פרוסות מצופות שמן?!

yuvaleitan

New member
קצת סדר במחבת...

שלושת השמנים מתפלמרים (שמן דני על בסיס טנג ותוספים - יותר מהר. יש בו "מייבשים").
שלושתם נותנים הגנה מסויימת מפני לחות - בשום אופן לא רטיבות! - וגם זו לא מוחלטת. זה לא לכה, זה לא אפוקסי.
מבין השלושה, שמן הפשתן הוא הנפוץ והזול ביותר, אך גם הנחות ביותר מבחינת הגנה על העץ מלחות. אז למה הוא כל כך נפוץ? ולמה כל הנגרים השתמשו בו ורק בו מאות רבות של שנים? כ י ז ה מ ה ש ה י ה !!! פשוט ככה.
שמן הטנג נחשב מעט טוב יותר ממנו מבחינת הגנה מלחות. מופק מאגוזים של עץ דרום מזרח אסייתי, והרבה יותר חדש למערב.
שמן האגוזים מוכר, וגם שימש, אבל שמן אגוזים טהור הוא מוצר יחסית יקר, וילך ויתייקר עם הזמן, כי העצים הולכים ופוחתים. מבחינת הגנה מלחות - משהו בין לבין, כנראה קרוב יותר לטנג. המינוס היחיד - לוקח לו קצת זמן "להתייבש", כלומר להתפלמר.
אגב, מבחינת הגנה מכנית - שלושת השמנים נותנים הגנה מסויימת, אבל שוב, זה לא משהו רציני בהשוואה לגימורים "מודרניים".

חשבתי שטאנג מגן מפני רטיבות... שאלה לגבי פוליאוריטן

אין לי נסיון עם טאנג וחשבתי שהוא מספק הגנה מפני לחות.
&nbsp
סטייה קלה מהנושא המקורי:
1. יש לך הכרה\נסיון עם גימור של ג'ל פוליאוריטן?
להבנתי הוא אמור לתת אטימה סבירה טובה מפני לחות (למשל עבור רהיטים שיותקנו בחדר אמבטייה), רק שבשיטוטי אינטרנט לא מצאתי הרבה מידע על כך.
לחילופין, ובמידה ואתה מכיר, איזה גימור יכול להתאים לאזורים עם לחות גבוהה? (הרעיון הוא למנוע היווצרות עובש\פטריות\ריקבון בעץ).
&nbsp
2. אני יודע שהנושא כבר נטחן, אבל איזה גימור יהיה טוב לקרש חיתוך? מהדיון אני מתרשם ששמן טאנג לא יתאים כי הוא יוצר שכבה קשה, ומצד שני אני יודע שפראפין\פשתן יעשו חצי עבודה כי הם לא יישארו בתוך העץ אלא יברחו החוצה בזמן שטיפות של הקרש.
&nbsp
תודה.

yuvaleitan

New member
כמה נקודות

1. טאנג, כמו אגוזים ופשתן מעניקים בהחלט הגנה סבירה מלחות. אך לא אטימה, ודאי לא מפני רטיבות של ממש.
2. אין לי נסיון עם ג'ל PU. ממה שאני מכיר, זה פשוט גימור PU שהוצמג (אם יש מילה כזו), לנוחות השימוש, מניעת טפטופים. לכה (או כל גימור) PU בהחלט אמור לתת הגנה טובה מלחות, וגם מרטיבות (תלוי באיכות ובמספר השכבות).
3. למשטח הכיור ולמדף שתחתיו, בחדר רחצה הורים שלנו, הספגתי את הלוחות (בוק מודבק) במגן לעץ "גרונד" (wood primer). משווק ע"י יעקובי. יש מוצר מקביל של טמבור (שאין לי נסיון איתו). זה מוצר מבוסס שמן, שנספג יפה בעץ, ומתייבש מהר. מתקשה קצת, מגן מלחות, עובשים, פטריות וכולי. אני מאוד ממליץ! יישמתי גם על אי החלומות מאלון גושני, במטבח. כמו שמן - טיפה מכהה, גוון טיפ'לה ענברי, אבל לא צהוב... משמש גם כיסוד מקשר למה שתרצה ליישם עליו. אני יישמתי לכה עמידה בשתי שכבות (ע"ב טרפנטין). זה רק שנתיים ומשהו מקבל לחות (של סאונה....), אז זה קצת מוקדם לתת ציונים לביצוע ארוך-טווח. אאל"ט, זו לכה PU, גם היא משווקת ע"י יעקובי, ועמידה לסימני מים וחום. וזה - בדוק!
4. קרש חיתוך - א. ללא גימור. 2. שמן פרפין, שדורש חידוש כל תקופה מסויימת. דוקא פה לא הייתי הולך על שמן מתפלמר, כי זה יטחן את הסכינים. אחרי שראיתי את הסרטונים של MTMWOOD בטיוב, אין לי בעיה להמליץ על פרפין... מה שכן - דבק D3! היה על זה דיון מעמיק פה לא מזמן. אלא אם זה קרש מלוח בודד.
עד כאן. בינתיים....

yuvaleitan

New member
היי! אל תתבאס עליי!....

אם יש לך ענף חדש טוב, אחלה. אם לא, קח את כל ההמלצות שלי ותיישם רק מה שנראה לך מתאים! מה הכי גרוע שיכול לקרות? השתעשעת לך קצת עם שמנים? טוב, זה בכלל יסבך אותך עם האשה....

yulevi

New member
יובל מוענק לך תואר חדש
,
ממטבחו של יובל

או שתעדיף תואר שגרירות חדש,שגרירינו לענייני שבדיות וטיגון

yuvaleitan

New member
מילא טיגון, אבל שבדיות?

אתה רוצה לסבך אותי?
אני בכלל בעניין של דניות....

שוקי166

New member
Arazi11

נראה לי רעיון טוב לחתוך מחדש רציתי לאמר לך לפני כן בגלל החריץ העמוק שיש בכל העגולים כדי לבדוק גזע ללר חריץ

Arazi11

New member
האמת שאני אוהב את זה ככה לא מושלם, אני אנסה לנקות עם סבון?

yuvaleitan

New member
שמן תינוקות = שמן מינרלי = שמן פראפין

חשוב רק שיהיה ללא בישום, תוספי אלוורה, ויטמין E וכל מיני.
אני חושב שבבתי מרקחת ניתן לקנות גם שמן פראפין נקי, יחסית בזול

טעות שלי, והארה מעניינת בעקבות ההערה שלך לגבי המחיר

קודם כל, בילבלתי שמן תינוקות עם שמן עיסוי (שהוא זה שמתעפש \ נהיה דביק).
&nbsp
לגבי מחיר שמן פרפין, נדמה לי שקניתי 200 מ"ל בכ-25 ש"ח (אני זוכר שחשבתי ש-400 מ"ל שמן פשתן ב-40 ש"ח זה יקר עד שנוכחתי ששמן פרפין יוצא יקר יותר).
בקיצור, כ-10 - 12.5 ש"ח ל-100 גרם.
&nbsp
מהצצה מקרית בזאפ עכשיו, אני רואה שמוכרים 5 ליטר שמן פרפין ב-150 ש"ח: http://www.zap.co.il/search.aspx?keyword=%u05E9%u05DE%u05DF %u05E4%u05E8%u05E4%u05D9%u05DF
בחישוב מהיר - זה 3 ש"ח ל-100 גרם, שזה כבר משמעותי למי שמשתמש הרבה בשמן פרפין.
&nbsp
בקיצור, חומר למחשבה...

meeskreve

New member
תנסה לשטוף אחד עם הרבה סבון כלים וסקוצ'. לפי הניסיון שלי

עם שמנים אחרים זה מוציא את רוב השמן שלא נספג

למעלה