יוצאים מאזור הנוחות
דעות קדומות

../images/Emo204.gifיוצאים מאזור הנוחות ../images/Emo204.gifדעות קדומות

מוכנים לנחש מה מאפיין את כל האמירות הבאות? כל הבלונדיניות טיפשות גברים נוהגים יותר טוב מנשים אבקר רק אצל גינקולוג גבר נשים לא אמורות להתחיל עם גברים התימנים קמצנים (מתנצלת בפני התימנים.....) ברור שיש לציית ולהיכנע לבעל סמכות לא אוהבת גברים שלובשים חולצות אדומות כל מרכיבי המשקפיים אינטליגנטים
אכן ניחשתם: כולן דעות קדומות.
וכבר אמר בזמנו אלברט אינשטיין:"הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה." שאלתם את עצמכם פעם כיצד ולמה נוצרות דעות קדומות? מהי בעצם דעה קדומה?
דעה קדומה היא עמדה, שלילית לרוב, כלפי אנשים בקבוצה מסוימת.
הדעה הקדומה מאופיינת בנטייה לראות באור חיובי את מי ששייך לתרבותך ולראות באור שלילי את מי שתרבותו שונה משלך. הדעה הקדומה מאופיינת בהגזמה של ההבדלים בינם לבין אלה שאינם משתייכים לקבוצה.
דעה קדומה כוללת את שלושת מרכיבים:
מרכיב קוגניטיבי – הערכה שלילית כלפי קבוצה מסוימת.
מרכיב רגשי – רגשות שליליות כלפי קבוצה מסוימת
מרכיב התנהגותי – נטייה להתנהגות שלילית כלפי קבוצה מסוימת.
סטריאוטיפ (רושם מוצק נטול נימוקים) מכיל את המרכיב הקוגניטיבי בלבד של הדעה הקדומה, ולכן קל יותר לשנותו מאשר את הדעה הקדומה. אפליה היא הביטוי בפועל של המרכיב ההתנהגותי. דעה קדומה מתייחסת לכוונה או נטייה. אפליה זוהי התנהגות שלילית בפועל. כלומר כאשר דעה קדומה באה לידי ביטוי בהתנהגות היא נהפכת לאפליה.
חברים.
אנו חיים בחברה עם שפע דעות קדומות שמקורן בלמידה ובחיקוי, בקונפליקטים בין קבוצות (יהודים- גויים) אחרות מקורן בצרכים כמו הצורך בכוח, בהבעת תוקפנות/הצדקה עצמית או שמקורן באישיותו של הפרט. עד כמה הפרט, כל אחד מאיתנו, מזהה מתי הוא פועל מתוך דעה קדומה? עד כמה הוא מתפנה לבחון את אותה דעה? שינוי דעות קדומות הוא תהליך קשה הגורם לנו להקדיש זמן רב למידע סותר במטרה להבין את הסתירה ולשמר את הדעה הקדומה שלנו. (ממש כמו עם הפרדיגמות ) ומה יקרה אם ניפגש בבלונדינית שהיא ממש לא טיפשה? דיון:
אך אתם בדעות קדומות? ערים להן? מודעים? חיים בצילם?
היש לך(אישית) יכולת לעמוד מול דעה קדומה פרטית ולבחון אותה?
היש לנו יכולת כחברה ישראלית, לעקור דעות קדומות קולקטיביות?
מתי אנו חוצים את גבול הדעה הקדומה והופכים אותה לאפליה אמיתית ופוגעת?
מיהם האנשים האוחזים בדעות קדומות שמקורם בצרכים הפסיכולוגיים כמו הצורך בכוח, הצורך בהבעת תוקפנות או הצדקה עצמית. פגשת שכמותם?
אשמח שנתלבט ביחד. תודה (מקורות: דר' אורית כהן, דנה פרידמן הספרייה הווירטואלית של מט"ח)

א ל ק י ס

New member
לחיות בחושך

כך אני מרגישה לגבי מי שעדיין נאחז בסטריאוטיפים ובכללם דיעה קדומה. כשאדם בוחר לא עוד-הוא כבר בתהליך של היציאה מן החושך לאור. כשאדם גדל וחי ללא דיעה קדומה-הוא מכיר רק באור. תודה תפו

יש לך רצון טוב אבל לא הייתי ממהרת

החברה שלנו וכל חברה עדיין לוקה בדעות קדומות כך גם יחידים בה. לא כל דעה קדומה הופכת לאפליה אבל רבות מהן הופכות לסטראוטיפ. כשאמא שלי אמרה לי לפני 26 וחצי שנה:
"את תתחתני איתו על גופתי המתה"
היא התכוונה לומר לי שאצלה בבית לא יהיו נישואם לגרוש (לא שזה עזר לה הרבה) . הבת שלה המוצלחת והרווקה לא תתחתן עם גבר סוג ב'. ... אין לי ספק שהיא היתה מונחת מדעה קדומה וסריאוטיפ. השנים לשמחתי לימדו אותה שהיא טועה. דעות קדומות אינן שליליות באופן גורף וגם לא סטראוטיפים השאלה היא כיצד מתנהלים מולם. למשל........" אני לא הולכת לרופאת נשים אלא רק לרופא " היא דעה קדומה שאני דבקה בה אך עדיין אינה בגבול של
אור לחושך...
מה דעתך? תודה יקרה.

recordion

New member
דעות קדומות

קודם כמה מילים בזכות הדעות הקדומות. אני יודעת שזה לא פולטיקלי קורקט, אבל צריך לקחת בחשבון דעות קדומות הן קדומות, כי הן נוצרות לפני אינטראקציה עם אלו עליהן נוצרו. וזו המטרה שלהם - לתת איזה מסגרת להתיחסות לשונים מאיתנו. להקל על מפגש ראשון עם השונה, וקצת גם לתת לעצמנו תחושה טובה, שאנחנו באים מרקע "יותר טוב". אז נכון שדעות קדומות יכולות למנוע את הנסיון לבדוק את אמיתותם, כי אתה נמנע ממגע עם אנשים מהקבוצה הזאת. עדיין, כל עוד אתה לא מגיע לאפליה, וכל עוד הסיטואציה לא מחייבת אותך להתיחסות קרובה, דעות קדומות כשלעצמן אינן דבר רע בלבד. ניסיתי לענות על השאלות ושמתי לב, שככל שזה נוגע לדעות הקדומות שלי עצמי, יש לי מלא הסברים למה נכון להזהר מאנשים שנגשים לרכב שלי בצומת, או מבקשים הסעה, אנשים שמבקשים תרומה "למשפחות נזקקות" שנדמה לי שהמשפחה הנזקקת היא זו שלהם (שילכו לעבוד), וכן הלאה. במקום לפרט, בואו נגיד שאני אדם לא נחמד, וכנראה פועלת לפי דעות קדומות בסיטואציה שבה אין לי חשק לבדוק אם הן נכונות או לא. ומן הסתם גם להפלות לרעה אנשים שמעוררים את חשדי. אני לא יודעת מה ניתן לעשות כחברה כדי להפיג דעות קדומות. למזלי בתחום הזה אני אדם פרטי, והמקום היחיד שאני יכולה לתרום בתחום זה הוא לנסות לא לחנך את ילדי על פי דעות קדומות, והיכן שניתן לחשוף אותם להכיר אנשים כאלו ולראות שבעצם הם לא שונים מאיתנו. החשוב הוא, לדעתי, לא לתת לדעות הקדומות להתקדם לאפליה. כן, ולפעמים גם לא לתת לאנשיעם להביע את דעותיהם הקדומות בנוכחותי ובנוכחות ילדי.

../images/Emo204.gifאהבתי את ההפרדה שעשית

בין הפרט לחברה. זו היתה הסיבה שאני הקדמתי והפרדתי בפוסט הפתיחה את שתי הזוויות, שכן אפלייה שתווצר בחברה כנגד קבוצה היא משמעותית וגובלת לעיתים מסויימות גם בגזענות. אפלייה שתיווצר בתא הפרטי שלנו משמעותית בעיקר לנו ולמעגל הסובבים אותנו ("נזק" זעיר יחסית) אין ספק שלי בתור אישה בוגרת קשה מאוד לחיות עם כל הדעות הקדומות של הורי ובעיקר אמא. אבל אני מנסה לגייס את התבונה ואת נסיון חיי להבין "על מה זה יושב" ועד כמה זה פוגע אם בכלל. ממקומי שלי אני כבר מצרה שזה פוגע בעיקר באמא.......
תודה

recordion

New member
זה אחד הדברים שצריך

להפעיל בהם שיקול דעת גם אני שמעתי ושומעת דעות קדומות מהדור שקדם לי. משתדלת לא להעיר ולא לתקן במקום שזה יפגע פשוט משתדלת לחנך אחרת את הדור הבא. עכשיו - מה מזה יהפוך להיות הדעות הקדומות של אמא ובדור הבא יחונך אחרת? לא יודעת. הם עוד קטנים מדי לצפות לנכדים, אבל אני מקווה להיות פה ולראות אותם. אפילו במחיר שאעלב...

ניריתי 1

New member
למרות שאיני חיה בצילן, איני חפה מהן ...

אני בוחנת את עצמי באומן תמידי. איני מונעת או חיה בצל דעות קדומות. לגבי מצבים מסויימים אני תוהה ... האם קבצן שמעשן ומעורר בי אנטגוניזם ותחושה ״אם יש לו כסף לסיגריות אז שיצא לעבוד״ ! - האם זו דעה קדומה ? יתכן והוא מעשן מריחואנה כדי להקל על כאבי מיפרקים והוא חייב עזרה כספית כדי לממן את הסם ! אבל מה לגבי שאר חבריו המקבצים הפראזיטים באמת ? באופן כזה אני כל הזמן בודקת / בוחנת את עצמי... לא תמיד יש לי תשובה... ״פרסים קמצנים״ או ״ בלונדיניות מטומטמות״ זה מבחינתי שטויות, אני בוחנת כל מקרה לגופו. תודה יקירה על הפינה ! את תמיד מעוררת לחשיבה ולבחינה עצמית. אין עליך !!!

../images/Emo204.gifהחזרת אותי בשניות לרביעי שעבר

שניות אחרי שצלצלתי אליך מרעננה ירדתי למדרכה ופסעתי. בשולי בית הקפה, ישבה אישה על כסא ועישנה עצרה אותי ובקשה ממני בשפה יפה: צדקה או נדבה (כבר לא זוכרת) הבטתי מה והשבתי: "אבל את מעשנת........." הססתי מעט והמשכתי ללכת
כל הדרך לא היה לי מנוח מהתגובה שלי
האם טעיתי?
האם לא?
היה נכון להעיר?
להתייחס?
עד רגע זה אני תוהה...
תודה

למעלה