האם אפשר להחיל תיק פלילי בגין פעולות בבנק ללא אישור לקוח

שיווקי

New member
האם אפשר להחיל תיק פלילי בגין פעולות בבנק ללא אישור לקוח

בנק קנה מט"ח שלא באישורי (על דעת עצמו) מהתיק שלי.
האם ניתן לפעול ולהחיל תיק פלילי כנגד הבנק?
איך ניתן לעשות כן, והאם עניין זה מטופל באופן מהיר?

תודה.

שיווקי

New member
אחת מהתנועות זה בפקודת הסניף (ולא בפקודתי)

אני לא הייתי מעורב בפקודת הקניה.

... וזה לא מעניין תגובה של בנק.
אם יש חוק - יש חוק!
אני פשוט רוצה לדעת איזה סעיף בחוק יש.

זה גורם לי נזק, בין אם קטן ובין אם גדול.
גם אם מדובר בשקל נזק, אם הבנק פשע - שיישא בדין.

לא ייתכן שהבנק יעשה פעולות שלא ברשותי.

תודה.

תשובה

עדיין לא הבנתי מדבריך מה קרה.

אם אני מבין נכון אז הבנק שלך ביצע פעולה בחשבון שלך באופן חד פעמי ובפעולה זו הוא רכש עבורך מטבע זר מסויים?

במצב זה, אם אני מבין אותך נכון נגרם לך נזק מכך שנוצר חיוב בחשבון השקלי?

במצב שכזה הבנק לכאורה ביצע פעולה בלא הרשאתך בחשבון.

ועדיין, צריך להכיר את מערך ההסכמים עליו הינך חתום עם הבנק לרבות את תגובתו לנסיבות המקרה וזאת, בין היתר, בכדי למפות את האירוע באופן מדוייק יותר.

לא כל מקרה הוא פלילי, לא כל מקרה פלילי הוא מקרה שיטפלו בו במסגרת זו דווקא, להבדיל ממסגרות אכיפה אחרות כגון מנהליות ועוד.

ככול שהינך בעד אכיפה פלילית דווקא הכרת כלל הפרטים הינה חיונית..

שיווקי

New member
זה חשבון בשוק ההון.

הניירות הן דולריים בלבד.

לעתים אני מבצע הפרשות שקליות לחשבון, כדי לא להיכנס ליתרות שליליות (בין אם דולרים או שקלים).

אך אני ורק אני מבצע באופן עצמאי את הפעולות מול הקניה והמכירה.
במידה ויש רכישה מקבילה, זה יכול לגרום ליתרה שלילית, וסתם עמלות.

אכן, הבנת נכון - הבנק ביצע קניה של דולרים מחשבוני השקלי.

אין שום הסכם שמאפשר לבנק לפעול עצמאי בתיק - ואם כן, זה פסול (הוא לא יכול סתם לקנות לי מניות, או דולרים).

חשוב לי שלא יפעל באופן עצמאי - זה חשבון של מאות אלפי דולרים, ואני לא מעוניין ב"נזקים" שעלולים להתרחש. זה עלול לקרות - ומה אז?! גם אם אין נזק מיידי, קשה לאמוד נזק לטווח ארוך, אם התוכניות קניה ומכירה משתבשות - מבחינת נזק כספי, השמיים הם הגבול...

במידה ופשע, והבנק פשע - שיישא בדין. אך אם הדין הוא קנס של 200 ש"ח, זה לא ממש משנה לי. יש פה דבר של פעולה אסורה, ולא ייתכן שבנק יכול לפעול כרצונו.

חשוב לי מאוד, במידת האפשר להחיל תיק פלילי כנגד הבנק ומבצעיי הפעולה!!! קנס עגום של 200 ש"ח, כפי שהשופטים בארץ פוסקים הוא מצחיק ולא נכון.
חשוב לי לדעת מה אני יכול לדרוש, ואיך להחיל את התיק הפלילי כנגדם (שיעברו שיחת שימוע וגם אם יהיה פה אות קלון - זה עונש לגיטימי ...)

גם אם עשה בטעות - על טעויות משלמים.

תשובה

ראשית, תודה על הפירוט.

עוד מספר שאלות ברשותך.

אם אני מבין נכון אז מדובר בחשבון ניירות ערך שבוצעה בו קנייה של מניות או חשבון מט"ח המשוייך לחשבון ניירות ערך?

האם יש לך מסגרת אשראי בחשבון מט"ח?

מה הפעולה שבוצעה בפועל? לרבות היקף והאם הייתה לך פעולה בסמוך אליה ו/או באותו מועד קובע?

מה תגובת הבנק למקרה?

שיווקי

New member
הבנק טרם ענה.

היתה מכירה של מניה וקניה של מניה.
לעתים קצת קשה לעבוד עם מחשבון בזמן שרוצים לבצע שינויים בתיק. בדרך כלל מינוס נובע מטעות בחישוב ולחץ זמן ... זה אף פעם לא בשמיים. אני דואג לבדוק זאת, אך קורה וטועים...

אז נכנסתי קצת למינוס במט"ח (פחות מ-3000 ש"ח).

העברתי קצת כסף - בחול המועד קצת היה קשה לבצע פעולות (והפעולה של הסניף בוצעה בחול המועד. אני לא יודע אם אפשרי למישהו פרטי לעשות פעולת קניית מט"ח בחול המועד).
באתי לקנות מט"ח ולהשאיר יתרת מט"ח חיובית, והפלא ופלא - הקדימו אותי (עוד לא חישבתי, אך ייתכן וזה בתעריף שונה). מה היה קורה לו גם אני הייתי רוכש מט"ח באותו היום? גם לא התקשרו ולא יידעו אותי על הפעולה.

לא ידוע לי על אפשרות יתרה שלילית ומהי. אני מוודא תמיד שלא יהיה מינוס בחשבון. אני לא מעוניין בחשבון נוסף בבנק מלבד הפעילות בשוק ההון (כמו העברת משכורת) והבנק לא ממש אוהב לתת אפשרות לאשראי שלילי אם אני לא מפריש משכורת קבועה (גם אם יש לי כמה מיליונים...)

עצם זה שהבנק החליט בעצמו (בזמן של מסחר או מסחר חלקי בחול המועד) זה מקומם, גם אם בא ב"כוונות טובות"!

תשובה

לקרוא ולא להאמין, הבנק מכר לך מניות ואחר-כך קנה לך?

מדובר במכירה "בטעות" וקנייה של אותו נייר ערך?

ממש מסקרן לשמוע את תגובת הבנק.

לעת הזו, שווה לחשוב על הכיוון המנהלי(הפרה מנהלית) ולא הפלילי דווקא.

אני מצרף לעיונך חומר נקודתי לקריאה, "בגדול", לכאורה, נשמע שהבנק פעל שלא כדין באופן שיכול לגרום לו חשיפה לאכיפה מנהלית.

עובדה זו אל מול התייחסות רצינית ואחראית מצד הבנק, כמו גם תשלום פיצוי מתאים עבורך יכולים להיות אלטרנטיבה "עונשית" ראוייה?

למעלה