חזרה לתחום הצלילה לאחר הרבה שנים - שאלת ציוד ובכלל.

nabato

New member
חזרה לתחום הצלילה לאחר הרבה שנים - שאלת ציוד ובכלל.

שלום לכולם.

שמי עמי אני בן 48, ולאחר שנים רבות בהן לא עסקתי בצלילה בכלל. פתאום התעורר לו החשק..
מלבד צלילת/צלילות רענון שבטוח אעשה. ברצוני להשמיש את ציוד הצלילה שלי שיושב בבוידם. עשיתי כמה בירורים , והבנתי ש:
-מנטה באילת,מטפלים בוסתי פוסיידון
-דוגית מטפלים במחשבי סונטו
לא מצאתי מי יכול לטפל במאזן שלי, "מנטה" של seatec.
יש למישהו מושג מי מטפל במאזנים כאלה?
בכלל עצות בעניין החזרה לתחום יתקבלו בשמחה ובברכה.

כל טוב ותודה

עמי

רבנצרן

New member
מספר נקודות:

אם הציוד שכב כמה שנים טובות בלי נגיעה (נניח 10 שנים) אולי כדאי לחדש לפחות חלק ממנו. לגבי טיפול לציוד - וסתי פוסיידון אכן מטופלים במנטה ולא נראה לי שצריכה להיות בעיה עם הוסת (מלבד הצורך בטיפול), מאזן - המאזנים של seatec הם כבר ממש נחשבים לעתיקים (מדובר במאזן עם פנימית?) ולדעתי כדאי כבר לקנות מאזן חדש (או משומש במצב טוב). אני לא חושב שיש כיום מי שמתעסק עם מאזנים שכאלו. לגבי מחשבים - אין הרבה מה לטפל מלבד החלפת סוללה. אבל מצד שני אם המחשב הוא מהדור של שנות ה-90 (נניח סולושן או ספיידר - שעון יד) - כדאי גם כאן לקנות אולי מחשב חדש או משומש במצב טוב שיעלה בין 500 ל 1000 ש"ח. לגבי חליפה: כדאי גם כאן לקנות חליפה חדשה, אבל הייתי ממתין לאחר שתעשה את הריענון ותצלול קצת (-ואז גם תדע איזה חליפה מתאימה לך מבחינת הנוחות).

nabato

New member
תודה על תגובתך

הכוונה היא לחדש את הציוד.
הוסת ישלח לטיפול במנטה.
המאזן הוא מדגם manta military עם פנימית. זה מאזן עשוי קורדורה עבה. 2 קליפסים ממתכת למיכל.בנוי באיכות יוצאת דופן. להבנתי חברת seatec הפסיקה לעבוד עם השוק האזרחי ושנים רבות ייצרה את המאזן הזה ומוצרים אחרים רק לשוק הצבאי. פניתי לספק בארה"ב..נראה מה יהיה..
לגבי המחשב,הוא מהדור הישן. היה לי מאוד נוח לעבוד איתו. יש יתרונות למחשבים החדשים?

תודה
עמי

רבנצרן

New member
בעניין המחשב והמאזן

לגבי המאזן: זהו אכן מאזן שהיה איכותי מאד לזמנו, אבל זה היה לפני 20 שנה...
היום כבר אין אמזנים עם פנימית והתחזוקה שלו לא שווה את ההשקעה. הצעתי - תבדוק את המאזן אם הוא תקין ועובד (וחשוב במיוחד לבדוק את החיבורים של האינפלייטור וחלקי הגומי - יש להם נטייה להתייבש). אם הוא עושה את העבודה - תמשיך לצלול איתו בינתים ותקנה חדש בהמשך. אם המאזן כבר לא שמיש (נניח חור בפנימית ו/או צינורות או שסתומים לא תקינים) - תקנה מאזן חדש או משומש. אפשר היום למצוא מאזן חדש טוב בפחות מ 1500 ש"ח ואם מחפשים משומש במצב טוב (בלוחות יד שניה) מוצאים גם בפחות מחצי מזה!
לגבי מחשב: היתרונות של המחשבים החדשים הם במספר נקודות: נוחות משתמש, אלגוריתם יותר חדש (כלומר יותר בטיחותי, אבל זה בתיאוריה בלבד) וכמובן האפשרות לשימוש בניטרוקס. אבל זה כאמור תלוי איזה מחשב יש לך. לגבי המחשב אני ממליץ אותו דבר כמו עם המאזן - להחליף סוללה והתחיל לצלול איתו ובהמשך לשדרג

nabato

New member
אכן זה מה שאעשה.

את האינפלטור והצינור אחליף.
אני לא בטוח שאני חייב צלילת רענון [צולל 3 ] ובכול זאת נראה לי שרענון ומעבר על התרגולות והמצבים השונים, כדאיי.
מלבד צלילת רענון קבוצתית, יש משהו יותר מורחב או פרטני?

ReefDiver

New member
יש רענון מורחב

חצי יום או יום, כולל שתי צלילות.
רענון רגיל הוא רק צלילה אחת שכוללת תרגולות, עם חזרה תאורטית די מהירה לפני הצלילה.

לגבי המחשב, כפי שכתב רבנצרן, ישנם אלגוריתמים חדשים שמשפרים את הבטיחות. אני למשל מקפיד כבר כמה שנים על חניית עומק. המחשב לא מחייב אותה, אבל ממליץ על העומק, סופר זמן, ונותן "נקודות זכות" אם ביצעת אותה. בקיצור, קצב עלייה נכנס לחישוב באופן יותר משמעותי מאשר ב-RGBM, או רחמנא ליצלן באלגוריתמים ישנים שממדלים רק כמות חנקן ברקמות.

רבנצרן

New member
לגבי רענון

אם אתה כאמור צולל *** אז כמובן שאתה לא מחוייב לעשות ריענון אבל אם לא צללת מספר שנים זה בהחלט רצוי. אפשר כמובן לעשות ריענון פרטי (קצת יותר יקר אבל מאפשר להתרכז בנקודות שצריך) ואפשר גם לעשות ריענון באופן עצמאי - אתה יורד עם בן זוג ומתרגל בעצמך את התרגילים. כמובן שאם אתה מעדיף ריענון עם מדריך אז זה עדיף. אני יכול להעיד על עצמי כי בזמנו היתה תקופה שלא צללתי כ 3 שנים וזאת כשכבר הייתי בדרגת מדריך עוזר עם קרוב ל 300 צלילות. כשחזרתי לצלול פשוט הצטרפתי לצלילת קורס של חבר מדריך ותירגלתי את כל התרגילים וזה הספיק.
ככלל קשה להגדיר מהו המדד לצולל שלא צלל הרבה שנים. אני ראיתי צוללים שלא צללו למעלה מ 10 שנים ולאחר צלילת ריענון אחת הם חזרו לכל המיומנוית כאילו לא עבר חודש ומנגד היו גם מקרים הפוכים...

nabato

New member
רענון פרטי זה מעניין..

הייתי מדריך עוזר בעבר ובעיקר עבדתי כצולל טכני בכמה חב' לעבודות ימיות. מעגן,אוקינייה ואחרים. באיזה שלב הצלילה הפכה למיומנות בלבד כמו לנהוג, ללא הנאה. זה והמעבר למגורים באזור מדברי הרדימו את חיידק הצלילה לשנים רבות מאוד.
הפעם היחידה שצללתי ב 20 ומשהו השנים האחרונות, היה כשלפני 3 שנים הצטרפתי לילדי "לצלילה עם דולפינים" בריף, להפתעתי תוך 2-3 שניות, הרגשתי בבית.
לדעתך אפשר לעשות "ריענון פרטי" לי ולבתי יחד? היא צוללת כוכב 1.
במסגרת ריענון כזה, עוברים על התרגולות בשיחה ואח"כ במים?
כמה זמן זה לוקח? עלות משוערת?
בירוקרטית מה צריך לעשות? אני די בטוח שאוכל למצוא את התעודה הישנה של ההתאחדות..צריך בטח לשלם אגרה כלשהיא. אפשר לעשות את כל הסידורים האלה במסגרת אותו ריענון?
אגב, הווסת שלי הוא עם תבריג DIN, משכירים היום מיכלים כאלה במועדונים?
או שצריך לרכוש "יוק"? מהמיכל הישן אעשה אדנית קטנה לפרחים..

תודה על התשובות
עמי

אין שום בעיה

אני מדריך במועדון אחלה, מועדון שכולם שם עצמאיים.
רענון עולה אצלי 250, אין בעיה לצרף את הבת שלך.
הרענון אצלי לוקח 45-50 דקות, כולל תרגילים (5-10 דקות מהצלילה) כשכל השאר זה תרגיל איזון ארוך (צלילה תכלס).
אני מעמיק לעומק 12-15 מטרים, ככה שהרענון מתאים לכל רמות הצלילה.
כל המיכלים באחלה הם מיכלי דין, יש תבריג שיתאים גם לווסתי יוק.

בקשר לאגרה... מזמן לא צריך לשלם אגרה אם אתה רוצה לצלול לכיף, רק מי שרוצה לעבוד בצלילה בישראל מחוייב לשלם 120 ש"ח בשנה.
עדיין צריך ביטוח צלילה.

נ.ב.
לפני טיפול בווסת והמאזן, הם לא יוכלו להכנס למים.
אתה מוזמן לרענון עם הציוד של המועדון או לחכות לסוף הטיפול...

nabato

New member
יופי..יש שינויים לטובה בענף

אתחיל לגלגל את העניין. וכשיהיה רלוונטי אצור עימך קשר

עמי

חי בר

New member
לגבי הטיפול בציוד- יש לי תיאוריה Seatec הפסיקו לייצר מאזנים

כי הם היו מוצלחים מדי והראו עמידות מעולה לאורך שנים רבות.

אם המאזן במצב טוב לא הייתי מחליף אותו במשהו יד2. תבדוק שכל התפרים בסדר, שהבד לא בלוי, שהאטמים בפקקי השחרור המהיר לא יבשים.
את הפנימית קל לבדוק- וגם להחליף אם צריך. הדבר השני שכנראה צריך לטפל בו זה מנגנון האינפלייטור וגם כאן במקרה הכי גרוע זה להחליף את הראש למיטב זכרוני כל מנגנון סטנדרטי מתאים לסיטק/מנטה, זאת פעולה פשוטה. לכן כנראה כל טכנאי יכול לעזור לך להשמיש את המאזן- אם אתה ממילא במנטה תבקש אם יכולים לעזור לך. אגב, נדמה לי פוסידון וגם סיטק שווקו בזמנו באקווה ספורט- לא הייתי שם הרבה שנים אז לא יודע מה כיום.

לדעתי האישית והבלתי מקצועית צלילה זה כמו רכיבה על אופניים- אם יש לך *** "של פעם" (CMAS) אתה כנראה לא ממש חייב רענון מסובך מדי, אם בכלל. אתה תחזור לשגרה יותר מהר ממה שנדמה לך.

AlonPe

New member
אין לי מה להוסיף על הנאמר, רק לציין:

שאני עשיתי את זה - חזרתי לצלול, לפני שלוש שנים,
אחרי הפסקה של כמעט 30 שנים! בעקבות הבן שלי, שעשה קורס.
כמובן שמצטער שלא עשיתי את זה הרבה קודם

nabato

New member
צלילות רענון בסיני

למרות התוכניות שרקמתי , על צלילת רענון עם הבת באילת, תקף אותי ביום רביעי בלילה דחף בלתי נשלט....
למחרת סיימתי את ענייני העבודה בזריזות, פרקתי ציוד טכני של העבודה במצפה רמון והמשכתי דרומה.אחרי פחות משעתיים החניתי את הרכב ליד המאהל של יוסף בחוף אלמוג.תרמיל גב, קצת בגדים קמ"ס.
אחרי 3 שעות הייתי בדהב..
למחרת ביצעתי צ'ק דייב עם מדריך מקומי מדהים במגדלור.
4-5 דקות לקחו לי להתאפס, בעיקר סביב נושא כמות המשקולות, [22 שנה + הארוחות הטובות שאשתי מכינה , נתנו את השפעתן...] קצת תירגולים הוצאת ווסת ומסיכה , האיזון בסדר גמור.צריכת האויר סבירה. המשכנו עמוק יותר לכ20 מטר.אחרי 28 דק' הייתי עם ראש מחוץ למים וחצי חיוך. [כפתורי האינפלייטור היו קצת שונים ממה שאני רגיל, חגורת המשקולות לא היתה נוחה לי ובכלל הכל מוכר אבל..].
מיץ מנגו קר, בקבוק "ברקה", מעבירים פלאברה עם מבט על החוף והעוברות והשוות..
כשיירד קצת החום, קפצתי לאחת מחנויות הצלילה שבסמוך. ורכשתי חגורת משקולות מרופדת עם כיסים, במידתי החדשה.
למחרת היתה רוח צפונית חזקה, עם זרמים חזקים. הוחלט לצלול פעם נוספת במגדלור שנמצא באזור מוגן מזרמים באופן יחסי. אך הפעם לכיוון השני..הדרומי.
הפעם הרגשתי ממש נוח, בעיקר בזכות החגורה החדשה והתוודעות לאינפלייטור.
ירדנו לעומק של כ 28 מטר, פגשנו מעט דגים, תמנונים ואחרים.
האיזון היה מעולה [משקולות+הכרת המאזן] ועשיתי מעברים דרך כל מיני חישוקי מתכת שנמצאים שם.
אחרי 45 דק', יצאתי עם 70 אטמ', וחיוך מאוזן לאוזן.

החיים יפים..

את הבת אקח לרענון באילת.

למעלה