין ציות לחוק. כי אם נהג יסע חצי שעה במהירות של 130 קמ"ש, ואחר כך יזדחל חצי שעה בפקק במהירות של 20 קמ"ש, יוצא לשיטתך שהא נסע במהירות ממוצעת של 75 קמ"ש. האם זה נראה לך בסדר?

atoo

New member
מהירות ממוצעת

היי זקו אמנם הכנסת את השאלה לא במיקום הנכון בשירשור ובכל זאת, כשציינתי מהירות ממוצעת, התיחסתי ליכולת הקיימת במצלמות הגאטסו ובכוונה להפעילה בעתיד.

ז ק ו

New member
תודה עבור התשובה. והסבר על המיקום

בהודעה שאליה הגבתי מופיע הביטוי 'מהירות ממוצעת' פעמיים. ולכן השאלה שורשרה אליה. האמן לי אני יודע לאן להכניס. אגב; נסעתי באיטליה 3000 ק"מ עם IGO8 , ונהניתי מכל אחד מהם.

atoo

New member
תשובה

OK טעות שלי, סליחה, עכשיו הבנתי - התכוונת להורדת המהירות הממוצעת ולא לאכיפת מהירות ממוצעת... אם עכשיו אני צודק, אז אכן השוותי את מה שעושה הקובץ במיקום המצלמה, למה שעושה המצלמה עצמה במיקומה, כלומר מוריד את המהירות. בכך מוריד למעשה את המהירות הממוצעת... כמובן שאני מתנגד לנהיגה במהירות מופרזת. אם הזכרת את איטליה, הרי שברחבי העולם מבינים בדיוק הפוך ממה שמבינים מפעילי המצלמות בארץ, או שאינם רוצים ללמוד מהעולם ולמעשה זה עוד אישור שהמטרה האמיתית בהצבת מצלמות היא מסחטת כספים מנהגים. באיטליה העלו את המהירות המותרת כמדומני ל 150 קמ"ש כמו במדינות רבות נוספות. באנגליה הוצבו יותר מ-6,000 מצלמות מהירות. לאחר בחינת התוצאות וממש בימים אלו, יצאה הממשלה בהודאה בטעות, ביטלה את הפרויקט ואף העלתה את המהירות המותרת. אפילו בהולנד הועלתה המהירות המותרת ואני אומר אפילו למי שמכיר את הרקע במדינה זו בכל הנוגע למהירות... בארה"ב בוטלה הגבלת המהירות הפדראלית. האם נוספו הרוגים? ההפך הוא הנכון... כאן יאכפו 95 קמ"ש בכביש רחב ופתוח שהמיגבלה בו היא 90...

ז ק ו

New member
ובכן

בנושא המצלמות יש כידוע לך יש אספקט אחד שקשור למהירות ממוצעת. וזה זוג מצלמות, שהראשונה מצלמת ומזהה את המכוניות העוברות לידה, ומפיקה קובץ המכיל את פרטי הרכב וזמן המעבר. המצלמה השניה עושה אותו דבר, אבל כשהיא מגלה רכב שהגיע אליה בזמן, שמחישוב ההפרש בינו לבין זמן המצלמה הראשונה, עולה מהירות ממוצעת העולה על המהירות המותרת, הרי שיש לנו כאן הוכחה. לכן נהג שהקובץ מתריע לו על מצלמה כזו [אם זה אפשרי] יאלץ לנהוג במהירות המותרת לכל אורך הקטע, ולא רק ליד המצלמה. בקשר לאיטליה: לא היתה לי תוכנה שמתריעה על מצלמות. הנווט עשה לי פשוט חיים קלים. בקשר לאנגליה: קראתי באחד העיתונים, שמתחילים לפרק שם את רוב מצלמות המהירות.

atoo

New member
אכן וגם לזה פתרון טכני בתוכנת iGO אם וכאשר...

Powerball

New member
שאלה לגבי רכישת קובץ המכמונות

האם הקובץ שנקרא Safety camera database for Israel ב In App של iGo Primo הוא הקובץ המדובר? תודה

einatl68

New member
מה ההבדל בין המצלמות?

מה ההבדל בין סוגי המצלמות שמופיעים בסרט של יוטיוב? המצלמות החדשות זה גאטסו?

atoo

New member
המצלמות

ישנם מספר מכשירי אכיפה. חלקם כלל לא מצלמים. 3 כן מצלמים והם מופיעים בסרטון: מצלמת מולטנובה בניידת (הראשונה בסרטון), מצלמת מולטנובה על עמוד (המצלמות הישנות. רוב העמדות הם למעשה "דחלילים"), מצלמות גאטסו (אכן המצלמות החדשות). בעוד שהמולטנובה מופעלת ע"י רדאר וניתנת לגילוי ע"י מגלה רדאר, הגאטסו מופעלות ע"י חיישנים בכביש - לא ניתנות לגילוי ע"י גלאי רדאר וניתנות "לגילוי" ע"י מכשירים מבוססי GPS כדוגמת הקובת שיצרתי.

urit

New member
מצלמות שמצלמות עם עדשות רבות

ערב טוב!!!! לפני שנה בערך פרסמו שיוכנסו לשימוש מצלמות עם עדשות מרובות ושכל מצלמה תוכל לצלם כמה מכוניות.המצלמות החדשות הם כאלו? תודה רבה על הארוח!!!!

atoo

New member
צילום מספר רכבים בו זמנית

ערב טוב urit, לא מדובר במספר עדשות, אבל... המצלמות החדשות (גאטסו) יודעות למדוד במקביל את מהירות הרכב בכל נתיב ונתיב בנפרד. בנוסף, הן מסוגלות לצלם 2 תמונות בשנייה...

AYELET1

New member
היי
לאחרונה ניווטתי בעזרת IGO + קובץ

המכמונות המדובר. המכשיר הוא מכשיר QUE505 ללא חיבור לרשת (ולדיווחי תנועה). מכשיר Offline למהדרין. הופיעו אזהרות אודות ניידות משטרה? האם זה חלק מהקובץ? אם כן, הרי יש להניח שהסימונים הם של מקומות שחביבים על המשטרה ושרב הסיכוי למצוא בהם ניידות אורבות, לא?

atoo

New member
סוגי התראות

עם קבלת התראה מתקבל גם אייקון המסמל את סוגה. קיימים היום 3 סוגי התראה: מצלמה קבועה - הן למולטנובה הישנות והן לגאטסו החדשות מצלמה ניידת - הן למצלמות המולטנובה הניידות, הן לאקדחי לייזר וככל שניתן גם "דבורה" ומצלמות מהירות בצומת מרומזר - מצלמות הגאטסו החדשות הכתומות, שיודעות למדוד מהירות נסיעה בצומת פרט למעבר באור אדום. אם קיבלת תמונה של ניידת - מדובר באפשרות השנייה שהזכרתי ולמעשה יש להתייחס להתראה כאומרת: "זהירות! יתכנות למארב מאזורך" (ניתן לראות זאת בסרטון בשני המיקרים הראשונים שהוסרטו).

למעלה