שאלה בעניין האתגר השבועי

• פותח הנושא JacB
  • פורסם בתאריך

JacB

New member
שאלה בעניין האתגר השבועי

באופן חד פעמי נכנס כאן חידוש - אפשרות לכל אחד להגיש יותר מתמונה אחת לתחרות (עד 3). הנושא היה - כחולים.
לא היתה לזה המשכיות.
למה לא להמשיך?

sagiKor

New member
לדעתי זה רעיון טוב

זה מוסיף "בשר" לאתגר היות ובפורום יש היום מעט משתתפים.
גם הנושא השבועי סובל לאחרונה מחוסר השתתפות, אולי אפשר לאחד ולהריץ רק אתגר שבועי אבל עם אפשרות להעלות עד 3 תצלומים.

לדעתי זה רעיון פחות טוב

הגשה של כמה תמונות עלולה לגרום לכמה תופעות:

1. תמנע ההתלבטות (של הצלם) לבחור את התמונה הכי טובה/מתאימה - שאמורה לשפר את האיכות של מה שמוגש.
2. הרבה יותר מאמץ שיפוט/מתן משוב - השופטים שכן מספקים משוב אינדיבידואלי אולי כבר לא ייספקו משוב בכלל אם תהיה הצפה של תמונות.

לטעמי הערך של האתגר הוא פחות ״כמות״ ויותר ״איכות״. אם רוצים לראות הרבה תמונות תמיד אפשר ללכת ל photoliga או flickr - הערך שאני מפיק מהפורום הוא דווקא במשוב שניתן (באתגר או בהעלאות תמונות במסגרות האחרות בפורום) והחשש הוא שאם תהיה הצפה של תמונות זה יהפוך לפורום של לייקים.

אגב, תמיד אפשר לטעון שאין מספיק דיונים אפקטיביים/מעמיקים בפורום, אבל זה כבר סיפור אחר ואולי צריך לחפש דרך לעודד את זה (למשל הדיון ששגיא העלה בזמנו בנושא ה notan שהיה משהו ייחודי שלא נתקלים בו במסגרות אינטרנטיות האחרות שציינתי)

volcman

New member

sagiKor

New member
הייתה תקופה

שלאתגר היו מגישים עשרות תמונות. השיפוט הוא מאמץ אבל כזה שמשתלם כי אפשר ללמוד ממנו הרבה. האתגר הוא דו כיווני, מצד אחד מאתגר את המגישים ומצד שני מאתגר את השופט.
העלאת של מספר תמונות עדיין דורשת התלבטות מצד המגיש, עדיין צריך לבחור את השלוש הכי טובות, הכי מתאימות.
לראות אתגר עם חמש תמונות זה מבאס, לפחות אותי, לא מרגיש אתגר.

JacB

New member
לא נראה לי שמשתמש סביר יציף

לי נראה, כי כשיש נושא, שלבי החשיבה של החבר הם כאלו:
א. איתור תמונות שמתייחסות לנושא
ב. איתור אלו שבכלל ראויות למועמדות
ג. שלב ההתחבטות הסופית לקראת הגשה.

לא נראה לי שהמגיש יאתר על בטוח את התמונה המנצחת כדי לחסוך עבודה מהשופט. כי אין אמת אבסולוטית וולכל אחד ראיה שונה.
אבל אם הוא התייגע באיתור מועמדות סופיות ואכן הפעיל ביקורת עצמית, הוא יזכה בכך שעוד תמונה או שתיים שלו תזכינה בחוות דעת. מגיע לו.
עובדה, שלעיתים בדיעבד חברים מפרסמים תמונה אחרת וכותבים "את זאת הייתי צריך להעלות".

בנוסף, המיכסה האחרונה שנקבעה היתה 3 לכ"א, כדי שלא תהייה כאן הצפה של "זבל".
ולי אישית נראה, שאם היתה לי רק אחת ראויה, לא הייתי שולח נוספות, גם אם המיכסה היתה 100 . ביקורת עצמית כבר אמרתי?

ואכן, די מבאס לראות השתתפות דלה. לפעמים זה נראה לי פטטי, ושאפשר להרים ידיים ולהפסיק עם האתגר.

ועבודת השיפוט? שיתייחס לראויות, הוא לא חייב לכתוב סופרלטיבים על כל תמונה כמו מורה בתעודות כתה א'.

לפני זמן קצר שחר היה השופט והוא קיבל רק תמונה אחת לאתגר. היתה לו עבודה קלה, להכריז על המנצח מבלי לשרוף יום עבודה. זה מה שאנחנו רוצים?

אחת מהסיבות שעלו כאן היא מיעוט תמונות

לא ברור לי למה עדיף 15 תמונות של 5 משתתפים במקום 5 תמונות של 5 משתתפים.

מה שבאמת רוצים כאן הוא 15 תמונות של 15 משתתפים וזה לא יקרה אם יתאפשר להעלות יותר תמונות.

מה שאולי יאפשר את זה הוא הארכת האתגר לשבועיים בכל פעם - מבחינתי הזמן היחיד (בד״כ) לצלם ו/או לסנן תמונות הוא הסופ״ש, ואם הסופ״ש כבר תפוס אז אני לא מצליח להשתתף.

הארכה לשבועיים הייתה מכפילה את ההזדמנויות להעלות תמונות לאתגר.

JacB

New member
הלוואי שנגיע לעודף תמונות ...

וכן, עדיף שיהיה של הרבה משתתפים.
אז אולי נצמצם את המספר לכל משתתף ל 2 או 1 .

מסכים, שזה בעייתי ליצור/לאתר תמונות במשך השבוע.
לכן לפעמים אנחנו מגלים תמונה מתאימה בדיעבד, כשזה לא אקטואלי להגשה.
ולי לא עוזרת כל שיטת קיטלוג לאיתור מהיר, כי תמונה שסווגה כמו "טיול בניקרגואה" וגם כ"עצים ופרחים" פתאום תענה גם על נושא כמו "צללים", "כחולים", או "מטורללים".

אפשר לנסות 2 למשתתף ולראות אם עובד + עוד רעיונות

זו פשרה הגיונית בין המינימום של תמונה אחת לבין להציף בתמונות של מיעוט משתתפים.

עוד שני רעיונות:

- כדי לאפשר לאתגר להמשך שבועיים אבל לא להוריד את המינון, אפשר להמשיך להעלות אתגר חדש כל שבוע, אבל כל אתגר יימשך שבועיים, כך שבכל רגע נתון יהיו שני אתגרים. כותרת האתגר תנחה עד מתי אפשר להעלות תמונות, למשל ״אתגר חתולים: עד 25 במרץ״ ו״אתגר כלבים: עד 1 באפריל״.

- לאפשר למי שיש לו תמונה מתאימה אבל לא מעוניין מסיבה כזו או אחרת לשפוט, לעלות תמונות עם חיווי ״לא לשיפוט״ או משהו כזה. השופט באתגר יוכל להכריז על 3 המנצחים מבין המעוניינים לשפוט ועל 1-3 תמונות בולטות מבין אלו שלא מעוניינים לשפוט.

כללים שקצת מסבכים את ההוראות אבל אם הן יועילו להעלות את אחוזי ההשתתפות, מה טוב.

אשריך

שיש לך פניות בסופ״ש. לי הרבה סופ״שים תפוסים בגלל המשפחה.

enigo

New member
אז הפתרון פשוט

תיפטר מהמשפחה! ככה גם יהיה לך יותר זמן לצלם!

lightflake

New member
ממ.. בעיה אחת אפשרית שחלק יעלו תמונה אחת

וחלק שלוש, ואז התחרות פחות הוגנת... לא בטוח שזה קריטי, תעשו נסיון ותראו מה קורה, אגב אחלה נושא השבוע מכונות, אני אנסה לצלם משהו מעניין..

sagiKor

New member
למה לא הוגן?

אנחנו לא מריצים כאן תחרות יוקרתית עם פרסי ענק. בסך הכל אתגר קטן וכיפי בין חברים. מי שזוכה זו התמונה לא הצלם.

עבודת השיפוט הופכת להיות הרבה יותר מעניינת ומאתגרת כשיש הרבה תמונות ועוד יותר מאתגרת כשיש הרבה תמונות טובות.

אני תמיד ראיתי באתגר ככלי לימודי, הוא מלמד ומאתגר את המגיש לסנן ולבחור תמונה מתאימה ומלמד את השופט לעשות זאת גם אבל בתור שופט כשלא מדובר בתמונות שלך אז יש לך ראיה סובייקטיבית יותר.

אם אפשר להגיש יותר תמונות אז על הנייר זה מקל על המגיש אך בפועל אם מקבלים משוב על כל התמונות אז הוא יכול להבין וללמוד מאחרים שרואים בצורה סובייקטיבית את התמונות שלו למה מעדיפים תמונה X על פני Y ואולי זה מנוגד לאיך שהמגיש חשב או ראה את הדברים.
כמובן ששיפוט זה טעם אישי ולא מחייב כלום אבל מכל דבר ומכל אחד אפשר ללמוד משהו.

אגב, בתחרויות צילום גדולות אין הגבלה על כמות התמונות שניתן להגיש רק שבדרך כלל כל הגשה עולה כסף, אז מה שם זה פייר? לצלמים עשירים יש סיכוי גדול יותר? אני לא מאמין שכמות הגשה גדולה מגדילה את הסיכוי לזכות באתגר או תחרות, כל מה שצריך בשביל לזכות זאת תמונה אחת...
אנלוגיה מעולם אחר - כבר היו כמה וכמה פעמים שטופס בסיסי של לוטו או טוטו זכו בפרס הראשון בעוד שמשקיעים כבדים שממלאים טפסים במאות ואלפי שקלים לא זוכים

JacB

New member
מצד שני...

מי שיכול להציע 3 תמונות בעלות סכוי טוב, יש לו כנראה יותר במה להתגאות, לעומת מי שבקושי מאתר תמונה אחת שאולי תתאים. הראשון מתמיד וגם מפגין כשרון. השני אולי הוא בחזקת התרנגול העיוור שמצא פעם גרגיר...
ואם הגרגיר מוצלח, שייזכה בכל הכבוד.

אז היות ולא מדובר כאן על פרס כספי או זכיה במכרז, אלא רק ברצון להוסיף עניין לפורום וגם לעודד את החברים לצלם יותר ולהשתפר (אם אפשר), אני לא רואה שום מניעה ב"לתגמל" את זה שהשקיע וצבר יותר תמונות טובות. זה יכול לעודד את כולנו לצלם יותר ולהשתדל יותר.
ובינינו, מה זה התיגמול? רק טפיחה קטנה על הכתף והפלת תיק הובלת האתגר הבא...
ואני מעדיף לראות יותר תמונות מוצלחות של אחרים מאשר לככב לבד כמלך הביצה. כך כולנו נזכה בעניין יתר.

אילן די

New member
אני הולך עם דעת הרוב

אבל דעתי האישית היא בהחלט לכיוון ה - 3 תמונות למשתתף. הצביעו בשרשור הנעוץ.

למעלה