יוצאים מאזור הנוחות-פערי דורות

../images/Emo204.gifיוצאים מאזור הנוחות-פערי דורות ../images/Emo204.gif

פערי הדורות
את ילדותי ונעורי עשיתי במושב. נולדתי למציאות של חיים ספוגי ערכים והורים שברחו מאנטישמיות בגולה והפכו ל"מלח הארץ" שציונות עבורם הייתה שרות בפלמ"ח, עבודת אדמה, יצירה והגשמה. הפשטות ניכרה בכל פינה. התקשורת הכי מהירה הייתה במכתבים, הטלפון לא היה בהישג ידם של כולם, הרדיו היה דומיננטי, בתוכנית לעקרת הבית של רבקה מיכאלי מידי בקר מ 10-12 שוחחו עם מיטב היועצים ורק ביום חמישי בקשו את הנשים להכין עט וניר כדי לכתוב את עוגת השבת. המחשב בזמני היה אותו מחשבון של כפל וחילוק, ופקקי תנועה היו משהו נדיר ולא מוכר.
הילדים שלנו גדלו למציאות שונה כלל ועיקר. הכול מהיר, הכול בהישג יד, גבולות נפרצים, ערכים משתנים, חברה מלוכדת שהפכה למנוכרת, מאבקי כוחות, השגיות, רכושנות, תקשורת במהירות האור, הכול כאן ועכשיו ללא דיחוי. ויחד עם כל אלו ידע! המון ידע.
”.......... כבר היום ניתן לראות את פער הדורות בין הדור שלי לבני הדור הצעיר יותר שמצ´טט ב- SMS במהירות האור, שבונה אתרים הרבה לפני הנשיקה הראשונה, שלומד להשתמש בעכבר עוד לפני שהוא לומד לדבר ושמדבר עם החברים שלו במסנג´ר יותר מאשר מדבר איתם פנים אל פנים. הפער הזה רק הולך וגדל, ומכיוון שהטכנולוגיה מתקדמת באופן אקספודנציאלי, כך גם ימצאו את עצמם בני דורי, שנחשבו עד היום למובילים טכנולוגית, נותרים מאחור........." http://www.tapuz.co.il/blog/viewEntry.asp?EntryId=121843a> border=0 src=https://timg.co.il/f/Emo204.gif> אני מנסה לחשוב לעיתים דרך ה"ראש של הורי" ובמקביל לחשוב דרך ה"ראש של ילדי". עד כמה משמעותיים הפערים הללו ועד כמה מהותיים הם בהתנהלות היומית שלנו בתא המשפחתי ובחברה. ואתם חברי. הורים לילדים, בנים להוריכם. אנו שחיים בחברה שתוחלת החיים הכללית חוצה את גבול 80 השנה. חיים בעידן של פערי דורות משמעותיים בין הורנו לנכדנו ועדיין מנסים לגשר ולקבל. דיון: האם הפער הטכנולוגי בין הדורות משמעותי ומשפיע על חיי היום יום שלנו? האם החשיבה של הדור הצעיר מאפילה על החשיבה והידע הקיימים בנו? האם הנוער המתבגר אומלל יותר בנסיבות החיים הקיימות: הגירויים, המרוץ, התחרות ? האם פערי הדורות ניכרים במידה שווה/שונה בשכבות האוכלוסייה השונות? איזו דוגמה מחייכם נתנה לכם לחוש את פער הדורות האישי שלכם מול ילדיכם , הוריכם, הסבים או הנכדים שלכם. תודה.

איזה נושא.... כרגיל

האם הפער הטכנולוגי בין הדורות משמעותי ומשפיע על חיי היום יום שלנו? משמעותי הוא כן, ידע הוא כוח. האם החשיבה של הדור הצעיר מאפילה על החשיבה והידע הקיימים בנו? לדעתי המוחות הצעירים קצת התנוונו, כי הם התרגלו לקבל את הכל אינסטנט. כשילד מקבל את הכל לעוס לפה הוא לא מתאמץ וזה פוגם ביכולת הטבעית שלו לפתח מעצמו את הידע הטבעי. האם הנוער המתבגר אומלל יותר בנסיבות החיים הקיימות: הגירויים, המרוץ, התחרות ? לדעתי- כן. האם פערי הדורות ניכרים במידה שווה/שונה בשכבות האוכלוסייה השונות? לחלוטין כן. איזו דוגמה מחייכם נתנה לכם לחוש את פער הדורות האישי שלכם מול ילדיכם , הוריכם, הסבים או הנכדים שלכם. וואו.... זה מתחיל ונגמר בכל תחום , אין לי ממש דוגמא קונקרטית, אז על זה עוד אחשוב ואחזור על תשובה, כי אני לא יכולה להתמקד כעת....

פרומית1

New member
בוודאי יש פער עצום

אני גדלתי בבית שמילה של הורים זו מילה גם אם לא רוצה-פשוט כיבוד הורים לפי הספר,לאחר מכן יכולתי לבקש לדבר ולאמר את מה שיש לי אבל בכבוד,כיום יש לילד שלי מילה,לא תמיד אני יכולה להוכיח לו שאני צודקת ואז יש מיני מריבה בין ילדי לסבתי יש לפעמים מקרים מצחיקים של חוסר הבנה,זה כמעט 80 שנה הילדים היום מצד אחד פשוט חושבים ופחות למדו בעל פה כמו פעם אבל יש מהם דרישות יותר,ילדה בגן חובה כבר יודעת לצלם מילים,כשהי אנכנסת לכיתה א' היא יודעת לקרוא ותרגילים בסיסיים בחשבון,זה לא היה אצלי,ולומדים יותר

../images/Emo204.gifהאם באמת דורשים מהם יותר?

אולי הדרישה היא כורח נסיבות מחד ומאידך הם מקבלים שפע על המוכן? היכן האיזון, אם בכלל? תודה

שמים1

New member
כל נושא שאת פותחת רציני וראוי

לעמוד הראשי מפני שנושאים אלו נוגעים בחיי היום יום שלנו ובדברים איתם כולנו מתמודדים . מעבר לנושא הטכנולוגי שהוא לכאורה פער רציני בין הדורות אני רוצה לדבר דוקא על הפער מהדור הצעיר אלינו המבוגרים פער שלא יוכלו להבין ולהשכיל בשל הדרך בה הם גדלו לדעתי הדור הצעיר מפספס את חווית הילדות , את הקשר החברי , את המשחקים עד לשעות הלילה , המחבואים , התופסת , הקומזיצים הנוער של היום מסוגר יותר מופנם יותר - קראתי מספר מאמרים על ילדי המחשבים והאמת שהטכנולוגיה מונעת מהם את הגורם האנושי וזה ממש לא לטובתם . לגבי שאר שאלותייך אשוב בהמשך שיהיה יום נעים ושבוע טוב

פרומית1

New member
אז אצלי זה פחות

אני חרדית,פעם היו לי משחקי מחשב ששיחקתי כשהייתי ילדה,היום אסור שילדים ישחקו במחשב וגם יש בעיה עם הסרטים שנקראים חרדים הם פשוט אלימים,ולכן ילדי כן משחקים את המשחקים המוכרים כמו גומי חבל וכד' אך הם גם פתוחים מאד מדברים על הרבה דברים שאני בתור ילדה אם ידעתי לא דיברתי עליהם,ילדי קוראים הרבה ומנויים בספריה,אך גם יש בכעיה של דרישות לימודיות והם מסבירים את זה כדי שלא יסתובבו ברחובות ,אבל לדעת הרבה זה קצת מוגזם,והיו על זה שיחות עם מורים ומורות

../images/Emo204.gifכמובן שממתינה לשובך.

אז עד אז. קודם כל תודה שנית הדור מופנם יותר מבחירה, מנוחות, מכורח מכלול של נסיבות. הילדות שלהם שונה משלנו, אין לי ספק, לא יודעת אם הם חשים שהיא מפוספסת כי הם נולדו למציאות ולא ידעו ול ידעו מה שהיה חלק מילדותינו. רק לנו יש את אמת המידה לראות ולבקר טוב או רע. שובי אלינו תודה

שמים1

New member
../images/Emo204.gif והנה חזרתי

לענות על שאלותייך תפו ... האם הפער הטכנולוגי בין הדורות משמעותי ומשפיע על חיי היום יום שלנו? לא יודעת , תלוי באיזה מסגרת , אני חושבת שכיום גם המבוגרים שביננו נחשפו לנפלאות המחשב כך שהפר הזה הולך ומצתמצם לדעתי . האם החשיבה של הדור הצעיר מאפילה על החשיבה והידע הקיימים בנו? ממש לא - אני חושבת רק שהיכולות הטכניות שלהם והמיומנות בכל מה שקשור למחשבים עולים על שלנו אבל השכלה כללית לא נמדדת רק ביכולות טכנולוגים ושליטה במחשב דוקא מהבחינה הזו אני חושבת שיד הדור המבוגר יותר על העליונה כי הנוער נדבק למחשב ומזניח מאוד את שאר התחומים החשובים כגון קריאה . האם הנוער המתבגר אומלל יותר בנסיבות החיים הקיימות: הגירויים, המרוץ, התחרות ? לדעתי כן , אותנו היה קל לשמח , שמחנו בדברים הקטנים היום הגירוי חייב להיות משמעותי כדי שיעלה על שפתותיהם חיוך . האם פערי הדורות ניכרים במידה שווה/שונה בשכבות האוכלוסייה השונות? אני חושבת שיש משמעות לשוני ביכולת הסוציואקונומית .. אבל הפער אז גדל בין הנוער העמיד יותר לנוער שאין לו יכולות כלכליות לרכוש חומרית את הגירויים . איזו דוגמה מחייכם נתנה לכם לחוש את פער הדורות האישי שלכם מול ילדיכם , הוריכם, הסבים או הנכדים שלכם. האמת שאני לא חשה בפער הזה אני מחוברת מאוד לילדים שלי בכל מצב , לורידים ולמחשב שלהם חחחח
תודה.

../images/Emo204.gifראשית תודה

כתבת במשפט אחרון שאת מחוברת לילדייך לוורידים מה שנכון ללא ויכוח. קשר דם שאין משמעותי ממנו- אהבה.
אבל..........האם הם מחוברים אלינו באותו אופן או שמא הם מביטים אלינו ממרום כמו שציינה כאן אחת הגולשות. מעניין.
תודה

שמים1

New member
שלי מחוברים אלי

יש הבדל של אני אמא ואתם ילדים כמובן שהם לא מביטים אלי בגובה העיניים אני בכל זאת האמא אבל לי ולבעלי יש קשר חם וטוב איתם מבחינת תקשורת ולא רק בשל קשר הדם . כמו כל הילדים הם יכולים לומר מדי פעם אתם לא מבינים בדור שלכם זה לא היה כך אבל אוביקטיבית אין קרע של פער דורות אני חושבת שגם ההורים של היום עברו שינוי משמעותי מכורח הנסיבות יש מודעות לשינויים אצל הילדים יש פתיחות לקבלת עזרה במקרה הצורך .. וכו' .

פער הדורות

האם הפער הטכנולוגי משפיע? ברור-הדור המבוגר היום נדחק בצורה "ברוטלית"לצד. פעם מבוגר נחשב חכם ובעל ידע-היום מישהו שמהווה נטל במקרה הגרוע ובמקרה הטוב"סתם אחד שלא מבין עיניין" הידע אולי מאפיל ביחוד בתחום הטכנולוגי והזריחזות לקליטת דברים-למרות שלא ניתן להכליל,החשיבה?לא הייתי אומרת. האם הנוער אומלל יותר-חד משמעית:בהחלט!!לדעתי קשה לו מאוד לעמוד בציפיות של ההורים בחברה והוא עצמו-וכמובן היכן הילדות?התום? שמחת החיים?הגדילה האיטית וטיבעית? פערי הדורות פגעו גם פגעו,אך לא במידה שווה,מי שנשאר ולא ניסה ללמוד ולהתקדם מפגר מאחור בהרבה. אני רואה את הסבים משני הצדדים למשל: מצד אחד הם גולשים במחשב ומחוברים למכשירים ויש על מה לדבר עם הנכדים מצד שני הסבים שלא מבינים במחשב,השיחות איתם בדיוק דקה וחצי.ויש עוד דוגמאות רבות. נושא חשוב. תודה ריקי

../images/Emo239.gifמקדת תשובתך בטכנולוגיה

ולכן אני שואלת. האם בזכות הבנת הטכנולוגיה יצטמצמו פערים בין הדורות? האם ידע טכני של השימוש בנפלאות המחשב הוא שיגשר על פערים או שמא זה עמוק ומשמעותי יותר והטכנולוגיה היא רק ביטוי לכך? האם השיחה הקצרה עם סבתא וסבא אודות המחשב היא הנושא הבלעדי שיכול לחבר בין סב לנכדו? מה דעתך. תודה

זה עמוק יותר,הרבה יותר

אבל,הטכנולוגיה במידה מסויימת יכולה לתת קירבה מסויימת,כי אדםשמתעניין קורא יותר גם דרך האינטרנט ויש לו יותר ידע וזה חשוב הרבה יותר בגילאים הבוגרים של הנכדים. אני לא מדברת על ילדי גן,אלא בני נוער. כמובן שהנושא הרבה יותר רחב ועמוק ואנו נוגעות כאן רק בקצה קצהו של המזלג. ותודה לך על ההתיחסות

דוגמא לפערי טכנולוגיה...

כשהורי קנו מחשב לפני כמה שנים כל הנכדים התאספו סביב סבא שניסה להזיז את העכבר ...זה לא ממש הצליח לו... אז עמדו מסביבו דרדסים בני 4 ו5 והתגלגלו מצחוק איך הוא לא מצליח להשתלט על העכבר (מה שלהם זה קלי קלות) זה הסתיים בזה שהוא גרש אותם מהחדר... עש היום יש לו ולאמא שלי בעיה - הנכדים באים מתיישבים ליד המחשב ואוי ואבוי אם מישהו ישנה פיפס - הכל מסודר איך שהם רגילים ואם תזיז להם אייקון מצד אחד לשני הם יאבדו את הכיוון...

../images/Emo204.gifלאמאשל נתנאל-

לא כן? אבל אפשר להבין את סבא.... גם אצל אבא שלי (81) זה כך הנכדים מזיזים, משנים נוגעים וכל פעם שהוא צריך לחזור למסך הברידג' הוא מתקשה להגיע..
אנו מקבלים זאת באהבה אמא לא מעזה בכלל. אבל זה בגללה ולא בגלל המחשב.
אמא יקרה לי!
תודה.

יוצא מזה ../images/Emo204.gif

שהטכנולוגיה המתקדמת היא עיקר עולמו של הדור ולצערי יש בזה לא מעט....... תודה

recordion

New member
עונה

האם הפער הטכנולוגי בין הדורות משמעותי ומשפיע על חיי היום יום שלנו? בהחלט כן. הפער הטכנולוגי הזה יוצר את הלחץ מצד אחד לחשוף את הילדים לגירויים - שלא יוותרו מאחור לעומת בני דורם (כאילו שלשחק במחשב ייתן להם איזה עדיפות בעולם התעסוקה של העתיד), ומאידך מעמיד את הילדים מוקדם יותר במצב שהם יודעים יותר מההורים בתחום "חשוב". זה משבש סדרי עולם ואולי גורם לירידה בכבוד להורים. זוכרים שכשהתחילו להכנס הביתה מכשירי הוידאו, הבדיחה אמרה שיחד עם המכשיר צריך להכניס הביתה ילד בן 8 שידע להפעיל את המכשיר? אחרי שהילד פותר לכם בעייה טכנולוגית, לך תגיד לו שאתה יודע טוב ממנו מתי הוא צריך ללכת לישון, או שעדיף לאכול פחות ג'אנק פוד. לנו לא היתה בעיה כזאת. כל דבר שהיה בבית, אבא או אמא ידעו לתפעל יותר טוב מהילדים, ולא עלה בדעתנו לפקפק כאשר אמרו שמשהו הוא טוב או לא טוב בשבילנו. לפני כמה שנים, כשנכנסו הסלולרים ה"חכמים" (כלומר עם כל מיני פונקציות), קניתי לי מכשיר כזה. שבועיים אחר כך, הילדים כבר ידעו לעשות עם הטלפון דברים שלא ידעתי שהוא מסוגל בכלל. כמה קצרה הדרך מכאן ועד הדרישה לקנות להם טלפון "כזה" או לתת להם לשחק איתו? ועוד משהו, לא כל כך טכנולוגי, אבל משמעותי לחיי היום יום. כילדה, הורי היו צריכים הרבה פחות לשמור עלי ממה שצריך כיום. המודעות לסכנות היתה נמוכה יותר - חלקן עוד לא היו קיימות ברמה של היום, או לא קיימות בכלל. גם הפקוח והאשמת ההורים בדברים שקורים לילדים היתה פחותה. היום אני לא יכולה לתת לילדים שלי חרויות שנתנו לי בגיל הרבה יותר צעיר, בלי שיפקחו עלי עין מאשימה (או ידווחו לרשויות). התוצאה - או שהופכים לקציני הבידור והליווי של הילדים, או שדוחקים אותם למסנג'ר ולפייסבוק ולטלויזיה "כדי שלא ישעמם". האם החשיבה של הדור הצעיר מאפילה על החשיבה והידע הקיימים בנו? החשיבה של דור האינסטנט מאפילה כאשר אין זמן לחכות אפילו לשאול את אבא אמא אם הם יודעים משהו. אני צריך לדעת כעת. אני אבדוק באינטרנט/אשאל חברים/ארים טלפון ואצפה שאמא באמצע העבודה תתן תשובה, ואם אין לה - אז היא לא יודעת כלום. נכון שגם בזמני בגיל ההתבגרות (נדמה לי שאז הוא התחיל בגיל 15. היום זה אי שם בין 9 ל-11) חשבנו שההורים לא יודעים כלום. היום זה קורה בגיל הרבה יותר מוקדם. הם נחשפים לדברים שלא עלו על דעתי בגילם, קולטים דברים מהטלויזיה והאינטרנט - ולך דע מה מזה ישמש אותם בעתיד, ומה מזה דוחק דברים ש"פעם" היו אבני הבניין של החיים. האם הנוער המתבגר אומלל יותר בנסיבות החיים הקיימות: הגירויים, המרוץ, התחרות ? שאלה קשה. טוב, אצלי הגדול מתחיל כעת את גיל ההתבגרות, כך שאולי מוקדם מדי שאענה על החלק הזה. אני רק יכולה להגיד שלפעמים אני מצטערת שחשפתי אותו לכל כך הרבה גירויים כשהיה קטן, ומי יודע אם בזה לא העצמתי את בעיית הקשב והריכוז שיש לו. אני לא יודעת כמה הנוער אומלל יותר כיום. בזמנו המשמעות של מקובלות בחברה היתה דומיננטית להערכה היצמית בגיל ההתבגרות. כיום קיימות אופציות "חנוניות" לא רעות לפיתוח הערכה עצמית, והן פחות אזוטריות מאשר כאשר אני עברתי את גיל ההתבגרות. האם פערי הדורות ניכרים במידה שווה/שונה בשכבות האוכלוסייה השונות? לא יכולה להגיד. יכולה להגיד רק לגבי "שכבת האוכלוסיה" שלי. אני מתארת לעצמי שמי שאין לו, חשוף יותר לחוסר מאשר היינו אנחנו כילדים. אנדמה לי גםן שהיום ילדים תופסים יותר את החוסר הזה כאשמה של ההורים. בטוח שהיום קל יותר לילדים לדעת ש"חסרים" להם דברים שלאחרים יש. אני מניחה שזה מעצים את תחושת העליונות של צעירים כלפי מבוגרים.

../images/Emo96.gifכל עוד לא קראתי את השורה האחרונה

הייתי נינוחה, סקרנית ומזדהה. בשורה האחרונה הפלת את
הפצצה: נתת את התשובה למהות פער הדורות כתבת את מה שנזהרתי לשאול: " ..........אני מניחה שזה מעצים את תחושת העליונות של צעירים כלפי מבוגרים" האם כך הם באמת פני הדברים? האם זהו הביטוי שאנו כה חוששים מפניו כאשר אנו משוחחים על פער בין הדורות? הרי אנו לא העזננו להיות יהירים ומתנשאים מול הורינו ולא כל שכן מול סבא וסבתא
ידענו לכבד ולהעריך,
הייתה משמעות לפתגמים: "מפני שיבה תקום" "כבד את אביך ואת אמך"....... והיום?
תודה

recordion

New member
זה השבר

המקום בו צעיר מרגיש שהמבוגר (שאמור להנחות אותו) לא מסוגל לכך. וזה חזק במיוחד במשפחות במעבר (עולים חדשים, למשל), כאשר הילד מלווה את ההורה כדי לתרגם, ומגלה שלא רק תרגום נחוץ, אלא ללמד את המבוגר איך מסתדרים בעולם החדש. אבל זה קורה גם כאשר "סתם" מתקשים להקנות גבולות, או לאכוף עמידה בגבולות. לי אישית התהפך התקליט הזה קצת אחרי גיל 50. הילדים שלי היו עדיין בגיל חד ספרתי, ואני הרגשתי שעושים לי בית ספר, ולא ההיפך. הילדים שלי עשו דברים שלא העליתי בדעתי לעשות בגיל הרבה יותר מאוחר. כן, והשאירו אותי בהרגשה שכנראה היתה לי דעה טובה מדי על עצמי כמחנכת עד שהם הגיעו. עכשיו, מה קורה כאשר הילדות מתארכת והעולם מסביב משתנה כל כך מהר? פער הדורות הזה נעשה עוד יותר מודגש, ואיתו התחושה שהצעירים פחות ופחות מעריכים את המבוגרים.

למעלה