מבקש עזרה בתכנון נדנדה לילדים מעץ - כמה שאלות ברשותכם

etayk

New member
מבקש עזרה בתכנון נדנדה לילדים מעץ - כמה שאלות ברשותכם

יש לי נסיון בנגרות חובבנית ביותר, אבל בעל ידיים טובות ומגוון כלים.
אני מעוניין לבנות נדנדה לילדים בסגנון זאת שבתמונה (נדנדה עבה). לפי הבנתי אלו קורות של 20X20 בצדדים, המחזיקות 10X20?
1. האם יעבוד גם עם קורות של 15X15 לרגלי החמור, וקורת 10X15 לתלייה?
2. כיצד ניתן לחשב עומס מקסימלי לנדנדה?
3. ראיתי תוכניות באתרים אמריקאים לשימוש ב-10X10, כך שאני מניח שזה יחזיק ילד ממוצע, אך איך אפשר לדעת אם נניח יחזיק 100 ק"ג(אדם בוגר)?
4. האם מישהו יודע להפנות אותי לטבלת חישוב עומסים כלשהי?
5. מה הייתרונות / חסרונות של הנדנדה העבה יותר - אך עם פחות חיזוקים - לעומת התמונה השנייה בה קורות של 10X10 אך עם יותר חיזוקים?
6. מאיזה עץ מומלץ לעשות? האם אורן פשוט או שמא סוג אחר זמין?

תודה רבה רבה לכל העוזרים!

yulevi

New member
המלצה

קודם כל אנו נוהגים לכתוב לחסרי ניסיון שנגרות לא לומדים בהתכתבות,כי מעבר לבניה הפיסית צריך לדעת קצת על תכונות העצים.
כדאי שתבדוק מקרוב מספר סוגי נדנדות בין מכריך,
בכל מקרה לקבלת מושג על שיטות ודרכי בנייה אני מצרף קישור לקישורי הפורום לאתרי תוכניות חינם,כדאי שתשוטט קצת ותשאב רעיונות נוספים
לענייני הבניה,בתמונהת הנדנדה עם הקורות העבים,הקורות מבוטנות לרצבה בעזרת פרזול מתאים,וזה מוסיף הרבה יציבות וגם עובי העץ נותן אלמנט של פחות גמישות
בנדנה השניה החיזוקים הם חובה,כי הקורות מחתך צר יותר,והעץ גמיש יותר בתנועה,רוב הנדנדות נבנות בשיטת הנדנדה עם החיזוקים.
לצורך הידע קורות עבות קשות לעיבוד וניסור מדוייק באמצעים חובבניים
אני מקווה שנתתי לך כוון כל שהוא מצרף גם קישור לתוכניות חינם בגוגל

etayk

New member
תודה על התגובה המהירה, כמה הבהרות ובקשה להמשך פירוט

הי, ראשית תודה על העזרה.
אולי לא הייתי ברור, אני לא חסר נסיון לחלוטין, כבר בניתי כמה וכמה דברים כמו בסיס מיטה(פשוט), שולחן כתיבה, ארון 2 דלתות, דלתות רשת ושאר שטויות, וגם עבדתי עם קורות של 20X20 ו 7X20 לתיחום הגינה (אבל שם לא צריך חוכמה גדולה).
אך עדיין אני לא מתיימר להיות מבין גדול, ולקרוא לעצמי בעל נסיון זה
, ולכן שואל.
נכון, קורות עבות קשות יותר לניסור, אך גם אותן מנסיון ניתן בעזרת משור עגול, ג'יגסו, משור ידני וקצת אמונה. וכן, גם יותר מאמץ מאשר בעזרת משור אנכי במנסרה. היי, אבל זה כל הכיף, לא?
בנדנדה העבה הטכניקה לא נראית לי מסובכת מדי, ובזה היא משכה אותי, וברור לי העיגון לקרקע עם הביטון. דווקא בבנייה יש לי נסיון רב, אבל שם העולם קצת יותר ברור וטכני (לא בעיה למצוא מפרט עומסים לקורת ברזל, עומס מרבי למשטח בטון וכו')
הקישורים בעמוד שקישרת אליו לא עובדים, כדאי לבדוק עם תפוז למה, אבל בכל אופן כבר עברתי על לא מעט אתרי תוכניות שכאלה.
לא מצאתי שם בדיוק משהו שמצא חן בעיני (למעט הדגם הדק שצירפתי), אבל גם בכל האתרים הנ"ל לא מדובר על עומס מותר.
מכיוון שאשמח לבנות את הנדנדה בזמן הקרוב, ונסיון הוא מה שבא בעקבות טעויות שנעשו מחוסר נסיון, אשמח לתובנות מהמנוסים ממני :) . כמובן ללא התחייבות או אחריות(Liability) כלשהי.
אשמח בכל זאת אם תוכל להתייחס לעובי מומלץ - 20X20 / 15X15, סוג עץ, וכדומה. אגב שכחתי לציין, מפתח מתוכנן לקורה עליונה הוא 3מ', האם זאת בעיה?
מצד שני, אם הדגם הצר יותר מסוגל לשאת עומס סביר, גם לא נראה לי בעייתי במיוחד. או שאני מפספס בורות למתחילים?

אגב, אם לא היה ברור, אני קורא הרבה בפורום כבר כמה שנים ולומד לאט לאט, פשוט עד כה לה היה לי מה לשאול /לתרום :)
תודה רבה.

yulevi

New member

בכל זאת יש לך התנסות
לענינינו,לאור חוסר התגובות ומתןך הכרות עם רוב החברים,במשך 5 שנות קיום הפורום לא זכור לי שמיהו תעד בניית נדנדה מעץ בחתכים המעניינים אותך
הייתי ממליץ להתייעץ עם קונסטרוקטור,לדבי חישוב עומסים
בקישורים יש קישור לאתר לצורך חישובים שונים,אך היום האתר בעייתי
בכל מקרה ממליץ שלחתכים אלה תשתמש בעץ דו שכבתי,כי השינויים בעץ קטנים יותר מאשר בניסור עץ טבעי שחתכים אלה,אשר עם הזמן העץ ממשיך לעבוד ונסדק,לדעתי האישית בלבד לא הייתי סומך שעץ סדוק ישמש לנשיאת עומסי נדנדה בתנועה

קובי1953

New member
מצורפת תמונת נדנדה שבניתי. זו המוצגת מתאימה לישיבה, בעיקרון

דומה אפשר להגביהה, אלא שההבדל כפי שציין יהודה הם החיזוקים. הגורם המשפיע הוא העומס בהתאם לסוג / אמפליטודת הנדנוד. בנדנדה שבניתי העץ המייצב הוא 10/10 וללא צורך בקיבוע לרצפה. במתקן שאתה מתכנן, 10/10 יספיק אלא שהקיבוע לרצפה הכרחי.

למעלה