צולל צעיר מגבלת עומק

צוללדן

New member
אתה כבר מדבר כאן על נושא חינוכי

מאידך אפשר לומר שגם להעביר מסר של קבלת כל חוק ומגבלה בצייתנות עיוורת אינו בדיוק הדבר הנכון.
אנחנו רוצים לגדל צאצאים חושבים וסקרנים ושואלי שאלות ולא כאלה שמקבלים הכל כמובן מאליו. ועדיין המרחק בין לשאול שאלות ובין לקחת את החוק לידיים הוא רב.

וירים פה יד מי שאף פעם לא צלל בלי זוג, או לא ירד מתחת ל-30 מ' או לא עשה שום דבר מעבר למה שבפועל הוסמך אליו...

giladshay

New member
להלן תשובתו של דר' מלמד:

giladshay

New member
דווקא די ענה לך, אם כי בכסת"ח מסוים (כפי שהשיח רשם)

להלן תשובתו:

צוללדן

New member
שאלתי על מגבלת עומק לצולל צעיר

לא על מגבלת גיל לצולל צעיר.
הציטוט שלי שהבאת רק ממחיש את זה.

bkeilat

New member
בהצלחה עם זה

כבר לפני 20 שנה דנו בעולם בשאלה של הורדת גיל מינ' ל-10 שנים מבחינה רפואית, וכך התקבלה ההחלטה בכל העולם חוץ מכאן בארץ הסופר-מומחים הבלעדיים
&nbsp
מאמר מהג'ורנל של פאדי משנת 2001: http://www.deep-six.com/page105.htm
&nbsp

ReefDiver

New member
לדעתי המגבלה מורכבת משתי החלטות לכאורה בלתי תלויות:

ההחלטה הראשונה היא מה מותר לצולל כוכב ראשון. זוהי דרגה שלא היתה קיימת כשאני למדתי לצלול, ונוספה בארץ בשנות ה-90. ייתכן שמטרתה היתה ליצור הקבלה לארגונים בינלאומיים. צולל כזה מוגבל לצלול עד 20 מטר (+/- בתלות בארגון), צריך בנזוג בדרגה גבוהה יותר ולפחות בן 18 אם אני זוכר נכון. יש הגיון בהגבלות וההיתרים האלה, למשל כפי שצוין כבר, קשה להכנס לדקומפרסיה, ובן הזוג בוגר. בכל אופן, מאחר ובעבר באמת לא היתה קיימת כזאת דרגה, גם לא היו קיימות המגבלות הנלוות אליה.

ההחלטה השניה היא שצולל בארץ לפני גיל 15 מוגבל לכוכב ראשון. כוכב שני צעיר הוא בעצם מבחינת ההיתרים וההגבלות כוכב ראשון. גם בהחלטה הזאת יש הגיון אם מסתכלים על ההיתרים של כוכב שני שדורשים בגרות מסוימת.

לדעתי, אין כאן עניין פסיולוגי כי המגבלה של 20 מטר לכוכב ראשון אינה תלוית גיל. היא תלוית הכשרה ובגרות. כפי שציין השיח מפי יהודה מלמד, גם הוא לא רואה עניין פסיולוגי.

ReefDiver

New member
לא מכיר מיגבלה בחול

מכיר מיגבלה של פאדי שנראית דומה:
OW מוגבל ל-60 פיט.
צולל צעיר מוגבל ל-OW.
יש עוד תתי הגבלות ודרגות שנראות מתאימות למודל העיסקי של פאדי. לא רואה סיבה פיסיולוגית.

צוללדן

New member
יש צולל צעיר שני כוכבים

שמוגבל גם הוא ל-20 מ'.
אני יכול להבין את העניין של מגבלות, כל תחום וכל עניין צריך שיהיו בו חוקים ומגבלות ורשימה של עשה ואל תעשה. בטח בתחומים שיש בהם סוג של סכנה בריאותית וסכנה לחיים.
אני גם לא בא לקרוא תיגר על אותן מגבלות, מה שאני כן מנסה לעשות זה להבין את "המדע" שהביא לאותן מגבלות.
לכאורה באף אחת מהתשובות שהובאו עד כה אין שום סיבה אמיתית למה נקבע דווקא עומק 20 מ' לצולל צעיר.

אני אתן שוב את ההימור שלי

ככל שהילד מתבגר, אפשר לתת לו יותר אחריות.
לילד קטן (עד גיל 10) בכלל אסור לעבור קורס צלילה. גם בגלל המגבלה הפיזית, אבל גם בגלל שהוא ילד קטן ועדיין לא מבין.
בגיל הטיפש עשרה, הילד מתחיל להבין קצת יותר, אז קבעו שעד גיל 15 לא סומכים עליו ללא ליווי מבוגר ועם עומק מוגבל.
גם בגיל 15 לא סומכים על הילד באופן מלא ויש קורסים שהוא עדיין לא יכול לעשות, ורק מגיל 21 נותנים לו אחריות ללוות צולל צעיר (ילד מתחת ל15).

giladshay

New member
לא, אני חושב שאתה לא מבין אותו, אז אני אעזור לצוללדן

צוללדן מבין היטב את הכללים, אך רוצה הסבר פיזיולוגי, או כול הסבר רפואי הגיוני אחר מה השוני בין צולל צעיר למבוגר שחורץ את המגבלה על 20 מ' דווקא.
תשובתו של דר' מלמד בנושא- כבר פורטה בשרשור.
אני יכול להבין את צוללדן. דוגמה קלאסית היא הצלילה לסטי"ל, אך יש לו ילד בן 12 שאם הוא יורד איתו לשם- אז הוא מגרד את המעטפת הזאת ובחלק מהמקומות הוא גם חורג מהכללים.
צוללדן רוצה הסבר פיזיולוגי של למה דווקא 20 מ' ולא 22, 23 או 24 מ'. למה 12 ולא 13, 14, או 15.
תשובה כמו: "כי זה מה שקבעו"- אינה באה בחשבון...

אין הסבר פיזיולוגי

אם רופא צלילה לא מביא הסבר פיזיולוגי, זה כנראה בגלל שאין אחד כזה.
ההסבר היחיד שנשאר זה האחריות שנותנים לילד קטן.

giladshay

New member
לפזר כאלו הצהרות- נשמע קצת יומרני, לא נראה לך!?

ע"ס מה אתה מתבסס כשאתה אומר: "אין הסבר פיזיולוגי"?
אם רופא לא מביא הסבר- אולי יש סיבה אחרת בגינה הוא לא מפטפט בנושא!?
בנוסף, כאשר אתה אומר: "ההסבר היחיד שנשאר זה האחריות שנותנים לילד קטן", זה עדיין לא מסביר את הקביעה השרירותית למה 12 ולא 13 או 14. למה 20 מ' ולא 22 23 או 24 מ'.

תבין משהו- זה לא שאני מעוניין לעודד כרגע כול קטין לשבור את הכללים, אך בכ"ז למה ככה ולא אחרת? (יש הגיון רב בשאלה שצוללדן שואל).

אני רק יכול להוסיף לצוללדן שלאחר שחקרתי בנושא- לא מצאתי שאי פעם בוצעו ניסויי דקו' על (קבוצות) ילדים, מטעמים מובנים, במטרה להשליך מסקנות על צלילות ספורטיביות (ללא דקו').
לכן כנראה לא תמצא תשובה ספציפית בנושא של למה זה ככה.
לדעתי, יש הסבר פיזיולוגי, רק שהסבר כזה- מעולם לא הוכח.
לאור הנאמר- לא, אין לי תשובה קונקרטית.

האם מדובר בקביעה שרירותית?
מסתבר שכן. אפילו דר' מלמד מודה בכך.
ההסבר המניח את הדעת הוא שכול עוד מדובר בצולל צעיר, צלילה עד עומק 20 מ'- תשאיר אותו בטווח המוגן.

דרך אגב, למי שקורא אנגלית- אני ממליץ לקרוא את הספר הבא:
[URL]https://www.google.com/search?q=Deco+for+divers&source=univ&tbm=shop&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwiXlvDh6JzcAhXplVQKHXr7BtYQsxgIKA&biw=1366&bih=639[/URL]
הספר לא מיועד רק לצוללים טכניים, אלא אני ממליץ גם לצוללים ספורטיביים לקרוא אותו, בשביל שיוכלו לדעת למה/כיצד להימנע מחריגת גבולות המעטפת. לדעתי, קריאת הספר- תורמת לידע ועשוייה להפוך את הקורא- לצולל בטוח יותר.

למעלה