לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2769227,692 עוקבים אודות עסקים

פורום צילום - אמנות הצילום

ברוכים הבאים לפורום אמנות הצילום 
הפורום מיועד לצלמים חובבים ומקצועיים כאחד, למטרת לימוד והנאה.  הנכם מזמנים להעלות את עבודותיכם ולתת את דעתכם על תמונות הגולשים, באם ברצונכם בקבלת ביקורת מעמיקה יותר כולל מתן אישור לערוך את תמונתכם, אנא ציינו בכותרת את המילה ''(לביקורת)'' אחרת אין לערוך צילום ללא אישור היוצר.

הנה כמה כללים מנחים להתנהלות הפורום: מחיקות' ו'חסימות' בפורום. א. הודעות עלולות* להימחק במקרים הבאים *('עלולות'= לפי המקרה והצורך,ובהתאם לשיקול דעת המנהלים-שניתן לפנות אליהם בכל עת, בכל מקרה של צורך במחיקת הודעה עניינית או חסימה מיודע בעל התמונה\הודעה במסר אישי ממנהלי הפורום): 1-תמונות או מאמרים שאינם של המשתתפים עצמם והועלו בלא ידיעת והסכמת בעלי התמונות\מאמרים-שהם בעלי הזכויות עליהם. (קיים מאמר נפרד המפרט קצת יותר על זכויות יוצרים ברשת-במאמרי הפורום) 2-תמונות אנשים שהועלו לפורום בלא ידיעתם\אישורם,כולל בחו"ל,וצולמו בגלוי ובהסתר-במצבים העלולים לבזות או להשפיל אותם,הכוללות פרטים מזהים-בהודעה או בתמונה-תווי פנים ברורים,מספרי רישוי,מיקומים,שמות וכד'. 3-תמונות קטינים בלא רשות הוריהם. 4-בעיקבות בקשה שתבוא מהצלם\מצולם 5-הודעות המכילות מספרי טלפון 6-פירסומים שונים 7-שפת כתיבה גסה ופוגעת כלפי אחד מחברי הפורום. 8-עניינים שאינם קשורים לנושא הפורום,כולל בירורים אישיים,בין החברים ועם המנהלים. 9-מלחמות והתכסחויות ברמה האישית,שיפריעו להתנהלות הפורום. ב. התחשבות - כיוון שהמגמה היא לאפשר כמה שיותר חופש ביטוי ובמה חופשית אמנותית לחברים-ובמסגרת החוק, לא נאפשר - הודעות/תמונות בעלות אופי פורנוגראפי ,גזעני, עויין,אלים,מיני,איברי מין חשופים בצורה בוטה,זוועתי,וכל הודעות/תמונות אשר עלולות לפגוע ברגשות הכותבים ו/או הקוראים או ל ה ת פ ר ש ככאלו יועברו לשרשור שכותרתו'למבוגרים בלבד' או 'תכנים העלולים לפגוע ברגשות' עם הסימן הרלוונטי - כדי להתחשב ברגשות מי שאינו מעוניין לצפות בהם ולהכין אותו לכך. ג.חסימות- במקרה שיש עבירה ברורה על כללי הפורום והפורומים,החוזרת ונשנית,תוך התעלמות ופגיעה בחברי הפורום ומנהליו,וחוסר שיתוף פעולה מוחלט.ובמקרה כזה-רצוי וכדאי לפנות למנהלי הפורום במסר לבירור והסדרת העניין.או לפורום משוב בתפוז,168,אם נראה מתאים יותר. ד. המנעו מהצפה של הפורום - (עמוד מכיל 15 הודעות חדשות,כל הודעה חדשה דוחקת את האחרונה בדף, לדף האחורי,בטרם קיבלה מספיק התייחסויות. שירשור לא עושה כך! אם יש לכם מספר תמונות להעלאה, אגדו את כולן בשרשור אחד! (הסבר על "איך לשרשר?", בהמשך...) לפיכך - 1. אין להעלות יותר משלוש תמונות בשרשור - כלל זה מגביר את הסיכוי שלכםם להתייחסות רצינית של באי הפורום לכל תמונה ותמונה , משפר את היכולת שלכם לברור את התמונות הטובות בעיניכם ומונע משרשור אחד שיהווה מוקד בפורום על חשבון שירשורים אחרים (שלא בזכות האיכות אלא בגלל הכמות). 2. אין להעלות יותר משרשור תמונות אחד ביום - כלל זה נועד לתת הזדמנות שווה לכל באי הפורום להציג את תמונותיהם ולקבל התייחסות הוגנת. 3. אין "להקפיץ" שרשור אלא אם כן עברו 24 שעות ללא תגובה, וגם אז אין לעשות זאת יותר מפעמיים - (הקפצה היא כתיבת תגובה לשרשור המכילה יותר מ 10 תוים בתוכן ההודעה, כך שההודעה עוברת לראש הדף. "הקפצה" אפשרית, טכנית, רק במשך 72 שעות מועד פתיחת השרשור). שלושת הכללים הללו נועדו לשמור עליכם ועל הפורם - יש לכבד אותם! כל חריגה מהכללים הללו רק באישור, מראש! מהנהלת הפורום. הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק שרשורים שיחרגו מהכללים הללו. ו. איך יוצרים שירשור ? האם בדף הפורום כבר קיימת הודעה כלשהי בנושא הדומה לנושא שלכם ? האם אתם רוצים לענות למישהו ששאל שאלה או כתב דעתו בנושא מסוים ? ליחצו על כפתור ה"תגובה" בתחתית ההודעה שלו כלומר על הוספת תגובה. ומשהו נוסף בענייני שרשור - לכל שרשור הנפתח בפורום - לגבי תמונה או עניין - יצורפו תגובות הנוגעות אליהם בלבד. שרשור של תמונה - הוא שרשור ממוקד - זה מקל על ההתמצאות והלמידה,למי שצריך. (הפורום גם משמש לזה,בין היתר:אנשים שואבים ולומדים מן המידע שבו) במידה שצורפה תמונה אחרת,או תיקון,בהסכמה משותפת,צריך להעלות בשם

הנהלת הפורום:

אודות הפורום צילום - אמנות הצילום

ברוכים הבאים לפורום אמנות הצילום 
הפורום מיועד לצלמים חובבים ומקצועיים כאחד, למטרת לימוד והנאה.  הנכם מזמנים להעלות את עבודותיכם ולתת את דעתכם על תמונות הגולשים, באם ברצונכם בקבלת ביקורת מעמיקה יותר כולל מתן אישור לערוך את תמונתכם, אנא ציינו בכותרת את המילה ''(לביקורת)'' אחרת אין לערוך צילום ללא אישור היוצר.

הנה כמה כללים מנחים להתנהלות הפורום: מחיקות' ו'חסימות' בפורום. א. הודעות עלולות* להימחק במקרים הבאים *('עלולות'= לפי המקרה והצורך,ובהתאם לשיקול דעת המנהלים-שניתן לפנות אליהם בכל עת, בכל מקרה של צורך במחיקת הודעה עניינית או חסימה מיודע בעל התמונה\הודעה במסר אישי ממנהלי הפורום): 1-תמונות או מאמרים שאינם של המשתתפים עצמם והועלו בלא ידיעת והסכמת בעלי התמונות\מאמרים-שהם בעלי הזכויות עליהם. (קיים מאמר נפרד המפרט קצת יותר על זכויות יוצרים ברשת-במאמרי הפורום) 2-תמונות אנשים שהועלו לפורום בלא ידיעתם\אישורם,כולל בחו"ל,וצולמו בגלוי ובהסתר-במצבים העלולים לבזות או להשפיל אותם,הכוללות פרטים מזהים-בהודעה או בתמונה-תווי פנים ברורים,מספרי רישוי,מיקומים,שמות וכד'. 3-תמונות קטינים בלא רשות הוריהם. 4-בעיקבות בקשה שתבוא מהצלם\מצולם 5-הודעות המכילות מספרי טלפון 6-פירסומים שונים 7-שפת כתיבה גסה ופוגעת כלפי אחד מחברי הפורום. 8-עניינים שאינם קשורים לנושא הפורום,כולל בירורים אישיים,בין החברים ועם המנהלים. 9-מלחמות והתכסחויות ברמה האישית,שיפריעו להתנהלות הפורום. ב. התחשבות - כיוון שהמגמה היא לאפשר כמה שיותר חופש ביטוי ובמה חופשית אמנותית לחברים-ובמסגרת החוק, לא נאפשר - הודעות/תמונות בעלות אופי פורנוגראפי ,גזעני, עויין,אלים,מיני,איברי מין חשופים בצורה בוטה,זוועתי,וכל הודעות/תמונות אשר עלולות לפגוע ברגשות הכותבים ו/או הקוראים או ל ה ת פ ר ש ככאלו יועברו לשרשור שכותרתו'למבוגרים בלבד' או 'תכנים העלולים לפגוע ברגשות' עם הסימן הרלוונטי - כדי להתחשב ברגשות מי שאינו מעוניין לצפות בהם ולהכין אותו לכך. ג.חסימות- במקרה שיש עבירה ברורה על כללי הפורום והפורומים,החוזרת ונשנית,תוך התעלמות ופגיעה בחברי הפורום ומנהליו,וחוסר שיתוף פעולה מוחלט.ובמקרה כזה-רצוי וכדאי לפנות למנהלי הפורום במסר לבירור והסדרת העניין.או לפורום משוב בתפוז,168,אם נראה מתאים יותר. ד. המנעו מהצפה של הפורום - (עמוד מכיל 15 הודעות חדשות,כל הודעה חדשה דוחקת את האחרונה בדף, לדף האחורי,בטרם קיבלה מספיק התייחסויות. שירשור לא עושה כך! אם יש לכם מספר תמונות להעלאה, אגדו את כולן בשרשור אחד! (הסבר על "איך לשרשר?", בהמשך...) לפיכך - 1. אין להעלות יותר משלוש תמונות בשרשור - כלל זה מגביר את הסיכוי שלכםם להתייחסות רצינית של באי הפורום לכל תמונה ותמונה , משפר את היכולת שלכם לברור את התמונות הטובות בעיניכם ומונע משרשור אחד שיהווה מוקד בפורום על חשבון שירשורים אחרים (שלא בזכות האיכות אלא בגלל הכמות). 2. אין להעלות יותר משרשור תמונות אחד ביום - כלל זה נועד לתת הזדמנות שווה לכל באי הפורום להציג את תמונותיהם ולקבל התייחסות הוגנת. 3. אין "להקפיץ" שרשור אלא אם כן עברו 24 שעות ללא תגובה, וגם אז אין לעשות זאת יותר מפעמיים - (הקפצה היא כתיבת תגובה לשרשור המכילה יותר מ 10 תוים בתוכן ההודעה, כך שההודעה עוברת לראש הדף. "הקפצה" אפשרית, טכנית, רק במשך 72 שעות מועד פתיחת השרשור). שלושת הכללים הללו נועדו לשמור עליכם ועל הפורם - יש לכבד אותם! כל חריגה מהכללים הללו רק באישור, מראש! מהנהלת הפורום. הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק שרשורים שיחרגו מהכללים הללו. ו. איך יוצרים שירשור ? האם בדף הפורום כבר קיימת הודעה כלשהי בנושא הדומה לנושא שלכם ? האם אתם רוצים לענות למישהו ששאל שאלה או כתב דעתו בנושא מסוים ? ליחצו על כפתור ה"תגובה" בתחתית ההודעה שלו כלומר על הוספת תגובה. ומשהו נוסף בענייני שרשור - לכל שרשור הנפתח בפורום - לגבי תמונה או עניין - יצורפו תגובות הנוגעות אליהם בלבד. שרשור של תמונה - הוא שרשור ממוקד - זה מקל על ההתמצאות והלמידה,למי שצריך. (הפורום גם משמש לזה,בין היתר:אנשים שואבים ולומדים מן המידע שבו) במידה שצורפה תמונה אחרת,או תיקון,בהסכמה משותפת,צריך להעלות בשם
x
הודעה מהנהלת הפורום
נהלים לגולש בפורום
השימוש בתמונות מותנה ברשות הצלמים ויש עליהן זכויות יוצרים.כל העתקה או שימוש שלא ברשות יש בה הפרת זכויות יוצרים
לפורום מעלים עד 3 תמונות לצלם,באותו השרשור,לאותו היום.כל צלם פותח שרשור תמונות משל עצמו.לא משרשרים לאחרים. הודעות פירסומת ו\או בעלות אופי מסחרי תמחקנה מהפורום,על פי נהלי תפוז.לא תישלח הודעה
הודעות שאינן תמונות-בבקשה לשרשר לשרשור הכללי הנמצא בדף.הודעות נפרדות כאלו עלולות להימחק-לא תישלח הודעה.
המשך >>

לצפיה ב-'חושבת בקול רם (נושא שמטריד אותי)'
חושבת בקול רם (נושא שמטריד אותי)
24/07/2008 | 23:59
20
15
היי לכולם כאן (:
הרגשתי צורך להתלבט יחד איתכם ולהעלות תהיות שמציקות לי בזמן האחרון...

בבירורים אחרי מוסד לימודים לצילום, יצא לי להסתכל על המון צילומים של תלמידים בשנים א'-ד' ואם להגיד את האמת - ממש התאכזבתי. צילומים דלים, משעממים, לא "נקיים" ולא אסתטיים, לפעמים אפילו מחוסרי טכניקות בסיסיות. אני חייבת לציין שנתקלתי בצילומים כאלו בהמון מוסדות לימוד "בעלי שם" - בצלאל, ויצו, קמרה אובסקורה ועוד...
זה קצת מתסכל אותי. אני מכירה את העבודות המרהיבות שאנשים כאן בפורום מציגים, בד"כ אנשים שלמדו לבד, ואני מתרשמת הרבה יותר. אם המצב הוא כזה - למה ללכת ללמוד בכלל? 4 שנים של שכר לימוד יקר מתמצות לצילומים חסרי כל אופי וטעם?
ואיך בכלל מתברגים לשוק העבודה כשבעצם כל מה שכתוב לך בקורות חיים בהקשר של צילום זה קורס למתחילים של 3 חודשים? יש בכלל שוק עבודה בתחום? אפשר לחיות מצילום?

אשמח לשמוע חוות דעת (:
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'עונה לך מכיוון קצת שונה...'
עונה לך מכיוון קצת שונה...
25/07/2008 | 00:20
13
השכלתי היא בתחום האדריכלות, ואחת הבעיות הגדולות שיש כשלומדים תחום שיש בו מקום ליצירתיות אך מצד שני יש גם צורך להתייחס לטכניקה, היא כיצד לשלב בין יצירתיות לטכניקה.

לא ארחיב את הכתיבה על התפיסה המודרנית באומנות, אדריכלות כו', אשר גרסה שיש יצירה "נכונה", ולטעמי די דיכאה את היצירתיות, אך אתייחס לתפיסה הפוסט מודרנית אשר שולטת היום, אשר גורסת שאין חוקים, אין כללים, הכל נכון, הכל מותר, הכל בידי היוצר.

ולכן לדעתי האישית, יתכן מאוד שראית תמונות של צלמים אשר למדו בקורסים אשר המרצים שם היו בעלי תפיסת עולם פוסט מודרנית, ולכן לטעמך מתוך התפיסה הרווחת כיום התמונות נראו לך לוקות מבחינה טכנית, או לא אסטטיים.

לדעתי האישית, בסופו של דבר היצירה עצמה היא תולדה של האמן המבצע, כישרונו והבנתו, יש אנשים ששבירת חוקים או מוסכמות יראה להם מרהיב, ויש אנשים שזה יצרום להם, ושני המיקרים סבירים והגיוניים באותה מידה.

צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'אם את לא זקוקה להם - אל תלכי לשם !'
אם את לא זקוקה להם - אל תלכי לשם !
25/07/2008 | 01:48
4
13
ההתרשמות שלך קצת מכלילה , אבל אני בהחלט מסכים עם הכיוון שלה גם להתרשמותי .
בני תיק עבודות טוב , והוא כרטיס הכניסה שלך לכל מקום בתחום .
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-''
25/07/2008 | 08:24
3
4
תיק עבודות מרשים שיפיל את אותו גורם שמחפש צלם יעשה את העבודה פי כמה וכמה
מאשר תואר פלצני שממש לא שווה כלום במדינת ישראל.

אצלנו במדינה הרוב בנוי על פרוטקציות ומה שלא בנוי על פרוטקציות בנוי על הכושר שלך להרשים את הצד השני.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'שכחת משהו...'
שכחת משהו...
25/07/2008 | 14:32
2
6
כדי לקבל תעודה אפשר פשוט....להכנס לאינטרנט ולהדפיס אחת...

עזבי אותך מתעודות , תיק עבודות מושקע יעשה את שלו...

מה שכן, אולי קורסים טכניים יכולים לעזור, לדוגמא, קורס לשימוש בסטודיו (אם זה הכיוון) או לחילופין, התלווי לצלם כאסיסטנטית ותלמדי הרבה יותר מכל מכללה...
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'זה נשמע אחלה'
זה נשמע אחלה
25/07/2008 | 14:50
1
3
אבל איך מגיעים להיות אסיסטנטית של צלם? וממה מתפרנסים בינתיים? אני בת 23, אין לי שום מקצוע או משהו כזה...
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'אז במקרה שלך אני דווקא כן בעד רכישת תעודה'
אז במקרה שלך אני דווקא כן בעד רכישת תעודה
25/07/2008 | 15:56
4
בתשלום.של מקצוע.זה' פותח דלתות'.לא חייבת צילום. אם תרצי דווקא צילום את צריכה כנראה אבא עשיר:כי גם כדי להתחיל קריירה מקצועית כעצמאית,נאמר ,צריך להשקיע בבסיס.אפילו תשלום ללימודי חוץ .

ואולי דרך סדנא ייצא לך להכיר צלם מקצועי בעל קשרים ,שישתמש בקשריו הוא על מנת להכניס אותך 'פנימה'.מי יודע?
החיים זה הזדמנויות והיכולת לדעת לזהות אותן ולהגיע אליהן בזמן המתאים.

אבל ללא מקצוע בכלל? לא חושבת שזה מצב טוב.
או שיש לך עבר בצילום אולי,בצבא?  יכול לתרום,ומאוד.
ממה שאני רואה,מהנקודה שאת נמצאת בה,נשאר  להשקיע.להתחיל ממשהו.תעודת מקצוע.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'אני מסכים ולא מסכים'
אני מסכים ולא מסכים
25/07/2008 | 01:58
13
אני מסכים בגלל שבאמת שראיתי המון עבודות לא מרשימות במיוחד של בוגרי בתי ספר לצילום,
אך אני לא מסכים- כי אני מאמין שעם או בלי בי"ס לצילום- צלם טוב יהיה צלם טוב.
אני בטוח שבבתי הספר לצילום נותנים המון ידע טוב מאוד בצילום, השאלה היא מה עושה עם זה הצלם. כשצלם מצלם תמונה גרועה, מה יותר הגיוני, שביה"ס מלמד שטויות, או שהצלם לא מוכשר ולא לוקח לתשומת ליבו את הנושאים אותם הוא לומד?

מצטער אם ההודעה שלי קצת מבלבלת, אני עייף קצת ומאוחר.

נ.ב -אני מסכים עם זוהר, אם אינך מרגישה כי את זקוקה ללימודי צילום אל תלמדי. לעומת זאת אני לא מסכים ש"תיק עבודות טוב זה המפתח להכל", יש המון מקומות שלא יקבלו צלמים על סמך תיק עבודות בלבד, אלא ירצו לראות את רצינות הצלם- שבאה בצורה של למידת הצילום ושל ותק במקצוע...ותיק עבודות אינו יכול להוכיח ותק או רצינות במקצוע .
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'את צודקת לגמרי ואני ארחיב...'
את צודקת לגמרי ואני ארחיב...
25/07/2008 | 03:14
2
9
גם אני סוקר עכשיו מקומות ללכת ללמוד בהם צילום ואכן בלא מעט מקומות אני רואה בתצוגות או באתרים שלהם, עבודות בינוניות ומטה, שום צלם שמתקרב לנעלי כמה מהמסמרים שם.
אז חשבתי שאני אלך לאיזה לימודים רציניים של שנתיים ככה ואצא עם תעודה... אבל אני חושש שזה ממש לא יוביל אותי לשום מקום חוץ לבזבוז כסף.
אז המסקנה היחידה היא ללכת ללמוד קורס קצר, טכני, שייתן לי את הכלים ואני כבר אבין את שאר הדרך.
כל זה עד שאני אמצא מקום ראוי.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'קורס טכני?'
קורס טכני?
25/07/2008 | 15:10
1
4
ראיתי את הגלריה שלך ב- DA, זה ממש לא נראה כאילו אתה צריך קורס כלשהו...
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'תודה על המחמאה'
תודה על המחמאה
25/07/2008 | 17:41
4
אבל אין לי שום מושג בתאורה ופלאשים וסטודיו וזה משהו שאני רוצה ללמוד גם.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'לא תלוי רק במקום'
לא תלוי רק במקום
25/07/2008 | 11:42
4
קודם כל אקדים ואומר שסיימתי השנה את לימודי במכללה לצילום בקרית אונו.
אני מאוד ממליץ לך ללכת לתערוכה שמוצגת שם היום לראות שם כמה עבודות כמו של דודו אזולאי, דן פרץ, קארין מרגונינסקי, זוהר מור, סמדי שבירו, רונן בוידק ועוד כמה שבטח שכחתי לציין. חלק מהאנשים שציינתי כשהגיעו למכללה בשנה א בקושי ידעו להחזיק מצלמה והיום הרימו תערוכה יפיפיה. נכון שיש כאלה שמשנה א עד היום הרמה השתפרה הרבה פחות אבל בתור אחד שעבר את המסלול אני יודע שהכלים ללמוד ניתנו לי. שיעורי תולדות הצילום עם אייל פרי או חשיבה יצירתית עם נועה מלמד שווים בעיני הרבה יותר מכל ספר און קורס טכני שתמצאי היי פעם. ואלה שיעורים שאפילו לא קשורים לטכניקה וללדעת לתפעל מצלמה. טכניקה אפשר ללמוד עם הזמן לבד ולהשתפר אבל מה שחשוב באמת זה שיעורים כאלה שמשנים לך את כל הראיה על הצילום. מאוד יכול להיות שהגעת לתערוכה וראית צילומים מבלי שבכלל היו לך את הכלים לנתח אותם כראוי.

לגבי עבודה בתחום. זה תחום מאוד קשה עם הרבה מלחמה אבל כמו בכל תחום החזקים ואלה שיודעים לשווק את עצמם נכון מצליחים וכאן באמת לא חשוב התואר אלא תיק העבודות הסופי.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'צריך להבדיל בין מה שלומדים לבין הלומדים עצמם'
צריך להבדיל בין מה שלומדים לבין הלומדים עצמם
25/07/2008 | 12:06
3
כשרון הוא לא דבר הניתן ללמידה אלא לפיתוח.נותנים גם כלים אחרים.מה  שאנשים עושים איתם וכיצד מפרשים במסגרת כשרונם הם-זה כבר עניין אישי.
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'קבלי תשובה מאחד שמתלבט גם כן '
קבלי תשובה מאחד שמתלבט גם כן
<< ההודעה הנוכחית
25/07/2008 | 22:34
7
281
(גילוי נאות לפני שאני מתחיל לחפור - אני מתחיל ללמוד צילום בויצו בנובמבר הקרוב)

קודם כל, אני מאמין שללמוד זה אף פעם לא מזיק. אני גם מאמין שצריך תואר ראשון לפחות כדי לפתוח דלתות בעתיד (תואר ראשון כלשהו, לאו דווקא בצילום), וזה מה שהוביל אותי ללימודים. אם כבר ללמוד תואר ראשון שהוא לא משפטים/הנדסה/כלכלה, אלא משהו שיותר קרוב לתחום האמנות והעיצוב - אז למה לא ללכת עם הלב וללמוד מה שאני באמת אוהב ?

לגבי מה שרשמת על עבודות סטודנטים - אני מבין ומזדהה איתך לגמרי. גם אני "הסתובבתי" וירטואלית בתערוכות סיום של המוסדות הנחשבים בארץ (ויש שלושה כאלה שנותנים תואר ראשון ועוד כמה בתי ספר מצויינים שנותנים תעודה והרבה ידע), ומה אני אגיד - לא נפלתי בלשון המעטה. תמונות שמעטרות את הגלריות בבצלאל מזכירות צילומים ממצלמות אבטחה, תמונת רחוב עם משאית מטושטשת בויצו ותמונה של אבנים מהדסה... טכנית הן לא עושות רושם של ביצוע מושלם, ולא ברור מה הקונספט מאחוריהן...
אבל, ויש פה אבל, אני לא חושב שדוגמיות כאלו מעידות הרבה על לימודים מסודרים. ממה שאני מבין (וזה אחרי אינסוף שיחות עם סטודנטים, בוגרים, מעצבים וצלמים), בלימודים עובדים איתך על "לפתוח את הראש". אי אפשר ללמד אותך להיות יצירתי, אבל כן יכולים ללמד אותך איך להשתמש בכשרון כדי להעביר רעיון, כדי לגרום למישהו להרגיש משהו שלא יהיה אקראי ומזדמן. בלימודים יש הרבה תכנים של אמנות, פסיכולוגיה, קונספט וכו' - ולצידם שיעורים טכניים נטו עם ציוד פילם, ציוד דיגיטלי, חדר חושך, מחשב וסטודיו. אין סטודנט שמסיים 4 שנים באחד מהמוסדות האלו שלא יודע לצלם! לא תמיד מה שמראים (או מה שמחליטים שיהיה עבודת הגמר) משקף את היכולות הטכניות, ובגלל זה אני חושב שהגלריות באתרים של המכללות לא נותנות בהכרח תמונה אמיתית של המחלקות. ראיתי במציאות מספיק עבודות של שנה א' ו-ב' שהיו מבוצעות טכנית בצורה מצויינת, בכל אחד מהמוסדות שציינתי מקודם.
לדעתי התרומה האמיתית היא בנושא הקונספט, כי למרות שזה נחמד שיש בפורומים שרשור אסוסיאציות של "אור", את יכולה בעצמך לראות לאיזה כיוון רוב העבודות הולכות, ואת יכולה לספור על יד אחת כמה באמת פורצות דרך. אז נכון שיש אנשים שיודעים לצלם "יפה" ו"נקי", אבל כמה מהם יודעים להעביר רגש? כמה מהם יודעים לספר סיפור שלם בפריים אחד? טכניקה זה לא הכל, ופה לדעתי היתרון של הלימודים - לדעת להעביר את מה שיש לצלם בלב ובעין לצופה. יש אנשים שיש להם את זה באופן טבעי, ויש כאלה שצריכים ללמוד ולהתנסות כדי לעבור לשלב הבא בתור אמנים ולא רק "מקליקים". בעולם שבו כל ילד יכול להשקיע 3K ש"ח ולקנות ציוד מהשורה הראשונה, הערך המוסף שהצלם נותן לתמונה הוא מה שעושה את ההבדל - לא היכולת הטכנית. ועוד דבר - בלימודים אתה נחשף ולומד קורסים ממחלקות אחרות כמו תקשורת חזותית, אופנה, אמנות וכו' וכו' - כל הדברים האלה מפתחים אותך בתור אדם, צלם ואמן, והם לדעתי חלק מאוד חיובי ונכון בלימודים.

בנוגע לעבודה אח"כ - זאת שאלת מליון הדולר, ואני שואל את עצמי בדיוק את זה. התשובה הרווחת אצל כולם היא "מי שטוב - מסתדר". יש מספיק צלמים בארץ שמוכיחים שזה נכון. לא מעט בוגרים משתלבים בסטודיואים ובמגזינים, חלק אחר בוחר ללכת לכיוון האמנות והגלריות, וחלק בוחר לעבוד בנישות של תחומים קרובים כמו עיצוב גרפי/פרסום. כמובן שחלק לא מוצא את עצמו ובוחר משהו אחר אח"כ, וגם זה לגיטימי בעיני.
אני מסכים פה עם החבר'ה שמה שקובע בסופו של דבר זה הפורטפוליו שאת מגישה, והנסיון האמיתי שבצידו. אם את הולכת לכיוון של אירועים, סביר להניח שאנשים ירצו לראות תמונות מחתונות ולא תעודה שסיימת בצלאל. לא מסכים לגבי זה שהתואר הוא "פלצני ולא שווה כלום בישראל" - גם פה יש מקומות שדורשים תואר ובלעדיו לא מזמנים אותך אפילו לראיון, ואם נצא מעט מהביצה הישראלית - הרי שבארה"ב ובאירופה תואר בצילום/אמנות  פותח דלתות לעבודה בתחומים שקשורים למקצוע. כמובן שזה מגיע בנוסף ליכולת אישית, כי הרי אף אחד לא ירצה צלם שיודע להתהדר בתעודה אבל לא יודע לספק את הסחורה בסופו של דבר.
איך נעשים אסיסטנטים של צלם? הולכים לצלמים, מציגים תיק עבודות ומבקשים להצטרף. לעיתים יש פרסומים בפורומים מטעם סטודיו כזה או אחר שמחפש אסיסטנטים, ואם לא זה אז פשוט לקחת ספר טלפונים ולהתחיל להציק. התחום הזה קשה ובמיוחד בהתחלה צריך לרדוף אחרי העבודה (ואת זה שמעתי מכמה צלמים מאוד מצליחים, אחד מצלם ל"לאשה" באופן קבוע והשני ל"מעריב"), אבל בסופו של דבר מי שטוב - טוב, ואפשר להשתכר יפה.

לדעתי את צריכה לבקר במוסדות השונים ולראות אם הלימודים, המקום והאנשים נראים לך לעניין. זה לא דברים שקולטים ברשת או בשיחות וירטואליות, וגם לא תמיד בביקור קצרצר. אני אישית בחרתי ללמוד בויצו (אחרי שהתקבלתי גם לבצלאל וגם להדסה), ולא בגלל שיש לי דברים רעים להגיד על המוסדות האחרים, אלא בעיקר בגלל שבויצו הרגשתי כמו בבית. זה מצחיק, אבל הייתי נעול דווקא על בצלאל ובסוף החלטתי שלא מתאים לי ללמוד שם.
יכול להיות שתחליטי ש-4 שנים ותואר בצילום זה יותר מדי ולא מתאים לך, יכול להיות שתחליטי שזה דווקא כיוון שאת כן רוצה לקחת. בכל מקרה אני מציע לך לטייל במקומות השונים ולחקור הרבה אנשים מכל התחומים שגם קרובים לצילום, כדי לקבל קצת פרספקטיבה על האפשרויות. את כולה בת 23 ואת כותבת בלחץ היסטרי. את לא מפגרת ואין לך פה רכבת שאת מפספסת - תהני מהתקופה וקחי את הזמן להחליט. תחשבי על הגבעות הירוקות באירלנד אם את עדיין בלחץ .

אם יש שאלות אני אשמח לענות, סה"כ אלה דילמות שאני הייתי (ובחלקן עדיין) עסוק.

שבת שלום,
זיו
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'וואו ! כל הכבוד על ההשקעה ! '
וואו ! כל הכבוד על ההשקעה !
25/07/2008 | 23:36
3
לצפיה ב-'אהלן זיו!'
אהלן זיו!
26/07/2008 | 21:47
5
12
דבר ראשון תודה רבה על התשובה הארוכה וההתייחסות האמיתית.

אמרת המון דברים שאני בדיוק עליהם מתלבטת, כל מיני תהיות שמציקות לי בתחום הצילום ולימודי הצילום ואני שמחה שאני לא היחידה שחושבת על כל זה.
באופן כללי אני נורא מתלבטת עכשיו מה לעשות עם עצמי - לטייל\לעבוד\ללמוד ואם כן אז מה ואיפה ולכמה זמן וכו'... מן צומת דרכים מאוד מבלבלת... אני לא כותבת בלחץ היסטרי, אבל אני כן מרגישה שאני לא מנצלת עכשיו את הזמן שלי כמו שצריך - אלו אמורות להיות השנים הכי יפות של חיי ואני מרגישה שהחיים עוברים מעלי בלי שתהיה לי עליהם איזשהי השפעה ואני רק מחפשת את המקום בו אפסיק להיות פסיבית ואתחיל להיות אקטיבית.
מעבר לזה שנת הלימודים עדיין לא התחילה ואני מנסה עכשיו להחליט אם אני אתחיל ללמוד השנה (אולי באיזו מכללה) או לא, אז הזמן מתחיל לדחוק בי קצת.
אשמח לשמוע עוד קצת על תהליך הקבלה שלך לבצלאל, ויצו והדסה ועל השיקולים שגרמו לך להחליט בסוף על ויצו.

בכל מקרה, המון הצלחה בלימודים!!!
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'אם את מחליטה ללכת לכיוון של תואר ראשון'
אם את מחליטה ללכת לכיוון של תואר ראשון
27/07/2008 | 21:44
4
12
יש לך זמן לנוח עד מרץ/אפריל 08. בחודשים האלה מתחילים תהליכי המיון למוסדות השונים, והם כוללים הצגת תיק עבודות + תרגיל בית וראיונות אישיים. אם יש לך תיק עבודות אז את מסודרת, אם לא אז יש לך ימבה זמן להכין אחד (תיק עבודות זה כבר נושא משל עצמו, אם יהיו שאלות אשמח לענות מהנסיון שלי).

בגדול התהליך לא כזה מסובך - נרשמים למוסדות (ממלאים ערכת הרשמה ומשלמים דמי רישום). ישלחו לך הביתה נושא לתרגיל בית (בד"כ מעדיפים נושאים מופשטים כדי לראות עד כמה את מקורית), וזימון לראיון אישי. לראיון את מביאה את התרגיל ותיק עבודות (לא כל המקומות דורשים אגב), ואז מדברים קצת על העבודות ובעיקר על עצמך. היו לי ראיונות שזרמו סבבה לגמרי ונהנתי מאוד במהלכם, והיו ראיונות שהייתי בטוח שאין מצב שאני מתקבל אחריהם. הראיון הוא לא אחד על אחד, את יושבת בועדה מול 3-4 מראיינים (בבצלאל אלו אפילו שתי ועדות), ואישית אני חושב שעדיף ככה.

לגבי המוסדות עצמם:
בהדסה הצוות והמראיינים היו מאוד נחמדים, והמקום עצמו משרה אווירה מאוד חיובית. המסלול שלהם לתואר ראשון נקרא "תקשורת צילומית" והוא חדש. עדיין אין בוגרים של המסלול הזה, ובשנה הקרובה תיפתח בפעם הראשונה השנה השלישית של התואר כתואר ראשון. דמי ההרשמה מאוד נמוכים יחסית למכללות האחרות, ואם קובעים פגישת יעוץ הם אפילו עושים 50% הנחה (וזה אחלה, וחשוב לציין את זה לטובתם). להדסה היתה מחלקה מצויינת לצילום (נתנו תעודת הנדסאי), והם נהנים מהציוד הטכנולוגי המתקדם ביותר. ממה שהבנתי מכמה חבר'ה שלומדים ושסיימו, התכנים שנוספו למסלול כדי להפוך אותו לתואר ראשון הם בעיקר תכנים בתקשורת, ולכן זה מאוד מזכיר תואר במדעי החברה (כמובן עם דגש רציני על צילום). זה אחלה פתרון לדעתי למי שמחפש תואר ראשון ורוצה ללמוד צילום. ממה ששמעתי הלימודים שם מאוד טכניים, ולאנשים שדיברתי איתם היו חסרים תכנים באמנות ומרצים שמגיעים מהרקע הזה (ואת זה אני לא רושם על סמך נסיון פרטי).
לפני שאמשיך אני רוצה רק להגיד שבגלל שצילום זו אמנות, התואר "האמיתי" לצילום זה BFA (ובארץ הוא ניתן רק בבצלאל). מצד שני, ממש לא משנה איזה תואר אתה מחזיק, כל עוד הוא מגיע ממקום מוכר ומוערך, כי כמו שכתבתי בפוסט הקודם - מה שבאמת מוכר זה הפורטפוליו והאישיות שלך. תואר עוזר לפתוח דלתות והלימודים חשובים כדי לפתוח את הראש - אבל המרכיב האנושי הוא החשוב ביותר

בצלאל... בצלאל הם המוסד המוכר והמוערך ביותר בארץ, בד"כ אצל אנשים "רגילים" מהרחוב. אין הרבה שלא שמעו על בצלאל, והמיתוסים על המקום הזה הם כ"כ רבים שזה מטורף. אם הדסה מושכים לכיוון "טכני", אז בצלאל מושכים חזק לכיוון "אמנות" וקונספט. אפשר לראות את זה גם בתערוכות הבוגרים. אחד הראיונות שם לא הלך חלק בכלל, והאמת שגם הרגשתי סוג של התנשאות מצד אחת המרצות שבחנה אותי. מבחינת ציוד אני מאמין שיש להם הכל, אבל אותנו לקחו לראות בעיקר את חדרי החושך והכיתות. לא נפלתי בכלל, אבל גם לא למדתי שם דקה אז אין לי הרבה מושג. דיברתי עם מישהי שמסיימת שם שנה א' והיא מאוד מרוצה ומאוד מתחברת לאווירה הכללית שם. אישית פחות מתאימה לי האווירה ופחות התחברתי לאנשים שהסתובבו שם. אולי אני צריך מסגרת קצת יותר נוקשה ופחות פתוחה, ואולי זה סתם היה יום גרוע. בכל מקרה זה ממש כיף להגיד "התקבלתי לבצלאל", אבל אני לא חושב שהמקומות האחרים נופלים ממנו, ולדעתי ההבדלים הם בעיקר בגישות. אני גם מאמין שזה לא רק אתה בוחר מקום אלא גם המקום בוחר אותך, ולכן גם אם לא מתקבלים לאנשהו זה לא נורא - האלטרנטיבות לא פחותות בכלל, ובסופו של דבר תגיע למקום שימצה אותך באמת. היתרון האמיתי והגדול של בצלאל לדעתי הוא האפשרויות הכמעט לא מוגבלות לקחת קורסים ממחלקות אחרות. העושר האקדמי שם מדהים, ואפשר להרחיב אופקים בתחומים לא קשורים בכלל וזה מעולה.
אם הכיוון הוא בצלאל, אז תתכונני לשלם 700 ש"ח דמי רישום, ללכת לתערוכות וגלריות "ולחיות" אמנות - כי על זה שואלים בראיונות והם מאוד רוצים לראות שאת באמת "בקטע". פחות אהבתי את זה אצלם, אבל אין מה לעשות זה בצלאל .

והנה הגענו לויצו
המכללה קטנה מאוד, המחלקות קטנות והאווירה מאוד ביתית. זה גם קל"ב אז זה יתרון גדול עבורי (אבל בכל מקרה שכ"ד בחיפה הוא בקנטים, אז אין מה לדאוג). התואר שהם נותנים הוא BED (תואר בחינוך והוראה), אבל גם התכנים האלה שזורים ומועברים דרך אספקטים של עיצוב ואמנות. למען האמת, למרות שזה מנפח את המערכת באופן די רציני, כל הסטודנטים שדיברתי איתם אמרו שלפעמים שיעורי החינוך הרבה יותר מעניינים מהשיעורים באמנות או בעיצוב.
אם מקודם אמרתי שהדסה מושכים לטכני ובצלאל לאמנות, ויצו מציבים את עצמם איפשהו באמצע, וגם ראש המחלקה (מיכה קירשנר) דיבר על זה ביום הפתוח. מבחינת סטודיואים וכיתות, הייתי המום. הציוד חדש ועדכני, הכיתות מוארות ומרווחות, וכל המקום מאוד מזמין. הם אוהבים לדבר הרבה על האווירה הביתית שיש שם, ועל זה שהם המחלקה הכי קטנה בארץ. אמרו לי שם לא פעם שיכול להיות שיקרעו אותי בשיעור ואחר כך אני אשתה קפה עם המרצה בקפיטריה, והסטודנטים ששוחחתי איתם מאשרים שזה מה שקורה. הסילבוס שלהם נראה לי מאוד מקיף, וגם יש הרבה שיתוף עם מחלקות אחרות מאוד רלוונטיות כמו אופנה וגרפי.
בשורה תחתונה - הרגשתי שם בבית, והלכתי עם הלב. אח"כ הבנתי שהשם שלהם הולך לפניהם, ומי שצריך להכיר אותם בתעשיה מכיר, אז גם מהבחינה הזו אני לא מודאג. דמי הרשמה גם 700 ש"ח, אבל אם נרשמים ביום הפתוח משלמים 500.

זהו נראה לי, אם יש עוד שאלות אשמח לענות.
שיהיה יום נעים ותודה

זיו
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'תיק עבודות ותרגיל לבית'
תיק עבודות ותרגיל לבית
27/07/2008 | 22:15
3
23
יש לי תיק עבודות, אבל לא רק בצילום, זה מספיק או שדורשים רק צילומים? ניסיתי השנה להתקבל לבצלאל ולשנקר לעיצוב תעשייתי אז אני קצת יודעת איך זה הולך, לא התקבלתי והאמת שאני לא כל כך מאוכזבת מזה (חוץ מעל בזבוז הכסף...).
לגבי תרגילי הבית שנתנו לך - אתה יכול אולי לפרט מה הם היו? זה מאוד מעניין אותי. אני יודעת שבמנשר (מכללה בת"א) הם מבקשים צילום של דיוקן עצמי, צילום של דיוקן עצמי בלי שאופיע בו פיזית ולכתוב דף על צילום של אמן שאני מתחברת אליו. אני לא הולכת ללמוד שם (מסיבות כלכליות, אבל לא רק) אבל התרגיל עצמו דווקא ממש מעניין!
האמת שעל ויצו לא ממש חשבתי עד שכתבת שלשם נרשמת. לחשוב על תואר בחינוך נראה לי קצת מייאש, יותר מעניין אותי ללמוד אומנות, ועיצוב ואפילו תקשורת.
חשבת אולי גם על האפשרות של לימודי צילום בחו"ל? כרגע אני לא שוללת כלום...

קצת מבאס אותי לחשוב שפיספסתי כבר את השנה הזו... יש לך מושג אם יש הרשמות מאוחרות?

תודה!
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'רק תדעו לכם שאני גם קשוב'
רק תדעו לכם שאני גם קשוב
27/07/2008 | 23:48
1
7
מעניין אותי גם אז תשפכו כמה מידע שיש
צילום - אמנות הצילום >>
לצפיה ב-'בהחלט שרשור מעניין ומרחיב דעת.הכנסתי לטגליינס'
בהחלט שרשור מעניין ומרחיב דעת.הכנסתי לטגליינס
28/07/2008 | 11:20
3
לצפיה ב-'תיק עבודות מגוון עדיף על תיק שמתרכז רק בצילום'
תיק עבודות מגוון עדיף על תיק שמתרכז רק בצילום
28/07/2008 | 00:49
14
אמנם את באה ללמוד צילום, אבל לא מצפים שתבואי רק עם צילומים. תיק עבודות אמור לשקף את מי שאת ולהראות את היצירתיות שלך ועדיף שזה יתפרס על קשת רחבה של טכניקות, ככה שאת במצב טוב. יכול להיות שתצטרכי לשדרג אותו מעט בשביל שיכוון יותר לצילום, אבל את הבסיס כנראה שכבר יש לך. אני אשמח לחוות דעה על מה שיש, כי בלי קשר אני אוהב לראות תיקי עבודות של אחרים . אם את מעוניינת - שלחי מסר.
קצת מצחיק שניסית תעשייתי, זה בדיוק היה הכיוון שלי לפני שהחלטתי שאני הולך לצילום. אני מאוד מתחבר לתחום הזה של עיצוב, במיוחד תעשייתי, אבל הבנתי שאני פחות אוהב את ההתעסקות "בדרך" למוצר, ומעדיף את המוגמר. בסוף בחרתי ללכת עם הלב ומה שבאמת מדבר אליי, וזה הצילום.

לגבי תרגילי הבית:
הדסה נתנו שתי משימות. אחת היתה להביא סדרה של צילומים (מקסימום 9 נדמה לי) שמבטאת "בית". זה מאוד כוללני ונתון לפרשנות, ואישית אני מאוד אוהב את הכיוון. המשימה השניה שלהם היתה לבחור 2 צילומים מהעיתונות, ולחבר עליהם איזשהו מאמר קצר (300 מילים פר תמונה). וזהו.

בצלאל נתנו שלושה תרגילים:
1. לצלם חמישה אנשים משמעותיים עבורי.
2. לצלם סדרה של חמישה צילומים המתארת את סביבת מגוריי.
3. לצלם שישה חללים ציבוריים.
אלה המשימות, עכשיו לך תשבור את הראש ותנסה להראות כמה אתה חושב שונה/יצירתי/פורץ וכו'.

ויצו היו הכי פתוחים לדעתי. הם ביקשו להביא עבודה שעוסקת ביחסים בין אדם לרעהו/בין אדם למקום/אירוע אישי שקרה לי. לדעתי, העבודה הזאת שקולה להגיד "תעשו מה שבא לכם, ותביאו לנו לראות". בנוסף הם ביקשו גם לכתוב חיבור קצר על העבודה.

לגבי לימודי חינוך - זה היה אחד השיקולים שלי דווקא לא להירשם לויצו. נראה לי תמוה שבמקום ללמוד צילום אני אתעסק עם חינוך. למרות שזה תחום שאני יכול למצוא בו נושאים מעניינים, אני לא רוצה לעסוק בהוראה בעתיד, ונראה לי שתואר BED מכוון אותך ישר לזה... אז קודם כל, אני ארגיע אותך - לומדים המון אמנות במהלך התואר הזה. אני לא אלאה אותך בפרטים כאן, אלא אשלח אותך להסתכל ישר בסילבוס של ויצו כאן: http://www.wizocollege.ac.il/resources/pdf/wizo-yedion.pdf
בנוסף, גם לימודי החינוך מגיעים מתוך העולם הזה של העיצוב והאמנות, ככה שזו עוד דרך לצלול לעולם הזה. אולי זה באמת לא מתאים לכולם, אבל אישית כבר אין לי בעיה עם זה. BED זה תואר ראשון לכל דבר, אפשר להמשיך ממנו לתואר שני בכל התחומים, וזה מה שחשוב לי. מבחינת תואר כתואר, אולי הוא אפילו "שווה" יותר מתואר BFA או BA כללי, כי הוא כבר כולל מקצוע "אמיתי". שימי לב שאני כותב במרכאות, כי אלה סיסמאות שאני לא באמת מאמין בהן, אבל זה משהו שבד"כ מרגיע הורים

צילום בחו"ל - בדקתי רק את ארה"ב, ורק את SVA ואת RISD. המחלקות נחשבות למעולות, התואר הוא BFA (כמו בצלאל), אבל המחיר הוא אסטרונומי. גם עם מלגות נראה לי שמאוד קשה להתקיים, בלעדיהן אני לא מבין איך אנשים עושים את זה (במיוחד כשאתה לא יכול לעבוד תוך כדי). אני יודע שהאמריקאים לוקחים הלוואות בשביל הלימודים האלה, לי לא היתה שום כוונה לעשות את זה כשיש לי בי"ס מצויין חצי שעה מהבית. אם את חושבת ברצינות על הכיוון הזה, קחי בחשבון שתיק העבודות שהם מצפים לראות קצת שונה ממה שנהוג בארץ, והסטנדרט בכל מה שקשור להגשה הרבה יותר גבוה.

אם אני לא טועה, בויצו יש הרשמה מאוחרת, אז אולי עוד תספיקי לשנה הקרובה. תבררי איתם בטלפון: 1-800-770-990.
אם לא אז ממש לא נורא, תהיה לך עוד חצי שנה להתאפס על עצמך ולהיסגר על תחום שהוא באמת בשבילך. אני יודע טוב מאוד מה זה להיות באוויר, ולא לדעת מה אתה הולך לעשות עם החיים שלך - אבל זאת תקופה שחייבת לבוא והיא תעבור. אם את לא סגורה על תואר בצילום אז אל תלכי על זה רק בשביל להשתיק את המצפון, גם אם תתחילי ללמוד בגיל 25 לא יקרה כלום.

אם יש עוד שאלות אני אשמח לענות,
שיהיה הרבה בהצלחה בכל מקרה ולילה טוב
זיו
צילום - אמנות הצילום >>

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ