עצה לחיבור רגלים לפלטת עץ-שולחן סלוני

R7502

New member
עצה לחיבור רגלים לפלטת עץ-שולחן סלוני

בוקר טוב!
סוף סוף הגיעה הפלטה המיוחלת -120*80 ס"מ של עץ טבעי.
רגליים לשולחן כבר יש ( בתמונה).שאלת השאלות - איך מומלץ וכדאי לחבר לפלטה?
למרות שאני לא נגר מקצועי ויש לי כלים בסיסיים בלבד,אני מתעקש לעשות בעצמי....
גם את הרגליים ניסרתי שייפתי וצבעתי בעצמי.

הצעות?

R7502

New member
אני צריך לאסוף אותו היום או מחר

פלטה בעובי 4 ס"מ בערך

yuvaleitan

New member
הצעות, נקודות למחשבה

הי! קודם כל, תמשיך להתעקש, זה כיף ומספק! זה גם פרוייקט שתתמודד איתו בלי בעייה.
נקודה למחשבה - פלטה של עץ טבעי (עץ מלא? איזה?) "עובדת", כלומר צריך להתחשב בעובדה שהפלטה (אם בנויה מקורות אורך) תתרחב ותתכווץ קצת עם הזמן (79.5-80.5, אבל תלוי בסוג העץ ובגימור, באיזור בארץ וכו'). אם חיכית הרבה לפלטה, כנראה שהיא שווה משהו, אז שווה ללמוד קצת ולהשקיע בבנייה טובה ועמידה. יש כמה כללים בסיסיים, להלן מדריך תמציתי:
נהוג לחבר רגליים לפלטה באמצעות קושרות ("חצאית", apron) [תמ'1] - קורות המחברות בין החלקים העליונים של הרגליים, שיוצרות למעשה קונסטרוקציית בסיס עצמאית, עליה מונחת ומחוברת הפלטה, באופן כזה או אחר, שמתחשב בנקודה דלעיל.
קושרות: אם הרגליים הן 10X10, הקושרות יכולות להיות נניח 4X10 או 2.5X10 (אפשר אורן, כמו הרגלים). אפשר לחבר אותן לרגליים במגוון דרכים, כמו דיבלים עץ, זויות מתכת/פלסטיק (נסתרות), פרזול ייעודי [2], מחבר עץ [3], מחבר סין וגרז (מורטיז + טנון [4,5]), ברגים באלכסון-KREG [תמ6].
אפשר לחבר את הקושרת לפנים / אמצע / חוץ הרגל לקבלת המראה הרצוי ובהתאם לדרך החיבור.
את הפלטה אפשר לחבר לקושרות ע"י מחברי מתכת [7] או עץ [8] ייעודיים, שמוכנסים לתוך חריצים בצד הפנימי של הקושרות, או שמיניה [9], כך שמתאפשרת תנועה של הפלטה, בלי שהעסק יתפרק אחרי חצי שנה.
זה על קצה המזלג...
אני מקווה שאחרי זה עדיין תהיה נחוש לממש את היכולת שלך בנגרות - וזה ישתלם לך. קצת שיעורי בית, קצת נסיונות, יהיה אחלה!

מקווה שעזרתי,

יובל

R7502

New member
אוקי אז ככה:

הפלטה בנויה מקורות אורך-וכן היא ממש איכותית כי הזמנתי בנגריה מקצועית שאבא שלי מכיר את הבעלים שלה.

הרגליים הן 10X10 או 8X8 והשאלה הראשונה היא האם ניתן לחבר אותן לפלטה ללא קושרות ?

אם מומלץ מאד קושרות באיזה מחברים להשתמש כך שמבחוץ לא יראו כלום,להזכירכם אין לי כלים מקצועיים (כמו KREG) ואני רוצה גם לנסות בלעדיהם...גם אם זה נשמע מוזר.

אני כן רוצה לקנות מקדחה טובה של BOCSH או MAKITA שתשמש גם כמברגה.הצעות?

yuvaleitan

New member
בקצרה,

1. מאיזה עץ הפלטה?! אורן? יחסית קל, אבל פחות יציב. בוק? אלון? יותר יציב אבל כבד למדי.
2. כן, מאוד מומלץ קושרות, ובמיוחד אם השקעת בפלטה כזו. למה לחפף עכשיו? במיוחד אם הפלטה כבדה - חשובה היציבות,
3. ניתן לחבר בלי קושרות ישירות, בלי קושרות. למשל ע"י חיבור בורג דו צידי לראש הרגל, ואום (T-nut) לפלטה. או ע"י ארבעה דיבלים עץ בין ראש הרגל לפלטה, בתוספת זויות קטנות לחיזוק וקיבוע. או ע"י חיבור פלטה קטנה (נניח 16X16) לראש הרגל עם ברגים ודבק, וחיבור הפלטה הקטנה למשטח השולחן מלמטה.
4. כל המחברים שהצעתי קודם נסתרים, הם בצד הפנימי, וצריך להתאמץ כדי לראות אותם (אלא אם אתה ילד בן 4, שנפלה לו עוגיה מתחת לשולחן, וזחלת, וניצלת את ההזדמנות לבדוק איך אבא חיבר את הפלטה לרגליים...
)
5. אם השימוש של המקדחה/מברגה הוא לנגרות + קצת עבודות תחזוקה - קנה סט מקדחות של בוש (אחת רגילה ואחת אימפקט, עם סוללות ליתיום). לקדוח בקירות? קנה מקדחה פשוטה שתיועד לזה.

וזה היה בקצרה...

יובל

R7502

New member
וואיי וואיי,וזה עוד בקצרה....

הפלטה למיטב ידיעתי מאורן.
צירפתי סקיצה ישנה עם תכנון הקושרות.המידות שרירותיות ולא תואמות למציאות כמובן.
האם כדאי לחבר אותה כמסגרת בפני עצמה לפי מידות השולחן ואז לחבר אותה לרגלי השולחן ע"י 2 ברגים בכל צד,בנוסף לחיבור עליון של הפלטה לתוך הרגליים ב2 או 4 מקומות בכל רגל?
מקווה שהסקיצה ברורה דיה...

R7502

New member
המחירים האלה אמיתיים?

מה זה המחירים האלה....
אין משהו טוב של בוש ב-400/500 ש"ח באיזה קנה ובנה ודומיהם?
או שכדאי לנבור בטמבורית או חנות לחומרי בניין מהוותיקות האלו?

yuvaleitan

New member
בוש

משהו טוב של בוש - אל תחפש בקנה ובנה / אייס / הום סנטר / סיטי שופ וכאלה, אלא בחנויות שמתמחות בכלי עבודה. 400-500 ש"ח זה לא יהיה בוש. אני משתמש במקדחה רגילה (100ש"ח), גם כמברגה, ויש לי מברגות פושטיות שעובדות יפה, אבל לא חזקות בכלל. לעניות דעתי (הענייה...) - רכוש מקדחה רגילה במחיר סביר, והיא תהיה דו-שימושית. תמיד תוכל להשתדרג.

yuvaleitan

New member
למברגה

למברגה במסגרת התקציב שלך (לא תוכל לקדוח בקירות בטון עם זה, אבל לעבודות נגרות זה אחלה)
בדוק למשל את זו.
לפעמים יש מבצעים, כמו זה, ששווה להמתח אליהם.

על החנות הזו אני יכול להמליץ לגמרי - שירות, אדיבות, אחראיות. אבל תמיד כדאי להשוות מחירים של אותם דגמים במקומות נוספים.

knappertsbusch

New member
אין ממש המלצה במחיר הזה...

הכול יהיה בינוני באותה מידה, עם אורך חיים שהוא הימור. לפעמים ההימור מצליח.

בנוגע לבנייה - מה שציירת בסקיצה אחלה.
מה שיכול מאוד לעזור למראה של השולחן הוא יצירת בסיס טיפה יותר קצר מהפלטה,
כך שהפלטה תעבור את הבסיס בס"מ ספורים מכל כיוון.
את הקושרות אתה יכול להבריג הישר לרגליים (הברגים יהיו חשופים, במקרה הזה)
ואת הפלטה תחבר באמצעות מחברי זווית מהצד הפנימי (הבלתי נראה) של הקושרות.
כלל ברזל להברגות שיחזיקו מעמד לאורך זמן: הכנת חורים מקדימים לכל בורג ובורג,
בקוטר שהוא מעט קטן מקוטר הבורג. מן הסתם שמעת סיפורים בסגנון
"לא צריך חור מקדים באורן כי זה עץ רך" אבל המציאות מוכיחה את טענתי.

yuvaleitan

New member
תוספת "קצרה"...

יש מספר אפשרויות עיצוביות / קונסטרוקטיביות לחיבור הקושרות לרגליים ולפלטה, כפי שצירפתי בשרטוטים. מחולק לשלוש קטגוריות, לפי טורים.

קטגוריה א - קושרות חיצוניות
אפשרות א' תואמת את הסקיצה שהעלת. נפוצה בקרב חובבים. אני לא ממליץ עליה. היא אמנם יציבה ופשוטה לבנייה, אבל קצות שתיים מהקושרות תמיד יהיו חשופים, המראה רובוסטי ומגושם, הרגליים בהכרח נכנסות פנימה ומורידות את השטח שהשולחן יושב על הרצפה. אפ' ב' דומה, אבל עם חיתך גרונג של קצות הקושרות (45מעלות), כך שהחיבור אלגנטי יותר. עדיין רובוסטי. אפשר לחבר את הקושרות לרגליים עם ברגים (איכס. אפשר להסוות עם פקקים או תוספות מעוצבות למיניהן), ברגים דקורטיביים (פחות איכס), דיבלים עץ (חביב), או אפילו דיבלים עץ בצבע קונטרסטי (נחמד) - בכל מקרה הם יהיו גלויים לעיין.

קטגוריה ב' - קושרות "קלאסיות"
מחייב טיפונת ניסיון / נכונות להתאמן / רצון להשתדרג. הקושרות מחוברות לרגלים כמו בשרטוטים ג'-ה', באמצעים שציינתי בפוסט הקצר (
) למעלה. נותן יותר כבוד לרגליים שצבעת כ"כ יפה, ההיטל על הרצפה גדול יותר, השולחן חזק ויציב. הרבה יותר אלגנטי. אישית - אני ממליץ על אופציה ד', או משהו בין ג' ל-ד'. חיבור עם דיבלים עץ+דבק+זויות נסתרות מבפנים (או מחברי-שולחן מחנות פרזול) - יחזיק מאה שנים, וחברים יתחילו לבקש שתבנה להם כזה גם.

קטגוריה ג' - שילוב מתפשר
יותר פשוט מאפשרויות ג'-ה', יותר אלגנטי מ- א'-ב', ובהחלט יציב.
מטרת הקושרות פה לתת יציבות ופחות להוות אלמנט עיצובי בפני עצמו. זוג קושרות מחוברות לשני זוגות רגלים כמו בשרטוט, עם ברגים (לא יראו את זה), וזוג הקושרות השני מחובר מבחוץ לראשונות (עם זויות פלסטיק / מתכת, מהצד הפנימי - שוב - לא רואים). הבחירה בין אפשרויות ו' ו-ז' היא בעיקר עניין של טעם, ותלויה ביחס אורך / רוחב של השולחן.

אני חושב שזה ממצה (בקטנה...) את נושא הקושרות.

חשוב לתת את הדעת וללמוד קצת גם את נושא חיבור הפלטה לקונסטרוקציית הבסיס (ראה פוסט קודם).

במיוחד אם הפלטה היא אורן, עוד פחות הייתי ממליץ לותר על הקושרות (כיוון שהעץ רך, וחיבורים יתרופפו עם הזמן, ועם הזזות השולחן, הבעיטות ברגליים וכו')

אלו היו 60 שניות...

יובל

R7502

New member
תודה על הרעיונות,בחרתי ב...

בחרתי באפשרות השביעית,הפלטה שלי היא מלבנית.
מה גם שאני מחפש את הקו הנקי מבחוץ ואופן חיבור הקושרות מאפשר לי זאת.
נשאר לי - תיאורתית בכל אופן - לחבר את הפלטה לרגליים ו/או לקושרות.
חשבתי על בורג עץ מאסיבי ממתכת,עם גימור עליון מעניין ועיצובי ישירות מהפלטה לתוך מרכז כל רגל,
בנוסף לקיבוע פנימי לקושרות עם זוויתנים ממתכת.

רעיונות נוספים?

yuvaleitan

New member
איך אומרת הפרסומת? "אני אנטי!"

עץ מלא מתרחב ומתכווץ, ולכן קיבוע שלו דוך-אנ-דוך דרך הפלטה ולרגליים הוא בעייתי. א ל א א ם כ ן תקבע שני ברגים חזק - אל זוג רגלים שעל צלע ארוכה, ואת שני החורים הנותרים תקדח מאורכים (בניצב לכיווניות סיבי העץ (מצ"ב איור), ואת הברגים לא תהדק לגמרי, כך שתתאפשר התנועה של העץ.
גם במחברים הפנימיים צריך להתחשב בזה, ואני מפנה אותך, שוב, לחלק הראשון של התשובה שלי.

knappertsbusch

New member
הבורג יהרוס הכול

מילא המראה המפוקפק, אבל כמו שיובל הסביר, זה יהרוס את העץ.
בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין צורך בחיבור חזק במיוחד בין הפלטה העליונה לקושרות.
זה לא חלק מבני שנושא בעומס. זוויות וזהו.

למעלה