מבקש הסבר קצר אם אפשר בכל הנוגע לצביעה וכמה שאלות.

f16isofa

New member
מבקש הסבר קצר אם אפשר בכל הנוגע לצביעה וכמה שאלות.

1.מה עדיף צביעה על בסיס מים או חומר אחר?
2.אם אני בונה מערכת ישיבה לגינה עם איזה חומר צובעים/משמרים את העץ?
3.האם אני חייב לחכות חצי שנה לצביעה של עץ שעבר חיטוי? (ירוק).
4.האם יש הבדל באיכות הצבע בין החברות נירלט/טמבור?
5.אורך החיים של עץ אורן שעבר חיטוי ירוק גבוה יותר מאורן שעבר צביעה רגילה?

תשובות

1. צבע על בסיס מים נוח יותר לעבודה, נוח יותר לשטוף את המברשות. צבע על בסיס טרנטין מסריח בעבודה, וקשה לנקות את המברשות. אם אתה עובד עם רולר ספוג, לדעתי אין בכלל אפשרות ריאלית לנקות. צבע על בסיס טרפנטין נותן שכבה עבה יותר שאמורה להיות עמידה יותר, וייתכן שתחסוך אחת משכבות הצבע (בלכה שקופה על בסיס מים מגיעים במברשת ל- 3 שכבות וביישום בספוג גם לארבע ולחמש שכבות). משך הייבוש על צבע על בסיס טרפנטין ארוך יותר, וכך גם זמן ההמתנה בין השכבות. לכה שקופה על בסיס טרנפנטין עשויה לתת לך גוון "עמוק" יותר להבליט יותר את טקסטורת העץ. לכה על בסיס מים אינה אמורה להצהיב. אישית אוהב צבעים על בסיס מים, אבל אצלי עיקר השימוש הוא בתוך הדירה ולא בחוץ. שיקול מרכזי אצלי הוא מינון נמוך של ממיסים אורגניים נדיפים VOC, שהם חומרים שאתה לא רוצה לנשום בבית, ולכן מחפש צבעים עם תו תקן ירוק, בחוץ זה פחות משנה.
2. לגבי מערכת ישיבה לגינה, מציע שתמתין לתגובה של מישהו שבנה כזו. בחר בין צבע אטום (פוליאור\אוניאור ודומיהם) לבין לכה שקופה או מגוונת (ורנית, לזור ודומיהם), וראה איזה צבע או לכה ספציפיים מציעים לך פה מניסיון אישי.
4. אין הבדל מהותי בין נירלט לטמבור, בטח שלא בצבע למטרות שאתה צריך (לא שאלת על צבע אפוקסי לצביעת קונסטרוצית ברזל על חוף הים...). לשתי החברות שירות טלפוני טוב שייתן לך עצות בשפע ויכוון אותך בדיוק למוצר שאתה צריך. להערכתי הצבעים שציינתי בסעיף 2 מתאימים גם לשימוש חוץ, לכל היותר תעשה עוד שכבה או שתיים.
3. ו- 5. אימפרגנציה נעשית בכימיקלים שאיני בטוח שתרצה לשייף לרמה הנדרשת לצורך צביעה. איני בקיא בכימיה אבל ראה לדוגמא מאמר ובו פירוט החומרים בשימוש. בזמנו בצבא היינו מתקינים עמודי חשמל שעברו אימפרגנציה, ללא צבע נוסף. איני יודע לענות מעבר לכך מניסיון אישי.

f16isofa

New member
תודה רבה על התשובות ,הבהרה

1.אין מצב שאני משתמש בחומרי צביעה שפולטים חומרים מסוכנים בבית.
2.נניח ואני מבסס את כל הצביעה שלי על בסיס מים ואני רוצה להעמיק את הגוון אני אהיה חייב להשתמש בחומרים
"מסוכנים" נוספים ?
3.יצא לי לראות הרבה מאוד סרטונים שקשורים לצביעה של פרוייקט שמושכים את הצבע עם בד בכלל ולא מברשת
מה דעתך על זה? זה נוח יותר ממברשת ? ובכלל למה לצבוע עם סמרטוט כשיש מברשת?

האם אתה מחפש לכה שקופה?

האם אני מבין נכון שאתה מעוניין בלכה שקופה או מגוונת, לשימוש בריהוט שתציב בחוץ?
ואגב, איך קוראים לך (שם פרטי?), לא נוח לענות למישהו בלי לכתוב איזו מילת נימוס בהתחלה.
יעקב

f16isofa

New member
עזרא ובניו ;)

לגבי הלכה ...נראה לי שזה החומר היחידי שיחזק את הגוון של הצבע על בסיס מים וגם יגן לי על המערכת ישיבה.

עזרא

עזרא שלום,
שוב לא הבנתי, אני שואל שאלות כדי לנסות להבין על מה לענות.
האם אתה רוצה לפינת הישיבה גימור אטום (נניח צבע לבן), או שקוף\חצי שקוף (נניח לכה בגוון אגוז)?
זו השאלה החשובה, פחות חשוב כרגע אם תיישם לכה שקופה מעל גימור אטום או שאין בזה צורך.
חשוב מה המראה שאתה רוצה - אטום או שקוף?

גימור שקוף

תודה על ההכוונה, עכשיו יהיה יותר קל לתת תשובות, גם אם לא רק ממני.
לגבי מריחת לכה בספוג\מטלית, ראה כאן בקישורי הפורום תיעוד שיפוץ כורסא שנצבעה בלכה עמידה במיוחד של טמבור על בסיס מים. זה גימור דק מאוד בשכבות דקות ורבות, ולעניות דעתי בצביעת חוץ עדיף לצבוע את החלקים טרם ההרכבה (כך תגיע לכל הפינות הנסתרות) בכמה שכבות טובות במברשת. אחרי ההרכבה ראה האם יהיה צורך בתיקון איזה פגם פה ושם, או שמור את השכבה האחרונה לסוף בכל מקרה.
שים לב לשיוף יסודי של העץ טרם העבודה, מתחילים בנייר 120 או 80 בהתאם לטיב העץ, ועולים מ- 120 ל-180 (יש המוסיפים גם 150 באמצע). לטעמי 180 מספיק ללכה מוכנה ביישום במברשת, יש העולים ל- 220 לפני כן. כאשר העץ מוכן לצביעה מרח עליו מעט (!) מים, המתן חצי שעה ושייף את הסיבים שיצאו. חזור על שיוף הסיבים אם יהיו גם לאחר שכבת הלכה הראשונה. בין השכבות ליטוף בנייר מאוד עדין 280\320 כיוון שאתה משייף את הלכה ולא את העץ. את השכבה העליונה לא מלטשים. כל מלטשת תצלח, הפיינשמקרים (ואני בדרך להצטרף אליהם) יעבדו עם מלטשת אקסצנטרית, האחרים (ואני בתוכם עד כה) יעבדו עם מה שיש (מלטשת מלבנית חזקה, או אפילו ידנית בנייר לטש מלופף על חתיכת עץ מלבנית). אל תשכח לשייף ידנית או עם מלטשת עכבר גם במקומות שהמלטשת הגדולה לא תיכנס אליהם.
בגדול, בהנחה שאתה מדבר על לכה של טמבור (ורנית), נירלט (לזור) או לכה מיובאת כמו לזור של בונדקס, נראה שתוכל להסתדר בעבודה במברשת בלכה על בסיס מים. שים לב לגבי הגוון, כל שכבה נוספת מכהה את הגוון, כך שההמלצה היא להתחיל בלכה מגוונת עד שתקבל את הגוון הרצוי. אם תהיינה חסרות שכבות לקבלת הברק הנדרש או כמות השכבות הרצויה, המשך בלכה שקופה המתאימה בהמלצת היצרן ללכה המגוונת.
ממליץ לדבר טלפונית עם השירות של נירלט או טמבור לגבי הבחירה המדויקת של סוג הלכה.
בהצלחה, כל בעיה שתיתקל בה תוכל להעלות שאלה, מומלץ עם תיאור וצילום של מה שכבר עשית ומה בדיוק השאלה.
נשמח מאוד אם תעלה תיעוד מסודר של כל התהליך בסופו.

f16isofa

New member
קודם כל תודה על התשובות והסבלנות זה עוזר מאוד להבין ,,,

את הדברים.
אני בהחלט מתכוון לצלם כל שלב ולהעלות לפורום,הפידבקים חשובים להבין אם אני פועל נכון,או אם יש צורך לתקן.
אני מתכוון לקנות רוטר ומלטשת אקסצנטרית שאיתה אלטש את הפרוייקטים שאבנה ועם הרוטר אעשה גימורים
דבר אחד בטוח לפני השלב של הצביעה אני אתייעץ שוב.

שוב תודה על ההתיחסות.

yaniv586

New member
איזה יופי

תקשיב עזרא, זה אחד ההסברים המדהימים שקראתי
וזו עוד הוכחה לפעיולת המדהימה של הפורטם הנהדר הזה!
תודה לך ושכמותך!!!

yulevi

New member
עזרא

יעקב נתן הסברים מקיפים
כמה תוספות קטנות
לצביעת חוץ משתמשים בצבעים יעודיים לתנאי חוץ
יש לא מעט לכות מגוונות,חנו בבית יש נסיון טוב עם ורניט של טמבור על בסיס מים
ככלל צבעים שקופים לגמרי[ללא גוון] מתקלפים לאחר זמן ךא רב,לכן חשוב להצטייד בצבע המתאים לתנאי חוץ,לייישם על פי ההוראות באריזה
בין השכבות להמתין ככתוב,הליטוש צריך להיות ליטוש\ליטוף,אשתי מלטשת ידנית בין השכבות,לא פעם לאחר סיום הצביעה ויבוש סופי אשתי מלטפת את היצירה ליטןף עדין מאוד מאוד עם נייר 400

f16isofa

New member
בנוגע לליטופים לא ציפיתי למשהו אחר מאישה

בנוגע לליטוש לא כל כך הבנתי מה השלבים,
אחרי שצובעים מלטשים שוב? צביעה ליטוש צביעה?
אני מבין שיש רמות שונות של ליטוש מספר נמוך ליטוש גס מספר גבוה ליטוש עדין,הליטש נעשה ביד
או באמצעות מלטשת?

yulevi

New member
שלבים

כשם שיעקב הסביר,ליטוש עד נייר 180-220 צביעה
לאחר הייבוש מתרוממים זיפי עץ [במיוחד באורן] בשלב זה ליטוש\ליטוף למחיקת זיפי העץ
כשם שכתבתי עדיף ידנית,כי מלטשת יכולה להוריד יותר מהצורך
מאחר ואני מניח שעבודותיך הראשונות תהיינה מאורן מוקצע,תוכל להתחיל ליטוש עם גרעין 150-180 ולצבוע אלא אם תרצה רמת חלקות מאוד גבוהה
במצב כזה תמשיך ללטש לפחות עד גרעין 240,בליטוש בין שכבות הצבע תעלה לגרעין עדין יותר בין השכבות
שיטה מקובלת לצורך הרמת הזיפים,לפני הצביעה לעבור עם סמרטוט לח,וללטש קלות להסרת הזיפים

למעלה