שאלה כבדת משקל

omaopa

New member
היה לנו דיון מעמיק בנושא

בשיעור פציעות ספורט. השיעור הועבר על ידי פיזיוטרפיסט בכיר ביותר. הוא דיבר על קשר חזק בין משקל יתר שומני לבין פציעות ויעץ להשגחה בין רמת וסוג הפעילות לבין המשקל. ישנו הבדל כמובן בין BMI גבוה לבין שומן. יכול להיות מישהו ששוקל הרבה בגלל מסת שריר ומישהו אחר שהמשקל קשור להשמנה פרופר. הפיזיולוגיה בריצה (ואני לא מחדשת לך בוודאי כלום) היא פשוטה מאד. בכל צעד ריצה אנו מפעילים עומס על הגוף של פי כ-2.5 ממשקל גופנו לקילו משקל גוף. ככל שהמשקל הזה גבוה יותר, כן העומס הוא גבוה יותר. כל קילו משקל נוסף משתווה ל-2.5 קילו נוספים בכל צעד של ריצה. כאשר גם כאן ישנו כמובן הבדל של מקור המשקל (שריר או שומן) כיוון ששריר מסייע בשינוע עצמו היכן ששומן לא עושה זאת. מכאן הבעייתיות. בגדול זה גם חלק מהסיבה שהורדת משקל תורמת למהירות. פחות עומס על הגוף=יותר קל לזוז מהר יותר קדימה. נכון שבין לשקול 56 קילו לבין לשקול 58 קילו על 40 קילומטר בשבוע אין הרבה הבדל. אבל בכל זאת צריך לשים לב (ולכן ראיתי טעם לציין את העניין) שאם מדובר בהפרשים גדולים יותר של קילוגרמים וגם של קילומטרז', הדבר מתווסף לעומס גבוה יותר על הגוף מה שמוביל לשכיחות בפציעות. אישית אני ראיתי רצים כבדי משקל יחסית שאינם נפצעים הרבה אבל אני חושבת שיותר ראיתי את ההפך. אני חושבת שבמסגרת דיון על משקל כמשפיעה ישירות על ריצה יש טעם לציין את העניין הזה שיכול להיות בר חשיבות ושיכול להוות נדבך חשוב בתוכנית אימונים. שוב, לא באופן ספציפי אלא כללי יותר כמובן.

הדיון חייב להיות בשקלול גורמים מתערבים

אי אפשר לבודד את הדיון למשקל. את כבר ציינת שאם כבר- אז מדובר יותר ב"הרכב הגוף" מאשר ב BMI . דוגמאות נוספות : בנשים- אחד הגורמים התורמים לשברי מאמץ באצטבולום (החלק האגני של מפרק הירך) קשור בזוית שלה עם עצם הירך ( anteversion /retroversion), בשברי מאמץ בקרסול ובנקעים יש לעיתים קשר ל"קריסה" של עצם ה"טאלוס" (לפרונציה). כל תהליך בלימת הזעזועים קשור במידה רבה לאופן גיוס השרירים וסדר הגיוס שלהם בחלקי הגוף השונים. אצל ספורטאים הרבה פעמים הדרישה או הרצון לירידה במשקל תהיה כדי למקסם הישגים ולא כדי למנוע פציעות. אם ה- BMI מעל 30, או אפילו מעל 25 אני עוד יכולה להבין שהוא בעצמו יהיה גורם סיכון אבל במשקלים תקינים, אני חושבת שזה להיכנס לפינה שלא חייבים להיכנס אליה. וחוץ מזה- מה את לומדת? נשמע מעניין...

omaopa

New member
בגדול אנחנו מסכימות

אבל אני חייבת לא להסכים בעניין הכניסה לפינה. אני חושבת שזה חשוב מאד, דווקא ברמות החובבות, בהם יש מיסקונספציה לגבי חשיבות המשקל כשמתחילים לרוץ ומטמיעים הרגלי ריצה ותוכניות אימונים מסודרות. אני שומעת הרבה רצים מתחילים שמתכוונים "להשתמש" בריצה כדי לרדת במשקל כאשר בעצם התהליך ההפוך הוא עדיף. אפשר כמובן "להשתמש" בריצה גם כדי לרדת במשקלים אבל צריך להבין את הסיכון ולחשב אותו יחד עם חישוב תוכנית האימונים, מטרות והספקים כאשר יש מקום אולי לעשות שימוש בענפי ספורט אחרים כדי לסייע בעניין המשקל שם המשקל עצמו (אם הוא שומני) לא מהווה גורם בעייתי. דווקא בשרשור שמדבר על אפקט המשקל בריצה, אני חושבת שיש מקום לתרום ולהוסיף את עניין הסיכון כי רבים לא מודעים לו ובעיקר בתחילת הדרך. לאחר הבאת הגורם הזה בחשבון במכלול השיקולים אפשר לקבל החלטה מושכלת בעניין התקדמות. אבל לדעתי אי אפשר להתעלם מהעניין. גם כאשר חשוב מנגד בוודאי להעלות את אישיו דימוי הגוף החיובי. ואני עושה קורס למאמני ריצה.....

בואי נסכים לא להסכים../images/Emo140.gif

בתחומי המשקל התקין- הדגש, אם כבר, צריך להיות על הרכב הגוף ולא על המשקל. אני רוצה לקוות שיבוא היום ודימוי הגוף הנשי לא יישען על ק"ג אחד יותר או פחות. ברור שבתכנית אימונים שאינה מותאמת למתאמן (על כל מרכיביו ולא רק משקלו) יש כל מיני סיכונים. הסיכון לשברי מאמץ במתאמנים מתחילים קשור הרבה יותר לדברים שפירטתי קודם (אספקה דמית, יכולת התאוששות)מאשר לעודף משקל. בספרות שאני מכירה, מדברים על עליה דרסטית בעצימות ועייפות (fatigue) של הרקמות, כגורמים משמעותיים הרבה יותר מהמשקל. אני מסתייגת מהמסר שצריך לרזות כדי לרוץ.

omaopa

New member
אוקיי. אני דובקת בעמדתי

אך מכבדת את עמדתך. לא חייבים להסכים על הכל זה בטוח. רק לחדד את העמדה שלי כיוון שאיני מנסה להעביר מסר שצריך לרזות כדי לרוץ (פרפרזה שאינה קולעת לדבריי לדעתי), אלא שכאשר מטמיעים הרגלי ריצה, צריך להביא בחשבון כגורם משפיע את נושא המשקל.
(שיהיה גם לך אחד
)

ofec bar

New member
תודה שאת קיימת

בתוך הסבך האנטומי, לפעמים אני שוכחת למה אני אוהבת את זה, כשאת כותבת משהו כזה, ואני מבינה למה את מתכוונת, אני נזכרת למה. ראש-צוואר-גפיים שולט!!!!!!!!!!11111

ofec bar

New member
וגם הפוך רונה!

גם תת-משקל גורם לפציעות ולעלייה בתחלואה בקרב רצים, אני חושבת שגם דיון כזה היה לנו פה

תת משקל

זה BMI מתחת ל- 19 שהרבה פעמים אצל נשים מלווה באוסטאופורוזיס בגלל חוסר באסטרוגן (חלק מהאסטרוגן מופרש מרקמת שומן, ובייחוד שומן בטני. אם יש הרבה שומן בטני עלול להיות עודף באסטרוגן גם אצל גברים עם כרס). אוסטאופורוזיס זה כבר ממש גורם סיכון לפציעות ושברים. אם מתלווה ל BMI הנמוך גם אחוז שומן מתחת ל- 14% זה גורר גם הפסקה של המחזור החדשי.

ofec bar

New member
נכון אבל רציתי לאזן

סתם מתוך רצון להכניס את הנושא של "משקל תקין" כאידיאל להבדיל מרזון.

mica35

New member
זה שווה את זה?

זו שאלה שאת צריכה לענות בעצמך. אבל יכול להיות שיש פתרונות קלים ממה שאת חושבת. אני לא חושבת שלהיות בדיאטה כל היום זה בריא למישהוא וגם לא שווה את הירידה במשקל. לדעתי את צריכה לנסות לשנות גישה, את אומרת שאת אוכלת בריא, ומכירה את כל הכללים, אבל יכול להיות שהכללים לא נכונים.ולפחות לדעתי עצם העובדה שאת אוכלת לחם קל אומר שאת לא אוכלת בריא. יש היום המון גישות לתזונה ודי ברור שהגישה המסורתית (קלוריות נכנסות מול קלוריות יוצאות), מתבססת על ידע או פרשנות שגוייה לידע הזה. אני קראתי לא מזמן את הספר "חילוף חומרים מנצח", ואני מאוד ממליצה עליו. הוא גם מפרט את כל הבעיות הבריאותיות שיכולות להוביל להשמנה/קושי בירידה במשקל וכו' ואת הבדיקות שצריך לעשות כדי לאתר את זה. אם את גרה באזור המרכז אשמח לתת לך אותו. לפעמים אפשר לעשות שינויים קטנים ולא בהכרח קשים (הוספת שקדים לתזונה לדוגמא), שמביאים לתוצאות טובות, בלי הרבה מאמץ. אם מסתדר לך אם הלו"ז את יכולה לנסות להוסיף גם אימוני כח, לי זה מאוד עזר בהורדת אחוזי שומן שזה לדעתי הרבה יותר חשוב ממשקל. אני ירדתי די הרבה באחוזי שומן (5 אחוז) בלי לרדת בכלל במשקל, וירדתי קצת בהיקפים אבל הגוף שלי נראה היום הרבה יותר טוב ממה שהוא נראה לפני כן, למרות שבבגדים אני לובשת את אותם בגדים בדיוק, הצורה הסתדרה טוב יותר בלי כל מיני צמיגים ואוזניים מכוערים (ויש עוד כמה אחוזי שומן שאני שואפת לרדת, לאט לאט).

ofec bar

New member
חולקת על חלק קטן

אני מסכימה שיש המון גישות לתזונה אבל אני חולקת על כך שהגישה המסורתית מתבססת על ידע או פשנות שגוייה לידע הזה. יש גם עניין של נקודת מבט, כי למרות שהביוכימיה הבסיסית מורכבת ורבת פנים, במאקרו הדברים בדרך כלל פחות מורכבים.

mica35

New member
אני אפרט

הגישה המסורתית לפי מה שאני מתכוונת אליה היא שכמות הקלוריות הנכנסות צריכה להיות שווה/גבוהה/נמוכה מהכמות שנכנסת כדי לקבל את מה שרוצים. התוצאה של הגישה הזאת היא הדיאטה המסורתית ששולחת אנשים לאכול מאכלי דייאט שחוץ מזה שהם מגעילים הם גם מלאים בכימיקלים מסוגים שונים, הגישה הזו גם הרבה פעמים מתעסקת יותר במשקל ופחות באחוזי שומן, שזו התסכלות מוטעית ולא נכונה, היום יש יותר ויותר מחקרים שמראים שדווקא לפעמים העלאת כמות הקלוריות גורמת לירידה במשקל, לדוגמא הוספת שקדים או תפוחים לתפריט (שני מחקרים שאני מכירה, בטח יש עוד הרבה שאני לא מכירה אני לא תזונאית או משהוא כזה) שלמרות שגורמת לעלייה בצריכת הקלוריות מובילה לירידה במשקל, או הגישה של אטקינס שבא אפשר להגיע לכמות גדולה של קלוריות מסוג מסויים ולהרזות, או של החבר'ה של המדד הגליקמי שאורים להוסיף לתפוח אדמה טחינה, ולתמרים אגוזים ולמרות התוספת הקלורית דווקא להרזות. אני לא אומרת שאני מסכימה אם הגישות האלה (כי אני לא), אלא רק אומרת שיותר ויותר הולך ומתברר שיש בעייה עם הגישה ה"ממסדית" לתזונה, ואולי זו אחת הסיבות שתורמות לזה שהעולם המערבי הולך ונהיה יותר שמן ויותר לא בריא, ולפעמים אפשר על ידי אימוץ תזונה אלטרנטיבית מסוג כלשהיא להביא לתוצאות טובות בלי יותר מידי מאמץ, כי יש גישות תזונתיות שלא בעד הרעבה, ושבהן כן אפשר לאכול דברים שאוהבים רק לא את כל מה שאוהבים, ואז לפעמים שיש דברים שאוהבים שהם מותרים הרבה יותר קל לוותר על האחרים במיוחד שהם בדר"כ ממש לא בריאים.

ofec bar

New member
המלצה לקריאה

כשמתייחסים לתזונה כנראה שכל השקפה יכולה להיות מגובה בכמות גדולה של מחקרים, כולל גישות שנראות לכאורה סותרות. אני מסכימה עם מה שאת אומרת, אף על פי שלפי מיטב ידיעתי גם בדיאטות אטקינס למיניהן ניתן לראות שבסופו של דבר הגורם המכריע הוא כמות הקלוריות. מחקרים ארוכים הראו שבגדול, יש ירידה בצריכה הקלורית הכוללת כיוון שאנשים אוכלים מוצרים חלבוניים שגורמים לתחושת שובע לאורך זמן. למרות שאני מסכימה עם מה שאת כותבת, ביחס למדד גליקמי וכו' שיש מוצרים שאכילתם למרות הקלוריות שבהם אינה פוגעת בהרזיה וזה חורג מעיקרון "הכנסת - הוצאת", אם כי אני מסתייגת מכך שמדובר בגורם מרכזי עד כדי כך שיאפיל על הגישה הקלאסית כאשר מחברים תכנית תזונה (אני מתייחסת לכלל האוכלוסיה, לא לקבוצות חריגות כגון ספורטאים וכו'). אני ממליצה למי שמתעניינת בנושא הזה ובממשק בין הגישה הקלורית הקלאסית ובין ה"חריגות" שלה על מחקרים שנעשו עם סוג מיוחד של מים שמאפשרים לעקוב באופן מדעי ומדוייק אחרי הצריכה הקלורית של האנשים. המחקרים האלה מאפשרים לעקוף את הבעיה הקשה במחקרים הרגילים, שהיא הסתמכות על דיווח עצמאי של הנבדקים בנוגע לקלוריות שהם צרכו. יש נטיה לאנשים להוריד כ 30-40% מהקלוריות שצרכו בדיווח! מדובר במים עם איזוטופים של מימן וחמצן, אבל מעבר לזה הכימיה מסובכת מדי בשביל שאני אבין איך זה עובד... http://en.wikipedia.org/wiki/Doubly_labeled_water

tom696

New member
עוד 2 סנט

מגיבה קצת בדיליי כי חשבתי ארוכות על הנושא וזה אישיו שמעסיק אותי. היו לי לאחרונה שתי פגישות עם דיאטן ספורט של מכבי. הסיבה שהלכתי אליו היא כי אמא שלי הייתה היסטרית שאני רצה יותר מדי (= כל דבר שהוא יותר מ-10 ס"מ) וכי אני קצת בעייתית בנושא (על גבול הטבעונות ולא אוכלת ממש מאוזן) וגם כי אני מסתכלת על זה כדרך למנוע פציעות. לאו בהכרח בהקשר של משקל שעלה אלא במה אני לא אוכלת מספיק, איך להתאושש יותר מהר וכו' עם ההעלאה של המרחקים זה משהו שברור היה לי שצריך לקחת בחשבון. שתי פגישות איתו עד כה הציבו לי מראה וסידרו לי בראש כמה דברים שאולי ידעתי אבל העדפתי להתעלם מהם. בעיקר שאני צריכה לצרוך יותר סידן ויותר חלבון. ה-BMI שלי הוא בערך חצי נקודה פחות משלך. בפגישה השניה הדיאטן אמר לי שאם אני רוצה לשפר תוצאות אני צריכה לרדת קצת במשקל. אגב זה בלי למדוד אחוזי שומן וזה קצת הרגיז אותי כי אני על אותו משקל פלוס מינוס מאז שסיימתי את התיכון ואז לא יכולתי לרוץ אפילו 200 מטר, ברור לי שה-BMI לבדו לא משקף את כל התמונה. אחד הקווים האדומים שלי בחיים הוא שאני לא מוכנה להתעסק באובססיביות באוכל ואני יודעת על עצמי שזו מערבולת שיכולה לסחוף אותי ומכירה יותר מדי מקרוב כמה מקרים של אנורקסיה. אני לא מוכן להכניס את עצמי לפינה הזו, לא חושבת שזה שווה את זה אבל כמו שכל השאר כתבו זה עניין שלך. רק בריאות

ofec bar

New member
באותו הקשר

http://www.xnet.co.il/fashion/articles/0,14539,L-3083500,00.html מקשרת לכתבה ואשמח אם נרחיב עוד את הדיון בעיקר מתייחסת לפסקה האחרונה, שמתקשרת בעיני גם לנושא הספורט והנשיות: לספורטאיות בענפים שונים לעיתים יש מבני גוף אופיניים (כתפיים רחבות, חזה קטן, ארבע ראשי מפותח וכו') וגם זה מבחינה חברתית לעיתים "מוקצה". מצא חן בעיני שהיא אמרה שיש דברים שהם "טעם נרכש" ואני מסכימה. אני תוהה אם ביום מן הימים בחורה עם חזה קטן וכתפיים רחבות תחשב נשית. ואני עדיין מעדיפה את היכולת לשחות/ לרכוב/ לרוץ וכו' על פני מידת חזייה גדולה יותר.

תודה שוב...../images/Emo39.gif

וואוו, אני ממש שמחה על הדיון שהתעורר כאן, כולל דיוני הצד שלו, כי זה מאוד עזר לי לחשוב על הדברים. בנוסף- כל מי שכתבה באופן אישי, ענתה, התקשרה- תודה רבה רבה! לא החלטתי מה אני עושה עם זה עדיין, למרות שקיבלתי הרבה תובנות בזכות הדיון כאן. מה שכן החלטתי, שאני לא נותנת לעניין הזה לנהל אותי יותר. זו לא המהות, זה רק עוד חלק באורח חיים ספורטיבי, אולי חלק תורם, משלים. כמו שאני צריכה נעליים טובות כדי לשמור על הגוף, או ארגומטריה, אני צריכה את היעוץ התזונתי. אם ארד במשקל- מגניב. אם לא- כנראה שאני לא יכולה לעשות את זה/ הגוף שלי לא מוכן. בסדר, אפשר לחיות גם כמו שאני, ואפילו לא רע. אבל שוב, אני מעריכה מאוד את התגובות של כולכן. עזר לי מאוד מאוד. שבת שלום ורק טוב!

icy tear drop

New member
לא הבנתי איך את אוכלת בריא

ומתעסקת בספורט, ועדיין בעודף משקל. תוכלי לפרט מה בתפריט וכמה קילוגרמים יש לך להשיל עד משקל היעד?

ממש לא בעיה....

אני הוכחה מצויינת שאפשר לאכול אוכל בריא ולהיות בעודף משקל. 20 ק"ג כבר השלתי ויש עוד כמה אחוזי שומן עקשים שעדיין לא רוצים לרדת (אבל לא דחוף לי...) אני חושבת שסטודנטית1979 כבר נקבה במספרים וקיבלה את התשובות שרצתה. לא נראה לי שהשאלה שבכותרת ממש מחזקת את השואלת.

למעלה