תמיר האס:על הראיון של סער לגלובס.

עכשיו אני מבין ,שאת לא הבנת מה שכתבתי

כתבתי שהתנצלות היא בהחלט מעלה - אך לצד המעלה אין מנוס מלהכיר את התכונה הגרועה שיש לו שהודה בה. זה כמו רוצח (אני ממש לא משווה, אך זה לצורך המחשה) שהודה שהוא רצח - אמנם ההודאה עצמה מעלה, אך המעשה גרוע מאוד. הבנו?

במילים נבובות בלא לפרוך עניינית, כבר אמרתי

בעבר ואני חוזר וכותב כאן שוב: אין עליך!

צר לי, אך שוב אתה מפרש את דברי לפי נוחיותך

כשאתה טוען שדברי הם דמגוגיה, זה טבעי ומתבקש שאטען שאתה כותב דברים נבובים ובלתי עניינים. אין אני מכיר אותך אישית ואיני יודע מהו מצבך הנפשי, אני מקווה בשבילך שהכל טוב. אך כשאתה בוחר לראות תשובה שוות משקל לדבריך כפגיעה אישית (מבחינת התייחסות לתוכן הדברים גרידא ולא לאדם עצמו) - חוששני שאתה לוקה מעט ברגשי נחיתות. יום טוב

שמח בשבילך. אך עדיין אשמח אם תנהל איתי ויכוח

ענייני ומנומק, בלא להשמיט פה ושם מילה אחת בלבד חסרת משמעות ונימוק. בתודה מראש

כשאני מציג נימוק מדוע אני רואה בסער בחור שחצן

חרף העובדה שהתנצל, ואתה בא ופורך את דברי במילה אחת : דמגוגיה -משמע שאתה בא להציג עמדה הפוכה לשלי. אך מאחר שאתה לא מנמק את דבריך, אין להם כל טעם. ולכן - במידה ואתה מעוניין לנהל איתי ויכוח על טיעוני, אשמח אם תנמק את דבריך ביותר ממילה אחת. במידה ואתה לא מעוניין לנהל ויכוח - אין סיבה שתתיימר להציג עמדה הפוכה לשלי במילה אחת, ולהימלט. ושוב : יום טוב

הנה אסביר לך למה דבריך הם דמגוגיה ואתה דמגוג

* דמגוגיה היא שיטה לשכנוע והשגת כוח המתבססת על פנייה לדעות קדומות, פחדים, אמונות תפלות וציפיות הציבור הרחב - לרוב באמצעות שימוש ברטוריקה ותעמולה מתלהמות ורגשניות, ולעתים קרובות תוך שימוש במוטיבים לאומיים או פופוליסטיים, ואזכור סלקטיבי של עובדות. *עיוות הטענות של הצד שכנגד - הפיכת המתנגד לחוכא ואיטלולא, באמצעות עיוות טענותיו והצגתן באור מגוחך. "ישב לו עורך ספר בראשית, ופתאום הרוח העיפה לו את הדפים, והמזכירה המבולבלת סידרה אותם באופן מבולבל וכל הספר התבלבל". *השלכת הפרט על הכלל - הטעיה באמצעות ייחוס תכונה חיוביות או שלילית לגוף , התקפה רק לגבי חלק ממנו. *מתקפה אמוציונלית - נסיון להעביר את הדיון למישור רגשי. לדוגמה: "כולם תמיד נגדי!" שימוש בפופוליזם - שימוש בהסכמה רחבה של אנשים או ציבור שלם, כדי לטעון שהטיעון הוא אמיתי ותקף. "מיליון אנשים לא יכולים לטעות!" הערך המלא בויקיפדיה

הו יופי, התקדמת!

אמנם הסברת (ציטטת) יפה מאוד מה פירוש המושג דמוגגיה, אך לא התייחסת ולו במאום לדברי, ולא הסברת מדוע הם דמגוגיה! על מנת לעשות זאת - עליך לקרוא היטב את הדברים מה שכתבתי, להבין אותם, ורק אז להצביע על הנקודות שמתאימות לאחד הקריטריונים המגדירים את המושג "דמגוגיה".

ואסביר עוד

"אני אוהב את אלירז" = דיעה אישית שניתן להסכים לה או להתנגד לה ועליה ניתן להתווכח "כולם אוהבים את אלירז" או "העם בחר באלירז" = דמגוגיה כדי להימנע מדמגוגיה צריך לעבוד קשה ולהביע רק דיעה אישית מבלי להסתמך על קבוצה או כלל ומה שמצפים אחרים לשמוע "אני סולד מאלירז" = לגיטימי "תוכניתו של אלירז גרועה ומביכה" = לגיטימי "התוכנית של אלירז מוצלחת והראיה לכך היא הרייטינג הרב שהוסיף לערוץ 24" = דמגוגיה ולעצם דבריך: "הבעיה העיקרית זה שלכל אורך העונה הפגין שחצנות ויהירות בלתי נסבלים בעיקר בשיחותיו עם חבריו. ומה שהכי מרגיז - שלפחות שחצנותו הייתה מוצדקת מעט, אך גם זה לא." שכחת לציין שהדברים הם דעתך ולא איזו אקסיומה המוסכמת וידועה לכל וזו ידידי המאוהב - ד מ ג ו ג י ה

אתייחס ברשותך כעת רק לעניינו:

כאשר אני כותב את דעתי על סער, לא התיימרתי להציג זאת כקונצנזוס או להסתמך על העובדה שרוב הציבור חושב כמוני (כך על פי סקרים רבים) אלא באתי להביע בזאת אך ורק את דעתי. ועל אף שלא ציינתי את זה במפורש , זה דבר שאמור להיות ברור לכל בר דעת שאני מציג את עמדתי בלבד, כל עוד אני לא טענתי שזה קונצנזוס או שזה נכון כי זה קונצנזוס.

וכעת אתפנה להשיב לשאר טענותיך

המשפט הבא : "התוכנית של אלירז מוצלחת והראיה לכך היא הרייטינג הרב שהוסיף לערוץ 24" - יכול להתפרש בשני אופנים: 1. עצם העובדה שהתכנית מביאה הרבה רייטינג מעידה על הצלחתה כתכנית עמוקה/ מרגשת / מעניינת /מצחיקה. 2. העובדה שהתכנית מביאה הרבה רייטינג מעידה על הצלחתה כתכנית שמעניינת את הציבור. הפירוש הראשון - דמגוגי הפירוש השני - ענייני

ועוד קצת.. מתנצל שחילקתי זאת לכמה חלקים, פשוט

חשבתי שאאלץ להמשיך בדיון, אך בנתיים אני רואה שנשאר עוד לי זמן.. "כולם אוהבים את אלירז" - לצערי זה באמת משפט לא נכון, ועד כמה שזכור לי לא השתמשתי במשפט כזה. "העם בחר באלירז" - זה נכון שלא כל העם בחר בו, אך סביר להניח שרוב המצביעים תמכו בו או לפחות הכי הרבה מצביעים תמכו בו. ולכן על אף שהמשפט הזה לא מדוייק, הוא יכול להיחשב משפט תקני, בהתחשב בעובדות הנ"ל.

ברשותך, אני רוצה לענות על דבריך

"כולם אוהבים את אלירז" או "העם בחר באלירז" = דמגוגיה בולשיט. העם בחר באלירז זאת עובדה. הנתונים נמצאים במערכת. אלירז ניצח לא בנקודות אלא בנוקאאוט. העם יכול שלא למצוא חן בעיניך, אבל אינך יכול לפסול את היותו העם. כולם אוהבים את אלירז, זאת גם עובדה. זאת לא דמגוגיה מכיוון שהיא אינה נסמכת על אף טענה שהבאת כאן כדוגמא לדמגוגיה וציטטת יפה מגוגל. כולם אוהבים את אלירז מאחר ואני לא מכירה אף אחד שלא אוהב אותו, אזי מבחינתי זה כולם. זאת לא יכולה להיות דמגוגיה מכיוון שזאת אבחנתי. "אני סולד מאלירז" = לגיטימי "תוכניתו של אלירז גרועה ומביכה" = לגיטימי "התוכנית של אלירז מוצלחת והראיה לכך היא הרייטינג הרב שהוסיף לערוץ 24" = דמגוגיה הדברים החיוביים על אלירז הם דמגוגיה הדברים השליליים על אלירז הם לגיטימיים וכל זאת לשיטתך. אני באמת לא רוצה להעליב כי איני מכירה אותך ואין לי מושג מי אתה או מה אתה, אבל הטיעונים שלך הם ברמה של ילד בכיתה א'. אתה בעצמך הבאת כאן ציטוטים מגוגל בנושא הדמגוגיה. אז למה קביעת עובדה לגבי רייטינג היא דמגוגיה? אני אישית איני מתעניינת במצבו של אלירז. אני אשמח מאוד אם הוא יצליח ויעשה חייל. כנ"ל כל יוצאי האח הגדול לדורותיהם. אבל אם יש משהו שמרתיח את דמי, זאת ההשתלחות ללא רסן של אוהדי סער איילה ושות' באוהדי אלירז כשהם מנסים לעשות מהם חוכא ואיטלולה כאילו ומדובר על שכבת העם הנחשלת והבורה. לאלירז הצביעו שמנה וסלתה של הארץ הזאת. מכל שכבות העם, צעירים ומבוגרים. כל נסיון לנכס את האליטות התרבותיות לאוהדי סער ואיילה, זה בפירוש זריית חול בעיניים. זה מרגיז, זה מרתיח, וזה מעיד יותר על בורותם של אוהדי סער ואיילה מאשר על תרבותם של אוהדי אלירז.

למעלה