יוצאים מאזור הנוחות
- אלימות

../images/Emo204.gifיוצאים מאזור הנוחות ../images/Emo204.gif- אלימות

אלימות מוגדרת כהתנהגות שמטרתה לפגוע באדם אחר. בבית הספר, בבית, במסיבות, ברחוב, דומה שהאלימות הפכה להיות חלק בלתי נפרד בחיינו. היכן עובר הגבול בין אלימות מילולית לאלימות פיזית? להיכן מוביל? היכן/מתי זה יפסק? מדוע אנו מאשימים כל העת את כולם חוץ מאשר את עצמנו? מדוע בפלחי אוכלוסיה מסוימים "היד קצרה על ההדק" והמעבר לאלימות מילולית ופיזית מתרחש כמהירות האור? ואיך אתעלם מאלימות נגד נשים, אלימות בקרב חברת הילדים (בשונה מאלימות מבוגרים כלפי ילדים שהיא סוגיה טעונה וענקית בפני עצמה.) אלימות באתרי הבילוי...... היות שקיימת הבחנה בין סוגי אלימות, לקטתי את המינוחים המקצועיים לטובת הדיון. אלימות פיזית כוללת תקיפות פיזיות המופנות כלפי הזולת: צביטות,דחיפות, סטירות, אגרופים, חבטות, הכאות, כוויות, חבלות, סיבוב הגוף או איברים, חניקות, משיכת שערות. שימוש בחפצים לצורך איום ו/או פגיעה. שימוש בנשק כלשהו. אלימות מילולית מתבטאת בפגיעה ברגשות של אדם בזולתו. והיא כוללת: קללות, השפלות, שימוש בכינויי גנאי ועלבונות, איומים לפגיעה פיזית. שתיקה זועמת וסירוב לענות או לשוחח. אלימות מילולית ואלימות פיזית גורמות לאלימות נפשית הכוללת דפוסי התנהגות הגורמים נזק ליכולת החשיבה והשימוש בהגיון של הנפגע: חוסר רגישות ואי מתן תשומת לב לצרכים חומריים ורגשיים. אי הערכה למאמצים הישגים אישיים. ערעור האמון ותחושת הערך העצמי. נטישה, שתיקה מתמשכת והימנעות משיחה היוצרת תחושה של בלתי-נראה. חדירה לפרטיות ע"י חיטוט בדברים אישיים, פגיעה ברכוש פרטי ובפרט ברכוש בעל ערך רגשי. מניעה מאדם לפגוש חברים או משפחה. התפרצויות כעס והאשמות שווא ללא סיבה מוצדקת. העדר הקשבה, יחס מזלזל. קנאה קיצונית ללא סיבה. והתוצאה- חיים בתחושה לא נעימה של פחד, חרדה, בושה, כעס, עלבון, חסר ערך, ניצול תסכול וכעס. (בבליאוגרפיה: www.Yelem.org.il)
חברים האלימות אינה עושה הבדל בין שכבות החברה השונות. היא אינה מאפיינת פלחי אוכלוסיה ספציפיים.
מה דעתכם:
האם הכרחי שחילוקי דעות בין אנשים יובילו לאלימות מילולית ומשם לפיזית?
מדוע אנשים בוחרים להשתמש באלימות?
מדוע יש גברים שנוהגים כוחנות כלפי נשים? מה זה מלמד עליהם?
מדוע נשים "מסרסות" (כוחנית) את בני זוגן?
האם פגשתם/חוויתם אלימות מילולית/נפשית במקום העבודה? הייתה לכם דרך יעילה להתמודד?
מה אתם רוצים לומר לנו על אלימות בעולם הווירטואלי שאנו חלק ממנו? מצליחים להתעשת ולשתף? תודה.

שמים1

New member
תפו יקרה ../images/Emo39.gif

ראשית אני רוצה להחמיא לך על ההשקעה ועל בחירת נושאים שנוגעים בכל אחד מאיתנו בשל רצינותו של הנושא אני לא רוצה להגיב בשלוף לכן אחכה שיהיה לי פנאי במהלך היום או מחר שאוכל לענות באריכות וברצינות כפי שיאה לאשכול הזה . לבנתיים אני רוח גבית שנושבת כדי להקפיץ את האשכול ולחזק ידייך בהשקעתך

../images/Emo204.gifתודה יקרה

נעים לדעת שיש הערכה לעשייה ממתינה בסבלנות למילותייך תודה

ניריתי 1

New member
נושא לא קל

אני מהבוקר מנסה לחשוב מה לענות כיוון ואין בי שביב חלק שמתחבר לאלימות או כוחניות, אני פשוט לא יודעת מה לענות אין בסביבתי אלימות מעולם לא תיקשרתי כך מעולם לא תיקשרו איתי כך אני לא מכירה את העולם הזה (אפילו סרטים אלימים אני לא מסוגלת לראות) אני מנסה בכל זאת לתרום משהו ... אני חושבת שאלימות מילולית לפעמים גרועה יותר מזו הפיזית. מזו הפיזית מחלימים, אבל הצלקות הנפשיות... יכולות ללוות אדם חיים שלמים. טוב אני אמשיך לחשוב ולהתעשת...ואחזור כש/אם ייה לי מה להוסיף
כפרה עליך נראה לי היממת את כל הפורום

יהיה לך הרבה יותר קל../images/Emo2.gif

אם תבקשי מחר לקחת חלק בהפסקת עשר של אחד מבתי הספר שבסביבת מגורייך אז........... תשובי לכאן בטיסה
ותנסחי תגובה ללא פסיקים, ללא נקודות וללא אייקונים וזה במקום לשלוח אותך לטיול קצר בעיר לוד.
פשוט לא לוקחת אחריות..... אוהבת אותך ריקי

Tula1

New member
כתבה נהדרת בהקשר הזה- הכתבה של ליהיא לפיד

הכתבה של השבוע היא בדיוק בהקשר הזה, של אלימות וחינוך מהבית לאלימות/אי אלימות היא כתבה נהדר אני מסכימה לכל מילה שלה, פשוט תקראו- הכתבה של ליהיא לפיד

אלימות

האם הכרחי שחילוקי דעות בין אנשים יובילו לאלימות מילולית ומשם לפיזית? תלוי עם מי ועל מה הויכוח נוצר מדוע אנשים בוחרים להשתמש באלימות? כי זו כנראה הדרך הנוחה והקלה מבחינתם מדוע יש גברים שנוהגים כוחנות כלפי נשים? מה זה מלמד עליהם? כי הם חושבים שהאישה היא שק חבטות שלהם מדוע נשים "מסרסות" (כוחנית) את בני זוגן? האם פגשתם/חוויתם אלימות מילולית/נפשית במקום העבודה? הייתה לכם דרך יעילה להתמודד? כן חוויתי אלימות מילולית אבל לא במקום עבודה וזה מזעזע ביותר מה אתם רוצים לומר לנו על אלימות בעולם הווירטואלי שאנו חלק ממנו? ישנן דרכים אחרות להגיע להבנה ולא דרך אלימות כמו תמיד תפו אוהבת את אזור הנוחות שלך

מאקי

New member
מאתמול שראיתי את זה חשבתי.. הצפת פה

נושא כאוב. אלימות . הכי גרועה בעיני זה של הורים כלפי ילדיהם אחות שלי שברה לילדה שלה יד ואחר כך ביקשה ממני שאקח אותה למיון. בטח שהלכתי אני לא סולחת לעצמי שלא דיווחתי אז במיון על האלימות הזאת. זה כאילו מעגל. אבא שלי היה נוהג להכות כביטוי תסכול וכהצדקה היה אומר שזה "חינוכי" כשהייצתי בת 5 הודעתי לו שהוא ימשיך לחנך את מי שהוא רוצה.. אבל לי הוא מרביץ יותר. ואכן כך היה. אני לא מסוגלת לסבול את האלימות של אנשים כלפי מוכרים למשל.. או נותני שירות. לא מצליחה להבין מה הצורך בשחרור אגרסיות כלפי הזולת .. הזר לך לחלוטין... אני למשל נתקלת כל פעם בהפתעה לרעה מחדש מהצעקות והווקליות של אנשים.. אחת הסיבות הכי לא נעימות לגור פה.. זה האלימות המילולית שגובלת בחדירה לתחום האישי (למרחב אני מתכוונת) וההתנהגות בתורים אם אני שר החינוך.. זו מטרת על... החברה פה חולה. וכמובן שהמימד של האינטרנט משקף זאת.. תוך מתן של לומר מה שרוצים בלי "תיווך" הנוכחות.

../images/Emo204.gifמאקי

צמררת אותי. ממש קשה. אין לי מילים.
אכן אלימות כלפי קופאיות, כלפי מוכרים, כלפי חלשים בסיטואציה מסוימת, כלפי נהגים ציבוריים...... נזכרתי בזכות מילותייך. בעלי היה נהג באגד שנים רבות. כל כמה זמן היינו מקבלים מאגד מכתב תלונה על "התנהגות בלתי הולמת" כלפי נוסע. המכתבים היו משפילים והציגו כוחנות לשמה. אג"ד היה שש לקנוס את הנהגים בכספים ולהעשיר את קופת הקואופרטיב אלו היו שנות סבל לא קצרות. אכן זו אלימות בחברה! תודה

מאקי

New member
ריקי יקרה.. קחי חיבוק וסיפור

דווקא הפוך.. בתחילת הקיץ האחרון הצעיר שלי נסע בקווי הלילה.. הוכה נמרצות.. והנהג? סירב לעזור ללחוץ על הלחצן וכו.. למרות ש 7 היכו אחד התלונה לאגד .. הניבה מכתב הזוי של הדובר.. אני? היגשתי תלונה נגד אגד... על רשלנות והפקרת חיי אדם. (יש משהו בחוק שצריך לעזור) כרגע.. לאחר פעילות עם מוסדות פה כולל אגד והשוטרת של העיר.. וסיירת ההורים... הרבה דברים נראים אחרת.. אבל התגובה של הנהג.. שלא רצה להתעסק איתם.. ולא לחץ על הלחצן.. ולא עצר... וכו וכו.. הביאה אותי לעשיה.. וללמד את הצעיר שאפשר לצמוח מכל דבר... זה תלוי בנו...

מיכל 1979

New member
אלימות...

מהבוקר אני מנסה להגיב ולא מוצאת את המילים. אז הנה, מתעשתת ומשתפת.. רואים את זה בכל מקום... בכבישים, בקופת חולים בתור לרופא, בבית הספר, בתוך המשפחה, בין ילדים, בין מבוגרים.. לצערי כולם נחשפים לזה בצורה זו אחרת, במינון שונה. על כל אחד זה משפיע בצורה שונה. ככל שהחשיפה לאלימות היא יותר ארוכה, כך ההשפעה יותר הרסנית והרבה יותר קשה להתשתחרר ממהטראומה. מדוע אנשים בוחרים באלימות? מליון סיבות... אני חושבת שאחת הסיבות היותר נפוצות היא חוסר ביטחון.. שימוש באלימות גורם לתוקף להרגיש חזק יותר, שולט במצב. ככל שהמותקף ירגיש מושפל/חלש יותר כך התוקף ירגיש חזק יותר אני אגע בנקודה שמדברת אלי- אלימות נגד נשים... יש "תהליך" מסויים שבני הזוג עוברים עד שמגיעה המכה הראשונה. זה מתחיל (בדרך כלל) באלימות מילולית, השפלה, הורדת הביטחון העצמי, נוצרת תלות של הנפגע בפוגע ואז מתחילה האלימות הפיסית. יש סימנים שיכולים להעיד על בן זוג אלים, צריכים רק לדעת לקרוא אותם.. (קנאה חולנית, יותר מדי "ביחד" תוך כדי ויתור על דברים שהיו חלק בלתי נפרד מאתנו, התרחקות מחברים ומשפחה כדי לרצות את בן הזוג, תלות כלכלית, השפלות מילוליות וכו...) אלימות -כדור שלג שמתגלגל וככל שהוא גדל ככה קשה יותר (ואפילו כמעט בלתי אפשרי )לעצור אותו.. (יודעת שחפרתי.. מתאפקת ומפסיקה לכתוב ברגע זה...
)

ממש לא חפרת. ../images/Emo204.gif

המילים שלך נגעו בי ממקום רגיש. הבנתי גם אם לא נתת הסבר מפורט שהרי אנו כותבות יחד גם בפורם נוסף כמה וכמה שנים........... מאוד קשה לעצור את מעגל האלימות בחברות מסוימות בעיקר לגבי מי שנולד לתוך זה וחי את זה. אין ספק שאחד הפנים המכוערים של האלימות היא כלפי נשים. תודה שהעזת

mykal

New member
אלימות נושא טעון,

בוחרת לענות על השאלות שלך ממקום אחר. באלימות משתמשים שני סוגי אנשים במיוחד, הסוג האחד-מי שלא יודע לשוחח והוא אדם שטלתן. זה אמור גם באלימות פיזית וגם באלימות מילולית, אין חובה להיות בעלי דיעות זהות בכלל לא, אבל כדי לחיות בין אנשים כול בר דעת מבין שצריך לתאם את העמדות. והדרך לעשות זאת היא בלחפש גשר לענין הנדון. מי שחושב שרק הוא יקבע שטלתן הוא זה שישתמש באלימות כדי להשיג את מבוקשו. בדרך כלל הכוחניות שלו נובעת מחולשה ואפסיות בסיסית. הסוג השני--הוא המחקה, שלא מכיר דרכים אחרות לפתור בעיות, האדם שהוריו, דודיו, בעדה שלו, זו היתה נורמה, ולא למד דרכים חלופיות לתקשר נכון ולהשיג דבריםם אחרת. לכן, כשאני מזהה אדם אלים, אני מתרחקת, כי אין דרך להראות לו שדרכו שגויה, אלא ע"י כח יותר חזק, ומאחר וזה לא דרך החינוך שלי, ואין לי הכלי הזה, ליתר בטחון, מתרחקת.

../images/Emo204.gifשתי גרסאות האלימות

שהצגת כאן באים ממקום של "משהו שורשי". מי שצמח בבית אלים יתקשה להתנהל אחרת, אלא אם ישקיע בטיפוח פסיכולוגיה חיובית לעצמו ועם הסביבה. זה כמו לפרוץ את "מעגל העוני" רק שפה לפרוץ את "מעגל האלימות" הרי לנו דוגמא את משפחות הפשע בישראל. "תורת האב" עוברת לבנים......... "אומר ולא אוסף!"
תודה

mykal

New member
בהחלט מסכימה שהתיחסתי לשורשי

כי אלימות לא שרשית, אלא חיקוי, או התפרצות של עצבים אצל מישהו נורמטיבי, היא לא אלימות מאימת, אם אמא של ילד, כשהוא שפך על הרצפה צלחת מרק מלאה, כי לא רצה, והאם העייפה התפרצה בצרחות, (שזה סוג של אלימות) זה לא מאיים באמת, אפשר להתפרץ בצחוק מהסיטואציה. האלימות המאיימת היא זו השרשית--הדורשת טיפול מעמיק. והבעיה, שיש מי שאינו מודע לענין. גבר אלים וקנאי, לו היה עובר טיפול, היה חי בעצמו טוב יותר, לא רק הנשים שאיתו.

../images/Emo204.gifקשה לי להאמין

שיש טיפול שורשי מענמיק נגד אלימות. אני באמת סבורה שיש אנשים שצומחים מתוכה ואין להם יכולת להיפרד ממנה זו דרך הביטוי שלהם בחיים, הם לא יודעים דבר אחר. ואני שוב חוזרת לאנשים שהמנטליות שלהם היא אלימה. לא הנגררים הזמניים וגם משפחות שהאלימות אצלם היא "ערך" שלא לומר דרך חיים
שהרי לוד היא סוג של מראה, משפחות הפשע בלי לתת דוגמאות ספציפיות הן ההוכחה. גברים שגדלו באלימות יהיו אלימים כלפי נשותיהם וילדיהם! תודה. זה נושא מתסכל כלל ועיקר.

זה נושא כל כך גדול

ויש לו כל כך הרבה פנים וצורות. אני מכירה אישה, שהיא מיצוי האלימות בעולם, אבל היא נראית כמו פרח עדין ויפה, היא מדברת כמו חתולה עדינה ואנשים לא מבינים בכלל כמה היא מסוכנת ולוקח המון המון זמן עד שמבינים שהיא עומדת מאחורי כל הכאוס שקורה. היא זו שגורמת לאחרים לריב ביניהם ולהתכתש ואנשים לא מבינים שזה מה שהיא גורמת להם, וזו גם צורה של אלימות. סמויה ומאוד חכמה, אבל קיימת.... אז מסוגי האלימות שאנו מכירים אני לא מפחדת, דווקא מהסמויים שלא כל כך מכירים- אני מפחדת. אולי כבר לא כל כך מפחדת, אבל מזהה כמסוכנים הרבה יותר, כי מה שקשה לקטלג כמסוכן קשה לאכוף ע"י חוק. בקיצור- זהו נושא מאוד נרחב שיש לו פנים רבות. את הסוגים הרגילים , גם אם מפחידים ומאיימים יותר - אני מכירה , אבל מפחדת מהם פחות, דווקא מהאחרים, אלו שלא נתפסים כמאיימים- אני חוששת יותר.

למעלה