יוצאים מאזור הנוחות

נירהמ1

New member
תשובה שלי לשאלה שלך: "האם היא באמת חושבת

שדווקא בה הוא לא יבגוד?" - אם היא חושבת ככה או שהיא תמימה (לא מאמינה שיש נשים בוגרות תמימות עד כדי כך), או שהיא רוצה להאמין בזה (נראה שהיא טומנת את ראשה בחול ומסרבת לראות מה שהיא לא רוצה לראות).

mykal

New member
נושא מורכב מעורב בהרבה רגש,

את/ה יודע/ת שבזוגיות של חברים טובים שלך אחד מהם בוגד. האם תספרי לנבגד/.ת? הדברים תלויים, במערכת הקשרים עם הזוג המדובר, נראה לי שהייתי מדברת עם הצד הבוגד--ולא עם הנבגד. היש מחילה לבגידה? כן/לא למה? אני לא הייתי מוחלת, והייתי בורחת מהקשר. כי אם יש בעיה בזוגיות, צריך 'לנקות' בבית, לא לחפש תחליף בחוץ, בעיני קשרים של זוגיות הם מקום קדוש. הגם אם יש נפילות, מתחזקים ולא בורחים, מי שברח ובחר את החוץ, אין לי ענין בו. האם נכון למשהו מבחוץ "לשפוט" את הבוגד? לא לשפוט לא את הבוגד ולא את הנבגד, לא מתפקיד מישהו מחוץ למערכת. אבל אני אתרחק מן הבוגד--גם אם הבגידה לאחרים ולא אלי, לא מאמינה למי שזו דרכו. שקר ובגידה מבחינתי הם קוים אדומים לתקשורת איתי. אם נחשפתם לאירוע בגידה בסביבתכם? האם יכולתם להזדהות עם מי מהצדדים? כן, היה לי מנהל שהיינו חברים טובים והוא בגד עם מורה, הייתי צעירה מאוד, והערתי לו על כך, לאשתו לא שיתפתי, עברתי ללמד במקום אחר, הם עדין זוג מאושר. לא יודעת אם היא ידעה או לא. האם אתם מסוגלים לדמיין איך הייתם מגיבים במצב של נבגד? כן שולחת אותו לעזאזל, ובונה לי חיים חדשים. מה דעתכם באשר לזמינות וקלות יכולת הבגידה בנתוני התקשורת בימינו?( צימרים ובתי מלון המושכרים לשעות בודדות.) תמיד היו בוגדים, והם תמיד מצאו פתרונות, לא חושבת שהיום קל מבעבר. היה מכוער אז ונשאר מכוער היום. ועוד תוספת אישית--חויתי גם חוית בגידה של חברה, דוקא בגילי המתקדם, היא נסתה ליצור קשר, ושלחה שליחים, שלחה מסרונים, לא מעונינת בקשר, לא מגיבה, לא מדברת עליה עם איש. למדתי מהמחשב,כשמוחקים ב'הארד דיסק' זה מחוק. כשהאמון נשבר אין ענין. מזלי שאני נשואה לאיש טוב, אוהב, נאמן עד הסוף, ככה מחזיקים קרוב ל-40 שנה.

אכן. 40 שנה זו דוגמא ומופת../images/Emo23.gif

(בסוכות חגגנו להורי 60 שנה..........) מאחלת לך עוד שנים רבות של נחת מה שלום היולדת והנכד? תודה יקרה.

mykal

New member
הם מאושרים אחד עם השניה,

הוא עוד קטן מדי וצהוב, אז הברית נדחה, ואנחנו בהמתנה דרוכה. ובינתיים נכנסה לנו שמחה נוספת, הבחור של אחת מהבנות שבבית, בקש את ידה, והיה מפגש בין הורו לביננו, ואנחנו מתכוננים לחתונה. מלא עיסוקים, הרבה ריצות--ותמיד קצת דאגות ולחץ, אבל מאושרים.

kisslali

New member
גישה צדקנית

אני רואה בכל סיטואציה זוגית אחריות הדדית. גם בגידה לא באה משום מקום. נישואים בריאים ותקינים לא מגיעים למקומות האלו. ממרום שנותי (חחחח) ונסיון החיים שלי למדתי שבגידה אינה אקט מקרי וחד צדדי. כל אחד ואחת מאיתנו אחראי לחלק שלו בזוגיות, מי שלוקח כמובן מאיליו וכו', שלא ישחק אותה מופתע. במילים אחרות: עוד לא נתקלתי בסיפור בגידה בו הכתובת לא הייתה על הקיר וצד אחד לפחות עשה כל מאמץ לא לדעת ו/או לא להתמודד. ושלא תבינו אותי לא נכון, אני לא חושבת שאם המצב הזוגי בזבל, בגידה מוצדקת, ממש לא. לא יודעת אם הייתי מספרת, תלוי במיליון גורמים, אני בטוחה שמי שרוצה לדעת יודע גם בלי העזרה שלי.... אני לא מאמינה גדולה בסליחות, קל לסלוח, יותר מסובך לשכוח ברור שנחשפתי לבגידות בסביבתי לא מאמינה בגישת הראש באדמה, אם המצב הזוגי לא תקין, מתאמצים לתקן ואם לא מצליח מפרקים לעניין הצד הנבגד: בתחילת הקשר הנוכחי, היינו בימים הראשונים של הצ'אטים, זוגי מאד התלהב ודי מהר 'נסחף' קצת יותר מדי, זה לא הגיע לבגידה או לקשר קרוב מדי, גם לא באינטרנט, אבל היה לי ברור שיש מקום לעשות הבהרה. הסברתי איפה הגבולות שלי ושם זה נגמר. יתכן שלו הייתי מלאת ספקות ותהיות לגבי "האם זה תקין" או "מה יחשב לבגידה" או "האם זכותי להציב לו גבולות (אני לא אמא שלו)" אולי זה היה חוצה את הגבול שלי וסביר להניח שלא הייתה ממש דרך חזרה. לכן, כמו בכל תחום אחר בחיים, גם בגידה זה משהו אחר לכל אחד וכדאי להיות ברורים ולדבר על דברים. זה הכי קרוב שהגעתי אליו כנבגדת. צימרים ובתי מלון לפי שעה תמיד היו, אם כבר מדברים על חידושים, עניין האינטרנט, הסלולרי (טלפון פרטי), ה-SMSים - יותר משמעותי. לדעתי זה עניין מאד אישי, אני לא אדם מאד פרטי ולכן הכל פתוח, מצידי שיחפשו לי בשיחות, הודעות, מיילים. לא מפריע לי. לזוגי אגב אמרתי שכל עוד הכל פתוח ושקוף, זה תקין. מה שצריך לכתוב בפרטיות, לא עובר בזוגיות. ללי

פברואר22

New member
כתובת על הקיר?

מתוך הכרות עם (לפחות) מקרה אחד בסביבתי אני יכולה להגיד שנתקלתי במקרה בו הכתובת לא הייתה על הקיר (כך שאני לא בטוחה שאפשר לעשות הכללות) אותה בחורה (נשואה באושר) הייתה מיודדת (קשר עסקי) עם בחור (לא לטעמה הפנטזיונרי או כל תחום אחר) במשך השנים כאשר היה ברור שכל אחד לא מתעניין בשני (פנטזיונרית או כל תחום אחר) והם היו כל כך בטוחים בנקודה הזו (כל אחד לעצמו ובוודאי בתישדורת הברורה ביניהם) הביטחון הזה...לא גרם להם להרגיש איך לאט לאט מתרקם לו סיפור בין שניהם שום כתובת לא הייתה על הקיר מלבד העובדה שאף אחד אף אחד לא יכול לספק לנו את כל מיגוון הצרכים שלנו (ומשום כך זו לא כתובת על הקיר זה החלק האנושי בתוכנו) ומשום כך תמיד יהייה מי שמציע צורך חסר אין לי מושג מה תהייה התגובה שלי בזמן אמת (כמו שלא ידעתי מראש מה תהייה התגובה שלי בזמן סיפור כזה או אחר אצל החברות הגרושות שלי וכמו שלא ידעתי,להבדיל, מה תהייה התגובה שלי בשעת משבר כזה או אחר (לא רומנטי) בחיים שלי ואין לי החלטות או דעות בעניין בעניין מוסכמויות חברתיות של מה זה בגידה או מה עושים איתה מולה או נגדה אני כן יודעת שהתחושה שלי כלפי המילה "בגידה" השתנתה רבות במשך השנים, כמו שהתחושה שלי כלפי זוגיות או אהבה או אנושיות השתנתה עם השנים אז אני לא יכולה להתחייב כלפי תשובות רק לא יכולתי להתעלם מהמוחלטיות של "כתובת על הקיר" (יש לי אלרגיה לקלישאות
)

../images/Emo204.gifאישית

אני מזדהה עם מה שכתבת ומסתייגת מאמירה כמו"גישה צדקנית". גם אם הייתה כתובת על הקיר - אז? תודה

smady a

New member
אנסה לענות על השאלות:

זוגיות שלחברים ובגידה?? נןושא שעולה מידי פעם בשיחות בין אנשים אישית אני חושבת שחברים טובים צריכים לספר....איך זו הבעייה אניא ישית סיפרתי לחברה ......שהחבר שלה[שהיה חבר טוב שלנו] בוגד בה. בהתחלה היא היתה בקשר טוב איתנו ואופס הקערה התהפכה.......... חזרה אליו ומאיז יש בינינו נתק. אני לא עצובה על הנתק ממש לא. מחילה לבגידה??ממש לאאאאאאאאאאאאאאא אני אדם מאוד פתוח,פרוע,אוהב בילויים חברה ואנשים אבל יש לי את הקווים האדומים בגידה בעיניי זה איכססססססססססס יש אמון בזוגיות וצריך לכבד אותו אין מחילה יש בעיטה חחחחחחח האם נכון למשהו מבחוץ לשפוט את הבוגד: כןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן וזה תלוי עד כמה האדם מבחוץ קשור למערכת...קרוב משפחה?חבר טוב? אני חושבת שכן כי הרבה פעמים גם מי שמבחוץ נפגע. האם נחשפתי.............. אצל חברים כפי שכתבתי האם יכולתי להזדהות......בטח הגבר בגד ובגדול האשה היתה כנועה והאמת "ראש באדמה" לפעמיםאת חושבת שהכתובת אכן היתה על הקיר רק לא היו עיניים שיקראו אותה מכל מיני סיבות וחבל. איך הייתי מגיבה בצד של נבגד??לא רוצה לחשוב על זה ... זו ניראית לי תחושה נוראית אהשבוע היה סרט" נשים" עם מאג ראין ועוד ושם מדובר על בגידה של בעל באשתו והאמא שלה חוותה גם בגידה ותיארה את התחושה אם אני זוכרת חלק" כמו בוקס חזק לבטן" כאילו העולם עצר מלכת לדעתי זה פוגע ברמה של כאב אדיר של חור בבטןןןןןןןןןןן של לרצות לבעוט בהכל לצעוק או להיפך לשתוק הזמינות קיימת מאז ומתמיד תמיד היו נבגדים ובוגדים נכון שהיום הקידמה עוזרת לזה כמו אינטרנט............. טלפונים ניידים חופש התנועה שיויון ועוד

../images/Emo204.gifאני מעזה לצעוד אתך קדימה

לנוכח תגובתך האמוציונלית. מה יש בבגידה עצמה (מלבד הפגיעה הקשה באמון) שלוקח אותנו למקום כל כך כואב ומשפיל? למה אנו כה פגיעים בנקודה הזו? השאלות האלו מעסיקות אותי ורק בזכות המענה שלך ראיתי יכולת להעלותן תודה

אוייש אם רק הייתה לי את היכולת

הייתי מפעיל מחדש את המשרפות באושוויץ רק כדי לשרוף את הבוגדות/בוגדים, אתם לא יודעים איזו עוגמת נפש ואיזו תחושה מגעילה זאת זה להיות נבגד, לא מאחל לאף אחד לעבוד זאת, ומאחל לבוגדים שיתוק לעולמים בכל חלקי הגוף

../images/Emo204.gifהגבת ממקום מאוד כואב

מוכן לשתף ביכולות ובגבולות הנוחים לך? תודה

אשתף.

זה היה לפני כ3 שנים כתבתי על זה מלפני יותר מחצי שנה כאן: http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1233&MessageId=139916880 היה לי באותו רגע רצון עז להרוג אותה. ההבדל בין אהבה לשנאה דק כמו חוט השערה, ומידת השנאה שלי אליה כיום היא מידת האהבה שהייתה לי אליה אז, הפכתי עולמות עבורה, ובתמורה לא ביקשתי תודה ולא ביקשתי כלום רק רציתי שלא תבעט בפניי, אך עזבו אינני רוצה להזכר בזה!

recordion

New member
עונה

עוד לפני הדיון, רוצה לדבר על מהות הבגידה, ולמה היא כל כך מקפיצה את הסביבה. תראו - וזו דעתי - כמה שזוגיות חשובה, בדרך כלל משפחה חשובה יותר ממנה. ראשית, משום שזוגיות, כמו שאנחנו מגדירים כיום, היא שונה לחלוטין ממה שהוגדר בחברות מסורתיות - ואנחנו במרחק של כמה עשורים בלבד מעולם שכולו בנוי על משפחות מסורתיות. זוגיות היא בסיס להקמת תא כלכלי שבו יגודלו ילדים. זוגיות מסורתית בנויה על אי שוויון בין הפרטנרים (לרוב האשה במובנים מסוימים היא רכוש ה"בעל", חובתו לפרנס אותה ולגדל את ילדיהם. חובתה לתת לו בלעדיות על אבהות ילדיה), ובגידה במסגרת המסורתית נמדדת אחרת בין בני הזוג. הוא יכול לבגוד ובחברות מסוימות לקחת אשה נוספת באופן חוקי. לה אסור לבחור פרטנר, ודאי כשהיא נשואה, אבל גם לפני, כשהיא עדיין רכוש של אביה. כיום, כשנשים עצמאיות, יכולות ואף מצופות לקיים את עצמן, המשמעות של זוגיות היא אחרת. עוד לא עיכלנו סופית את המשמעות הזאת, לדעתי. עוד יהיו לה השלכות על מבנה המשפחה. ומה היא בגידה בעצם? כל המרחב שבין סטוץ מזדמן של אחד מזוג שטרם מיסד את הקשרים, ועד החזקת שתי משפחות במקביל, כשאחת לא יודעת על השניה. לא כמו שתפו הגדירה, אבל כמו שעלה מהתגובות. את/ה יודע/ת שבזוגיות של חברים טובים שלך אחד מהם בוגד. האם תספרי לנבגד/.ת? לא, אבל אספר לבוגד שאני יודעת, ושיעשה עם זה מה שהוא/היא מבינים. במיוחד אם מי שאני מכירה הוא זה שאיתו בוגדים, ולא תמיד מודע לכך שהקשר שלו נבנה על הרס אפשרי של מחוייבות אחרת. יכול להיות שאני טועה ואין בגידה יכול להיות שזו בגידה מוסכמת - בעולם של היום יכולים להיות מצבים כאלו. היש מחילה לבגידה? כן/לא למה? תלוי בנבגד ובו בלבד. אם אתה מקבל שאתה לא יכול לתת לזוג את כל מה שהוא צריך ויכול לחיות עם זה שהוא משלים במקום אחר, אתם עדיין יכולים לקיים תא משפחתי, לפחות כל עוד יש ילדים שטרם בגרו. אם אתה יכול לבטוח בבן הזוג שלא יפרק את התא המשפחתי בניגוד לרצונך, אני מניחה שיש אפשרות למחילה. אם נוצר חוסר אמון עמוק בבן הזוג, אין מחילה. האם נכון למשהו מבחוץ "לשפוט" את הבוגד? זהו שלא. כי אני מבחוץ, ולא יודעת הכל. וכשאני לא חלק מהמערכת אין לי זכות לשפוט לא את הבוגד, לא את הנבגד (ובכל גילוי לנבגד אני בעצם שופטת את הנבגד לא פחות מאשר את הבוגד) ולא את זה שאיתו היתה הבגידה. אם נחשפתם לאירוע בגידה בסביבתכם? קרה לי אישית, שהבחור שחשבתי שהוא החבר שלי התחיל במערכת יחסים עם החברה הכי טובה שלי, וגיליתי את העניין רק כשהם התחילו לחשוב על חתונה. מה שהכי כאב לי היה שהם בחרו להסתיר ממני. לו היו אומרים מהתחלה שזה קורה, הייתי מסתדרת עם זה קל יותר. נפגעתי ממנה יותר מאשר ממנו, ממנו נפגעתי כי הוא רצה אחרת, וזה קורה. ממנה נפגעתי כי בחרה דווקא את מי שידעה שאני בחרתי, שנכנסה לזה בידיעה שתפגע בי, ושנתנה לעניין להמשיך בלי שאדע. אחד הדברים שעזרו לי היו שאני גיליתי ולא שבאו לספר לי. עזר לי גם שהסביבה החליטה שאני זרקתי אותו ולא ההיפך, למרות שסיפרתי מה באמת קרה. האם יכולתם להזדהות עם מי מהצדדים? אני הזדהיתי איתי, כמובן. לא ניסיתי להזדהות עם אנשים אחרים בסיטואציה כזאת. גם הזדהות היא סוג של שיפוט. האם אתם מסוגלים לדמיין איך הייתם מגיבים במצב של נבגד? אני יודעת איך פעלתי אז. לא היתה אפשרות לשמר את הקשר, לא איתו ולא איתה. מאידך, עוד לא היה יותר מדי לאבד באותו שלב. כשתפסתי את זה, כאבתי יותר את אובדן החברה מאשר את אובדן הבחור. מה דעתכם באשר לזמינות וקלות יכולת הבגידה בנתוני התקשורת בימינו?( צימרים ובתי מלון המושכרים לשעות בודדות.) ממש לא רלבנטי. מי שרצה לממש בגידה מצא דרכים גם לפני הצימרים. בשביל בגידה צריך שני מרכיבים אחרים - צורך לא ממומש בתוך הקשר, והזדמנות להכיר. בעולם המודרני שני אלו קלים יותר. מאידך בעולם המודרני קל יותר לחיות שלא במסגרת זוגית, מה שהופך הרבה קשרים שפעם היו לא לגיטימיים, לקשרים שאינם בגידה.

../images/Emo204.gifהעלת נקודות נוספות שטרם נגענו בהן

מהות הבגידה. ומבנה המשפחה אומנם, הדגמת דרך משפחות מסורתיות שבהן מותר לגבר להינשא למספר נשים באופן חוקי (מוסלמים למשל) אבל גם אצלנו יש מקרים מקבילים של התופעה והם כואבים. אישה שמבקשת גט ובעלה מסרב לה במשך שנים. בו בזמן חי עם אישה אחרת בבית אחר בזוגיות לכל דבר מותיר אותה עגונה או מסורבת גט. הוא מכונה בפי הדת "מורד" . אבל הדין כלפיו לא ממוצה
לעומת זאת במצב הפוך כאשר האישה היא המורדת גם בדרכה לגט זוכה ליחס פוגע, משפיל, כולל נקיטת סנקציות מעשיות של בית הדין!!
את מכירה את הסוגיה הזו? לצערי אני מכירה אותה לעומק כי אני מלווה כבר שנה שלמה מתאמנת שנמצאת במעמד הזה של מסורבת גט, בעל "מורד" כבר שנים לא מעטות. וללא נקיטת סנקציות כלפיו........ הרי לך חוסר שוויון בתא המשפחתי אצלנו 11.10.10 תודה

recordion

New member
מכירה

למזלי עברתי את הרבנות (כניסה ויציאה) בלי השפלות מיותרות, אבל אני יודעת שהן קיימות. כמו שצריך לדעת עם מי להתחתן (ולהמנע בכך מבגידה, בין השאר) צריך לחשוב גם על אפשרות הפירוד אם העניינים לא יעלו יפה. אבל מי חושב על זה כשהאהבה בוערת? ומי בכלל חושב על הסיבוכים המנהליים של פירוד כאשר מתפתים לבגידה? מי חושב על הכאב של בן/בת הזוג? של הילדים?

mykal

New member
מקוה שזה בסדר להגיב כאן,

דבריך 'נגעו' מאוד, אבל לגבי הניתוח שלך למה בגידה היא נושא טעון, שבגלל היותינו חברה מסורתית, לא נראית לי העיקרית. לי זה נראה ממקום אחר לגמרי, לי יש גם בגידות של חברות בחברות, או גברים בגברים, בגידה--היא שבר באמון, זה מעשה ששומט מתחת לנבגד, את האדם הקרוב לו, שכלפיו גילה את צפונות ליבו, ששם היו החלקים האינטימיים, בהם לא משתפים 'זרים' רחוקים' זה המקום שהיה העוגן--מקום המבטחים--השקט--הבטחון-- וכשמופר מאזן זה, ועוד מאחורי הגב--זו מהותה של בגידה מחערער משהו יסודי ובסיסי, הכאב חוסר השליטה, חוסר השקט הם עצומים. ופתאום את הבסיס לתמיכת חיים. ולכן בגידה היא סוג של כאב בלתי פתיר.

למעלה