אחת...

lightflake

New member
תבדוק שוב איך הם עומדים

זו אשלייה האופטית
תסתכל בפריים המלא זה יותר ברור
לדעתי זה פחות מ 45 מעלות

enigo

New member
בדקתי. אנחנו כנראה מבינים שונה את המושגים "אנך" ו"מעלות"

lightflake

New member
העקשנות מעוורת ...

בוא ננסה פעם אחרונה
&nbsp
נקודה 1.
קודם כל אם תסתכל על התמונה המלאה תראה שאני עומד בדיוק בקו ישר מול השוטר האחרון שרואים את הפנים שלו באופן מלא בתמונה החתוכה. עכשיו תראה שמאחוריו בקו ישר ישנה הקורה הצהובה, שמתחברת למעלה לאמצע המרפסת שמעל... עד פה הכל ברור?
אם השוטרים היו עומדים אנכית אלי כפי שאתה טוען הם היו מסתירים זה את זה בקו ישר הישר הזה של השוטר והקורה האלו... אבל הם לא... כי הם בזוית די רצינית אלי.
&nbsp
נקודה 2.
אחד הגורמים שמשפיעים על עומק השדה זה גודל הצמצם אבל דבר נוסף ואולי יותר חשוב זה המרחק שהאלמנט נמצא מהעדשה, ככל שהמרחק גדול יותר עומק השדה בפועל (כלומר אם תמדוד מרחק בשטח) יהיה גדול יותר... לאורף המוקד של העדשה יש תפקיד זניח אם בכלל (למרות שאשלייתית נראה שאורך מוקד גדול נותן עומק שדה רדוד)
כלומר, אם השוטרים היו קרובים לעדשה היית רואה הבדל גדול בפוקוס בין אחד לשני, כיוון שהם לא קרובים ההבדל זניח.
&nbsp
נקודה 3. מבחן התכלס.
יש לי את התמונה המקורית, אני יכול להגדיל ולראות שאין הבדל נראה לעין בין החדות של השוטר הראשון בשורה לזה האחרון... האמת היא שכולם לא חדים 100% בקרופ של 100%, לא יודע מה הסיבה, אבל מבחינת הבדל פוקוס ההבדל זניח! עומק השדה במרחק הזה ובנתונים שצולמו הוא כנראה גדול יותר מהאנך לעדשה של כל השורה שלהם (שהיא לא אנכית...). זו העובדה בפועל ולא משנה מה הסיבה הפיזיקלית לכך. אם תרצה אשלח לך את הקובץ ותוכל להמשיך בחקירה בזמנך הפנוי.
&nbsp
נספח נתוני הצילום.
עדשה: 60ממ (הם לא קרובים לעדשה, וזה מה שכנראה עושה את ההבדל העיקרי פה)
מפתח צמצם: 5.6
&nbsp
&nbsp
סופ"ש מצויין ומרגיע לכולנו!
&nbsp
&nbsp

enigo

New member
לא, ברצינות... אתה לא רואה שהשוטרים בשורה כמעט ומסתירים

לחלוטין אחד את השני?
אורך מוקד 60 הוא לא כזה קצר. צמצם 5.6 הוא צמצם פתוח מאוד. הם לא במרחק מאה מטרים ממך, שבו הטיעון שלך היה יכול לתפוס, אלא במרחק קצר בהרבה.
אמרתי מראש - יכול להיות שתפוז דופק את האיכות ומטעה, אבל כמו שזה נראה בתפוז - הפוקוס הוא לא על השוטר שמסתכל עליך, אלא כמה שוטרים ממנו. לא שזה מאוד משנה איפה בדיוק הפוקוס - העיקר הוא שהוא לא על השוטר שמסתכל עליך.

lightflake

New member
אגב טריגו...

סינוס 45 זה בערך 0.86 תכפיל ב2.5...
אז כל הויכוח הוא על פחות מחצי מטר בפועל...

בוא נבדוק מה עומק השדה במרחק של כ10 מטר מהעדשה..

enigo

New member
שתי טעויות בסיסיות בהנחות שלך

ההבדל בין 28 מ"מ ל-60 מ"מ הוא גדול מאוד מבחינת עומק שדה.
הטבלאות הללו - ואמרתי את זה באחת ההודעות הקודמות - הן די בולשיט. הן כללי אצבע למה יהיה "בערך" חד. במציאות בתנאים כאלו גם מה שנמצא חצי מטר לפני או אחרי נקודת הפוקוס כבר מתחיל להיות רך, ולפעמים אפילו פחות (תלוי בתנאים המדויקים).

lightflake

New member
רגע, ענית לפני שערכתי את ההודעה, תן לי לבדוק את זה

במאמר של גליץ הוא כותב שכבר הוכיחו שאין משמעות לאורך המוקד

lightflake

New member
הו הנה מצאתי את מה שפותר לנו את הבעיה

תכניס את כל הנתונים (פוג'י XT1, צמצם 5.6, אורך 60ממ)
לקחתי מרחק שהם עומדים ממני 8 מטר... נראה לי אפילו יותר אבל כדי שלא יהיו טענות
אתה רואה שעומק השדה הוא 4.2 מטרים!! כלומר כל ההנחה הראשונית שלך שלא יכול להיות שכולם בפוקוס פשוט לא נכונה... זה ברמה התיאורתית, ברמת התמונה השוטר שעומד לפניו והשוטר שאחרי לא חדים 100% אבל חדים באופן שאצלי בהגדלה מקסימלית נראית זהה כך שהמחשבון הזה כנראה לא רחוק בהרבה מהמציאות.
מ.ש.ל.
&nbsp
ושבת שלום

lightflake

New member
אה המחשבון

https://www.photopills.com/calculators/dof

enigo

New member
כאמור - המחשבונים הללו לוקחים בחשבון הגדרה מאוד מקלה

ל"פוקוס". התחום החד באמת הרבה יותר קטן.

lightflake

New member
אוקיי, אז על פי אניגו, ההגדרה המקצועית המוסכמת

של עומק שדה, אינה מדוייקת ולמעשה מה שכל התחום קורא לו 'חד' זה לא באמת חד בעיניו של אניגו... אוקי...

enigo

New member
את הנוסחאות הללו למדי לפני יותר מעשרים שנה בקורסים בצבא

הם היו רלוונטיים בעולם של צילום בפוקוס ידני כשלא תמיד יש זמן לפקס כמו שצריך ואת התוצאה מדפיסים בגודל קטן.
אבל אתה לא צריך לסמוך על דעתי בנושא - אני בסך הכל עובר על כמה מאות תמונות כל חודש כחלק מהעבודה שלי - צלם משהו עם מרקם ברור (נגיד גדר חלודה או קיר לבנים בלי טיח) ממרחק של עשרה מטרים, עם עדשת 60 וצמצם 5.6, וחזור לספר לנו האם באמת יש לך שלושה מטרים עומק שדה של חדות טובה. לא "בערך", לא "מספיק טובה" - טובה.

lightflake

New member
יאללה אתגרת אותי ... אצלם לפי הנתונים ונבדוק את התוצאה

&nbsp
הפוג'י לא תבין מה אני מעיר אותה משנתה

למעלה