שיעורי המכס על רכב חדש - תסכול ומחאה...

Joseph Farkash

New member
שיעורי המכס על רכב חדש - תסכול ומחאה...

האם יש דרך לפצח את הערלות ושרירות הלב בהן נוקטת הנהלת המכס בסירובה לאפשר גישה לסוד האטום הישראלי הנ"ל ???

האם יש למישהו הסבר - איך יתכן ששיעור המס משתנה מיום ליום, בשיעור אבסורדי של אלפי שקלים, כאשר ערכי המטבעות הרלוונטים ליצור ולמקור הרכב, כמעט ולא משתנים כלל?

להמחשה - שיעור המס על רכב ספציפי עמד בדיוק לפני שבוע, על 90200 שקל. היום הוא עומד על מעט מעל 85000 שקל...חודש לפני הוא הועמד על 88230...

������

kitt

New member
אם מדובר על רכבים בייבוא אישי, רובם לא חדשים כך שהמיסים

עליהם תלויים בנתונים הספיציפיים של הרכב. מעבר לזה מספיק שיש הבדל בתוספות בין שני כלי רכב כדי שהמיסים יהיו שונים.

Joseph Farkash

New member
מדובר במאזדה cx5 חדשה מהיבואן

היות וזה רכב עבור מוגבל ניידות, גובה המס חשוב מאד ועקרוני מאד.
&nbsp
מדוע אין שקיפות בכל הקשור להתנהלות הרשויות???

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
הסבר

1. מיסוי הרכב נקבע אחת לשבוע ולא מדי יום.
2. מיסוי הרכב תלוי לא רק בשערי המטבע אלא גם בעלויויות ההובלה והמחיר הבסיסי שמקבל היצרן

Joseph Farkash

New member
מענה להסבר

1. כך גם טענתי. שבוע שעבר גובה המס עמד על 90200. השבוע על 85000. לפני חודש עמד על 88230...

2. המדובר באותו הרכב, מאותו משלוח שאיננו עדיין בנמל בארץ ויגיע רק בעוד כחודשיים.

אי לכך, ההסבר לא באמת תופס והגיוני...

אני שב ומעלה את התמיהה - מה יכול להשפיע (ולא משנה כלל אם זה למעלה או למטה) על שיעור המס, שכולנו יודעים כי הוא קבוע על אותו השיעור באחוזים, על אותו רכב שנרכש באותה ההזמנה השנתית מהיצרן במחיר פיקס ושילוחו נקבע וסוכם עם עוד מאות רבות של מכוניות...

דעתי היא שהמשחק הלא שקוף הזה נמנה גם הוא על שיטת המצליח הכה -ישראלית...

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
לא בטוח

איני יודע ממי קיבלת את המספרים האלה
היבואן לא יודע את גובה המכס על רכב שלא שוחרר עדיין מהמכס וכל המספרים שאתה מקבל אצלו הם השערות של עובדי היבואן שמתבססות בעיקר על מצב רוחו ועל תחזיות שהוא עושה שהקשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלא.
גם פקידי המכס לא יודעים מה יהיה גובה המכס כשהמכונית תגיע ארצה וכל המספרים הם ספקולציות בלבד.

Joseph Farkash

New member
תודה על ההסברים אלא ש...

כשם שהמוסד לביטוח לאומי קובע במסמך רשמי ולא סופי, את שיעור ההלוואה העומדת, על סמך מידע מהמכס, כך גם מצהיר היבואן - כל יבואן - כי הטבלאות השבועיות שבידיו הן מידע מהמכס עצמו ולא השערות של עובדי היבואן...
&nbsp
הבעיה היא שקשה עד בלתי אפשרי לקבל מידע ומענה מהמכס עצמו.
&nbsp
אני לא מזלזל בכמה אחוזי תנודה במחיר הסופי של רכב לזכאים. בודאי לא כשהתנודה הזו לא מוסברת ולא הגיונית...
&nbsp
שבת שלום.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
אתה מערבב שני דברים שאין ביניהם קשר

המידע שאתה מקבל מביטוח לאומי ועובדי היבואן הוא מידע מעודכן שמתקבל מהמכס והוא טוב רק למכוניות שישוחררו מהמכס בשבוע הקרוב.
לגבי מכונית שטרם הגיעה ארצה ואמורה להגיע בעוד כחדשיים המכס לא נותן כל מידע ואם מי מעובדי היבואן מסר לך נתוני מכס עליה זו ספקולציה שלו בלבד.
את סכום ההלוואה שתקבל ביטוח לאומי יעביר ישירות למכס והמכס יזכה את היבואן ואתה תעודכן על הסכום המדויק רק במועד מסירת הרכב, הסכום שתקבל לא יהיה בהכרח גובה המיסים על הרכב שתקנה אלא לכל היותר גובה המיסים על הרכב המייצג שאושר לך ע"י הביטוח הלאומי.

Joseph Farkash

New member
ואילו אתה מתעקש לדעת טוב ממני מה כוונתי, למרות שדבריי היו

נהירים ומדויקים.
&nbsp
שוב, המסמך הנמסר לידי מוגבל הניידות, בו נקבע גובה ההלוואה העומדת, נשען על התאמה ישירה של הרכב למוגבל, בידי וועדה רפואית אשר בדקה את מוגבל הניידות. אין מדובר ברכב מייצג. היות שכך, וממילא המסמך נשלח לאחר שפרטי גובה המס על הרכב הייעודי נמסרו למל"ל בידי נציגי המכס...מה יכולה להיות הסיבה שהסכום הזה מיטלטל לו מעלה או מטה, מדי שבוע? האם שיעור המס באחוזים משתנה? לא. האם מטבע המדינה בה מיוצר הרכב, או המטבע בו משולם הרכב ליצרן, עובר תנודות חריפות שכאלה בשערו? לא. הרי אין לזה אח ורע באף אחד מענפי היבוא האחרים, אם אלה מכשירי חשמל, ריהוט או כל מה שמיובא ארצה..
אני חוזר ומקשה - מה הסיבה לכך? אם נקבע רכב תואם בידי מומחים רפואיים וטכניים, מדוע ערכו של הרכב - רק לנכים - אינו נותר על כנו, שהרי למרות ה"תמורות" בשיעורי המס, כטענת המכס, לא משנים באגורה שחוקה אחת את מחירי הרכבים החדשים בסוכנויות.
&nbsp
אשמח לתשובה ריאלית ועניינית.

The S t i g

New member
לא הבנתי, גובה המס קבוע באחוזים, איפה הבעיה?

אתה מתלונן ששער המטבע זז כל הזמן?
אתה לא היחיד...

prizman

New member
אני דווקא לא מתלונן על זה.

זה די סבבה.
אבל זה כבר תחום שקשור לניהול כספים, לא לרכב.

prizman

New member
כפי שכתבתי

זה לא נושא לפורום רכב אלא לשוק ההון.
זה לא המקום להכנס לזה.

Joseph Farkash

New member
לשיטתך...

אם שער המטבע הוא המשפיע על גובה המס...איך יתכן שמחיר הרכב - בו גובה המס פחות ממחצית ממחירו - קופץ ומיטלטל בפראות כזו על בסיס שבועי? האם מחיר זה מיסב הפסדים ליבואן? שאחרת...היה מחיר הרכב נקבע על בסיס שבועי גם לשאר הרוכשים...והוא לא !
אם תבדוק ותחשב, זה לא הפקטור.

The S t i g

New member
נראה שאתה מאוד עצבני אבל אני עדין לא מבין על מה

CX5 עולה 164,000 ש"ח (נגיד, אולי טעיתי, לא משנה לצורך הדוגמה)
מה אכפת לי אם היבואן שילם ליצרן שקל וחצי, מיסים של שקל וחצי והשאר רווח ליבואן
או שהיבואן קנה ב 60,000 שילם מס של 60,000 והשאר רווח ליבואן
המחיר של ה 164,000 קבוע כל החודש ואפילו ליותר, היבואן לא משנה לי כל שבוע את המחיר הסופי לפי שער המטבע ואני אחליט אם להשקיע את ה 164 שלי ב CX5 או בטוסון או ברכב משומש בכלל, אם לא מתאים לך לקנות ב 164 אז תקנה משהו אחר, זה שוק חופשי.

אבל זה בדיוק מה שהוא אומר...

שהוא משלם את הפרקציה שללא המיסים וכדי לדעת כמה הוא נדרש לשלם הוא לוקח את הסכ"ה שלא משתנה ומזה מוריד את המסים ואז נותר עם הנטו לתשלום. מסתבר ממה שהוא רושם שהמסים משתנים כל יום שני וחמישי והיבואן לא מעדכן עד כדי כך מהר את המחיר הכללי אלא סופג ובעצם היבואן פעם מרוויח קצת (כשהמס יורד) ופעם שנייה מפסיד קצת (כשהמס עולה)(הכוונה במוכרו ללקוח רגיל, כלומר, לקוח שמשלם מיסים). מבחינת היבואן בסכ"ה זה לא משנה כי בממוצע אין שינוי מבחינתו אבל לרוכש שמנקה מיסים כמו מר פרקש ג'וזף, יש עניין לדעת כמה יישלם בפועל. המחיר מסתבר, זז בעד כדי פלוס מינוס רבבת שקלים.

Joseph Farkash

New member
תודה על ההארה. זאת ניחשתי גם אני, אבל....

מדוע לנו לנחש? מדוע אין שקיפות? מדוע רשות המכס מסרבת לתת מענה לשאלה זו, או לכל שאלה אחרת העוסקת בענייני מס קניה על רכב, שאלה שאינה נשאלת בידי יבואן רכב?
&nbsp
זכות האזרח לקבל תשובה בכל פניה לרשויות, אלא אם המענה עלול לפגוע בביטחון המדינה.
&nbsp
לי נראה כי הרשות מגנה על בטחון יבואני הרכב בסרבה לתת מענה...

Joseph Farkash

New member
אכן אני עצבני !!! לפני כשמונה שנים שיטה נכלולית זו פגעה בכיס

שלי עד כדי 10 אחוז מעלות הרכב, אבל כאשר ביקשתי לדעת איך ומדוע...רשות המכס מילאה פיה מים. ממש כמו עכשיו.
&nbsp
הרכב הספציפי הזה הותאם לנכותי ומגבלתי בידי וועדה משולבת של משרד הבריאות. לא אני ביקשתי זאת - הביטוח הלאומי חייבני להופיע בפני הוועדה , בחלוף 12 שנות מוגבלות. משקבעה הוועדה איזה רכב מתאים לי - ממש איזה דגם ואיזה יצרן, מדוע שאבחר ברכב שונה, רק בגלל תרגילי המיסוי הללו של המכס???
&nbsp
אגב, גובהה של ההלוואה העומדת תלוי ברכב הספציפי, כך שגם בחירת רכב אחר היתה פוגעת בי בדיוק אותו הדבר.
&nbsp
כעת, חשוב על כך שאני אחד מתוך עשרות אלפי מוגבלי-ניידות הנדפקים כך באותה הדרך...אף אחד לא עושה לנו טובה. זכויותינו אלה נרכשו בעמל רב שנים של תשלומי ביטוח לאומי כפוי ולא התנדבותי...

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
ערכו של הרכב שאתה קונה לא משתנה.

ואתה משלם ליבואן אותו הסכום לפי המחירון שלו בלי קשר לגובה המיסים
רק שבמקרה שלך אתה מקבל על חלק מהסכום הלוואה מהביטוח הלאומי
כלומר - בידי היבואן נשאר בדיוק אותו סכום אם אתה תקנה או יקנה מישהו שאינו נכה והוא לא צד בעניין.
גם לך, במועד הקניה זה לא משנה כי אתה תשלם עבור הרכב, שהזמנת ואינך יכול להתחרט את מחירו המלא פחות המיסים שיהיו ביום שחרורו מהמכס, את גובה המיסים תקבל בכתב מרשימון היבואן.
-
מה שמפריע לך הוא שלא מספקים סקרנותך ולא אומרים לך מראש מה גובה המיסים מצד אחד והתנודה הבלתי מוסברת בגובה המיסים מצד שני - כלומר זו לא בעיה כספית (מאחר ואין לך שליטה על הסכומים) אלא בעיה פסיכולוגית.
-
יש לך תלונות על המכס שאינו מספק לך נתונים שאתה מבקש והסבר שאתה מבקש - הכתובת לתלונה הזאת היא נציב קבילות הציבור במשרד מבקר המדינה, ניתן להתלונן גם דרך אתר האינטרנט שלו, מנסיוני האישי נציב הקבילות מגיב על קבילות מהר ולעניין - נסה אותו.

Joseph Farkash

New member
ברזילי, אנסה לענות לך על כל נושא שהעלית ובסבלנות...

1. לא האשמתי את היבואנים במאום, רק טענתי כי התנהלות המכס כנראה נועדה לכסות על ערוותם העתירה ברווח...
&nbsp
2. המחוקק, הביטוח הלאומי והוועדה המיוחדת שבחנה את מצבי (אני כמובן מייצג בזה את כלל מוגבלי הניידות) הם אשר קבעו מה שיעור ההלוואה העומדת, ובמדויק !!! מלוא שיעור המס על רכב ספציפי ! אם המס הזה תלוי בפקטור משתנה המשנה את גובהו בכל שבוע, מדוע אין מגלים לציבור המוגבלים מה הוא פקטור זה? דרישתי לשקיפות לא מקובלת עליך? ניראה לך שאני מונע מסקרנות? או שאני מנסה לעמוד על מלוא זכויותי ואולי זה מה שמפריע לך?
&nbsp
3? ענה לי בכנות...האם היית מקבל גישה כזו נסתרת ולא שקופה, לגבי מס רכישה שהיית נדרש לשלם עבור ביתך? שהרי סכום הקניה ידוע, שיעור המס ידוע ואין שום משתנה העלול לנייד את הסכום אותו אתה חב...רוצה עוד דוגמאות?

למעלה