העצומה נתמכת על ידי ארגון העדה!!

../images/Emo239.gif../images/Emo206.gifהעצומה נתמכת על ידי ארגון העדה!!

פגיעה ברב הראשי של העדה הכורדית הרב זכריה בראשי שליטא אנו בני העדה הכורדית החתומים על עצומה זו מוחים על הפגיעה ברב הראשי של העדה בישראל הרב זכריה בראשי שליטא מייסד ומקים את בית הכנסת פאר ירושלים בקטמון . המקלט שבו השתמשו מתפללי בית הכנסת הופקע על ידי עריית ירושלים ונילקח לטובת אנשי חבד. אנו לא ננוח ולא נשקוט עד שהמקום יוחזר לבעליו . העצומה נתמכת על ידי ארגון הארצי של. יהודי כורדיסתאן בישראל יושב ראש הארגון- יהודה בן יוסף [נשלח לחברים במייל אנא תשלחו אלי חזרה] רק בערבות הדדית נוכל להשפיע לשלוח ל[email protected] שם מלא נייד תז כתובת מייל הנה הכתובת מלאו פרטים והעבירו לכמה שיותר אנשים זה חשוב ודחוף ליום רביעי הזה, מי שחושב שהוא כורדי אז הנה,זה הזמן שלהם לעשות שינוי!!! http://www.atzuma.co.il/anakurdi/1000/

../images/Emo198.gifזיוון בהצלחה על העצומה

זיוון צהריים טובים לך
בתקווה שהמאבק יצליח עצוב שיהודים נאבקים ביהודים במיוחד במקומות קדושים,אני מקווה שיסתדר לכולם ובית הכנסת מקלט יחזרו לבעליו שאלה האם זה מדובר רק במקלט ולצורך מה הוא נלקח מהרב הראשי של העדה הכורדית? במצבים כאלו אני חושבת שצריך לשלוח איימלים לנציגים מהעדה הכורדית במושבים וריכוז של כורדים בערים,לנדב אנשים שיעברו מבית לבית ויחתמו בחתימות ידניות,זה ראוי ומכובד יותר וכך מתגבש ליותר רציני במאבק. איפה כול ההתגבשות הקולקטיבית של העדה הכורדית ולמה לא חושבים בארגון על מהלכים מהסוג הזה? בכול דרך שיהיה בהצלחה במאבק ושיבשרו לנו בשורות טובות ומשמחות עמנואלה

../images/Emo140.gifצהריים טובים-עונה לשאלתך!!

הסיפור הזה היה כתוב בעיתונים של יום השבת, והיה כתוב שבית חב"ד השתלט על המקלט של הרב
בדר"כ אני אוהבת את אנשי חב"ד אבל מה שהם עשו זה לא פייר
והיום לרב האנשים יש מחשב וזה קל יותר לחתום בעיצומה באינטרנט מאשר לשלוח אחד לשני בדואר וגם ככה זה יותר מהר!!! אז אני מקווה שחבר"ה תתעוררו תצריך עוד חתימות

../images/Emo198.gifזיוון כנסי בבקשה

אני לא קוראת עיתונים ולכן פספסתי את הכתבה,אם הכתבה שמורה אצל משהו ואפשר לסרוק במחשב ולהעלות לכאן הייתי שמחה לקרא נכון לרוב האנשים יש מחשב אבל להורים שלי למשל אין מחשב ועוד רבים בגילם אין להם מחשב בבית וגם הם רחוקים מלדעת על העצומה,כבר הסכלנו לדעת שעצומות באינטרנט זאת דרך לא מוצלחת לאסוף חתימות אני בטוחה שאם האירגון היה פונה לאנשים שחברים באירגון והם מישובים שונים בארץ הם היו מגיעים לאלפי חתימות ועוד יותר אני בטוחה שהמבוגרים היה לוקחים את הענין ביותר רציני ואישי מהצעירים,חלילה אני שוללת אבל זאת עובדה עד עכשיו בקושי נאספו 100 חתימות דרך האינטרנט ואילו היו אוספים חתימות בדרך ידנית עד שעה זאת היו אוספים מכול מושב מעל 400 השאלה עד מה הארגון לוקח ומטפל בעניינים בצורה רצינית. יש ארגון יש חברים אז קדימה להזיז עניינים החיים זה לא רק מסיבות צ'ופי ושכאני יש מעבר אני לא פונה ישירות ולא מתערבת בארגון מפני שסולפתי לא פעם אחת ולכן אני מרגישה שאין צורך מצידי להתערב או לתת עיצות שיהיה ערב טוב והשך חיובי במאבק ודבר נוסף בקשר לחבד - עם כול הכבוד להם הם רק חלק של שליטה והרס לתרבויות בארץ הייתי מוסיפה משהו אבל אני מעדיפה לשתוק מפני שזה מעצבן אותי אם זה היה קורה להם הם היו מבעירים את ירושלים ,הכורדים יותר מדאי שקטים בגלל זה הרבה פעם האכילו אותנו וישבנו בשקט חסר כוח בארגון וחסרה עוד יותר תמיכה מצד העדה כולה

../images/Emo198.gifומה היו אומרים על זה זיקנה העדה

קטמנו אותנו מאז שהגענו לארץ ישראל - וכמה שהם צדקו באמירות החדות שלהם איפה איפה הם זקני העדה של פעם איפה הם? עוד נקודה מוצדקת שמוסיפה לי רתיחה - ארץ אוכלת את יושבייה

אני רוצה לשאול שאלה ברשותכם

פעם אחת שאני יבין מה ההבדל בין כורדים לעיראקים בשפה..מה ההבדל בין הכורדים לבוכרים גם בשפה ואני מוסיף את הארמנים

../images/Emo198.gifההבדלים בשפות בין כורדים לעירקים

העירקים מדברים ערבית עירקית הכורדים מדברים כורדית ויש את הכורדית קורמנג'י כורדית סורני ועוד כמה שפות כורדיות בניבים שונים יש בכורדיסטאן ערים כורדיות שמדברים בהם את השפה הערבית ,ויש כורדים שנמצאים בעירק שמדברים את השפה עירקית הארמנים אשורים בוכרים לכול אחד מהם יש השפה משלהם והם שונים זה מזה ובמיוחד שונים מאיתנו הכורדים. האשורים אם אני לא מתבלבלת מדברים את שפת הארמית ששונה משפת הארמית כורדית זאכו ביהדות כורדיסטאן אזדי זאת דת אטנית שהם נמצאים בכורדיסטאן והם מדברים כורדית בניב משלהם אני לא בטוחה אבל נראה לי שהאשורים לא כול כך מתים על הכורדים - יצא לי להתקל כמה פעמים באשורים שכותבים דברים רעים על הכורדים והם בעצמם לא מכירים בכורדיסטאן ובכורדים השפה של האשורים היא שפה ארמית ואפשר ומי שמאיתנו מבין כורדית ארמית זאכו יכול להבין מילים בשפתם
שפת הבוכרים - . בבוכרה מדברים תאג'יכית (יש כותבים טג'יקית), שהיא ניב של פרסית. דוברי פרסית ותאג'יכית יכולים להבין אחד את השני כמעט לגמרי. יש כמה הבדלים שגורמים לכל אחד לחשוב שהשני מדבר מצחיק, אבל השפות כל כך דומות, ששמעון חכם - גדול הסופרים והמתרגמים של יהודי בוכרה בתחילת המאה ה-20, קרא לתאג'יכית שכתב "לשון פארסי צח". שפת הארמנים שפות ארמניות הן בעצם התפלגות של השפה הארמנית לשתי שפות שונות: ארמנית מזרחית - היא השפה המשומשת בחיי היום-יום בארמניה. ארמנית מערבית - היא השפה שבה מדברות הקהילות הארמניות באנטוליה. לאחר רצח העם הארמני הייתה הארמנית המערבית בשימוש על ידי התפוצות הארמניות בלבד. ארמנית היא שפה הודו אירופית והיא מדוברת רק באזור הקווקז ובתפוצות הארמניות בעולם. שפה זו היא שלוחה בפני עצמה ממשפחת השפות ההודו-אירופיות ואינה שייכת לאף קבוצה בתוך משפחת שפות זו. יש המשייכים את השפה הפריגית ממשפחת השפות הפריגיות אשר כבר נכחדה ויש שאף מוצאים קשר בין היוונית לארמנית. כמו כן ישנן מילים רבות בשפה הארמנית השאולות מפרסית וכן ישנה השפעה של השפות הקווקזיות אשר מדוברות על ידי העמים הגרים בצמוד לארמניה. יצירות ספרותיות ראשונות בשפה הארמנית התגלו מן המאה ה-5 ואילך, אשר נכתבו בארמנית קלאסית או גרבר אשר שמרו על חוקי הארמנית הבסיסיים. השפה הארמנית התפתחה באופן ניכר ואילו השפה הכתובה נשארה בעינה ולא השתנתה כמעט בכלל לסיכום כול השפות האלו מגיעות משפות הודיות פרסיות ארופאיות בניבים שונים שבונות לעצמם שפות משל עצמם למי שלא מבין יכול לומר שהשפות די דומות מי שמכיר יודע להבחין ולאמר שאין שום דימיון מכול השפות - השפה הכורדית השפה הכי מדויקת עם צליל וניבים מיוחדים אחת השפות עתיקות ביותר בשפות הכורדיות יש קרוב ל 80 ניבים שונים רוב הכורדים בכורדיסטאן יודעים לדבר את כול השפות הכורדיות כולל ערבית השפה שמדוברת ומתפתחת בכורדיסטאן זאת שפת הכורמנג'י שפת כול הכורדים בעולם שנכתבת באותיות לטיניות מקווה שנסכתי נכון ואם לא אני מוכנה לקבל תיקון טוב יותר..

../images/Emo198.gifהשפה הכורדית

השפה הכורדית השפה הכורדית (كوردی, Kurdî) הנה שפתם של הכורדים, ובעיקר המוסלמים שבהם (אין לבלבל עם הארמית החדשה, המכונה לעתים בפי דובריה בישראל "כורדית" או "כורדית-יהודית", ומדוברת בפי יהודי ונוצרי כורדיסטן ויוצאי כורדיסטן בישראל). הכורדית מדוברת באזור כורדיסטן שבצפון איראן, צפון עיראק ומזרח טורקיה. השפה הכורדית נחלקת לשני דיאלקטים עיקריים הכורמנג'י והסוראני. אין הבנה הדדית בין הדיאלקטים הללו. יש הטוענים כי על מנת לדייק יש לדבר על "לשונות כורדיות". הכורדית היא לשון איראנית צפון מערבית.

../images/Emo198.gifהכורדים

כורדים הכורדים (כורדית: کورد / Kurd) ) הם חברי קבוצה אתנית המהווים חלק מהעמים האיראניים. מעריכים את מספר של הכורדים בכ-25 מיליון. מרבית הכורדים חיים בטורקיה, איראן, עיראק וסוריה. יש גם קהילות כורדיות בארמניה וגאורגיה, ואילו הקהילה הכורדית העתיקה ליד קאבול שבאפגניסטן עזבה את המדינה בעת מלחמת האזרחים האפגנית. מאז ראשית המאה ה-20 הכורדים שואפים להקים מדינה עצמאית בחבל הארץ כורדיסטן. עקב התנגדותן העזה של המדינות באזור לא עלה בידי הכורדים להקים מדינה. נראה כי הכורדים הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר שהינה נטולת מדינה. בטורקיה, רוב מזרח המדינה מאוכלס ברוב כורדי. המחתרת הכורדית, PKK, הייתה פעילה מאוד בשנות התשעים וערכה פעולות טרור רבות, עד לתפיסתו של מנהיגה, עבדוללה אג'לאן. הכורדים מוזכרים עוד אצל הורדוטוס כעמים אשר נהדפו על ידי אלכסנדר הגדול והושמו מאחורי חומה גדולה בין הים הכספי לים השחור דת לפני הגעתם של הכובשים המוסלמים במאה השביעית, היו רוב הכורדים זורואסטרים, הנחשבת לאחת הדתות העתיקות בעולם. על פי אומדנים לא רשמיים, כיום 86% מהכורדים הינם מוסלמים, מתוכם 65% הם מוסלמים סונים. הכורדים הם האוכלוסייה המוסלמית סונית הגדולה היחידה באיראן. כמו כן יש 10% מוסלמים שיעים אשר חיים בעיקר בפרובינציות כרמנשאה ועילם שבאיראן. בנוסף אליהם 10% מהכורדים הם מוסלמים עלאווים והם מצויים בעיקר בטורקיה. 15% הנותרים הם בעיקר יזידים ונוצרים מדנומינציות שונות, בעיקר ארמנים אשורים נסטוריאנים יעקובים וכלדים. זורואסטריות דת הכורדים העתיקה זורואסטריות, המכונה גם זורואסטריאניזם, אמגושיות, מזדאיזם או דת זרתוסטרא, היא דת פרסית עתיקה שנוסדה, ככל הנראה, בתחילת האלף הראשון לפנה"ס במרכז אסיה על ידי זרתוסטרא. קהילות מאמינים של דת זו קיימות היום בעיקר באיראן ובהודו ומספרן כמה מאות אלפי בני-אדם. הזורואסטריות הייתה הדת הרשמית והמרכזית באימפריה הפרסית על גלגוליה השונים, מהמאה ה-5 לפנה"ס ועד הכיבוש הערבי-מוסלמי במאה ה-8 לספירה. עם התפשטות האסלאם והצרת צעדיהם של מאמינים בדתות אחרות, היגרו כמה מאות אלפים מאמיני זרתוסטרא מאיראן להודו, והם מכונים בהודו עד היום בכינוי "פארסי". גל נוסף היגר מאיראן להודו בתקופת שושלת קאג'אר והם מכונים בהודו איראני

../images/Emo198.gifכורדיסטאן

כורדיסטאן כורדיסטאן הוא חבל ארץ הררי במערב אסיה שמאוכלס ברובו בכורדים. חבל ארץ זה משתרע בצפון-מערב איראן, צפון עיראק, דרום-מזרח טורקיה והפינה הצפון מזרחית של סוריה על פני שטח של כ-191,660 קמ"ר. אזור זה עשיר בנפט והוא הררי ברובו. אומדן של מספר הכורדים בעולם הוא בין 25 ל-30 מיליון נפש. כ-50 אחוז מהם בטורקיה (כ-15 מיליון), והיתר בעיראק (כ-5 מיליון), איראן (כ-5 מיליון) סוריה (בין מיליון לשלושה) וארמניה (כ-50 אלף). יש הטוענים כי הכורדים היא הקבוצה הגדולה ביותר בעולם של מיעוט אתני ללא טריטוריה עצמאית. לאחר מלחמת העולם הראשונה הובטח לכורדים שיוכלו להקים מדינה עצמאית על חורבות האימפריה העות'מאנית אולם ההבטחה הופרה על ידי המעצמות בשל שיקולים פוליטיים וכלכליים. מאז מנהלים הכורדים מערכה להשגת עצמאות. כיום הכורדים שנמצאים בעיראק זוכים לאוטונומיה רחבה ביותר, ואילו שאר הכורדים באיראן, בסוריה ובטורקיה נמצאים תחת משטר צבאי למעשה

אני כ"כ מודה לך על הסובלנות

ממש עזרת לי עכשיו הכל ברור לי סוף סוף פשוט אומרים שהכורדים מוצאם במקור הוא איראני ויש חלקם כורדים זקנים של פעם שאומרים שיש חלק שבאו משבטים בדואים חחח נשמע מצחיק כל אחד נותן לי גירסה שונה אבל שיהיה אני מודה לך תודה

חלק אומרים שהכורדים באו מהחוראנים

אני רוצה לדעת בבקשה מאיפה באו באמת הכורדים אני לא מתכוון לדת שלהם שהייתה לפניי שהתאסלמו בכפייה ז"א מה מוצאם האורגנלי

../images/Emo198.gifברק

לפי מידע שאספתי ושאלתי על מוצאם המקורי של הכורדים ישנם המון שאלות שעדיין לא פתורות בגלל כול התפזרות של הכורדים,השנים של המלחמות לא עשו דגש וחקרו מספיק את מוצאם של הכורדים,היום כורדים בעולם עם הסטוריונים חוקרים את מוצאם וההיסטוריה של הכורדים בעבר שאלתי כורדים על מוצאם המקורי של הכורדים כורדים תמיד היתשבו באיזור שנקרא כורדיסטאן מעל שלושת אלפים שנים ומזמן תקופת אברהם אבינו.עם השנים התאספו קבוצות אטניות מאיזור פרס ומה שקראו לעצמם כורדים. הכורדים הם הקבוצה האטנית מאחת התרבויות העתיקות ואין מקום שמסתמך על זמן שהותם באיזור כורדיסטאן הזמן שנאמד הוא מעל שלושת אלפים שנים ואפילו יותר. יש שאומרים שיש כורדים שהם בדאוים - והם חלק מאותם שבטים שיושבים בכורדיסטאן / יש כאלה בארץ שלנו עד שלא ספרת לי עליהם לא ידעתי על קיומם בכלל - והפכתי את גוגל והגעתי לתגובה של בדאוי כורדי בישראל בכורדיסטאן יש שמונים קבוצות אטניות שנקראות בדאוים בניהם שבט כורדים צוענים שנודדים בכול איזורי כורדיסטאן הערקית,פעם היו נודדים בכול האיזורים של כורדיסטאן אורח החיים של הצוענים והתרבות דומה לצוענים שנמצאים ברומניה יכול להיות שיש קשר בין צוענים אלו . יש קבוצה שבט בכורדיסטאן שרק לאחרונה החשיבה את עצמה לאחת משבטי כורדיסטאן אני קראתי ספר של מתקשרת אמריקראית שכתבה ספר וחקרה את מוצאם של האינדיאנים - באחד הממצאים היא היא גלתה שיש קשר בין הכורדים לאינדיאנים זה דומה לזה שפעם העולם היה יבשה אחת ועם השנים היא התחלקה ליבשות - יכול להיות שיש איזשהו קשר בין תרבויות עתיקות שבינהם הכורדים. כורדי אחד אמר לי כזה דבר בואו נסתמך על הזמן הזה והכוונה באיזור כורדיסטאן יש התישבות כורדית שקוראים לעצמם כורדים ומה שחשוב שלקבוצה האטנית שלפי ההסטוריה הם תרבות עתיקה שיש לה זכות לקבל לעצמה את הריבונות על כורדיסטאן ולהכריז עליה כמדינה אחת לכול הכורדים מאין הכורדים באו וכמה זמן הם מתישבים בכורדיסטאן זה קצת קשה להעריך חורנים לפי מה שכתוב בגוגל זה לא קבוצה אטנית אלה סלנג אז מאיפה הזקנים הכורדים הביאו את הסלנג הזה ולמה הוא קשור לכורדים אני לא יודעת - אולי כך כינו אותם כחורנים יש מאמרים והסטוריה שכתובים באנגלית - בזמן נוח יותר אני אחפש תשובות מדויקות לכול השאלות כורדיסטאן אוספת את השברים ומחברת את כול התוצאות הקשות מהמלחמות - לאט לאט התמונה נעשת יותר ברורה אולי דרך חימי והמקושרים שלו אפשר לקבל אינפורמציות יותר מחודדות ולא מסתמכות על הידע שאספתי לעצמי ויש לי המון סובלנות בכול מה שקשור בכורדים וכורדיסטאן - אני מסוגלת ימים ולילות לדבר ולהתעסק בזה זה מרתק ומאתגר אותי כול פעם מחדש.ובכול זמן אחר אני מגלה עוד ועוד דברים חדשים לאחרונה אני עושה מאמצים כדי להגיע לכורדים בדאוים שיש בארץ,אני חייבת ללמוד עליהם ולהכיר אותם מקרוב דרך בחור בפייסבוק מכפר שעב - הוא אישית לא מכיר כורדים בדאוים מהכפר שלו אבל אני כן קראתי בכמה מקומות שיש שבט כזה בכפר.

../images/Emo198.gifבדואים ויקפדיה

בדואים (בערבית: بَدَويّ ביחיד, بَدْو ברבים, נגזר מהמילה بادية - "מדבר") הם שוכני המדבר. בדרך כלל משמש השם כהתייחסות לקבוצות ערבים נוודים או נוודים למחצה שנמצאים בחגורת המדבריות מחופיו האטלנטיים של מדבר סהרה דרך המדבר המערבי, חצי האי סיני והנגב ועד לחופו המזרחי של חצי האי ערב. לעתים משתמשים בשם גם כהתייחסות לקבוצות לא ערביות, למשל הבג'ה מהחוף האפריקאי של הים האדום. באופן מסורתי בדואים מחולקים לשבטים - "עשאיר" (عشائر, ביחיד: عشيرة "עשירה") - שכל אחד מהם מונהג על ידי שייח'. בני שבט אחד, או מספר שבטים קרובים, מייחסים את עצמם בדרך כלל לאב מייסד אחד. הבדואים המסורתיים קנאים מאוד לכבוד המשפחה; והיחס לנשים אינו שווה: האוהל הבדואי המסורתי מחולק לחלק שבו חיים הגברים ולחלק שבו חיים הנשים ולידו נמצא הצאן - כבשים ופרות.

../images/Emo198.gifחורן - חורנים - ויקפדיה

אולי לזה מתכוונים זקני העדה הכורדית חַוְרָן (נקרא גם חאוורן, בערבית: حوران) הוא שמו של חבל ארץ בדרומה של סוריה. האזור הוגדר כחבל ארץ ייחודי כבר בתקופת התנ"ך: בספר יחזקאל פרק מ"ז פסוק ט"ו מופיעים גבולות החבל בתקופה זו, שהשתרע בין הגולן במערב, נהר הירמוך בדרום, הר החרמון בצפון והמדבר במזרח. כיום זהה חבל החורן לחבל הרומי "אוראניטיס", שהיה החבל שמדרום לחבל הגולן ("גאולניטיס"). משמעות שמו של החבל, שנשמר מתקופת התנ"ך, הינה "ארץ חלולה", והוא ניתן לו על שום סלעי הבזלת הנקבוביים שמאפיינים את נופו. החורן נחשב לאחד החבלים הפוריים ביותר בסוריה, ומשמש לגידולי תבואה וכרמים המושקים במי הגשמים. הוא אינו נחשב מחוז מנהלתי במדינה, אלא נמצא בתחומי המחוזות קוניטרה, א-סווידא ודרעא.

../images/Emo198.gifחוֹרני שם תואר

חוֹרני שם תואר הטיות חוראני, חורנים, חורנית כינוי למישהו משוגע, מוזר, חריג, דפוק. מקור: לפני קום המדינה הגיעו לארץ ישראל שבטים ערבים מ"חורן", שבנו את כפריהם בצורה אחרת והתלבשו לא יפה. מכאן הגיעה המילה "חורני" למי שזכור שפעם היו מכנים את המרוקאים כשלוחים גם היה כינוי כזה לגבי הכורדים חוראנים לא פלא שהכורדים מהרו והורידו את הבגדים האוטנטים לטובת בגדי החאקי בתקופת העליה והתישובת בארץ ישראל מעטים מהכורדים התעקשו ולא היו מוכנים לשנות את לבוש הכורדי . הנשים הכורדייות בארץ קיצרו את השמלות עד מתחת לברך ובהתאם את השרוול שהפך למעין תחתון השרוולים גם התקצרו ומה שהפך לסוג של בגד אחר ושונה והכי קרוב לבגד בסגנון כורדי על מתפחות הראש הן לא ויתרו והקשירות היו מאוד דומות,רק במעט שכבות השנה דווקא רץ מאוד חזק שמלות שדומות לשמלות של זקנות העדה - לא ויתרתי וקניתי לעצמי כמה זה מאוד הזכיר לי את השמלות של סבתא שלי אחד ועוד אחד שווה שתיים

תודה תודה עמנואלה

את כ"כ עזרת לי ואני אשמח לדעת על הידיד שאת מכירה מהכפר הבדואי עוד פרטים המאמר היה מאוד מרתק מקווה לשמוע עוד סיפורים דומים אני פשוט מצדיעה לך על הסובלנות את מקסימה תודה תודה תודה

../images/Emo198.gifתודה רבה לך אחוני כורדי

דרכך שננתי ולמדתי עוד יש לי סובלנות ואתה גם מקסים מאוד מאוד מאוד ומשמח אותי על ההתעניינות שלך - ממלא אותי הבדואי לא ידיד שלי הוא מקושר בפייסבוק שעושה מאמצים לצור קשר עם כורדים בדואים מכפר שעב. אצלי זרים מתחיל ונגמר בקשר וירטואלי -אני יכולה להראות התלהבות והתענינות לא ממהרת לפגוש ולהתידד - נזהרת - חשדנית - שומרת על זהירות החיים רבה ..... אנשים כאן בפורום שאין לי בעיה להכיר ואני סומכת עליהם בעצימת עניים - לומדת להבחין

למעלה