אספקת אוויר בחירום

giladshay

New member
אספקת אוויר בחירום

אין צורך להסביר חשיבותו של מיכל נוסף בחירום, אפילו אם יש בן זוג.
נו, יש לא מעט תירוצים למה לא (יש לי בן זוג- אז למה לי!? זה כבד מדי, זה לא נוח, זה יקר, מאיפה לי עוד מערכת נשימה, זה מזכיר צלילה טכנית- לא מתאים לי, הסיכוי שאצטרך- זה אחת ל, וכו'...).
טוף... כשיבוא היום ויקרה המקרה- זה שם בשביל לשמור על החיים

ישנם לא מעט מיכלי חירום: הקטנים בעלי קיבול של 1 ליטר, נמצאים בנרתיק שניתן לרתום אותו ולא דורש מע' נשימה נוספת. מיכל כזה יכול להספיק למשהו כמו 1-3 ד' עד לעליה ע"פ המים.
אישית החלטתי להגדיל את מעטפת הבטחון לכפליים מכך.
רכשתי לפני מס' שנים מיכל כפול מזה (2L) שיכול להספיק בקלות ל- 6 ד' עליה מ- 30 מ', כולל חניית בטיחות (עשיתי בדיקה).

בתמונות המצ"ב מוצגת קונפיגורציה אפשרית, בטח לא הראשונה וגם לא האחרונה, לא בטוח שהכי טובה- אבל הכי נוחה לי אישית.
לתשומת הלב- שיחקתי במשך שנים עם אולי תריסר קונפיגורציות שונות. לכול אחת יש את היתרונות והחסרונות שלה.

בשורה התחתונה: לא משנה באיזה שיטה רותמים את המיכל, אך כדאי שיהיה שם כשצריך אותו.

רק משהו אחד שלא מבינים

במצב לחץ אמיתי צריכת האויר שלנו גדלה באופן משמעותי.
אפשר לסיים כזה מיכל תוך 3-4 נשימות...

giladshay

New member
רק משהו אחד שלא מבינים משמע אני לא מ

מבין...
אז מה בעצם אתה מציע- שעדיף לצלול ללא מיכל כזה? דרך אגב כאשר אתה מדבר על 3-4 נשימות האם אתה מסתמך על ניסויים שעשית עם מיכל כזה, או על חישובים תאורתיים?
לתשומת לבך, מיכל כזה לא נועד בשביל לג'נג'ן צלילה עד פני המים. מיכל כזה נועד לסייע לך לעלות לפני המים במהירות האפשרית וגם אם זה 3-4 נשימות כפי שאתה גורס (ואני טוען שהרבה יותר)- זה עדיין עשוי להציל חיים.

חישוב פשוט

במקרה לחץ פתאומי (גמר אויר או כל דבר אחר) צריכת האויר יכולה לעלות בקלות לסביבות ה50 ליטר בדקה ויותר.
אם ניקח מיכל 1 ליטר, 135 באר (רוב המיכלי "חירום" למינהם) = 135 ליטר
בעומק 30 מטר, יקח בערך 40 שניות לגמור את המיכל... אם עולים, לא בטוח שזה יספיק.

נכון שזה עדיף על כלום, אבל צולל שלא יודע טוב מה הוא עושה, שמסתמך על הדבר המסכן הזה, יכול להיות שרק מעלה את רמת הסיכון.

אם לוקחים מיכל בסביבות ה6 ליטר, זה מספיק בצלילה ספורטיבית לעלייה בטוחה כולל חניות. גם אם אנחנו הופכים למשאבות.

giladshay

New member
יקירי, "לצולל שלא יודע טוב מה הוא עושה"- אין מה לחפש ב-30 מ'

ההסתמכות על "הדבר המסכן הזה" הוא בדיוק פרק הזמן שדרוש בשביל להגיע לאוקטופוס של בן הזוג שאולי עסוק בצילום של איזשהוא אובייקט מדהים. (כידוע מבחינה חוקית- אין לצלול בישראל ללא בן-זוג).

[כמאמר מוסגר- כבר לא מדבר על צולל סולו שנמצא בצלילה אי שם בקצה השני של כדה"א]

אספר עובדות בדוקות: עליתי בניחותא מעומק 30 מ', עם מיכל 2L דחוס ל- 200 באר, כולל חניית בטיחות, 6 ד' ועוד נשארתי עם אקסטרא מרשימה (לא זוכר כמה).
לפיכך, אם הייתי משתמש במיכל 1L- הייתי מגיע לאותם ביצועים ב- 3 ד'.

לא כ"כ ברורים לי החישובים שלך (ניחא... כ"א והחישובים שלו
), אבל נניח שיש לך 40 שניות בלבד... אז מה אתה אומר לי, שצולל לא יצליח להגיע לפני המים תוך 40 שניות ולהתפנות לתא לחץ!?

אני גם חושש שאתה מפספס את כול כוונת השרשור. הצגתי מיכל ספאר שנמצא שם, תלוי כקישוט ואם צריך להשתמש בו בזמן חירום- זה מה שיעשה את ההבדל בין אין אוויר ליש טיפת אוויר בשביל להציל את החיים.

אני לא מדבר עליך אישית

לך יש ניסיון בצלילה ואתה מודע לסיכונים.
יש הרבה מתחילים וצוללים גרועים שיחשבו שמיכל נוסף ופצפון זה מה שיציל אותם...

המיכל שלך זה 2 ליטר, רוב מיכלי החירום הם של הרבה פחות...

giladshay

New member
וכמובן, אם עוסקים בחישובים 3-4 נשימות זה נתון מופרך

במקרה קיצוני של שהייה ממושכת בעומק 30 מ', במצב לחץ מטורף- יהיו לי עם מיכל 1 ליטר- 11 נשימות, ועם מיכל 2 ליטר (כמו שיש לי) 22 נשימות.
זהו חישוב קליל המתבסס על נפח הראות אצל בגיר:
[URL]https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%99%D7%96%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94_%D7%A9%D7%9C_%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%94[/URL]

e zi

New member
4 נשימות משחררות 2 ליטר; 8 ליטר בעומק 30 מטר...

במיכל יש 135 ליטר (1 כפול 135 אט'). ב-30 מטר: תוריד 50 אט' עבור 4 אט' לחץ-סביבה + 10 אט' לחץ ביניים, של הדרגה הראשונה: נשאר 85 אט' / ליטר לשימוש: 85/8 נגיד 10 נשימות. זה ב-30 מטר. או שאני טועה במספרים? בהרדדה, הלחץ הסביבתי ירד וקצב הצריכה ירד. ...מצד שני Free Flow יכול לרוקן מיכל 1 ליטר לפני שבכלל תבין מה קורה.

---
לדעתי, המינימום שכדאי לקחת: מיכל "6" (40cf) מהסוג שבמידת הגובה של מיכל "12" ובקוטר קטן ממנו: מיכל קל משקל, נוח, ושימושי-יותר. ולהחזיק אותו תלוי מקדימה על שתי טבעות D.

bkeilat

New member
החישובים שלך שגויים

לא "מורידים" לחץ סביבה או כל לחץ אחר, אני מקווה שלא ישנת בשיעורים בקורס צולל מים פתוחים. הוא אומר שיש לו במיכל שקיבולו 2 ליטר אוויר דחוס ל-200 באר. לא יודע מאיפה ה-135 באר שלך או כל ההורדות. אז יש לו בנק של 800 ליטר אוויר (STP). קיבולת ריאות טיפוסית זאת 6 ליטר ושואפים לא יותר משליש בנשימה רגילה. אז בכל נשימה בעומק 30 מ' הוא לוקח נגיד 8 ל' מתוך ה-800. יש לו 100 נשימות כאלה בהנחה שהוא נשאר בעומק 30 מ', שזה לגמרי לא המטרה של להציל את עצמך. אם הוא עולה בקצב אחיד, אז יש לו 200 נשימות כאלה. הוא נושם בין 6 נשימות לדקה (אם הוא צולל מנוסה ונשאר רגוע) לבין 30 נשימות לדקה (בפאניקה, אבל בפאניקה הנשימות יותר רדודות). אגב 6 נשימות כפול 2 ליטר יוצא 12 ליטר לדקה, שזה SAC (מנורמל ללחץ אטמוספרי) טיפוסי לצולל מנוסה, כך שאתה רואה שהמספרים נכונים. לחזור למיכל הקטן שלנו, הוא יכול לנשום כמו מישהו בפאניקה אבל לעלות בקצב רגוע של 10 מ' לדקה, ונשאר לו יותר מ-50 באר במיכל הקטן. QED

e zi

New member
אם רק היית טורח לקרוא את השרשור:

מתוך הקישור שגל"ש נתן (התייחסתי אליו):
"אוורור: אדם בריא הנושם 12 נשימות בדקה בנות 500 מ"ל כל אחת יאוורר את דרכי הנשימה שלו ב-6 ליטרים בדקה."

ומאיפה 135:

bkeilat

New member
טרחתי

אבל 6 ליטר לדקה זה בגבול הבלתי אפשרי עבור צולל מהשורה (ו/או מסוכן) ובמיוחד עם נשימות כה רדודות של חצי ליטר תחטוף כאב ראש מ-CO2. אז השתמשתי במספרים אמיתיים.

e zi

New member
תיקון מיספרי:

"במיכל יש 135 ליטר (1 כפול 135 אט'). ב-30 מטר: תוריד *14 אט' (4 אט' לחץ-סביבה + 10 אט' לחץ ביניים), של הדרגה הראשונה: נשאר 121 אט' / ליטר לשימוש"

---
* התיקון: 14, במקום 50

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
למה להוריד, אולי צריך בכלל להוסיף את הלחצים האלה ?

ברצינות, במיכל יש 135 ליטר ועם ווסת טוב תוכל לנשום אותם כמעט עד הסמ"ק האחרון.
&nbsp
לא ברור לי למה אתה מוריד את הלחצים האלה. ההשפעה היחידה של הלחץ הסביבתי היא על כמות האויר בפועל שאתה נושם בכל שאיפה אולם ברור שברגע שמתגלית התקלה ואתה מתחיל לנשום מהרזרבי אתה גם מתחיל לעלות.
&nbsp
לגבי קיזוז של לחץ הבניים זה כבר בכלל לא מובן לי, אשמח להבהרה.

e zi

New member
פשוט מאוד:

בוא נגיד שאתה לוקח מיכל צלילה "12" בלי הברז, חדש, בחנות של סופר. יש בתוכו 11.1 ליטר אוויר בלחץ 1 אט' (כמו באטמוספירה). אתה לא יכול לשאוף את התכולה שלו; המיכל קשיח. אם הלחץ הסביבתי היה 4 אט' לא היית יכול להוריד בשאיפה את הלחץ במיכל לפחות מ- 4 אט'. ...פיסיקה פשוטה, אבל אני מודה שאני חלש בפיסיקה אז אולי אני טועה.

עכשיו, דרגה ראשונה מווסתת לחץ-ביניים (Intermediate Pressure) של 10 אט' (יש מע' שמורידות ל- 8.5 אבל לצורך הדיון נגיד 10). ז"א כדי שהדרגה הראשונה תיפתח צריך ליפול עליה (להיות במיכל) יותר מה- Intermediate Pressure ביחס ללחץ הסביבה. ...אם הבנתי נכון את המבנה של הווסת.

e zi

New member
bkeilat, אנחנו על אותו עמוד? או ש"ישנתי בקורס צלילה"?

כי כתבת לי: "לא "מורידים" לחץ סביבה או כל לחץ אחר, אני מקווה שלא ישנת בשיעורים בקורס צולל מים פתוחים.".
- אז חשבתי אולי יש מצב שאני טועה ומטעה, ותוכל לתקן אותי ולהשלים חסרים. אולי באמת נרדמתי ופספסתי משהו.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
אז כנראה שלא הבנת נכון את מבנה הווסת

הדרגה הראשונה אכן מורידה את הלחץ ללחץ הסביבה + כ-10 בר אבל כאשר לחץ המיכל יורד למתחת ל10 בר היא ממשיכה להזרים אויר בלחץ הקיים.
&nbsp
סביר להניח כי בלחץ נמוך מאד נחוש במאמץ מסויים (תלוי גם בסוג הווסת) על מנת לנשום אך כל זמן שלחץ האויר במיכל עולה על הלחץ הסביבתי נוכל להמשיך ולקבל ממנו אויר.
&nbsp
בדבר אחד אתה בהחלט צודק, את הבר האחרון לא ניתן לנשום אלא אם כן אתה בחלל.

e zi

New member
..וב-30מטר לא ניתן לנשום את ה-4באר האחרונים

בקשר ל-"כאשר לחץ המיכל יורד למתחת ל10 בר היא ממשיכה להזרים אויר בלחץ הקיים.". שאני חושב על זה שוב, נראה שטעיתי. תודה על התיקון.

Jack D Ripper

New member
אם כבר נכנסים להתפלפלויות

אז האטמוספירה הראשונה (הלחץ הסביבתי בגובה פני הים) לא נספרת, כלומר כאשר המיכל דחוס ל1 אטומספירה יש לך 11.1 ליטר אוויר אותם תוכל לנשום.

למעלה