שאלה כבדת משקל

shades of blue

New member
זה הכל באוכל

בימינו האוכל הוא באיכות ירודה וגם מגיפת הדכאון מתפשטת, וזה טבעי שאנשים יהיו מדוכאים כתוצאה מחסכים, אנשים אחרים מנסים לגשר על החסכים באמצעות כמות גדולה יותר כדי לספק את הצרכים ואז יש השמנה.

קודם כל - את נראית מצויין

נראה גם שרזית בין שתי הפעמים שבהן התראינו... שנית, אני מאד בעד ירידה במשקל. זה לא חייב להיות עינוי, במיוחד שכבר יש לך הרגלים טובים. אישית, אחרי ירידה של כ20 ק"ג בשנתיים וחצי, אני מרגישה הרבה יותר קלילה ואין ספק שהבטחון העצמי שלי השתפר. אני מאלו שכל החיים נאבקות במשקל אבל מעולם לא הייתי במשקל שאני כעת... אני מאד בעד ללכת לתזונאית ספורט. למישהי כמוך, שאינה שמנה, יותר קשה להוריד את הקילוגרמים האחרונים. לפעמים כל מה שצריך הוא לשנות כמה דברים קטנים, זה הכל והתוצאה באה לאט אבל באה... לגבי השדים, מי כמוני מבינה. יכולה להגיד לך שאחרי שחשבתי שנפטרתי מהם (כי בהתחלה ירדתי גם בלי ייעוץ של תזונאית), שבתי להתמודד איתם וגיליתי שכשהספורט לצידי, זה פחות מאיים ממה שחשבתי...

תודה על התגובות

נועה- את צודקת לגמרי. אני לא שמנה, באמת יש לי הרגלים טובים, ולהוריד את הכמה ק"ג של הסוף, זה יהיה קשה. זה פשוט לא יורד... אם היו לי להוריד 20 ק"ג, או 40 ק"ג- הייתי מבינה את הצורך הבריאותי, לצד המראה. אבל אני חושבת שמדובר בלכל היותר 7 ק"ג. זה באמת שווה את זה? זה מה שיגרום לי להיות מאושרת, או יחזיר את כל תסביכי המשקל שלי (שהיו כבדים בפני עצמם)? כמו שאמרתי- שאלה כבדת משקל... יום טוב, ורוב תודות!!!

מור שלז

New member
אפשר עוד תגובה???

קראתי בעניין את השרשור, נושא חשוב שהעלית כאן, תודה
גם אני מצטרפת לנועה, אחרי שראיתי אותך בשבת: את לא שמנה. את יכולה להוריד עוד כמה ק"ג ולהיות שחיפית אם זה מה שאת רוצה, וזה כנראה גם ישפר את הריצה, אבל זה לא קשור... וכאן מתחברים לשאלה: מה המטרה בעצם? אם המטרה היא להיות מאושרת - זה לא הכמה ק"ג האלו שיעשו את זה. רק את עצמך תוכלי לגרום לעצמך להיות מאושרת, ושתינו יודעות שזה לא קשור למשקל. אם זה חשוב לך בשביל הריצה או הספורט, אבל ממש חשוב - אז לכי על זה. אבל אחרת? למה? את בריאה, את במשקל טוב, את נהנית ממה שאת עושה... אני יכולה להעיד על עצמי שלפני תחרויות מטרה חשובות ירדתי במשקל. לפני חצי איש הברזל הראשון שלי, לפני כל פעם שעשיתי איש ברזל, ירדתי. כי אז זה היה לי מאוד חשוב. הרגשתי שזה ישפיע על כל החוויה, כי כל ק"ג משנה במרחקים האלו. היום, אני שוקלת יותר, לא גפרור, ואז מה? הספורט הוא רק חלק קטן מן החיים שלי, ואני לא מוכנה לתת לו להשתלט עליהם. אז בסופו של דבר, ההחלטה היא שלך, ושלך בלבד. ועדיין אני שמחה שהעלית אותה כאן

תגובה כזו, וממך- ברור שאפשר!!!

אני לא חושבת שאני שמנה (תודה לאל, את זה אני כבר לא חושבת). אני לא חושבת שאני רזה. אני לא יודעת מהם אחוזי השומן התקינים, אבל ברור לי שאני בגדול במצב לא רע. למה הנושא הזה עלה? כי יכולת הריצה שלי מאוד ירדה. גם כי שמתי על זה פחות דגש, גם כי היו קצת כאבים, גם כי התאבון לזה פחת. והרגשתי בזה במיוחד בטרי' נשים האחרון. כשישבתי עם עצמי (ובהמשך, עם המאמנת) וחשבנו איך משפרים, גם זה עלה. אבל המאמנת, נהדרת ככל שתהיה (והיא ממש ממש כזו), לא מכירה את ההיסטוריה הרעה שלי עם מלחמות המשקל. ולכן, כשאני אומרת שאני מפחדת להתמודד עם השדים האלה, אני לא בטוחה שברור איזה סערה זה עלול לחולל. וכן, אני מסכימה ויודעת- זה תלוי בי. האושר הוא פנימי, וההשלמה עם המראה טמונה בי. הכל מדוייק ונכון. ועדיין, דעתכן חשובה, מעניינת ותורמת מאוד! תודה תודה על הכל.

זה מאד מאד אישי

אישית, לי מאד עזר לרדת את אותם ק"ג עיקשים או יותר נכון, אחוזי שומן גבוהים ומיותרים. זה עשה את הריצה שלי נעימה יותר ועזר לי לשנות את הדימוי העצמי של בטטה שהיה לי. עשיתי את זה ועדיין במעקב של אורית שמש. אורית יודעת לתת לך להרגיש טוב עם עצמך הן מבחינת הביקורים אצלה והן מבחינת החיים שבינהם. ביננו, זה מה שחשוב. השדים הישנים חזרו לישון ואני חיה טוב עם עצמי וזה מה שהכי חשוב. התסביכים לא שבו... אני חושבת שעצם העובדה שהעלית את הנושא, מראה שזה מציק לך. חושבת שכדאי לנסות. אם את רואה שזה מאמלל אותך יותר מאשר עוזר, תפסיקי. אני לא מאמינה בירידה במשקל לצורך מטרה מסויימת. מבחינה זו, כנראה שהמרחקים הארוכים לא מתאימים לי. היום השמירה על המשקל היא משהו יומיומי שלא גורם לי לשום עינוי. להפך, אני מרגישה חזקה הרבה יותר כשאני יודעת שאני מכניסה לגוף שלי כמעט רק דברים טובים וכשפעם ב בא לי משהו, אין לי ייסורי מצפון. בעיני, הכי כיף הוא שאני יכולה לחיות אורח חיים בריא. לא בלחץ כי צריך להוריד המון בגלל תחרות קרובה. יש לי עוד כמה אחוזי שומן שצריך להוריד ואני לא בלחץ. בסוף הם ירדו. לא שמה להם זמן יעד....

שני הגרוש שלי

עדיף לאכול אוכל נורמלי ומשביע מאשר סלטים/לחם קל/דיאט וכל זה. גם אני מאז ומתמיד נלחמתי בצורה זו או אחרת במשקל. בשלב מסוים בחיים, פשוט מעייפות, התחלתי לאכול... כמו גבר - כלומר, לא להצמד לדברים שנחשבים דיאטטיים אלא לאכול הכל, כמו פעם, ארוחת בוקר של לחם גבינות (טעימות, לא דיאט) וירקות, ארוחת צהרים של בשר ופחמימות וארוחת ערב גם, של כל מיני (ביצים, לחם וסלט, למשל או קורנפלקס). באופן מפתיע, המשקל שלי הרבה הרבה יותר יציב ומעבר לעניינים כמו הריון ולידה הרבה יותר נשלט (גם בשני ההריונות האחרונים שלי עליתי ממש מעט, הרבה פחות מבהריון הראשון, בו עוד אכלתי ופיציתי כמו "בת"). הרבה יותר קל לי גם לרדת במשקל, אני מחליטה שאוכלים קצת פחות (פחות, לא דברים אחרים) ומיד המשקל יורד. לאט אבל יורד. כמובן שבתוך כל זה יש גם את הריצה, ברוב התקופה הזאת אני גם מתאמנת, אם כי לא בעצימות גבוהה במיוחד, לכל היותר 4 פעמים בשבוע. אני מאמינה שכשאוכלים "דיאטה" אז מתכנתים את הגוף להיות במצב תמידי של רעב וצורך ועל כן תמיד יש שאיפה להשלים ולפצות והמאבק הוא תמידי. כשאוכלים במטרה לשבוע זה עוזר גם ברמה הפיזית כי באמת נותנים לגוף את מה שהוא צריך וגם ברמה הנפשית, כי לא מתעסקים עם זה כל הזמן, ואין את ההרגשה שיושב לך שוטר על הראש כל הזמן, הרבה פחות שדים. אני יודעת שזה חילול קודש גדול ולא מתאים לכל אחת, לי זה בהחלט עזה שינוי, גם בגוף וגם בראש.

לא צריך "דיאטה" ומוצרי דיאט הם מחוץ לתחום

לא נוגעת במוצרי דיאט. לא מכניסה הביתה שום מוצר חלב של 0%. הם ממש לא בריאים לאף אחד. גם לחם קל לא עובר את סף הדלת. רק לחם מלא, שיפון וכו'. לגבי גבינות - בשל אחוזי השומן הגבוהים, יחסית, שלי הגבינות בבית הן 5% שומן (מלבד הצהובה). מסכימה איתך שדיאטה זה לא מצב בריא. מה שחשוב הוא הרגלי אכילה שיאפשרו לנו להמשיך להרגיש טוב ולעשות ספורט בצורה בריאה, בלי תנודות מוגזמות במשקל. אין פה שום חילול הקודש...

אכן, עניין אינדיבידואלי ביותר.

גם אני הייתי במצב של "אוכלת בריא, לא מצליחה להוריד את הכמה קילוגרמים העודפים, לא מצליחה להשתפר בריצה", אבל אני לא הצלחתי להשלים עם זה בכלל. הייתי מתוסכלת וייסרתי את עצמי והרגשתי רע, והכרחתי את עצמי לאכול פחות ופחות בלי תוצאות. בעיני, ההצלחה שלך להפנים ולהשלים היא הישג אדיר וכל הכבוד. הורדתי את הקילוגרמים המנוולים ואחוזי השומן הממזרים בעזרת אורית שמש (מסתבר שעם כל הידע והמודעות והטרחה והמאמץ, עדיין עשיתי טעות שגרמה לי לאכול פחות ופחות ולהמשיך להשמין). לטענה שהייתי יכולה במקום זה לעבוד על קבלה עצמית וכולי אני עונה: כן, אולי, וזה היה לוקח לי שנים של ייסורים. אבל זה לא שעכשיו אני ממשיכה להרגיש רע: אני מרגישה מצויין. תחושת הישג ואני אוהבת את מה שאני רואה במראה. מבחינתי אני מרגישה שקודם לא הייתי "אני", ועכשיו אני כן. לא "דוגמנית", אישה נורמלית בגילי אחרי שתי לידות, ואני אוהבת את זה. וממשיכה לאכול לשובע ולהנות מאוכל בריא וחיוני (אני בכלל לא מקבלת את ההנחה שאוכל בריא הוא לא טעים, בניגוד לאוכל "דיאטטי" שהוא כן מבאס בעיני). אז מצד אחד, נשמע שאת לא במצבי: את לא מתעסקת בזה, טוב לך עכשיו. מצד שני, לא בטוח שלא יהיה לך קל לרזות, יכול להיות ששינוי קטן וקצת עזרה צמודה יעשו את העבודה. בחזרה מהצד הראשון, אבל בשביל מה? כמה חשוב לשפר זמנים, למשל? זה שאת לא שואפת לאולימפיאדה, לא אומר שזה לא יכול להיות חשוב לך (איזה משפט מסובך, סליחה). לי, למשל, זה היה חשוב. שוב - לא לשפר לזמנים מצויינים אבסולוטית, לא זמני פודיום, אבל זמנים שנראים לי סבירים ואני ארגיש טוב איתם. אני בדרך לשם (זאת אומרת, בהתעלם מזה שכרגע אני בפציעה), וכשאגיע לשם, ממש כמו כשהגעתי למשקל המטרה שלי, אני ארגיש טוב עם עצמי ולא אמשיך להיות מתוסכלת. כל הדיבורים האלה על תזונה עשו לי תיאבון. אני הולכת לרדת על סלט טרי ועסיסי עם פרוסת לחם שאור מקמח מלא שאפיתי בעצמי!

adidi42

New member
את מסתדרת עם השאור?

לא מצליחה להסתדר עם החיה הזאת שגרה במקרר. ספרי איך? נכון שזה לא פורום אוכל, אבל אם כבר העלית את הנושא...

מאכילה את החיה פעמיים בשבוע

אם הוא גדל מדי, אני זורקת קצת, ואם הוא קטן (כשאני אופה) אני מוסיפה האכלה נוספת. איזה סוג של בעיות הוא עושה לך? אני לא מומחית, אבל יש לי טיפה ניסיון.

mica35

New member
אני מתה על שאור

אני כבר כמה שנים טובות מגדלת לי להנאתי גור שאור קטן וחמוד. השאור הרבה פחות רגיש ממה שכתוב בספרים, ואם עוברים את השבועיים שלושה הראשונים, ושומרים את השאור במקרר מאוד קשה להרוג אותו, וגם כשעושים את זה די קל להחזיר אותו לחיים. לי מאוד נוח השאור, בגלל ההתפחות הארוכות אני יכולה להכין את הבצק בערב (שישי בדר"כ) ולאפות בשבת בבוקר שזה בוקר רגוע יחסית אצלי. בקיצור תמיד אני צוחקת ששאור זה המתכון לאמהות עובדות שאין להן זמן לכל הבלאגן של שמרים. השאור שלי והלחמים שאני עושה ממנו לקוחים מטור של שרי אנסקי וארז קמרובסקי שהיה במעריב לפני כמה שנים ואפשר למצוא בגוגל, וגם בפורום מתכונים נתתי את המתכון לא פעם. יש גם לחם ללא לישה שאפשר למצוא עליו המון ברשת וגם בעל השולחן, שזה לחם אמנם עם שמרים אבל מעט, ועדיף בהמון על כל לחם תעשייתי מלא כימיקלים, והיום בסופרים מאוד קשה למצוא לחם נטול כימיקלים. וגם פה מערבבים הכל בלילה בבוקר זורקים לסיר ואופים, ההתעסקות די מינימלית וכמעט לא צריך שום ציוד (חוץ מסיר כלשהוא).

adidi42

New member
סבבה, כשנחזור לארץ אקח מאחת מכן חתיכת גור

ואנסה שוב לא להרוג אותו. אצלינו אכלו רק לחם שהכנתי (בארץ), אבל פה בארה"ב הקמח המלא כה קשה שיצאו לי קרשים עד שהתייאשתי. האוכל הוא הדבר העיקרי שאני מתגעגעת אליו בארץ. שמישהו יתן לי כבר ארוחת בוקר ישראלית. הצילו!!!

זה מתחיל להשמע פשוט, כל עניין הגור הזה...

אצלנו האיש הוא האחראי על אפיית לחם מקמח מלא. אני אנסה להציע לו לעבור לשאור. אם אני אהיה אחראית על הגור, אולי זה יעבוד...

omaopa

New member
מאד בזהירות.....

על השאלות ששאלת - האם זה משנה או שווה את זה - רק את יכולה לענות. יש אנשים שמשנה להם מאד ויש כאלה שפחות. יש אנשים שחושבים שזה ממש שווה את ההשקעה ויש כאלה שאין להם רצון להקרבה כי זה באמת לא שווה להם. אם את בריאה, פעילה, עם דימוי גוף חיובי (או לפחות לא שנאה עצמית כמו שלי היה) ועם BMI תקין אז יש לך את הלוקסוס להחליט האם זה שווה את זה או לא והאם זה משנה לך או לא. ישנם רמות שומן שאינן מאפשרות בחירה כי זה באמת בעייתי אבל לא נשמע שאת שם. יחד עם זאת, אני חייבת להוסיף פה משהו מהפן הספורטיבי. העניין הוא לא רק עניין של זמנים ומטרות תוצאה. יש אמנם קשר ישיר ומוכח בין משקל ומהירות. זאת נוסחה פיזיקלית די פשוטה ופשוט עניין של כמה מסה הגוף צריך לשאת בזמן הפעילות. לכן בריצה יש לזה הרבה יותר השפעה מאשר ענפי ספורט אחרים שבהם הגוף לא נושא את עצמו. אבל יכול מאד להיות ששיפור של שתיים-שלוש דקות (או ארבע או עשר לצורך העניין) לא שווה לך התייסרות של חודשים ואת זה אני מאד יכולה להבין. לא לכולם אכפת וזה בסדר. אבל יש עניין שכן צריך לחשוב עליו וזה לא קשור לזמנים או לשאיפות בכלל וזה נושא הפציעות. אני לא יודעת אם את שם כי אני לא מכירה אותך ויכול מאד להיות שהמשקל שלך הוא תקין לחלוטין ולא מהווה שום בעיה. אבל אני חושבת שכדאי לדעת שככל שהמשקל גבוה, הנטיה לפציעות מוחרפת. בעיקר אצל נשים. לנשים יש נטיה להיפצע הרבה יותר בקלות בריצה. האחוזים בהם מדובר הוא בעשרות. בריצה גם ככה הסיכון לפציעה הוא גבוה מאד. משקל גבוה מחריף את הסיכון הזה פי כמה וישנם פציעות שאחד הסיכונים הידועים שבהם הוא משקל יתר (אחת מהפציעות בהם משקל מהווה גורם סיכון הוא שברי מאמץ לדוגמא). אז כמובן שזה לא אומר שכל מי שבמשקל יתר יפצע אבל צריך להבין שקיים סיכון וחשוב מאד להתאים את תוכנית האימונים ורמות העומס גם למשקל. שוב, אני לא מכירה אותך ויכול להיות שאת לא שם בכלל, אבל חשוב לי לומר את זה באופן כללי אם כבר הנושא עלה. בהצלחה!

וואו,שאלה קשה

אני אנסה לענות לך מהמקום שלי,עד לפני פחות מחודש חשבתי שאני רזה,בריאה,בלי תסביכיי משקל. באופן עקרוני לא נשקלת(למעט שני הריונות שאין הרבה ברירות),אין לי משקל בבית ולא היה לי מושג כמה אני שוקלת. המדד אצלי היה "מבחן הג'ינס" שעבד אצלי מצויין. בחיים לא עשיתי דיאטה ולא התעסקתי באוכל יותר מדי עד שנכנסתי לתחום הריצות והטריאתלונים. בבדיקה הארגומטרית שעשיתי חששתי מאוד מהמספרים כי ידעתי שברגע שאדע מה אחוזיי השומן והמשקל שלי,אתחיל להתעסק בזה. פתאום המספרים האלו התחילו לנהל אותי,(אם אני ארד עוד ק"ג,אני ישפר את התוצאות שלי,מדד ה=BMI פתאום לא הגיוני לי כי חשבתי שאני רזה ויש עוד מה להוריד),לא כיף בכלל. מה אני מנסה לכתוב לך...אם המשקל שלך תקין ואחוזיי השומן בטווח הנורמל אל תתעסקי בזה כי זה לא יגמר,תמיד תרצי לגרד עוד חצי דקה במירוץ ובשביל זה לא צריך להתחיל מחול שדים מטורף.

הערה חשובה לפרוטוקול

סנדרה, לא רק את "רזה" ושבמבחן הג'ינס את מקבלת 100 - את נראית פצצה! ואל תגידי לאף מספר להגיד לך אחרת

משקל יתר ופציעות.

רונה- רוב המחקרים שמתייחסים למשקל יתר ופציעות מתייחסים לBMI מעל התקין, כלומר מעל 25, וחלקם לBMI מעל 30. ישנם הרבה גורמים מתערבים כמו כח שרירים, טווחי תנועה במפרקים, אלסטיות הרקמות ועוד המשפיעים על יכולתנו לספוג זעזועים. רוב המחקרים המראים על שכיחות יתר של פציעות ספורט אצל נשים נעשו במקצועות "היי אימפקט" ובעיקר כדורסל, כדורעף וכדורעף חופים, ורוב הפציעות היו של רקמות רכות כתוצאה מעומס יתר וגמישות יתר מפרקית (גמדים- מזכיר לך משהו?). שברי מאמץ קשורים בעיקר ליכולת ההספקה הדמית לרקמות וכן ליכולת של הגוף לאזן בין תהליכי הרס ובניה של העצם לאחר פעילות גופנית ממושכת ועצימה. אנשים כבדי משקל הרבה פעמים יהיו חשופים יותר לפציעות בגלל "היפרמוטיבציה" כלומר- פעילות שאינה מותאמת ליכולותיהם. אם הפעילות נבנית בהדרגה הסיכון פוחת. באנגלית יש מושג שנקרא fit & fat . הייתי מאד נזהרת לקשור בין איבוד כמה ק"ג ממשקל שהוא בגדר התקיןלבין פציעות ספורט.

למעלה