חיבורי קורות לעמודים בעריסה

matanza1

New member
חיבורי קורות לעמודים בעריסה

שלום,

אני בונה עריסה בסגנון העריסה שבתמונה, ואני מתלבט כבר הרבה זמן איך לעשות את החיבורים של העמודים לקורות הארוכות (מסומנים בריבועים שחורים).
העובי של העמודים - 4*4.3*80 ס"מ.
העובי של הקורות הארוכות 2*4.5*87.5 ס"מ.
את הקורות הקצרות חיברתי לעמודים עם דיבלים 8 מ"מ (2 דיבלים בכל צד של הקורה) והדבקתי. את הקורות הארוכות אני לא רוצה להדביק, כי אני רוצה שניתן יהיה לפרק אותה.
ברגים זה קצת פחות יפה, אז אני מחפש רעיון למשהו חזק, ניתן לפירוק, ועדיין שיהיה יפה. בנוסף, אני לא יודע כמה ברגים שוחקים את העץ, ואחרי כמה פעמים שאפרק ואבנה את העריסה, היא כבר לא תהיה יציבה. (מישהו יודע?)

שמעתי על ברגי צרגה ועל ברגי דירקטה, אבל אין לי מושג מה עושים בכל אחד מהם.
אשמח מאוד לרעיונות.

בנוסף, הדיקט (12 מ"מ) יושב על 2 מוטות 4*4 שמחוברות לעמודים - במקביל לקורות הקצרות. האם הדיקט יכול לקבל בטן בגלל שאין לו תמיכה באורך?
המידות של הדיקט 90*50. העריסה מעץ אורן.

תודה מראש!
מתן

milch

New member
קבל ברכות על מצב השמיעה שלך

1. בורג דירקטה קצת פחות מתאים כי הוא מגיע באורך 50 ו-70 מ"מ ולכן יש צורך לשקע אותו מעבר לדרישה המינימאלית. הקידוח עבורו נעשה עם מקדח מיוחד שיש לא 3 מדרגות לקטרים שונים. הגימור שחור או מגולוון.
האפשרות השניה של "צרגה" יותר מעשית.
גגל את שני המושגים ותבין מה ההבדלים וכיצד זה עובד.
אם לא תסתדר חזור עם שאלות ממוקדות.

2. דאג לחיבור לייסט היקפי עליו יונח הלוח של המיזרון.

matanza1

New member
לא מצאתי בגוגל :(

קודם כל, תודה רבה על העזרה.
1. חיפשתי כבר לא מעט איך קודחים ברגי צרגה או דירקטה בגוגל ומצאתי רק איזה הסבר אחד שלא היה לי ממש ברור.
תוכל אולי להפנות אותי ללינקים ברורים?

1א. לגבי הדרישה המינימלית של הדירקטה - כמה היא? כי יש לי 40 מ"מ של העמוד, אז זה אומר שהוא יכנס לקורה בעומק 10 מ"מ או 30 מ"מ (בהתאם לאורך הבורג).
ואין אפשרות לקדוח בלי המקדח המיוחד?

1ב. לגבי הצרגה, אני מניח שאני מכיר את זה מהמוצרים של איקאה (אם אני לא טועה), אבל אין לי מושג איך עושים את הקדיחה של האום ושל הבורג עצמו. זה מסובך? אשמח להסבר אם אפשר.

1ג. מה לגבי הברגים שמופיעים כאן בתמונה שצירפתי? הם יותר טובים? פחות טובים? ואיך קודחים אותם?

2. הקורות התומכות כבר מחוברות וכך גם הדיקט (ראה תמונה שצירפתי). במידה ואקח חתיכות להשלמת המסגרת (באורך) ואחבר אותן עם ברגים לדיקט, זה גם יעשה את העבודה?
הן יהיו מחוברות רק לדיקט ולא יתמכו בעצם, אבל השאלה אם הן ימנעו את העיוות של הדיקט, או שחובה לחבר גם אותן לקורות התומכות (זה אומר רק שאצטרך לפרק הכל, לקצר את התומכות לרוחב, לחבר ולהרכיב)

תודה!

milch

New member
תשובות...

1. מצאתי כמה פרטים בגוגל ולהלן תמונות מצורפות.
1א. עדיף שראש הבורג יהיה שקוע בכ-30 מ"מ ברגל שהיא כ-40 מ"מ. לא מומלץ למיקרה של מספר רב של פו"ה כיוון שמדובר בעץ אורן והתבריג שנוצר בקושרת נשחק יחסית מהר. ניתן לקדוח בעזרת 3 מקדחים בעלי קטרים מתאימים, דרוש דיוק רב בביצוע ובהתאם לכך מיומנות ונסיון. אם תוכל להגיע אלי לסדנא/נגריה, אוכל לעזור לך.
מצורפת תמונה של המקדח היעודי.
1ב. לקדוח עבור צרגה פשוט יותר ועדיף להשתמש במידה ויש כוונה למספר רב של פו"ה. קנה את האביזרים עם בורג באורך מתאים, יש מידות שונות לאום ולבורג ובהתאם לכך בצע את הקידוחים. הביצוע יותר פשוט מאשר עבור דירקטה. גם בזה אוכל לעזור לך. את הבורג ניתן להתקין שקוע + פקק לכיסוי או שיישאר בולט, הראש שטוח ודק יחסית. בכל מיקרה, יש צורך להשתמש בתוספת לפחות דיבל עץ אחד (עדיף 2) שמודבק רק בתוך הקושרת.
מצורפות מספר תמונות להמחשה.
1ג. אלה אביזרים שנקראים "מזג" או "רסטקס" ומיועדים לחיבור של גפנות של ארונות קיר/בגדים. לא מתאים לחיבור חלקי מיטה וגם הקידוחים דורשים דיוק רב.
2. כפי שאתה מתאר, זה בהחלט בסדר!

נ.ב. חברים, זה שאתם בונים דברים בעצמכם זה מבורך. אני מבקש להמליץ לכם, כאשר אתם בונים דברים שאינכם מנוסים די, עדיף שתשאלו אודות דרכי ביצוע לפני התחלת הבניה ולא תוך כדי או לאחריה...בידידות...
יש דרכים אחרות לבנות את המיטה הנ"ל תוך שימוש באותם חומרים.
בהצלחה!

matanza1

New member
פרטים על הצרגה

לפי ההצעה שלך, כנראה שאלך על הצרגה.
תודה רבה על התמונות וגם על ההזמנה, אבל אני ירושלמי וראיתי שאתה בחיפה :)
האם תוכל לתת לי כמה פרטים על הקידוח?

1. איזה גודל אום ואיזה עובי ואורך בורג אני צריך?
(העובי של העמודים - 4*4.3*80 ס"מ.
העובי של הקושרות הארוכות 2*4.5*87.5 ס"מ.)

2. איפה אני צריך למקם את האום?

3. איפה למקם את הבורג עצמו ואת הדיבל עץ (אני מניח דיבל 8 מ"מ)?

לגבי הפקק לכיסוי, אם זה משהו יחסית פשוט אשמח מאוד גם להסבר קצר על זה.
אם לא, נראה לי שאוותר על זה.

תודה!

matanza1

New member
ושאלה נוספת

דרך אגב, יש איזו שיטה פשוטה לקדוח ישר ומדויק את הקדיחות שצריך לאום ולבורג?
בהנחה שיש לי כל מיני כלים חובבניים ולא מקצועיים (אין לי ג'יג למשל).
לקושרות הקצרות יצרתי איזו מן שבלונה מעץ מהגוני שהיה לי, אבל המקדח הרחיב את החור של השבלונה והקידוח לא היה ממש מדויק.

milch

New member
קידוח

אין שיטה פשוטה לקידוח ידני מדויק.
המינימום זה בעזרת מקדחת עמוד.

הפורום הזה הוא סוס מת, מזמן אין לפורום מנהל אפילו.
אני מזמין אותך להרשם לפורום "חובבי נגרות ואומנות העץ".
פורום תוסס, מלא שאלות ותשובות ובעיקר אנשים עם ידע, נסיון ורצון לעזור. יש שם מספר אנשים מירושליים שברגע שתעלה את בקשותיך, אין לי ספק שישמחו לעזור, כמו למשל בקידוח על מקדחת עמוד ומידע על מקומות היכן לרכוש פירזול.
להתראות שם:
http://www.nagaroot.com/forum1/index.php

milch

New member
תשובות

הענין מתחיל קצת לדמות לימוד שחיה בהתכתבות. כנס לחנות פירזול לנגרים בסביבת מגוריך, תאר להם את מה שכתבת כאן ובמידה והם נחמדים/סבלניים כמו מספר חנויות שאני מכיר בחיפה, תוכל לקבל את כל המידע הנדרש. אין לי הרבה מה להוסיף מעבר לתמונות שצרפתי, עליך לבצע כמה חשבונות פשוטים, לא לפני שתדע מה יש באפשרותך לקנות.
1. אני מעריך שאום בקוטר 10 מ"מ ואורך 14-15 מ"מ יתאים לקושרת. בורג עם ראש שטוח למפתח "אלן" באורך 70 או 80 מ"מ יתאים.
2. תסתכל בשרטוטים ובהתאם לאביזרים שתמצא + הדרכה/הסבר מן המוכר בחנות, תעשה חשבון פשוט, סקיצה פשוטה תעזור גם.
3. הבורג צריך לחדור לקושרת באמצע שלו. שני הדיבלים צריכים להיות אחד מעליו ואחד מתחתיו. דיבל 8 מ"מ מתאים.

הפקק הוא כיפה מפלסטיק שאמור להכנס בלחץ לקדח של 10 מ"מ. עזוב את זה, לך על הבורג עם הראש השטוח, הוא נראה יפה.

matanza1

New member
תודה!

האמת, שביקרתי איזה 4-5 חנויות פירזול וגם מחסני עצים, ולצערי באופן מפתיע לאף אחד לא היה את הידע (או את הרצון) לעזור בזה.
אבל אשמע לעצתך ואפרסם גם בפורום השני למקרה שיהיו שם אנשים טובים מירושלים :)

תודה רבה על כל העזרה. עזר לי מאוד

למעלה