טיפול הומיאופתי בבעיות נשים-ד' הקרוב

מחקר בהומאופתיה

שלום הנושא של מחקרים בהומאופתיה שנוי במחלוקת, ומעורבים בו כל כך הרבה דברים שאינם קשורים למדע - כמו רגשות אישיים, שאלות של מעמד וכוח, דעות קדומות, אינטרסיים כלכליים וחברתיים, שלפעמים מפתיע שבכלל ניתן לעשות משהו בנידון. מעבר לקושי של עריכת מחקר בהומאופתיה ללא תקציב והתאמתו לכלים של הרפואה הקונוונציונלית, אנו ניתקלים בדעות קדומות רבות ועקשות בממסד. כאשר התחלתי את עבודת הדוקטורט שלי באוניברסיטה והצגתי את ההומאופתיה כנושא המחקר בבית ספר לרפואה ניתקלתי בהתנגדות שלא תתואר: ניסו לשכנע אותי בכל צורה לא להמשיך את המחקר - כי לטענת פרופסורים רבים "זה שטויות". אולם איך ניתן לדעת משהו לבטח אם לא עורכים עליו מחקר? לדחות נושא על בסיס הרגשה זה כמובן הדבר הכי לא מדעי שיכול להיות - אך מהיותנו בני אדם, גם מדענים אינם חפים מדעות קדומות. (ואחרי זה באים ואומרים "שאין מחקרים"...) גם בפרסום נתקלו ועדיין אנו ניתקלים בקשיים רבים, עבודת המחקר הייתה מדוייקת וקפדנית מאוד. ערכנו פילוט (מחקר מקדים), ולאחר שקיבלנו תוצאות חיוביות, שאותן לא קל היה לפרסם, ובסוף פרסמנו בעיתונות ההומאופתית המדעית. חזרנו על המחקר בקנה מידה גדול, תוך שילוף פעולה בין לאומי ותחת פיקוח של מנהל מחקר מחוץ למערכת - כלומר מגוף חיצוני בגרמניה. המחקר נערך ככפול סמיות, על פי כל הכללים המחמירים ביותר, ע לאוכלסיה של כמאה נשים- ושוב קיבלנו תוצאות חיוביות. הפעם הקשיים לפרסם היו אף גדולים יותר. כיוון שאף עיתון לא יכול היה למצא שגיאה במחקר, הם החזיקו את המאמר אצלם כמה חודשים, ואז קיבלנו שוב ושוב את התשובה:"כרגע איננו מעונינים במחקרים בהומאופתיה". (אם המחקר איננו טוב מספיק, עורך העיתון המדעי תמיד יכול לדחות אותו על סמך זה, אולם כאן זה לא היה המקרה). למעשה הבעיה בהומאופתיה היא נטיה פרסומית שלילית, כלומר חוסר בפרסום של עבודות טובות בעיתונים שנחשבים מבחינה רפואית- עקב דעות קדומות ואינטרסים כלכליים כשחוקרים לעומק, מוצאים שחברות התרופות הגדולות באירופה מאוימות כיום על ידיי הרפואה האלטרנטיבית בכלל, הנוגסת ברווחים שלהן, הן עקב צמצום התחלואה והן עקב משיכת מטופלים לכיוונם: סקרים מראים מיליוני אנשים פונים היום לרפואה האלטרנטיבית בכלל ולהומאופתיה בפרט - וזה נתח שוק גדול מאוד, שחברות התרופות נילחמות עליו. אחת מהאסטרטגיות שלהן היא ללחוץ כלכלית על העיתונים המדעיים, ולמנוע הכנסת מאמרים חיוביים, וכמובן לשלם ולממן סקרים ועבודות שיראו כאילו הומופתיה איננה יעילה. סקר שכזה פוסם לפני כשנה ב LANCET, והוא היה כל כך גרוע מבחינה מדעית שבושה היתה לפרסם אותו, אך באורח מסתורי הלנצט הסכים לקבל את העבודה הזו - למרות שלו היינו פונים עם אותם נתונים וחישובים להראות שהומאופתיה כן עובדת- היו זורקים את המחקר בשניה. מכיוון שהמחקר הראה משהו שעורך הלנצט תמוך בו רגשית, הוא הסכים לקבל אותו. המאמר סקר נתונים סטטיסטים בצורה לקויה ולקח מדגם שתם את הנחות היסוד שלו - במקום מדגם ראוי, והתוצאות היו בהתאם. (כאן עולה גם שאלת תם: אם למישהו יש דעה רגשית ברורה נגד הומאופתיה, והוא עורך מחקר או עבודת סקר, האם דעותיו לא תשפענה על התוצאות? ). חשוב לאמר שיש כיום מספיק מחקרים הומאופתים משובחים, שהראו שאומהופתיה יעילה בתחומים שונים: בעיות נשים, בעיות אף אוזן וגרון אצל ילדים, תמיכה בחולי סרטן במסגרת הטיפול. כאבי ראש, שלשולים אצל ילדים, מלאריה, כחיסון נגד מגפות שונות (מחקר בקובה), בבעלי חיים ועוד מגוון של תחומים. עם זאת, מכיוון שהומאופתיה למעשה איננה מטפלת במחלות אלא באיזון כללי של האדם ומעודדת את השבת בריאותו, אין צורך לבחון כל תחום ותחום,כיוןן שבכל מקרה איננו נותנים תרופה למחלה, וכל המחקרים בסה"כ מראים את אותו הדב: הומאופתיה היא שיטה יעילה לטפל בהשבת בריאותו ואיזונו של האדם. מיכל יקיר

חלומות

שלום לא נראה לי שהסימפטום שייך לרמדי בהכרח, אלה לתהליך. אולם אין לשלול את האפשרות, וכמובן כדאי לבדוק, האם יש רמדי שרלוונטית למקרה שמופיעה תחת סימפטום זה. מיכל

ממליצה לכל חברי הפורום לקרוא../images/Emo45.gif

תודה מיכל על התשובה המפורטת וגם לשואל. אומרים "אין חכם כבעל ניסיון" וטוב שדברים כה חשובים ומטרידים כאחד מועלים על הכתב. אני יעלה את תשובתך באזור המאמרים של הפורום באזור "מחקרים בהומיאופתיה" והיא תועיל לנו מאוד אני רוצה להוסיף לדבריך ולספר על תגובת ההתעלמות שאני מקבלת מצד רופאים יוזמי מחקר שאליהם פניתי ברצון לבצע מחקר נוסף בהומיאופתיה עליו דיברנו . אני אמשיך במאמץ, לפעמים יש תחושה שזה דון קישוטי.

קומרן

New member
האם את מתייחסת גם למחקרים השליליים?

בתור חוקרת , עליך להתייחס גם למחקרים המצביעים כי הומאופתיה אינה יעילה ולא רק לאלו שמצביעים כי היא יעילה, האם את פועלת על פי כך ? על פי התשובה שלך, ודברים קודמים שלך שקראתי (כמו תגובה על המסקנה של הוועדה האנגלית כי אין לתמוך במחקרים הומאופתים) , ניראה כי מבחינתך כל מחקר אשר הצביע על התוצאות להם לא ייחלת, אינו איכותי, נגוע בשחיטות ואין להתייחס עליו כלל. מהפיסקה האחרונה שלך איני מבין מדוע את תומכת במחקרים הומאופתים - מבחינתך הוכח כי השיטה יעילה, והיות שאינכם נותנים תרופה למחלה, ניתן להשליך על כל מחקר חיובי (הומאופתיה עוזרת לאנשים עם כאב גרון) על כך שהומאופתיה הינה יעילה לכל תחלואה (הומאופתיה טובה לסרטן). האם נכון הדבר או שפיספסתי משהו?

טיפול הומיאופתי בבעיות נשים-ד' הקרוב../images/Emo124.gif

טיפול בבעיות נשים בעזרת הומיאופתיה:
ביום ד' הקרוב, ה 28/4/10 בין השעות 21 ל 23, תתארח דר' מיכל יקיר, הומיאופתית בכירה בפורום האירוח יעסוק בטיפול הומיאופתי בבעיות נשים שונות: בעיות הקשורות במחזור החודשי, בעיות הורמונאליות שונות ומחלות נשים. דר' מיכל יקיר, הומיאופתית בכירה אשר ערכה מחקר על טיפול הומיאופתי בבעיות נשים ותסמונת קדם המחזור, תענה לשאלותיכם בתחום מנסיונה הרב . על דר' מיכל יקיר : דר' מיכל יקיר, סיימה את עבודת הדוקטורט בביולוגיה, באוניברסיטה העברית בבית הספר לרפואה, מדעי החיים, שם ערכה מחקר מוצלח על יעילות הטיפול ההומאופתית בבעיות נשים, בעיקר תסמונת קדם מחזור (בשיתוף עם פרופר בן טוויץ ופרופסור בז`יז`ינסקי). המחקר מצא כי הטיפול ההומאופתי יעיל מאוד לבעיות הסובבות סביב המחזור החודשי . לפני ששינתה כיוון ועברה להומיאופתיה (20 שנה) התמחתה בביולוגיה בבוטניקה ואקולוגיה. מתוך זה ניכתב סיפרה על צמחים בשימוש הומיאופתי, "טבלת הצמחים , סדר מופלא " .
מיכל יקיר, לשעבר יושבת ראש האגודה וכיום חברה בוועד המנהל, עורכת מזה שנים את בטאון העוסק בהומיאופתיה מטעם האגודה. מיכל מלמדת הומיאופתיה במכללת ברושים המסונפת לאוניברסיטת רמת אביב, מטפלת בירושלים, מודעין ובת"א. זכרו: התשובות שינתנו באירוח אינן מחליפות התייעצות עם בעל מקצוע. מיכל יקיר, PhD, RCHom [email protected] 0505551290 למחקר המלא, ראה קובץ וכתובת אינטרנט נילוות

מיכל הי, האם תוכלי להתייחס ../images/Emo92.gif

לשאלתי על התכשיר לטיפול בהפרשות נרתיק , טבליית ויטמין סי, מתחת לשאלתה של irita6 תודה, נועה

תגובה../images/Emo62.gif

כדי שלא תשאר ללא מענה , אעזור לך להבין: 1. מיכל לא טענה כי היא בהחלט מתייחסת למחקרים המצביעים שהומיאופתיה אינה יעילה ותוהה מדוע הם מפורסמים בעוד מחקרים המראים על יעלותה אינם מתפרסמים. היא גם הביאה דוגמא למחקר שמראה על חוסר יעילות ושלא נערך כהלכה. 2. מיכל טענה כי הומיאופתיה מטפלת באדם ולכן התוצאות של מחקר שבודק יעילותה של תרופה רק במישור פיזי , עלול להצביע על חוסר יעילותה של ההומיאופתיה . אם בודק למשל כאבי מחזור , יתכן ובמחקר בחודשיים הראשונים לא יהיה שינוי במישור הזה אך איכיות השינה והאנרגיה של המטופל ישתפרו מיד אך כאבי המחזור ישתפרו בהמשך מבחינת מחקר תוצאה זו תראה שההומיאופתיה לא פעלה . זה אחד מהקשיים של מחקר בהומיאופתיה. ומחקר טוב צריך לשכלל את הקושי הזה לתוך אופי הבדיקות שיתקימו בו. 3. איני מעוניית להתווכח איתך על הנושא, דנו בו מספיק בעבר בפורום, וכידוע לך הפורום לא עוסק במחקר . בבקשה נסתפק בתגובה המבהירה הזו ולא מעבר לזה.

|4../images/Emo140.gif../images/Emo140.gifתודות, למיכל יקיר על האירוח המעניין

מיכל , תודה לך על האירוח היפה הזה, תשובתיך היו מעניינות ורהוטות! תרמת לפורום . ישר כח על תרומתך להומיאופתיה בכלל נועה וחברי הפורום

שלום דר מיכל

לא יודעת אם זה קשור אבל אשאל אז ככה לאחר הלידה השלישית הייתי בביקורת אצל הרופא נשים והתגלה לי שיש לי צניחת רחם הוא טוען שאין מה לעשות עם זה חוץ מניתוח וגם רק עד שזה מחמיר\עד שהוא נופל כמעט לגמרי יש לצין שזה מאוד מפריע לי ביום יום אני סובלת מכאבי גב רגליים וכמובן בריחת שתן האם אפשר לטפל בזה בצורה אחרת (אני 8 חודשים לאחר לידה) תודה

שלום מתן

בנוגע לשאלתך: ברור שהמצב מפריע לך! בשלב ראשון הייתי ממליצה לפנות להתעמלות בשיטת פאולה - שיטה שעובדת על השרירים הטבעתיים ויכולה לעזור לגופך ללמוד לכווץ מחדש את השרירים ולהביאם לטונוס המתאים. בנוסף, או בהמשך, אם המצב לא ישתפר מספיק, תוכלי לפנות להומאופט, כיוון שבעייתך מוכרת וידועה. בברכה, מיכל

צניחת רחם

שלום מתן, כן, יש אפשרות ואכן כדאי להוסיף טיפול הומאופתי, למעשה יתכן אפילו שרמדי כמו Sepia תוכל לעזור לך, אולם כמובן עדיף להגיע להומאופט ולקבל טיפול אישי שיותאם בדיוק למצבך הכללי. הסיפור שלנו כנשים אף פעם איננו מסתכם בשתי שורות... מיכל

פולספגן

New member
רציתי לשאול אם אפשר על עבודת הדוקטורט שלך

האם יש לך בעקבות התזה הזאת מאמרים שפורסמו בירחונים קונבנציונליים?

עבודת הדוקטורט

שלום עבודת הדוקטורט התפרסמה בחלקה (מחקר הפילוט) בירחון המפרסם מאמרים הומאופתיים ומסוקר ב Med-line, המחקר המרכזי לא פורסם עדיין מכיוון שירחונים כמו הלנצט ודומיו סרבו ומסרבים עד היום לקבל עבודות המראותתוצאות חיוביות בהומפתיה. כרגע אנו עומדים לפנות לפרסום בעיתון "קונונציונלי" מסויים. אולם ההתנגדות היא גדולה. אגב, מהו קונוונציונלי בדיוק?

apoptosis

New member
לנצט? אין ירחונים עם אימפקט פקטור פחות מ28?

בלי קשר להומיאופתיה פרסום בLancet הוא מאוד קשה (למרות שהומיאופתים מאוד אוהבים דוקא לצטט אחד מהמאמרים שהופיעו בו בעבר). אני משוכנעת שאם שיטת המחקר שלך הגיונית לא תהיה לך שום בעייה לפרסם בPloS One למשל, או ירחונים שעוסקים ספציפית ברפואת נשים (זה לא התחום שלי אך אני בוחה שאת מכירה לפחות 3 כאלה).

InTheKitchen

New member
שלום מיכל

אני נערה, כמעט בת 19. עם בעיות הורמונליות, שיעור יתר. מחזור לא סדיר, השמנה. אני עדיין לא טיפלתי בעניין, לצערי, אני מאוד חוששת מכל מיני בדיקות וכל מיני כאלו הקשורים לרפואה המערבית. אני מעדיפה כמה שיותר "טבעי". מחר יש לי בדיקה אצל גניקולוג לבדוק את העניין, אני עדיין לא יודעת ממה נגרם השינוי ההורמונלי. בכל אופן, אני ואמא שלי מעדיפות ואוהבות את הרפואה האלטרנטיבית, האם יש דרך לטיפול בעניין? אשמח לקבל מידע ממך, וגם ליצור קשר. תודה מראש!

InTheKitchen

New member
מוסיפה שאלות,

שאלות של אמא, אמא שלי בת 45, פרולקטין גבוה והפרשת חלב ואיננה מקבלת מחזור. הרופא ייעץ לשתות פרילאק ע"מ לייבש את החלב, בשביל להכנס להריון פעמיים היא השתמשה בפרילאק, אך לא הייתה מעוניינת להמשיך בתרופה זאת, מכיוון שידוע לה שהיא לא טובה. האם יש טיפול הומופאתי בשבילה גם כן? תודה רבה

בעיות הורמונליות

לשאלה זו רלוונטית תשובתי הקודמת אלייך, כניראה שיש לכן נטיה משפחתית ומיסיוני, הומאופתיה תוכל לעזור

חוסר איזון הורמונלי

שלום לנערה כפי שאת רואה בוודאי מעיון בפורום, לחוסר איזון הורמונלי יש התבטאויות רבות : שיעור יתר, אי סדירות מחזור, בהמשך החיים יתכנו קשיים להכנס להריון, PMS, גלי חום בגיל המעבר, צניחת רחם ועוד. התופעות הן רבות- אולם הגורם הוא אחד- משהו בגוף שלנו לא מתפקד נכון. גם אם בדיקות מוצאות שבלוטה מסויימת איננה מתפקדת כמו שצריך, עדיין נשאלת השאלה למה הגוף שלנו הביא אותנו למצב הזה- ועוד יותר חשוב - איך ניתן לשכנע וללמד את הגוף לחזור וליצור איזון מחדש, איזון שבמסגרתו התופעות תעלמנה. הומאופתיה עוסקת בדיוק באיזון זה, לכן אני ממליצה מאוד לפנות ליעוץ הומאופתי מקצועי ויפה שעה אחת קודם - לא לעבור שנים של סבל עד מגיעים לטיפול לעומק. בברכה מיכל

למעלה