עדכון מחרטה - הפעלה ראשונה

haimhen

New member
אפשר לעבוד עם מגוון עצים

תעשייתיים - בארץ מעבר לאורן יהיה קשה או יקר למצוא קורות מעל 2" (מה שבטח יהיה עומק הקערה) אז אתה יכול להכין מגוון צלחות , או פריטים דקים כמו רגליים לשולחן, ידיות לכלים וכו.. . קיימת דרך לקחת עץ תעשיייתי לנסרו לחתיכות קטנות ולהרכיב מחדש לידי יצירת בסיס לחריטת קערות - יש על זה המון חומר באינטרנט וזה פתרון יצירתי ויפה ביותר להפוך קורות דקות לקערות עמוקות - חפש SEGMENTED WOODTURNING

עץ ירוק - כל עץ שנגזם ותמצא בדרכים או תרכוש / תקבל - כאן כבר יש מגוון של עצים וגדלים שתוכלי להשיג - דורש ידע בעבודה עם עץ ירוק שכן צריך לייבש אותו זמן ארוך ( שנים) או לנסות לזרז את התהליך בדרכים שונות שאני בתכלס רק מתחיל לחקור את הנושא /

אני בטוח וממתין בעצמי שחברים נוספים ירחיבו עוד מנסיונם... בעיקר על עבודה עם עץ ירוק (כי זה באמת פוטנציאל למגוון עצים וגדלים שניתן לאסוף בכל ערימת גזם)

eli adamit

New member
ארחיב בנושא למצוא עצים על הדרך:

בדרך כלל הרשויות גוזמות עצים ומח' הנקיון מפנה אותם רק למחרת גם פרטיים שגוזמים מוציאים את הגזם לרחוב ויש חלון הזדמנויות למצוא אותם לפני הפינוי. הזמן שלך מוגבל להסתובבות אבל אם תספר למשפחה ולחברים שאתה מחפש אז גם הם יסרקו את הרחובות תוך כדי נסיעהוכאשר יראו גזם, יודיעו לך או אפילו אם מדובר במשהו קטן וקל - יאספו עבורך. היתה תקופה שנסעתי לעבודה במונית ולאחר היכרות עם הנהג, גם הוא גוייס למשימה וכל פעם שנתקל בגזעים כרותים קיבלתי ממנו הודעה על מיקום, וברור שנהג מונית מסתובב כל היום בעיר.
לגבי חריטת ירוק - אנין לי נסיון אבל לגבי ייבוש גזעים, נכתב רבות בפורום וחיפוש יניב תוצאות.

drors01

New member
אז יש לך מסור שרשרת ברכב?

אני לא פעם רואה גזעים אבל בד"כ מה שמעניין כבד מידי ומה שפגום מעוות זה מה שיתן לשאת.
אז אני לא רואה דרך להוציא חומר לעבודה אלא אם יש מסור שרשרת.

ותודה לכל מי שהרחיב את הנושא.

שוקי166

New member
drors01

בדרך כלל לא אבל אם אני יודע שבדרך מסוימת בעיקר מחוץ לעיר אני לוקח איתי דרך אגב זה הכלי הכי שימושי שלי

eli adamit

New member
מסור שרשרת ברכב?

תקופה ארוכה הסתובבתי ברכב עם מסור ידני אבל זה לא הצדיק את עצמו. המסור שרשרת שלי הוא חשמלי ולכן פחות מתאים חגיזום ברחוב. ולרות זאת מצאתי גזעים שהצלחתי להכניס לרכב בכוחות עצמי או בעזרת עוברים ושבים. והשכתי גזעים די גדולים לפיסול.

yuvaleitan

New member
על הדרך יצא לך

ביטוי נפלא, שלא במתכוון: חגיזום, יעני החג של הגיזום. עברית יפה

drors01

New member
משחזת שולחנית מישהו?

כרגע ביד 2 לא מוצאים דבר ששווה השקעה

אשמח לקבל המלצות
תקציב נמוך, מותג לא חשוב. כמה הספק מקובל כמינימום ל-6" או אולי 8" ?

yuvaleitan

New member
אם תקציב נמוך, אז הנה כמה קישורים

ההבדל בין מחיר אופני גדול. אופן 8" עולה כמו משחזת 6" פשוטה.... לא, הוא עולה יותר.
משחזת 6"
משחזת 8"
אופן אלומיניום אוקסיד (אבן לבנה) 6"
מיישר / מחדש פני אופן מסוג T (יש גם פוינט, אני פחות ממליץ)
יש גם אצל צלח - ריובי, מטאבו, רקורד, FEMI. המחירים גבוהים יותר, המותגים מותגיים יותר...

drors01

New member
והשאלה המתבקשת

למה לא מחברים גלגל כזה למחרטה?
הרי ניתן להסיר ולהרכיב בעת הצורך... ונכון שצריך לבנות מגן אבל מעבר לכך יש כוח, יש מהירות... ולא צריך מקום של משחזת שלמה וגדולה.
ניתן לפי התקציב לרכוש אבן כמעט בכל סוג ובטוח שיש מתאמים לציר.

yuvaleitan

New member
והתשובה המתבקשת...

אז למה אנשים לא הולכים ובונים... מחרטה, נגיד? סתם, כאילו בשביל הדוגמה, אין לי בראש מישהו קונקרטי...
ושתי תשובות קצת פחות מתחכמות...:
1. אבן משחזת באה עם ציר משני הצדדים, שתי אבנים. אחת גסה, המשמשת לעיצוב כלי חדש, עיצוב כלי מחדש, עיבוד מתכת לצרכים שונים וכולי. האבן הלבנה, גריט 80 בד"כ (ואפשר להתדיין למה לא 120) משמשת להשחזה סופית בלבד.
2. בניגוד לתוף ליטוש למשל, שיחסית פשוט להרכיב ולפרק מהמחרטה, ואם יש טלטול של רבע מילימטר זה לא כ"כ נורא, אזי אבן השחזה אסור שיהיה לה שום "שפיל", ואם יש היא מחייבת יישור בעזרת מיישר יהלום. בקצב כזה, האבן תגמר מהר מאוד.
מ צ ד ש נ י, יש מספר אנשים (ואני לא כולל את עצמי עדיין בתוכם), שיש להם בהחלט היכולת לבצע קונסטלציה שכזו, ברמת דיוק מספקת (ראיתי כאלה ששמו להב 10" על ציר המחרטה ובנו להם שולחן מסור. אז השמיים הם הגבול). אני לא מציע להסתמך על מתאמי הפלסטיק שבאים עם האבן, כי הם לא ממש מדוייקים. אז אם זה קבוע על ציר מסויים זה בסדר, אבל אם זה בא והולך וחוזר, זה עלול להיות בעייתי. תחשוב על ציר קבוע. ודסקיות גדולות (בין רבע לשליש קוטר האופן עצמו). ובהחלט על מגן, שיכסה את כל האופן, וישאיר ~20% גלוי (מסתבר שהם עלולים להתפוצץ ספונטנית, לא קרה לי, אבל שמעתי). ומיתקון לג'יגים להשחזה. ואישית, לי נוח יותר שהמשחזת גבוהה יותר, בערך בגובה החזה שלי, ולא בגובה המחרטה, כלומר באיזור הפופיק). ושכל זה יהיה בר הסרה-התקנה בקלות, במהירות ובמדוייק, ולכן יצדיק לא לרכוש משחזת שולחנית ב-250שח...
מספיק חומר מחשבה לתגובה אחת...

drors01

New member
יש משהו בדבריך

על חלק מהדברים הייתי מתווכח אבל יש מספיק סיבות שגורמות לי להסכים במיוחד עם הפרמטר של המחיר הישיר והעקיף של שתי השיטות.
הסיבה לשאלב נובעת גם מאילוצי מקום. כנראה שבזה נחפש פתרון יצירתי.

yulevi

New member
דרור

אפשרי וגם עשו זאת אחרים,עד כמה זה שימושי אינני בטוח,
לפחות בדבר אחד השחזה במחרטה טובה,ניתן להשחיז במהירות נמוכה,שעדיפה בהשחזה ,למניעת חימום יתר של מתכת המפסלות
לא פעם משחיזים תוך כדי חריטה,אצל הרבה חרטים מתקן ההשחזה בצמוד למחרטה,כך שברגע שצריך להשחיז,לוחצים על כפתור הפעלה ומשחיזים

drors01

New member
אני חושב שהסיבה שהעלית והצורך לעיתים ב-2 אבנים כפי שיובל כתב

וגם זה שהמכשיר זול אלה הסיבות
כמו כן התקן מתנייד ייגרום לאבל לחטוף פה ושם ולאבד פינות...

חקרתי מעט ויש חברות שמייצרות למחרטה התקן היושב בצד שמאל מעבר לראש
אולם שוב מחירו מייתר אותו.

אני חושב שאלה נימוקים המבוססים על הרגלי עבודה והם בד"כ מה שצריך.

drors01

New member
התבלבלתם אותי

הי
אתה אומר שבמחרטה המהירות הנמוכה היא יתרון
המהירות גבוהה יותר במשחזת שולחנית 8" מאשר ב-6" ומחיר האבן גבוה יותר ובגלל המהירות היא נשחקת מהר יותר, לא?

אז משחזת 8" שולחנית מומלצת יותר מ-6"? למה?

yuvaleitan

New member
גלגל 8" יקר יותר

כי הוא גדול יותר ורוכשים אותו פחות. הגיוני.
המהירות ברוב המשחזות ה"סטנדרטיות" דומה - סביב 2900סל"ד. זה נכון שהכלי "רואה" מהירות היקפית גבוהה יותר, אבל גם ההיקף גדול משמעותית, ולכן בסה"כ קצב השחיקה אינו שונה משמעותית. לוקח הרבה הרבה יותר זמן עד שצריך להחליף אופן 8" - למעשה, הגבול התחתון הוא בערך 5.25", אם אני לא טועה, ומכאן היתרון של ה8". מתחת לקוטר הזה הCAMBER שנוצר בכלי, הקיעור הזה, נהיה גורם סיכון לקאטץ'.
מה כן? בכל מקרה צריך לעבוד ברחיפה, בנגיעה עדינה, עם מינימום לחץ, ורצוי עם כלי עם מיים קרוב, לקירור, על מנת לא לאבד את הטמפר. אני משתדל להחזיק את האצבעות ~4-5ס"מ מקצה הכלי, וכך להרגיש מיד כשמתחיל להתחמם.
&nbsp

yulevi

New member
יש ויש

בתקופת החריטה הסתובבתי ברכב עם מסור שרשרת של סטיל
ואני יודע על חברים שמסתובבים עם מסור שרשרת ברכב
אצלי זו היתה כמעט מחלה,הסדנה שלי באותה תקופה היה אוטובוס ישן של דן במושב בחצר של ביתי,חלק גדול מאנשי המושב ביו מיידעים אותי מתי מתכנניים לכרות משהו,בחורף אחרי סערות הייתי מסתובב עם הטרקטורון ומחפש עצים שנעקרו מהסערות
לא פעם הביאו לי לחצר עצים שלמים עם טרקטור

שוקי166

New member
drors01

היי דרור ,לשאלתך על סוגי חומר הגלם
הכל תלוי במה שאתה רוצה לחרוט ,בתור חרט מתחיל הייתי משתמש לשם תרגול עם שאריות של אורן תעשיתי ,לאחר מכן .הייתי כבר מכין סוגי גזעים ליבוש למרות שאפשר לחרוט גם עץ רטוב ,אני בעיקרון לא קונה עץ ,אני גר בסביבה כזו שתמיד גוזמים עצים לכן אין לי בעיה עם זה ,ועץ ירוק כוונתי לא מעובד ,תמיד מפתיע ,ולאחר הורדת כל שבב אתה מגלה טקסטורות שרק הטבע יכול ,בשלב הבא כאשר אתה מיומן יותר ולא רוצה הפתעות עץ קנוי יתן לך את התוצאה ,כמובן אתה צריך לדעת איזה עץ מתאים לסוג היצירה שאתה רוצה לעשות
אני מקווה שעניתי במקצת על שאלתך

למעלה