תחושה פיזית רעה בזמן צלילה

Springie

New member
תחושה פיזית רעה בזמן צלילה

אהלן,

אני די חדש בנושא הצלילות, רק לפני כמה חודשים השלמתי את הכוכב השני, אבל לגמרי לגמרי "Hooked".
יש לי בעיה שקיוויתי שתוכלו לעזור בה -
עם כל ההתלהבות שלי לצלילה וההמתנה שיתפנה איזה חלון קטן שאפשר יהיה לקפוץ לאילת או ללכת לים בלי רגשות אשמה מהמשפחה, קורה לי לא מעט שבמהלך הצלילה, בערך אחרי 20 דקות, אני מרגיש לא כל-כך טוב. זו לא תחושת מחנק, אבל תחושה של חוסר נוחות בחזה, ומין תשישות כזו. לא בשרירים.

זה לא קרה לי בשני תנאים - כשעשיתי את הקורס של הכוכב הראשון באפריקה (מים בטמפ' של 28 מ"צ, חליפה קצרה), וכשצללתי עם ניטרוקס.

למישהו יש רעיון מה קורה לי...?
זה ממש מבאס לי את הצלילות.

niry26

New member
התאור שלך לא מפורט מספיק

אבל הכי מסתדר עם חליפה שלא מתאימה לטמפ המים, התקררות החזה ומכאן יש שתי אפשרויות:
- תשישות בגלל הקור
- בעיה בדרכי הנשימה שמוחמרת כשבית החזה מתקרר
האפשרות השנייה הכי מטרידה ועצם זה שנייטרוקס עוזר מצדיקה מעבר דרך רופא לדעתי.

Springie

New member
זה עם חליפות שונות...

תודה על התשובה!
בפעמים הראשונות שזה קרה הייתי עם חליפה 5 ממ של המועדון (בזמן הקורס של הכוכב השני), אבל בצלילות האחרונות אני עם חליפה שלי (3 ממ), שעליה יש לי שורטי של 5 של המועדון כשאני צולל בקור. בחליפה של ה-3 הייתי עם נייטרוקס וזה לא קרה, ואחרי זה בלי - וזה שוב קרה.
אני לא פוסל את הרעיון שלך (הראשון) בכלל, אבל אני תוהה אם זה הגיוני גם אם אני לא מרגיש שקר לי?
לגבי האפשרות השנייה - איזה מין בעיה אתה מתכוון?
מהבחינה הזו אני בריא, למיטב ידיעתי. סתם בחרא של כושר

niry26

New member
אוקיי. עכשיו יש קצת יותר פרטים

הטענות שלך די מכוונות למאמץ בנשימה. זה יכול לנבוע מהרבה דברים. מהווסת ועד הריאות כשבדרך קיימים גם דברים שיכולים להעיק על הגוף כמו חליפה קטנה ומאמץ פיזי.
אני נוטה לוודא קודם שאין בעיה רפואית כי זה הדבר הראשון שמתפספס בשאלות בפורום וכל עצה עלולה לכסות על בעיה כזו במקום לפתור אותה.
לגבי הקור - אם לא קר לך בכלל אז זה לא זה. אתה צריך להרגיש לפחות אי נוחות מהקור כדי שזה ישפיע עליך.
לגבי התקררות בית החזה - חליפה 3 ממ ושורטי 5ממ אמורים לכסות את בית החזה טוב. אבל עדין האוויר שיוצא מהמיכל קר ויבש. זה יכול לגרום לבעיה קלה בדרכי הנשימה שלא תרגיש ביום יום, במיוחד אם אתה לא עוסק בספורט, לבוא לידי ביטוי. איזו בעיה? קוצר נשימה קל, יעילות ספיקת אויר בריאות, במיוחד אם אתה מעשן . . . אבל אני לא רופא. הידע שלי ברפואה מסתכם בעצה - לך לראות רופא

לגבי חליפה לוחצת - השתמשת גם בחליפת 5 ממ של מועדונים ובנוסף אתה טוען שה3 ממ הלוחצת עם השורטי 5ממ לא מורגשים כשאתה עם נייטרוקס. לא נשמע כמו שורש הבעיה . . .
עוד דברים שיכולים להיות אבל התאור שלך לא מספיק:
- כושר גרוע עם טילוף ארוך יגרמו לנשימות כבדות יותר וביחד עם ווסת שלא יודע לספק מספיק אוויר תהיה חוסר נוחות בבית החזה וגם תשישות. יכול להיות שבכוכב הראשון לא זזתם הרבה ואולי כשאתה צולל עם נייטרוקס זה רק לצלילות עומק שגם מאופיינות בטילוף מועט ביחס לעומקים רדודים, שלא לדבר על צלילות קצרות יותר. אבל זה רק אתה יודע.
- התקררות - אם היית במצב בריאותי שונה בצלילות השונות זה גם יכול להשפיע. למשל באפריקה היה קיץ, פה צללת בחורף קצת מקורר. עוד משהו שרק אתה יודע.
&nbsp
בלי שום קשר ממליץ לך בחום לשפר את הכושר. בנוסף לכל היתרונות הידועים, זה משדרג את החוויה בצלילה לדעתי.
צלילה זה ספורט וכושר גופני, כמו בכל ספורט, יעזור לך להתעייף פחות ולהנות יותר.

Springie

New member
תודה על התשובה המפורטת!

אני חושב שאתה צודק, ומאמץ נשימתי זה מוקד הקושי.
לגבי הקור -אני מסכים איתך, לא סביר.
לגבי הריאות - אמנם לא צלילה, אבל אני רופא, ואני מתקשה לחשוב על בעיה שתסתתר ככה טוב ותופיע רק בצלילות. אני אמנם -כבר- לא עוסק בספורט, אבל עד לפני 6-7 שנים עסקתי ואז לא היו קשיים נשימה (אם כי תמיד הסיבולת לב-ריאה שלי לא הייתה משהו... יותר בקטע של כוח מתפרץ
)
חשבתי שהנייטרוקס יכול לפתור חליפה לוחצת כי הוא מפחית את המאמץ הנשימתי. אני צריך פחות אוויר כדי לקבל את אותה כמות חמצן, ואז אני צריך להתאמץ פחות לנשום.
אני זוכר שכשיצאתי מהצלילה עם נייטרוקס, אמרתי שזה מרגיש כמו לצלול על סטרואידים...
התקררות - אין לשלול
אבל בארץ צללתי גם בזמני קיץ, ואני לא חשוב ששמתי לב להבדל בין העונות.
&nbsp
ואתה צודק לגבי ההמלצה. אני צריך ליישום אותה מעוד אלף סיבות, אבל גשיש סוף-סוף שעה פנויה מעבודה ומשפחה... כבר אין לי כוח למכון

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
ניטרוקס אינו מפחית שום מאמץ נשימתי !

אין שום הבדל במאמץ נשימתי בין צלילת אויר לצלילת ניטרוקס ובהתאם גם אין שום הבדל בצריכת האויר בין נשימת ניטרוקס לנשימת אויר רגיל או כל תערובת נשימה אחרת (טרימיקס למשל).
&nbsp
הבדלים בצריכת האויר בצלילות שונות נגרמים בעיקר כפונקציה של מאמץ שונה או טמפרטורה שונה.
&nbsp
גם לי נראה שהסיבה הכי סבירה לתחושה שלך היא לחץ של החליפה על החזה.

דוקא טרימיקס כן מפחית את מאמץ הנשימה

יותר קל לנשום את ההליום מאשר חמצן/חנקן.
אם למישהו לא קל יותר לנשום עם הטרימיקס, הוסת שלו עובד מעולה ולכן לא מרגישים בהבדל.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
אני לא הרגשתי את זה

נשמתי טרימיקס עם ווסתי האטומיק שלי, עם ווסת MK1 + R190 של SP וגם עם ווסת מועדון עם מותג מדבקה.

Springie

New member
טרימיקס זה סיפור אחר...

טרימיקס באמת אמור להפחית את ההתנגדות לאוויר בדרכי הנשימה, ולכן להקל על הנשימה... ההליום מייצר פחות מיקור-מערבולות ויוצר זרימה יותר לאמינרית ופחות טורבולנטית. מתמשים בזה בעוברים עם קשיי נשימה, זה נקרא הליוקס, לא בטוח מה הרלוונטיות של זה לאדם מבוגר עם דרכי נשימה רחבות וגדולות.
&nbsp
לגבי נייטורקס - אני לא מרגיש שאני ממש מסוגל לוויכוח בנושא הזה, כי כאמור אני לא רופא צלילה (וגם די חדש בצלילה בכלל), אבל בפיזיולוגיה של הנשימה, ההיגיון אומר שככל שהלחץ החלקי של החמצן עולה, אני צריך לבצע פחות תנועות נשימה כדי לחמצן את אותו המוגלובין.
מעבר לזה, נדמה לי שבלחצים של 2 אטמוספירות ומעלה, גם החמצן המומס בדם (זה שלא מחובר להמוגלובין) הופך להיות רלוונטי, ויכול להיות עוד מקור לאספקה.
לכן הכוונה במאמץ הנשימתי היא שאני מעניק לגוף את אותו נפח חמצן ע"י נשימה של נפח כולל נמוך יותר.
אבל, כאמור - זה Common Sense שלי, ויכול להיות שיש משהו בפיזיולוגיה של צלילה שאני לא מבין והופך את מה שאמרתי ללא רלוונטי....

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
תאורטית יתכן ואתה צודק

אני מסתמך אך ורק על הנסיון האישי שלי (כ1900 צלילות מתוכן מעל 1400 עם ניטרוקס) ואני לא הרגשתי שום הבדל בצריכת האויר בין ניטרוקס, טרימיקס ואויר רגיל.

Springie

New member
עם ניסיון כזה באמת קשה להתווכח...

אבל אני חושב שיכול להיות שאנחנו מדברים על שני דברים שונים::
אתה מדבר על הקצב שבו אנחנו גומרים את הבלון, ואני מדבר על כמה אני יכול להפיק מאותה נשימה... יכול להיות קשר - אבל לא בהכרח.
הנשימה באופן בסיסי היא לא מאוד יעילה. באוויר בחוץ יש 21% חמצן, ובאוויר שאתה נושף יש בערך 16% - אנחנו לא מנצלים את רוב החמצן שאנחנו שואפים. בגלל זה, גם כשאתה מקבל חמצן מועשר כמו בנייטרוקס, סביר להניח שהניצולת שלך עולה רק בקצת, וזה כמעט לא מתבטא בכמה מהר גומרים את המיכל.
מצד שני, אם קשה לי לנשום (בהנחה שהחבר'ה פה עלו על משהו, והבעיה היא חליפה לוחצת), אז אני יכול להרשות לעצמי לנשום קצת יותר לאט, כי בגלל שיש לי יותר רזרווה של חמצן בריאות, אני יכול עם קצת פחות נשימות עדיין לספק את החמצן שנדרש לי.
שוב, הכל תיאוריה שאני מאלתר מהיגיון....

צריך פה איזה פיני הלפרין בשביל לאשר שאני לא סתם ממציא תיאוריות

אין קשר

אנחנו נגמור את הגז במיכל באותו קצב, ללא קשר לגז שננשום.
למרות שבתהליך המטבוליזם אנחנו משתמשים בחמצן גם כשאנו עוצרים נשימה, אנחנו מרגישים צורך לנשום בגלל שאנחנו מייצרים CO2.
אנחנו נגמור את המיכל בכלל נפח הריאות שלנו, שצריך למלא אותן...

בכל מקרה כדאי לנשום יותר לאט, ככה המיכל באמת יספיק ליותר זמן.

מה הסיכוי שהחליפה הייתה קטנה מדי?

גם חליפה במידה לא נכונה יכולה לגרום לתחושה הזאת

Springie

New member
מעניין...

תודה על התשובה!
מצד אחד, אני יכול להתחבר לזה. בעצם עייפות כי לבית החזה קשה להתרחב בלחץ של החליפה. מצד שני, זה עם חליפות שונות, כמה פעמים היה עם חליפות של המועדון, וכמה פעמים עם חליפה שלי. אבל זה מעניין, כי אני בחור די גדול, ותמיד אני בתחושה שהחליפה קטנה עלי...
אני עם חליפה בגודל 3 של Mares, שהמוכר בדוגית התעקש שזה הגודל הנכון, למרות שאני חששתי שבאמת קטנה מדי. הוא אמר לי (ואני מניח שהוא צודק) שהיא צריכה להיות צמודה צמודה, וש-4 יהיה לי גדול מדי.
קשה לי קצת ללבוש אותה באזור הכתפיים (אבל הסגירה מאחור עוברת אח"כ בלי בעיה), אבל אני מניח שזה תמיד ככה, כי היא באמת צריכה להיות צמודה?

החליפה צריכה להיות צמודה

כמה צמודה? כמה שיותר, אבל שלא תהיה לוחצת.
אם החליפה לוחצת עליך, תקנה מידה גדולה יותר.

Springie

New member
נראה לי יותר ויותר הגיוני

ככל שהמשכתי לחשוב על זה, חשבתי שההסבר שלך יכול להיות ממש טוב.
1) באפריקה צללנו עם חליפות מיקרוניות, שהתפקיד שלהם תכ'לס זה להגן משריטות, ולא לחמם... המדריכים שם צוללים עם ה-BCD על עור חשוף. החליפות האלה הרבה יותר סטרצ'יות.
2) התחושה היא באמת שאני צריך להתאמץ לנשום, וזה מתאים להבהר שלך, כי זה יוצר מאמץ של להרחיב את בית החזה כנגד החליפה, שזה מאמץ מאוד לא טבעי לגוף, גם לבן אדם מאומן.
3) כשצללתי עם נייטרוקס, המאמץ הנשימתי פוחת - אני יכול להסתדר עם נפח נשימה קטן יותר, כי אני מקבל יותר חמצן בפחות נפח.
קיצר, נשמע לי הגיוני ויחסית קל לבדיקה.
תודה רבה!

bkeilat

New member
מידה 3 נשמע לי קטן עבור "בחור די גדול"

קח קישור לטבלת המידות של מארס:
http://www.divingshop.lt/images/Userfiles/mares.pdf

צלילה במים קרים בהחלט יכולה להוביל לתשישות, הרי הקור במים גונב את חום הגוף. מעבר לכך, הקונפיגורציה של חליפת צלילה 3 מ"מ פלוס חצי חליפה 5 מ"מ (זה לא שורטי, זה חצי חליפה דו-חלקי) ישנה ומכווצת איננה אופטימלית, בלשון המעטה. אם אתה לא רוצה לקנות חליפה 5 מ"מ (בצדק) צ'יקן-ווסט 5 מ"מ חדש יחד עם (מתחת) חליפה 3 מ"מ יהיה יותר אפקטיבי. אבל קודם כל תנסה לקבל דעה שנייה על התאמת החליפה שכבר קנית מאיש מקצוע אחר.

בנוסף, אינני רואה סיבה למה ששימוש באוויר מועשר יקל על הסימפטומים כפי שתיארת, אא"כ האוויר הרגיל מזוהם והמועשר לא. יכול להיות בעיה של גודל מדגם קטן מדי, וזה מקרי.

Springie

New member
סחתיין, ונראה לי צדקתם, אתה ומדריך כריש...

לפי הטבלה ששלחת, אני בין 4 ל-5:
גובה 1.90, חזה 106, משקל של כמעט 90... זה לפחות 4.
לפחות יש לי כיוון טוב ותקווה שזה פתיר בקלות. בצלילה הבאה אקח מהמועדון איזה 4, ואם זה יהיה טוב ויפתור את הבעיה... חפשו חליפה במצב מצוין בגודל 3 ביד 2

&nbsp
יכול להיות שטעיתי בהגדרות... מה שלבשתי מעל ה-3 שלי היה מין משהו שמכניסים לתוכו רגל אחת, המכנס קצר (מאוד), שרוולים ארוכים, ואז סוגרים את הרוכסן ככה שנוצר שרוול גם לרגל השנייה. דווקא חשבתי שזה פתרון נחמד, רק הייתי מעדיף עם שרוול קצר.
זה צ'יקן ווסט?
&nbsp
ותודה רבה-רבה על הלינק!

עצה קטנה

כשאתה קונה חליפה, יכול להיות שגם יהיה לך יותר נוח לקנות חליפה נמתחת, יכול להקל על ההרגשה במים.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
ויכול להיות שלא

יש לי שתי חליפות נמתחות של ספא, האחת 5 מ"מ והשניה 2.5 מ"מ.
&nbsp
הרכישה שלהן מבחינתי היתה טעות גדולה. הרבה יותר קשה לי ללבוש ולפשוט אותן מאשר חליפות דומות מנאופרן רגיל.

למעלה