יוצאים מאזור הנוחות-פערי דורות

../images/Emo204.gifברשותך אגיב למשפט

"לי אישית התהפך התקליט הזה קצת אחרי גיל 50. הילדים שלי היו עדיין בגיל חד ספרתי, ואני הרגשתי שעושים לי בית ספר, ולא ההיפך. הילדים שלי עשו דברים שלא העליתי בדעתי לעשות בגיל הרבה יותר מאוחר. כן, והשאירו אותי בהרגשה שכנראה היתה לי דעה טובה מדי על עצמי כמחנכת עד שהם הגיעו." את יוצאת מהנחה שהתנהגותם נכונה במאת האחוזים ואת בטלה בשישים?

recordion

New member
בכלל לא

ההתנהגות לא היתה כמו שציפיתי, וכמו שציפתה הסביבה. משמע - לא חינכתי טוב. יותר נכון, מה שהאמנתי בו ומה שגדלתי עליו לא עבד ולא הספיק. אחרי כמה וכמה הדרכות הוריות, גיליתי שגם העצות הכי טובות לא תמיד עובדות בשטח. זה עדיין לא מנחם אותי.

סימה53

New member
פער הדורות וואו...

חושבת שהכי כוואב לי בכל הפער הזה..שהילדים שלי לא חוווים ילדות. איפה הילדות שנפגשים כולם למטה ולא בשביל להעביר מידע על משהו טכנולוגי, היינו יורדים כדי לשחק בדשא משחקי כדור, היינו עושים מסיבות פשוטות במקלט היינו יורדים לדפוק בדלת כדי לבדוק אם החבר בבית מה היום? היום הכל בפלאפון היום הכל מול המסך הילדים שלי מרותקים אלא אם כן אני צריכה לבקש עזרה בבית או שאנחנו יוצאים לאיזה מקום לא חבל על הזמן הזה המבוזבז?

../images/Emo204.gif יקרה

אני דווקא זוכרת את המקלט שערכנו בו מסיבות ברחוב השופטים בקרית גת. (נדמה לי השופטים) . כן היו ימים אחרים. היינו מתכנסים, לא מיהרנו, לא סימסנו. היינו אנו עם עצמנו וביחד שלנו. בלי לקבוע מראש. באים ונשארים היום הפכנו לחברה מנוכרת. לא רק ילדנו כאלו
גם אנו קובעות עם חברה, קובעות עם חברים..... הספונטניות (אם קיימת )ממש שונה, ממש אחרת
תודה

נירהמ1

New member
הנושא מרתק - אני חושבת שלמרות פער

הדורות (אני שייכת לדור שהקשיב לרבקה מיכאלי - ויש לי עדיין קצת מתכונים מ"עוגה לשבת" שניתנה ביום שישי בפינה שלה. דור ששמע מוסיקה קלאסית ב"קול ישראל" - עדיין לא היה "קול המוסיקה"), אבל, למרות שהדור של ילדי הוא דור של טכנולוגיה ומחשבים, הצלחתי להתקרב אליהם בזכות זה שגם אני אוהבת להיות ליד המחשב שעות. אפשר למצוא בו חברים, ללמוד מגוון של נושאים חדשים ומרתקים, ובעיקר להיות בקשר עם כל העולם ואשתו (ובלי לקום מהכיסא
. התחלתי בתמצית ועכשיו לדיון: 1. הפער הטכנולוגי בין הדורות משמעותי בבתים שההורים לא מתחברים עדיין למחשב ושאין נושאי שיחה משותפים בין ההורים לילדים. 2. לא חושבת שהחשיבה של הדור הצעיר מאפילה על החשיבה והידע הקיימים בדור ההורים, וזאת משום שהדור הצעיר הוא בעיקר דור של מחשב, ואילו דור ההורים הוא דור שקורא ספרים. אם כי פה ושם אפשר למצוא צעירים שאוהבים לקרוא ספרות יפה. 3. לא יודעת אם הנוער אומלל יותר. יש להם חברים מכל העולם דרך המחשב, וגם חברים קרובים ומשפחה. 4. יש פערי דורות ניכרים בשכבות האוכלוסיה השונות, אך לא בכולן. 5. מכיוון שחלק מנושאי ההתעניינות של ילדי הם גם חלק מנושאי ההתעניינות שלי (לימדתי אותם להקשיב למוסיקה שאני אוהבת - שנות ה-70', ה-80', מוסיקה קלאסית וגם לאהוב ספרות יפה, תיאטרון וקולנוע), הפער לא כל כך מורגש, אבל ביני לבין הורי (שאינם כבר בין החיים) היה פער גדול - כשאבי נולד בתחילת המאה הקודמת (1917), עדיין לא היו מכוניות ומטוסים, אבל מכיוון שהאריך חיים הוא הגיע גם לחלק של המאה שבו היו כבר גם מחשבים, אבל בשל גילו הוא כבר לא התעניין בהם. אמי התעניינה רק במה שקשור לבית ולמשפחה, אם כי לפעמים הייתה אוהבת ללכת איתנו לקולנוע (היא אהבה מאוד קולנוע). ביני לבין הנכדה עדיין קשה לקבוע (היא רק בת שנה). היא אוהבת שקוראים לה סיפורים (וגם מחזיקה ספר ומספרת לעצמה סיפורים
), שמשמיעים לה מוסיקה (גם רוקנרול וגם קלאסית) ואוהבת מאוד לטייל. תפו, כאן המקום להגיד, אפילו אם אני לא תמיד מצליחה להגיב לפינה (לא תמיד יש זמן, ולפעמים אני עייפה מכדי להגיב), היא מרתקת ומעניינת. תודה רבה.

../images/Emo204.gifזה בסדר יקרה

אני אמנם מציגה את הפינה אבל היא של כולנו. משהו אחר מהיום יום של צרכנות ושיגרה חשיבה על -" מאיפה אני בא ולאן אני הולך.........." תודה

אני חושבת שתמיד היו פערי דורות, מסיבה אחת,

אנשים שהגיעו מהגולה,לא ידעו את השפה,ולא היו מעורים בחיי היו יום,כי היו צריכים לשרוד,ולדאוג לפרנסה,בעקבות המצב ,הילדים חשבו שההורים פרימטיביים,והיו מתביישים בהם,למרות שהיית להם חכמת חייםשבשום אוניברסיטה לא ניתן ללמוד אותה,גם הדורות שאחרי חשבו שההורים לא מתקדמים,למרות התכנולוגיה המתקדמת,עדיין יש פער דורות,ועוד דבר היום נותנים לילדים יותר מדי,והכל מותר וכשר,מסיבה אחת,ההורים קרייריסטים,ואין להם הרבה זמן לילדים,וכדי לפצות על יסורי המצפון,נותנים כל מה שמבקשים,ולכן הנוער מרגיש שהכוח בידיו,ומפה מתחילות הרבה בעיות חינוך,תראו איך מתנהגים למחנכים,בדרות הקודמים מישהו העז להתחף למורה,ישר היה מושעה ,עד שההורים מגיעים לבה"ס! חומר למחשבה!

../images/Emo204.gifשתי שורות הפתיחה של דבריך

הביאו אותי לחשיבה שיש כאן הכללות לא מדויקות. לא בכל בית ההתייחסו להורים כפרימיטיביים ואם הם הגיעו מהגולה הרי שגם ילדיהם היו באותו מצב של עולים, אם כל המשתמע מכך......... הפער האמתי התחיל להיווצר כאשר הילדים למדו וההורים נותרו מחוסרי השכלה רשמית / אקדמאית, אך עתירי ניסיון חיים כפי שציינת. לא זוכרת ולו לרגע שחשתי התנשאות כלפי הורי היות שלמדתי במוסדות להשכלה גבוהה. לא אני ולא ארבעת אחי שמחזיקים בתארים רשמיים משתמשים בידע למקום יהיר שרואה בהוריו "פרימיטיביים." אגב. המונח פרימיטיבי אינו מונח נכון לשימוש. כי תרבות שונה אינה בהכרח חוסר התקדמות. תודה

ניריתי 1

New member
נושא מצויין ../images/Emo45.gif

הפינה מצויינת וחשובה, כרגיל
אשתדל לענות בעצמי מאוחר יותר או מחר .. עמוסה היום לאללה
תודה רבה

dify

New member
המקום האינדיבידואלי

אני מסתכלת מסביב, וחושבת, שהפער הוא אינדיבידואלי. אמא שלי בת ה55 משתמשת במחשב בדיוק כמוני, החבר שלה, מבוגר אף יותר, עשה קורס הסבה לטכנאות מחשבים לפני איזה שנתיים, והיום הוא יודע להתעסק עם מחשבים פי 200 יותר טוב ממני. אבא שלי בן ה61 מתקשר איתנו בסקייפ ומטייל עם לפטופ קטנצ'יק צמוד, ואבא של זוגתי כנ"ל. כך שתכלס, קצת קשה לי לראות את המחשב או הטלפון הנייד כמייצגים את פער הדורות. יש נוער שמתשמש במחשב בתור מכונת כתיבה משוכללת עם תוכנת תיקשורת, ויש מי שיודע להפיק מהכלי הזה הרבה יותר, אותו דבר עם אנשים מבוגרים. ולדעתי ההבדל נעוץ באופי והפתיחות של האדם לשינויים, יותר מאשר הגיל שלו. פעם חשבתי על סבא שלי, בן ה85, על זה שכשהוא היה צעיר שיא הטכנולוגיה היה רדיו (אפילו מקלחת בכל בית לא היתה...) היום הוא מפעיל מיקרו, ומזגן, וטלוויזיה רב ערוצית, וטלפון נייד ומדיח כלים וכרטיס אשראי ועוד ועוד' ועוד' והוא בן 85... אבל מה לעשות, זו המציאות סביבו, אז הוא משתמש בה. הוא עדיין מאוהב בטרנזיסטורים קטנים, אבל תכלס, הרבה מאד שינויים הקלו את חייו או הפכו לסטנדרט, אז אולי זה לקח לו יותר זמן להתרגל, אולי, לא יודעת, אבל תכלס הוא משתמש בכל אותן פונקציות שהוא לא חלם בכלל שאי פעם יוולדו, כשהוא עצמו היה בחור צעיר. אז אני חושבת שאם יש פער, הוא לא קשור לטכנולוגיה, הוא יותר קשור לתחומי עניין. עם כל הכבוד, מה שמעניין בני 15, זה לא מה שמעניין בני 25 או 35 או 55... ואם פעם היה בייני לבין אמא שלי פער דורות גדול, אז היום, כשאני עצמי אישה מבוגרת, פער הדורות כמעט לא קיים, כי היום אני בעמדה מאד דומה לשלה בחיים, מעניין אותי מה שמעניין אישה בת 55, מה שלא הרגשתי כשהייתי בת 15... האם הנוער אומלל יותר? זה שוב אינדיבידואלי. מי שמגיע ממשפחות לוחצות או עם ציפיות גבוהות, יהיה לו קשה, אבל זה רק הכלים שהשתנו, האנשים נשארו אותם אנשים. לגבי אוכלוסיות שונות, לדעתי, אין לנו בכלל כלים לבדוק את זה, ואולי התשובה היתה אפילו מפתיעה, אם היינו עוסקים באנתרופולוגיה. אין לי דוגמא.

../images/Emo204.gifתודה שנגעת בהיבטים נוספים.

פער טכנולוגי אינו בהכרח הפער המהותי בין הדורות, גם לא תחומי העניין, שהרי יכולים להיות תחומי עניין שונים לאנשים בני אותו גיל. לכל אחד יש את אישיותו, ערכיו, אופיו ואהבותיו, ולכן אמת המידה לבחון את פער הדורות אינה טכנולוגיה או תחומי עניין בלבד. אימי יותר מבוגרת מאמך.(79) אישיותה ואורח חייה הכפרי יצרו פער משמעותי רק בגלל שהיא סרבה לצמצם אותו. היא חכמה, נאורה, יודעת ומכירה כל תחום ונושא, מחוברת לרדיו רשת א' ורשת ב' כל שעות היום מאזינה להרצאות, מתקשרת חברתית עם כל מי שרק אפשר ועדיין חיה במנטליות שונה ממני ומאחי. אנו 5 אחים ההפרש בין הבכורה לבין הצעירה 18.5 כביכול שני דורות שונים. ועדיין הפער מול ילדינו שלנו אחד הוא. תודה לך.

dify

New member
אני עדיין חושבת שזה קודם כל אינדיבדואלי

למשל אני ואחי, פער של 7 שנים בגיל, ופער של 200 שנה בתפיסות עולם ותחומי עניין, אין לנו שפה משותפת, אנחנו חיים בעולמות שונים. היית יכולה להגיד ש7 שנים זה מה שעושה את ההבדל, אבל זוגתי היא בדיוק בת גילו של אחי... ולא יכולתי לבקש מישהי עם תפיסות עולם ותחומי עניין יותר קרובים אלי, מאשר אותה בחורה שצעירה ממני ב7 שנים... אני ואמא שלי במקום דומה היום, שתינו חיות בזוגיות לא חונקת, בלי ילדים לטפל בהם, בלי עומס של קריירה ובלי הרבה דאגות. אם היו לי היום שלושה ילדים, אני בטוחה שתחומי העניין שלי היו שונים ממה שמעסיק את אמא שלי. כלומר לדעתי הפער נעוץ באופי ובשלב בחיים יותר מכל דבר אחר. כשהייתי בת 17, אנשים בני 20 נראו לי זקנים... כי היינו בשלבים כל כך שונים בחיים, אני עוד הייתי בתיכון, הם כבר היו אחרי צבא, לפני הטיול ועם החלטות מה לעשות לגבי עתידם ושכירת דירה ראשונה. אם את שואלת אותי, פער הדורות הכי משמעותי הוא דווקא בגילאים האלו

mykal

New member
קראתי תשובות קודמות

ורוצה לומר משהו כללי. שנדמה לי שאנחנו כל הזמן רצים על הסקאלה של אין בכלל פער לבין שיש פער עצום. והסיבה שאני רואה זאת כך--כי לאורך כל הדורות התיחסו לפערי הדורות, ולא בהכרח בענין הטכנולוגי. היו דורות שזה התבטא בענינים של כבוד והתנהלות היו תקופות שהנושא היה בענין נתינת שמות לתינוקות הנולדים. והספרות עוסקת בתחומים אלה הרבה. פערי דורות בעיני מתיחס יותר מאשר לידע, וידע טכנולוגי, לאיך ומאיזה זוית ראיה, אנחנו רואים את החיים שלנו. רוב הילדים מצהירים--'אני לא אעשה כמו אמא שלי' או 'אני לא ארצה מה שאמא שלי רצתה'וכד' והיום שיש לי ילדים נשואים ונכדים, פתאום הרבה משפטים שהם נשבעו לא לומר, נשמעים מפיהם. הלדים שלי נהנים לשוחח עם אבא שלי, ולבוא לבקר אותו, והם נינוחים ורגועים מולו. והוא יודע היטב לנפשם. וזה כבר יותר מדור זה שני דורות. נראה לי כיון שהעולם השתנה מבחינה טכנולוגית כדי להקל עלינו את החיים עברנו את המשוכה בקלות, והפער בעצם הוא גיל ולא השמוש הטכנולוגי.

את ממשיכה את קו החשיבה../images/Emo204.gif

של התשובה שמעל. ומציגה היבטים נוספים לפער הטכנולוגי שאינו כלל ועיקר במהות של פערי הדורות. הקדמה אכן משרתת אותנו לבקרים אך עומדת בפרץ בכל מה שקשור לגבולות לא ברורים מול דור ההמשך . אי אפשר להתעלם שהכוח שיש בידם יחסית לידע שלנו יוצר פער בהתנהלות איתנו ומולנו זה אכן מוחצן ביהירות, זלזול, מבט מעל, חוסר הקשבה וביטול. נכון יש הערכה לסבים, יש כבוד אבל הפערים לא בטלים בשל כך. תודה
ועם כל אלו יש הערכה, יש

mykal

New member
אפשר להוכיח הסטורית

שכך היו פני הדברים לאורך כל הדורות, ואני אשתמ בספרות כדי להוכיח זאת. כל ראשית הציונות היתה מרד של נוער בהוריו הגלותיים, כשתסתובבי בכל המושבות של חומה ומגדל, תגלי שכולם היו עם זקנים ארוכים, ושמרו על שמיטה--כי עסקו בגידולים חקלאיים, וכל העליה השניה היתה בחירה מושכלת של נוער שהחילון כבר היה עובדה מוגברת. וכל חיי הקבוצה והקיבוץ היו אחרים ממה שידעו שם, לכל הסופרים מאז, ברנר וטשרניחובסקי וביאליק קראו 'התלושים', וזה רק קצה קצהו של מרד ופער דורות. ואפשר להביא עוד, נראה לי שאין כ"כ פערים מהותיים, אלא דפוסי חשיבה אחרים, ויותר הבלטת האני 'של הנעורים' היום המציאות היא של מוחצנות ולכן זה נראה חצוף וחזק יותר.

מאקי

New member
אז ברשותך סיפור על פער דורות..

לפני עוד מעט 20 שנה.... הקראתי לבכורי שלי סיפור ערב לפני השינה.... אחותו כבר נרדמה (במפתיע) וככה אחרי נשיקה על ראש הזהב וחיבוקי אחרון לפני השינה.. שואל אותי הגולדן שלי... :"איממממא איך קוראים לחיה הצהובה שאוכלת נקודות?".... וככה אני במלוא אימהותי מנסה לטקס עיצה.. מי היא ומה... ניחשתי שוב ושוב ושוב.. עד שהוא כבר היה ממש עייף וכבר איבד סבלנות ואמר... "לא נורא.. מחר נפתח את המחשב ואני אראה לך" הבנתם??? http://www.thepcmanwebsite.com/media/pacman_flash/ בני שלי שנולד כבר לעידן המחשב... דיבר על פאקמן אני שעוד הלכתי לגן חיות לראות את ההיפופוטם בבריכה (הגן בתל אביב) חיפשתי במרחבי הסוואנה או הגונגלים.. למי הוא מתכוון. בערב.. שוחחתי עם אבאשלו.. שהיה בצבא... ואמרתי לו... היום הבנתי מה זה פער דורות.... ותחשבו על זה

למעלה